„Číslo nakažených rapidně vyskočí.“ Hamáček: Rychlotesty ukáží promořenost české populace
V Česku ještě prudce vzroste počet potvrzených případů nákazy COVID-19, a to až z Číny dorazí rychlotesty na koronavirus. Řekl to v pořadu Blesku Epicentrum vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) s tím, že dosavadní testování nezachytí všechno. Muže (33) z Ústí nad Labem, který na vyhrožoval, že šíří koronavirus – například tím, že olizuje pečivo v supermarketech, by poslal do vězení. Hamáček také řekl, kdy dorazí slibované roušky a respirátory, jestli opatření v Česku přitvrdí a rýpl si do ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO).
„Přeju mu, aby těch osm let dostal a osm si odseděl. Pokud to udělal úmyslně, tak si nezaslouží nic jiného, než kriminál,“ tak vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) v Epicentru Blesku okomentoval případ muže (33) z Ústí nad Labem, který na sociálních sítích vyhrožoval, že šíří koronavirus – například tím, že olizuje pečivo v supermarketech. „Pane redaktore, tomu nezabráníte, pitomců je všude dost,“ dodal.
Vicepremiér Hamáček v Epicecentru okomentoval i nedostatek roušek a respirátorů v Česku. „Situace zajištění ochrannými prostředky je tristní, to je třeba si říct. Převzali jsme část těch nákupů, protože to ministerstvo zdravotnictví nezvládalo,“ rýpl si ministr vnitra do vládního kolegy Adama Vojtěcha (za ANO).Bude jich dostatek
Potvrdil, že Česko má v Číně přes 30 milionů roušek, šest milionů respirátorů, 250 tisíc ochranných obleků a brýlí a další materiál. „Prostředky za miliardu ochrání naše občany na tři, možná čtyři týdny. Až přiletí první velké letadlo, kde jsou miliony respirátorů a miliony roušek, tak se to zlomí,“ zmínil Hamáček. Obří zásilka by do Česka měla dorazit v neděli. Doveze ji ukrajinský nákladní letou Antonov, lterý pojme 120 tun materiálul: „Cílem je, aby každý občan měl roušku, kterému je občas potřeba ji vyměnit. Rouška vám podle zkušeností z Číny, když si ji nasadíte při pobytu venku, týden vydrží.“
Ještě předtím ale dostanou lékaři k dispozici 150 tisíc rychlotestů, které odletěly z Číny vládním speciálem v úterý odpoledne.
„Rychlotesty z Číny by se v Česku mohly začít používat od čtvrtečního odpoledne," uvedl vicepremiér Hamáček s odkazem na to, že testy dorazí v noci na středu a pak bude potřeba je ještě distribuovat na příslušná místa.
To, že lékaři budou mít možnost testovat rychle, ale může podle Hamáčka s počtem nakažených v Česku pořádně „zamávat“. „Je jasné, že až nasadíme rychlotesty, tak to číslo rapidně vyskočí. Určitě to dosavadní testování nezachytí všechno. Podle těch rychlotestů se ukáže, jak také fungují vládou přijatá opatření.“
Poslechněte, nebo přitvrdíme
V omezení volného pohybu osob po Česku apeloval na rozum obyvatel. Nelze ale podle něj uhlídat všechny. „Nemůžeme policistu postavit do každého parku a na každou ulici. Jak to budeme trestat? Největší trest je umřít. Když to ti lidé budou dělat, tak někoho můžou buď zabít, nebo umřít. Já nevím, co je ještě větší trest?“ zmínil šéf resortu vnitra s tím, že vláda může ještě přitvrdit.
Jan Hamáček zpětně připustil, že některá opatření by byla účinnější, pokud by se přijala dříve. Nebylo to ale průchodné: „Kdyby někdo přišel třeba v prosinci, že chce někdo koupit ochranné pomůcky jako roušky za tři miliardy korun, tak by tu tiskovou konferenci a následné dotazy nepřežil. Mohlo se začít dřív, a za to je potřeba se omluvit, ale když to takhle vypuklo, tak jsme se to snažili rychle vyřešit,“ vysvětlil.
Máme to pod kontrolou
Ministr vnitra je stejně jako premiér Andrej Babiš (ANO) přesvědčený, že Česko je v tom, jak zvládá koronavir, ve srovnání s jinými zeměmi napřed. Netroufá si ale odhadnout, kdy si Česko od restrikcí oddychne. „Jsme na tom s vybavením ventilátory lépe než Itálie na počet obyvatel,“ uvedl s odkazem na údaje ministerstva zdravotnictví. Než pominou všechna stávající opatření, to potrvá podle Hamáčka týdny.
Celý záznam pořadu můžete zhlédnout zde:
V nemecku virologove od techto rychlotestu odrazuji, protože maji jen 33 procentni presnost.