Obchodníci a hoteliéři trpí. Hranice zavřené dva roky? „Nepředstavitelné“

Autor: Bohuslav Štěpánek - 
25. března 2020
08:30

Podle představitelů firem podnikajících v obchodu, službách, pohostinství a cestovním ruchu je dobře, že stát ulevuje podnikatelům i jejich zaměstnancům v odpouštění nebo posouvání některých plateb. Určité kroky se ale měly schválit dříve. V pozastavení EET se ale prezident Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek s prezidentem Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomášem Prouzou v pořadu Blesku Epicentrum neshodli.

Prouza pozastavení EET vítá. I když se to zdá jako drobnost, tak živnostníkům významně uleví. „Pro řemeslníky, kteří horko těžko si zajedou nakoupit do velkoobchodu, instalatéři a podobně, suroviny, tak teď po nich ještě chtít, aby si zaváděli nějaký nový systém, by to zase byla zbytečná buzerace,“ řekl Tomáš Prouza.

Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza byl hostem pořadu Epicentrum dne 24. 3. 2020.Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza byl hostem pořadu Epicentrum dne 24. 3. 2020. | Blesk:MARTIN PEkÁREK

Podle prezidenta Asociace hotelů a restaurací ČR Václava Stárka to ale naopak podnikatelům nijak nepřispěje – rozhodně ne těm, kteří dělají své řemeslo poctivě. „My jsme byli zastánci EET a myslíme si, že není šťastné rozhodnutí ji teď pozastavovat,“ řekl.

Dobré, ale šlo to dřív

Prominutí červnové zálohy na daň z příjmu u živnostníků i firem a pokuty za pozdě dodané přiznání k dani z nemovitých věcí nebo úhradu daně považuje Tomáš Prouza za zásadní, i když zpožděné opatření: „To určitě ano, ty zálohy daně jsou významná pomoc. U toho DPH to šlo udělat už teď v březnu za únorové platby, ale jsme rádi aspoň za to, co se stalo.“

Zavřené restaurace v obchodním centru na Černém Mostě v PrazeZavřené restaurace v obchodním centru na Černém Mostě v Praze | Blesk: Jana Hanušová

Stát prý mohl zaměstnavatelům pomoci ještě dříve a významněji, kdyby jim řekl: „Neodvádějte za své zaměstnance sociální a zdravotní pojištění, nechte si ty peníze, které máte, jenom pro své zaměstnance.“ Podle Prouzy by tím tyto finance posloužily udržení výroby a dalšího podnikání, protože stát má jiné zdroje, jak naplnit své potřeby.

Stát to zvládne

„My máme velmi zdravé veřejné finance, můžeme si dovolit tyto záchranné mechanismy,“ dodal. Vládě vyčítá ani ne tak nějaké významnější přešlapy, jako spíše velmi špatnou komunikaci. „Už se několikrát stalo, že to, co zaznělo na tiskové konferenci, a to, co bylo skutečně na papíře, se lišilo,“ zdůraznil.

Prezident Asociace hotelů a restaurací ČR Václav Stárek byl hostem pořadu Epicentrum dne 24.3.2020. Vpravo moderátor Bohuslav Štěpánek.Prezident Asociace hotelů a restaurací ČR Václav Stárek byl hostem pořadu Epicentrum dne 24.3.2020. Vpravo moderátor Bohuslav Štěpánek. | Blesk:Michal Protivanský/CNC Michal Protivansky/CNC

Podle šéfa Asociace hotelů a restaurací ČR Václava Stárka 88 procent ubytovacích zařízení v Česku je už zcela zavřeno a dalších 12 procent funguje v nouzovém režimu. „Většinou zajišťují ubytování turistům ze zahraničí, kteří nestačili opustit republiku,“ řekl s tím, že restaurací je uzavřeno 74 procent a zbytek funguje v okénkovém režimu.

Ještě dva roky? Nepředstavitelné

S variantou, kterou naznačil šéf Ústředního krizového štábu Roman Prymula, tedy že by uzavření hranic pro cesty z Česka mohlo trvat ještě další dva roky, Václav Stárek odmítá vůbec počítat. „Nedovedeme si to představit. Ta současná situace znamená v podstatě nulový výkon cestovního ruchu a rozjezd bude velmi pomalý,“ řekl s tím, že velká část lidí, kteří dnes pracují v cestovním ruchu, může přijít o práci.

Celý záznam rozhovoru můžete sledovat zde:

Video Obchodníci a hoteliéři: „Neberte podnikatelům peníze na platby státu.“ V EET se neshodli. - Blesk TV

offline ( 25. března 2020 10:11 )

Je to pouze návrat k normálu a snad už se nikdy neobnoví to masové šílenství, kdy si každý lítá kam chce dvakrát třikrát do roka.

adeso ( 25. března 2020 10:08 )

statisíce lidí přišlo o práci a nikoho to nezajímalo. Tak proč se zabývat vyžírkama? Ať si taky najdou jinou práci.

cuciktojemoje ( 25. března 2020 08:42 )

A co když už se někdo na se re?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud