Středa 31. května 2023
Svátek slaví Kamila, zítra Laura
Jasno 23°C

Babiš se kvůli koronaviru pustil do EU: „Nedají nám ani o korunu navíc.“ Komise se brání

Autor: ČTK, sova - 
27. března 2020
17:10

Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) finanční podpora Evropské unie, která má členským státům pomoci v boji s koronavirem a následky pandemie, neznamená pro Česko žádné peníze navíc. Europoslanci i Evropská komise s tím nesouhlasí. Premiér na twitteru uvedl, že Česko na vyčleněných 1,2 miliardy eur (326 miliard Kč) mělo nárok už dříve. Současní i bývalí europoslanci ale upozorňují, že se výrazně zjednodušila možnost využití peněz a lze je získat z unijních fondů rychleji. Také podle Evropské komise by Česko na část peněz bez evropského programu nemuselo dosáhnout vůbec, nebo by je dostalo až za několik let.

Evropský parlament schválil poskytnutí pomoci ve čtvrtek. Poslanci podpořili mimo jiné vznik investičního fondu, který umožní členským zemím přesunout nevyužitých 37 miliard eur (asi bilion korun) ze strukturálních fondů do zdravotnictví či na pomoc zasaženým odvětvím. Součástí těchto peněz je i 1,2 miliardy eur pro ČR. Návrh podpořili téměř všichni europoslanci, proti hlasoval pouze Ivan David (SPD).

Chci upozornit, že na boj s COVID-19 nedává EU ani o korunu víc, než na kolik měly státy nárok už před pandemií. Schválených 30 miliard korun, kvůli kterým média oslavují evropské instituce, nejsou peníze navíc. Jsou dávno naše,“ reagoval v pátek na hlasování Evropského parlamentu Babiš. „Komise umožnila jen rychlejší čerpání a vyšší flexibilitu přesunů v kohezních fondech,“ doplnil.

„Vláda může peníze použít tam, kde jsou potřeba“

Je zde pár významných detailů, které pan premiér přehlédl - čas a podmínky čerpání. Díky urychlené proceduře může Úřad vlády ihned peníze použít tam, kde jsou potřeba. Na to jsme nárok před COVID-19 fakt neměli,“ upozornil na twitteru europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) na to, že podle nového programu bude jednodušší peníze využít.

Pro projekty už nebude nutné spolufinancování z národních zdrojů a peníze budou k dispozici ihned, na rozdíl od běžných programů tak nebude nutné čekat s proplacením jejich části až na konec zúčtovacího období.

„Pan premiér v tom má velký guláš“

Pan premiér v tom má velký guláš. On si totiž myslí, že iniciativa EK nestáhnout zpět od členských států nevyužité peníze na předfinancování je snad samozřejmost,“ připojil se bývalý místopředseda Evropského parlamentu Pavel Telička (Hlas).

Na poskytnutí nevyužitých peněz upozornilo i zastoupení Evropské komise v ČR. „Komise uvolnila ČR peníze (osm miliard Kč), o které by mohla přijít, nebo se k nim dostat až za několik let. A tím, že schválila okamžité použití 30 miliard Kč na boj proti COVID-19, ČR ulehčí. Když potřebujete zaplatit léky teď, nepomohou vám peníze od kamaráda za rok,“ uvedla komise na twitteru.

denisz ( 19. května 2020 18:41 )

Ještě, že je náš premiér pragmatický zkušený a nenechá
si moc líbit. Hájí české zájmy. Být to na demobloku,
Pirátech, chvilkařích, aktivistů jako Kocáb, ti by EU
vše úslužně odsouhlasili, jako neakční Evropský parlament,
a tak by pro Česko asi moc nezbylo, ale bylo bychom proevropský.

Milan Šmid ( 21. dubna 2020 09:13 )

MIGRANTI PATŘI DO NĚMECKA A DALŠÍCH STÁTU OD KTERÝCH BYLI ZEMĚ ODKUD POCHÁZEJÍ JEJICH KOLONIE !!!!!PROTOŽE JE NERUŠÍ POM...I EKOLOGOVÉ NEBO PROČ ?? OBLOHA JE ČISTÁ ALE ČIM TO JE ECO NICKY ŽE POČASÍ ZŮSTÁVÁ STEJNÉ ASI TÍM ŽE SE POČASÍ MĚNÍ KAŽDÝCH NĚKOLIK STOVEK LET !!!!!A JE JEDNO JESTLI JE NA POLI STO MILIONU KRAV NEBO 200 MILIONU !!!!ASI NEJVÍCE POMŮŽETE TOMU TO SVĚTU KDYŽ PŮJDETE MAKAT DO ZEMĚDĚLSTVÍ !!!ŽVANĚNÍM NIC NEVYŘEŠÍTE !!! ALE JE PRAVDA ŽE SI VYDĚLÁTE VICE ŽVANĚNÍM NEŽ POCTIVOU PRÁCI !!! PRYČ S POMATENÉ EU KTERÁ JEN VŠECHNO ZAKAZUJE !!PROČ NEZAKÁŽOU VŠEM POLITIKŮM A ZAMĚSTNANCŮM EU A JEJICH RODINÁM POUŽÍVAT AUTA MAXIMÁLNĚ OBSAHŮ 1 LITR

nikolaev ( 28. března 2020 09:16 )

anna !! nejsi přibuzná retarda GRETY!

nikolaev ( 28. března 2020 09:01 )

zde nejde o Babiše ale zase nám zločinci EU dokazují že na prvém místě jsou německo,francie zbytek pro ostatní a východní blok o něj jim nejde v jaké koliv krizi nás mají v prde.i a hodí přes palubu jako vroce1938!! zrada páchne s hub EU a bude vždy!!

anna ( 27. března 2020 21:08 )

EU není dojná kráva! Beze studu natahovat pracičky tady umí všichni ...

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa