Pátek 1. prosince 2023
Svátek slaví Iva, zítra Blanka
Zataženo, sněžení -1°C

Češi ženou vládu k Ústavnímu soudu. Vadí jim povinné roušky i zavřené hranice

Autor: ČTK - 
1. dubna 2020
10:20

Ústavní soud (ÚS) obdržel další dvě stížnosti na vládní opatření proti šíření koronaviru. Jedna směřuje proti usnesení vlády o vyhlášení nouzového stavu a proti povinnému nošení roušek nebo jiné alternativní ochrany nosu a úst. Druhý podnět zpochybňuje zákaz přeshraničního cestování. Celkem tak už soud obdržel nejméně pět podnětů proti vládním opatřením, zjistila ČTK z webového přehledu takzvaných plenárních věcí.

Obsah stížností ani plná jména jejich pisatelů soud v nynější fázi řízení nezveřejňuje. Jasné je pouze to, proti kterým vládním usnesením směřují.

O zákazu vstupu většiny cizinců do Česka rozhodla vláda 13. března s účinností od 16. března. Výjimku dostali cizinci s přechodným pobytem nad 90 dnů nebo trvalým pobytem na území Česka a dále ti, jejichž vstup je v zájmu státu. Občané Česka nemohou vycestovat, pokud nemají výjimku.

Usnesení o povinné ochraně nosu a úst schválila vláda 18. března s účinností od následujícího dne. Prakticky všude mimo bydliště musí lidé nosit respirátor, roušku, ústenku, šátek, šál nebo cokoliv dalšího, co brání šíření kapének.

 

Už dříve soud dostal podněty zpochybňující vyhlášení nouzového stavu a usnesení, které omezilo zasedání zastupitelstev. O všech musí u Ústavního soudu rozhodovat plénum, tedy sbor všech 15 soudců.

V Česku platí zákaz vycházení bez zakrytí úst a nosu. Většina lidí nasadila roušky. (19. 3. 2020) V Česku platí zákaz vycházení bez zakrytí úst a nosu. Většina lidí nasadila roušky. (19. 3. 2020) | Blesk:Robert Klejch

Délku řízení nelze podle mluvčí soudu Miroslavy Sedláčkové předjímat. Plénum jinak o jednotlivých návrzích na rušení zákonů, vyhlášek a jiných právních předpisů rozhoduje v průměru jeden rok.

krapotkin ( 1. dubna 2020 15:41 )

Jsou do těch čísel započítáni i přivandrovalí terroristé ze Sýrie a z Afriky, které si Italové navozili ?

marlen52 ( 1. dubna 2020 15:31 )

oni chtějí vyjet a pak řvou ať pro ně pošlou letadlo že chtějí domů, Kdo chce ať si vyjede ale ať si tam zůstane

marlen52 ( 1. dubna 2020 15:29 )

místo aby jim poděkovali tak je chtějí dát k soudu. Díky takovým opatřením jsme nedopadli jak v Itálii a Španělsku.

Evka4 ( 1. dubna 2020 14:21 )

moravak77: Přesně tak. Tenhle ksindl bude pořád štvát proto vládě a rozporovat každé nařízení. Nejlepší by bylo vyvézt je za hranice, aby si užili svobody..

Evka4 ( 1. dubna 2020 14:14 )

Amabell: To je šílené

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud