
Vychytávka jako Brno: Speciální stolek pro tři, který dovolí dvoumetrové rozestupy

Přesně týden trvalo dvěma Brňanům z iniciativy Gastro žije!, než se z nápadu stala skutečnost. Architekt Václav Kocián a projektový manažer Petr Kadlec představili v podobě venkovního stolku s třemi sedátky jednoduché řešení, jak umožnit lidem jíst venku a přitom neporušit nařízení vlády.
Bezpečnou venkovní gastrozónu tvoří nepohyblivý stůl s třemi sedátky, kolem kterého je vyznačená bezpečná zóna podle pravidel stanovených vládou. „Zákazník si u okénka restaurace vyzvedne jídlo, zaplatí a spolu s partnerem a maximálně jedním dalším členem rodiny pohodlně zkonzumuje na veřejnosti bez nutnosti mít nasazenou roušku," popsal systém Kadlec.
Trojnožka ohraničená bezpečnou zónou odstupu by podle obou autorů zároveň pomohla uzavřeným restauracím. „V gastro průmyslu je nějakých 240 tisíc lidí, kteří logicky nemohou pracovat v režimu home office. Prospěch by z toho měli také výrobci, kteří nemají dost zakázek,“ uvedl Kadlec s tím, že náklady na pořízení jednoho gastro místa se pohybují do 10 tisíc korun.
Na mědi vir nepřežije
Posezení je vytvořené ze svařované ocelové konstrukce, povrch stolku by mohl být i měděný, protože na měděném povrchu viry nepřežijí.
Nápad ale předpokládá, že se do projektu finančně zapojí stát a města. Autoři argumentují tím, že instalace bezpečných gastro zón umožní otevření podniků, a ty tak nebudou potřebovat státní podporu a jejich propuštění zaměstnanci podporu v nezaměstnanosti. Veřejný prostor by pak města měla poskytnout po dobu trvajících opatření zdarma.
Co na to vláda?
„Aby tato místa mohli lidé využívat, musela by vláda povolit konzumaci jídla na veřejnosti bez nasazené roušky, například za podmínky bezpečného odstupu od ostatních lidí, který umožňuje právě naše bezpečná gastro zóna,“ upozornil architekt Kocián.
Svůj záměr autoři odeslali dopisem i na ministerstvo zdravotnictví, o umístění gastro zóny zatím vyjednávali pouze s Brnem.
VIDEO: Policejní kontrola uzavřených restauračních zařízení.
nemluvě o tom, že budou roztažený po celém chodníku a chodci budou asi létat. Možná v Brně mají chodníky 4 metry široké, u nás jsou s bídou ty 2 metry. Navíc my, co bydlíme nad hospodou, nebo poblíž, tak se z toho jejich halekání zblázníme. Ať si to páni návrháři pořídí u svého domu.