Žaloba na ministerstvo chce umožnit návrat otců k porodům. Vojtěch výjimku zrušil

Aktualizováno -
27. března 2020
20:01
Autor: ČTK, sova - 
27. března 2020
19:45

Advokát Ondřej Pecák a Liga lidských práv napadli u pražského městského soudu opatření, kterým ministerstvo zdravotnictví zakázalo přítomnost otců u porodu. Organizace o tom v pátek informovala v tiskové zprávě. Ve správní žalobě se domáhají toho, aby soud opatření zrušil. Do doby, než soud ve věci rozhodne, měl by podle představ žalobců předběžným opatřením porodnici nařídit přítomnost doprovodu u porodu umožnit. Ministerstvo doprovod u porodu plošně zakázalo minulou středu kvůli obavám ze šíření nového typu koronaviru. Od soboty ale pravidla znovu změní.

Liga před týdnem v otevřeném dopisu vybídla vládu, aby zákaz zrušila. Kritizovala fakt, že ministerstvo opatření neodůvodnilo, přitom pro rodiny je drastické. Odkázala na argumenty, že otec je stejně rizikový jako rodička, protože spolu žijí.

Argumentovala také doporučením Světové zdravotnické organizace, podle které má přítomnost doprovodu u porodu pozitivní vliv na jeho průběh a snižuje hrozbu komplikací. Upozorňovala také, že u nezletilých pacientů návštěvy možné jsou, takže otec má nadále mít k dítěti přístup hned po narození.

Od soboty budou mít výjimku ze zákazu přítomnosti třetí osoby u porodu blízcí handicapovaných rodiček nebo třeba cizinek, které potřebují tlumočení.

„Zákaz nemá žádné rozumné opodstatnění“

Organizace v pátek uvedla, že ministerstvo ani vláda dosud na výzvu nijak nereagovaly. „Zákaz nemá žádné rozumné opodstatnění z hlediska ochrany veřejného zdraví a hrubě zasahuje do práva nastávajících rodičů na ochranu soukromého a rodinného života,“ konstatovala v pátek organizace.

Pecák podal žalobu za konkrétní navrhovatele, kteří mají termín porodu tuto sobotu. „Liga nabízí dalším rodičům, kterých se zákaz přímo dotýká tím, že byli kvůli ministerskému zákazu během porodu odděleni nebo jim to teprve hrozí, aby se do řízení připojili jako osoby zúčastněné,“ uvedla organizace.

Zákaz návštěv jako prevence proti šíření nového typu koronaviru se v původní verzi netýkal oddělení nemocnic, na kterých je poskytována péče nezletilým pacientům, pacientům s omezenou svéprávností a rodičkám. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) zrušení výjimky pro otce u porodu minulý týden odůvodnil tím, že se situace změnila a už není prostor pro výjimky. Lékaři podle něj varovali před zavlečením nákazy mezi zdravotníky přítomné u porodu.

Další videa
Články odjinud