Testujte všechny seniory i personál domovů, žádají experti. A zmínili „fatální zpoždění“
Organizace na pomoc seniorům i expertky a experti z vysokých škol vyzvali vládu, aby zajistila plošné testování klientů a personálu v domovech pro seniory a podobných zařízeních. Testy by se podle nich měly opakovat minimálně každých 14 dnů. Kabinet by měl také urychlit dodávky ochranných pomůcek. Nákaza se objevila podle dostupných informací minimálně v šesti seniorských domovech.
„Je obtížné chránit druhé bez ochranných prostředků. Je obtížné chránit pracovníky i klienty, pokud není možné dosáhnout testování,“ uvedli zástupci organizací a akademici. Podle nich je v domovech pro seniory či pacienty s demencemi stále „kritický nedostatek“ ochranného materiálu. Personál je také vyčerpaný a nemůže se ani střídat, protože je ho málo.
S výzvou přišli Život 90, Nadace Krása pomoci, pražská Rada seniorů a experti Univerzity Karlovy, Vysoké školy ekonomické, Společnosti sociálních pracovníků ČR a dalších organizace a instituce. Dosavadní podporu státu považují za nedostatečnou. „Nákaza si bohužel již vybírá své oběti. Tyto případy se staly v ústavech již izolovaných zákazem návštěv, a odhalují tak skutečnost, že se nepodařilo ochránit seniory ani pečující personál,“ stojí v prohlášení.
Podle něj „fatální zpoždění“ v ochraně seniorů i personálu domovů způsobilo to, že se sociální služby zařadily až do další vlny zásobování. Roušky a další materiál od dobrovolníků chybějící pomůcky nahradily jen zčásti, uvedly organizace. Vyzvaly vládu, aby zajistila plošné testování klientů a personálu domovů a nemocničních geriatrických oddělení minimálně každé dva týdny. Urychlit by měla také dodávky roušek, respirátorů, rukavic, dezinfekce a dalšího materiálu.
Domovy pro seniory a postižené mohou ode dneška přijímat jen ty nové klienty, kteří mají negativní test na koronavirus. Poté je musí dát na dva týdny do samostatného pokoje. Stejná pravidla platí i pro obyvatele zařízení, kteří se vracejí z nemocnic.
Na nedostatečnou ochranu klientů i pečovatelů opakovaně upozorňovala Česká gerontologická a geriatrická společnost. Asociace poskytovatelů sociálních služeb i zdravotnické odbory už začátkem března žádaly o ochranné pomůcky. Poukazovaly na to, že nákaza novým koronavirem nejvíc ohrožuje právě seniory a případná nemoc COVID-19 u nich má nejzávažnější průběh. Tiskovou konferenci kvůli tomu uspořádaly 5. března.
Náměstek ministerstva zdravotnictví Roman Prymula na tiskové konferenci 6. března řekl, že prioritou je nejdřív vybavit zdravotníky. „Měsíční produkce, kterou jsme nasmlouvali, padne na toto primární zásobení. V dalším měsíci budeme uvažovat – a je tam samozřejmě priorita pro sociální péči a zařízení dlouhodobě nemocných,“ uvedl tehdy Prymula. Zásobování měl mít na starosti původně resort zdravotnictví, z velké části ho převzalo vnitro.
Podle statistické ročenky v roce 2018 v Česku fungovalo 525 domovů pro seniory s asi 37.000 lůžky. V 341 domovech se zvláštním režimem bylo 20.100 lůžek. Další desetitisíce lidí využívají terénní služby.
Kde byli ti experti když jiní experti tvrdili, že to nic není, něco jako slabá chřipečka nebo rýma