„Víme, co děláme,“ ujišťuje Babiš. Chválí Prymulu a „rýpl“ si do Bruselu

Autor: blv, trm, simao - 
14. března 2020
13:00

Česko se probudilo do perného rána - většina obchodů dnes neotevřela. Zavřít musely i bary, restaurace, ale i kadeřnictví nebo kosmetické salony. A perné bylo i noční jednání vlády. Kabinet premiéra Andreje Babiše (ANO) se sešel o půlnoci, ministři rozhodli o dvě a půl hodiny později. Podle něj má opatření zamezit hlavně tomu, aby se lidé neshromažďovali v obchodních centrech a koronavirus se tak dál nešířil po Česku.

Ještě ve čtvrtek premiér Andrej Babiš (ANO) uklidňoval Čechy, že vláda se nechystá zavírat obchody. O 50 hodin později, v noci na sobotu, k tomu kabinet přistoupil.

Ještě ve čtvrtek premiér Andrej Babiš uklidňoval, že Česko nebude zavírat obchody.Ještě ve čtvrtek premiér Andrej Babiš uklidňoval, že Česko nebude zavírat obchody. | reprofoto Facebook Andreje Babiše

V pátek ale už stopku pro obchody naznačoval náměstek ministra zdravotnictví a přední epidemiolog Roman Prymula kvůli tomu, že mládež, která má koronavirové „prázdniny“, zabíjí volný čas právě tím, že chodí do obchodních center. 

Vláda oznámila zpřísnění opatření v noci, jen 12 hodin poté, co zavedla ta předchozí. Babiš tak čelil dotazu na to, podle jakého klíče vláda rozhoduje a proč tato omezení neoznámila již v pátek v poledne, kdy měla tiskovku také. „My víme, co děláme. My samozřejmě máme nějaké matematické modely, které analyzujeme a porovnáváme s tím stavem večer a zkrátka na základě těchto čísel my jsme se rozhodli,“ reagoval Babiš. „Selským rozumem docházíme k tomu, že musím udělat ta opatření,“ doplnil.

A zdůraznil, že nerozhoduje o opatřeních sám a dává na odborníky. „Pro mě největší odborník je pan náměstek (ministra zdravotnictví Roman) Prymula, s tím jsem online, stále, a máme novou pověřenou hygieničkou, paní Rážovou. Nepodsouvejte mi nějaké věci, já nic nerozhoduji. Pan Prymula mi před dvěma týdny říkal, že je to pandemie. To, že WHO se teď probudila a říká, že je to pandemie, to mi pan Prymula říkal dva týdny předtím. Na vládě jsou lidi, kteří skutečně tomu rozumí. Prosím vás, nejsem individualista, já si skutečně dám říct a učím se a rozhodujeme společně,“ uvedl Babiš a připomněl mj. i výměnu na tomto postu, kdy skončila coby hlavní hygienička Eva Gottvaldová.

 

K neúčasti epidemiologa a náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly Babiš uvedl: „Pan náměstek Prymula, který jel do Hradce Králové si vyměnit prádlo, nemohl přijít na naši tiskovou konferenci.“ 

A neodpustil si ani další rýpnutí do Bruselu. „V této chvíli i za poslední dny jednotlivé evropské státy postupují nekoordinovaně, zkrátka my jsme ani nečekali, že nám něco Brusel poradí. A samozřejmě každý má k tomu jiný přístup,“ míní. Odmítl i kritiku šéfky Evropské komise Ursuly von der Leyenové, které se nelíbí uzavírání hranic. „Kritiku odmítám,“ reagoval Babiš. „Teď už jsme ve fázi, že zkrátka každá ta země dělá opatření a de facto nějaká kritika není na místě,“ míní.

Kolotuk ( 14. března 2020 22:32 )

Eh buzerovaly..

Kolotuk ( 14. března 2020 22:31 )

Nyni je videt k cemu je cela slavna EU.Na dve veci,nahov...a na nic.Jen by nas ty kravky po klimakteriu buzerovali.Vcele s Van der Lejnovou!Apropos mezi ty vysokoskolaky pocitate i ty ze soukr.skol? Kde je ze vseho nejdulezitejsi zaplatit skolne!

mislivec ( 14. března 2020 21:56 )

Máte eště uniformu LM v šatníku? Nenávist k vysokoškolákům mnohé napovýdá

mislivec ( 14. března 2020 21:53 )

Tak že bureš lže neni nic novího a že to teď EU pěkně zavaří za ty zhacené dotace je tutofka. Jde jen o to, jestli se z nějkého čobola v Bruselu po. s erou nebo spíš ne. Takže se z něj budeme muset po s rat mi.

Ad oxygene: Ten Primule je fakt divnej. Asi jel po Kenovi, ten mu dal košem, tak se teď cpe na jeho fleka. Nejpozději až zavřou obchoďáky tak povie: terazki som ministrom.

Jestli by nejúčinnější v boji proti viru nebylo spíš zavřít úřad vlády a vybraná ministerstva a nařídit jim dvacetiletou karanténu.

Kozomrd ( 14. března 2020 21:23 )

Tanky do ulic a zřídit lidové milice. Ke zdi postavit všechny co byli na lyžích a obnovit lidové soudy. Všechny vysokoškoláky vyhnat do ulic chytat ten vir do čepic. Premiéra Babiše jmenovat českým císařem. Hranice obehnat dráty a do Německa přes plot katapulty střílet všechny muslimy a Číňany co tu máme. Několikrát jsem již nabízel vládě své poradní služby. Zatím mi bylo řečeno, ať čekám. Že mě povolají

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud