I když do června zbývají ještě dva měsíce, už nyní je například jasné, že se neuskuteční oblíbené Žižkovské pivobraní na Parukářce. Letos se měl konat 9. ročník. Mluvčí Prahy 3 Michaela Luňáčková pro Blesk.cz potvrdila také to, že radnice, která akci organizuje, ani nepočítá s tím, že by se uskutečnila o jiném termínu.

„Nedokážeme předpovídat, jak dlouho budou omezení spjaté s koronavirem trvat,“ sdělila k tomu. „Akce je organizačně náročná a finance využijeme raději na náklady spojené s šířením koronaviru, tedy například dezinfekcí dětských hřišť, veřejných prostranství či preventivních testování pečovatelů, kteří se starají o seniory,“ dodala Luňáčková. „Věříme, že to všichni pochopí, protože zdraví je teď priorita.“

O jiném termínu akce, kterou ročně navštěvuje až 20 tisíc lidí, na radnici neuvažovali. Pivobraní by se totiž muselo uskutečnit později v létě či na podzim, kde by se „tlouklo“ s jinými akcemi. Přitom ani v létě nemusí být jasno, zda by jeho konání situace v České republice umožnila. „Počítáme s tím, že na podzim se uskuteční Vinohradské vinobraní, pokud to situace dovolí, takže se lidé mohou těšit na něj,“ sdělila Luňáčková. Praha 3 z dalších různých akcí musela odřeknout například farmářské trhy či Velikonoce na Trojce.

Smutný první máj

Po návštěvnicky zdařilých uplynulých letech se bohužel taktéž neuskuteční komorněji laděný festival českých minipivovarů První pivní máj, který pořádá Spolek břevnovských živnostníků přímo pod okny Břevnovského klášterního pivovaru sv. Vojtěcha. Letos se měl uskutečnit pošesté.

„Bohužel mohu potvrdit, že z rozhodnutí představenstva spolku se První pivní máj nebude konat ani na 1. máje, ani později,“ odpověděl předseda spolku a vyhlášený řezník Tomáš Hudera. „Letos je to celkem rána, protože jsme měli v plánu festival rozšířit o další pivovary, a navíc letos měl přijet i minipivovar z Německa.“ V roce 2018 Hudera odhadoval, že jednodenní akci tehdy navštívilo zhruba 12 tisíc návštěvníků.

Hudera rovněž připustil, že další akce, které spolek pro zdejší obyvatele ve spolupráci s dejvickou radnicí připravuje, jsou v ohrožení. „S pálením čarodějnic také určitě nepočítáme. Pokud tomu okolnosti dovolí, tak nejdříve by se mohlo konat až tradičně v říjnu Břevnovské posvícení.

„Minipivovary se nevzdávají“

Že by se neměl konat letošní Festival minipivovarů na Pražském hradě, který je naplánovaný na 12. a 13. červen, odmítá prezident Českomoravského svazu minipivovarů Jan Šuráň. „Během prvního květnového týdnu definitivně rozhodneme, zda se festival bude konat v řádném termínu, nebo zda jej přinejhorším posuneme třeba o dva týdny,“ zůstává optimistou.

Varianta, že by se konat nemusel vůbec, sice reálná je, Šuráň však uvedl, že svaz pro jeho konání udělá první poslední. Tím spíše, že nařízení vlády ohledně přerušení provozu mnoha živností se citelně týká mimo jiné i minipivovarů. Řada z nich je zavřených, někde je omezený provoz na skutečné minimum. „Jestli jejich zavření bude trvat dalších šest týdnů, obávám se, že to pro mnohé bude likvidační,“ nechal se Šuráň slyšet.

Pivní festivaly jsou tak podle něho skvělou možností, jak může veřejnost své oblíbené pivovary podpořit. Jako další zmínil nově vzniklou internetovou iniciativu Zachraň pivo, do které je do dnešního dne zapojeno zhruba 160 minipivovarů. Lidé si v nich mohou vybrat svůj nejoblíbenější a pivo si zakoupit, aby měly pivovary alespoň nějaké příjmy z prodeje. „Minipivovary se nevzdávají. Festival bude,“ uzavřel prezident spolku.

Slavnosti

Ještě zbývají zmínit Pražské pivní slavnosti, které se v Letňanech v areálu výstaviště měly konat 8. a 9. května, což pro konání takovéto akce není s ohledem na koronavirus bohužel ideální termín. Za pořadatele se však k dotazům redakce nikdo nevyjádřil. Na stránkách PVA EXPO Praha, kde se měly konat, slavnosti v kalendáři očekávaných akcí scházejí.

Fotogalerie
69 fotografií