Neděle 24. září 2023
Svátek slaví Jaromír, zítra Zlata
Oblačno 18°C

Pivo v ohrožení? Zemědělci se bojí jara, studenty mají na chmelu i v traktorech

Autor: Nikola Forejtová - 
30. března 2020
05:10

Oblíbený český nápoj - pivo - je v ohrožení. Duben je totiž období sběru chmele a kvůli koronavirové pandemii není dostatek rukou na drátkování a sběr. V ohrožení jsou i jiné plodiny, jako třeba jahody nebo zelenina. Zemědělci tak volají o pomoc, a tu se jim začíná dostávat od studentů tří univerzit. Studenti tak míří na chmelové brigády, výzkumné stanice a usedají i za volant traktorů. Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) poznamenal, že když to dělali jejich prarodiče, nevidí důvod, proč by neměli jezdit i oni. Jejich pomoc považuje za zásadní. 

Zahradnické práce, řízení traktoru, příprava na jarní osev, sklizeň, drátkování a sběr chmele, sběr jahod i zeleniny, ale také pomoc při šlechtění plodin a sběru vína - práce je prostě moc a v důsledku pandemie koronaviru není dostatek rukou. 

„Zemědělský, potravinářský, ale ani lesnický průmysl nemůže ani v době celorepublikové karantény pozastavit svou činnost. Příroda se karanténě přizpůsobit nemůže. Vyzýváme tak naše studenty, aby nabídli svou sílu a vypomohli tam, kde je třeba,“ uvedl rektor České zemědělské univerzity profesor Petr Sklenička.

I ministerstvo zemědělství a Zemědělský svaz proto vyzývají studenty, aby šli pomáhat. „Jejich prarodiče na tyto chmelové brigády jezdili a jejich pomoc byla zásadní,“ poznamenal ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD).

Na záchranu piva a jiných zemědělských plodin se tak přihlásili studenti České zemědělské univerzity, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích a studenti z Mendelovy univerzity v Brně. Ti míří do práce a podle informací Blesk Zpráv si tím mohou i vydělat. Zemědělci nabízí i tisíc korun za den.

V ohrožení i jahody, víno a zelenina

Zemědělci přišli především o zaměstnance z ciziny. „Poptávek je dost. Můžeme je rozdělit do tří skupin. Sezónní práce, které zajišťovali zahraniční pracovníci, zástup zaměstnanců běžného provozu a pak zůstaly i klasické nabídky práce,“ doplňuje Blesk Zprávám vedoucí Kariérního centra ČZU Přemysl Gubani. 

„V současné době je největší potíž s chmelem (duben), ale v následujících měsících to bude práce různorodější – jahodárny, sběr zeleniny, lesní školky a další. Objevují se i poptávky pro živočišnou výrobu a údržbu zeleně,“ zmiňuje dále Gubani. Blesk Zprávy nalezly i nabídky na práci u šlechtění plodin či u výzkumu.

Chmel je zapotřebí „nadrátkovat“ a následně i sklidit. Zemědělci ale nemají dostatek lidí, aby jim pomohli. Chmel je zapotřebí „nadrátkovat“ a následně i sklidit. Zemědělci ale nemají dostatek lidí, aby jim pomohli. | ČTK - Luděk Peřina

V ohrožení je kromě piva i víno. „I když mají brigádníci ze Slovenska platné pracovní smlouvy a necestují dál než sto kilometrů za hranice, na některých přechodech je policisté pustí, na jiných ne,“ poznamenal prezident Svazu vinařů Tibor Nyitray.

Nabídky pak mají zemědělci možnost posílat na webovou stránku zcela zdarma. „Cílem projektu je zaktivizovat studenty a zemědělcům nabídnout jednoduchou platformu zdarma, jejímž prostřednictvím můžou inzerovat potřebná pracovní místa, která kvůli nastalé situaci nemohou obsadit,“ doplňuje Blesk Zprávám mluvčí ČZU Jana Kašparová. 

Projekt prozatím podle informací Blesk Zpráv funguje a studenti si jej pochvalují. „Studentům se snažíme také pomáhat radami a doporučeními, aby zůstali dlouho motivovaní a hlavně zdraví, protože pomoci bude potřeba po celou dobu uzavření hranic, které by mohlo trvat opravdu dlouho. Jednoznačně to je skvělá příležitost si zavzpomínat na doby našich rodičů a prarodičů, kdy chmelové brigády a jiné aktivity byly velmi běžné,“ konstatuje pro Blesk Zprávy dále Gubani.  

gejzovic ( 30. března 2020 14:37 )

flakat se nuseji

villon ( 30. března 2020 10:38 )

psal to nějakej kkt, teď se drátkuje.

villon ( 30. března 2020 10:37 )

Účastnil neúčastnil, to na tom co jsem naspal přece nic nemění. Slabí argument.

gejzovic ( 30. března 2020 10:18 )

skus si zjisti t jak se chmel pestuje,to mels udelat hned na brigade a nejenom chlastat

gejzovic ( 30. března 2020 10:14 )

dnesni demokraci,bud krades,nebo nemakas

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud