Odborné studie o doma vyrobených rouškách překvapily! Který materiál chrání proti virům nejvíc?

Autor: Barbora Kabátová - 
20. března 2020
16:36

Češi improvizují a vyrábějí si roušky sami doma. Kolikrát je chrání před nákazou, než kdyby lidé nenosili žádné? A jaký materiál ochrání nejlépe? Podle vědců roušky z utěrek na nádobí chrání své nositele až 3x víc. A jsou druhým nejvhodnějším materiálem!

Nejúčinnější sáček a utěrka

Jaký materiál, který doma najdete, je proti virům nejúčinnější? Pytlík do vysavače! A hned po něm utěrka na nádobí. Dokazuje to, tentokrát britská, studie »Testování účinnosti podomácku vyrobených masek: ochránily by při pandemii chřipky?« z roku 2013. Ta zkoumala účinnost materiálů, z nichž lze podomácku vyrobit roušky, a to jak vůči virům, tak i bakteriím. Stoprocentní bavlněné tričko či šála poskytují dle britských vědců zhruba 50% ochranu před viry.

Studie Testing the Efficacy of Homemade Masks: Would They Protect in an Influenza Pandemic?Studie Testing the Efficacy of Homemade Masks: Would They Protect in an Influenza Pandemic? | Infografika Blesku

Záleží na tom, jak těsní

„Překvapivě všechny typy roušek poskytovaly stabilní ochranu v průběhu času a ta nebyla závislá na vykonávané aktivitě,“ popisují autoři studie s tím, že účinnost roušky se lišila dobrovolník od dobrovolníka, a to právě kvůli tomu, jak komu rouška dobře těsnila.

Nositele chrání víc než okolí

Nizozemští vědci také sledovali, jak rouška chrání svého nositele a jak chrání jeho okolí. Zajímavé je, že podle jejich výsledků byla účinnost směrem ven menší než účinnost, kterou rouška poskytuje svému nositeli. Profesionální respirátor třídy FFP2 v modelových situacích chránil své okolí 3x lépe, než kdyby ho dobrovolník neměl. U chirurgické masky to bylo 2x a rouška vyrobená z utěrky chránila okolí jen minimálně. Další zajímavostí v této studii je, že při dlouhodobém nošení se ukázaly být roušky z utěrek v průběhu času efektivnější, zatímco u respirátorů FFP2 se účinnost snížila.

U dětí je účinnost nižší

Profesionální respirátory FFP2 chrání dospělé 50x účinněji než podomácku vyrobené roušky a jsou 25x efektivnější než chirurgické roušky. U dětí byla ochrana mnohem nižší, profesionální respirátory je chránily jen 10x více než podomácku vyrobené roušky a jen 6x více než chirurgické roušky. Autoři studie to vysvětlují tím, že ochranné roušky byly větší a dětem na obličeji správně neseděly.

Jak chrání ty domácí?

Nizozemská studie z roku 2008 volně přeložená jako »Profesionální a podomácku vyrobené ochranné roušky snižují riziko onemocnění dýchacích cest v obecné populaci« uvádí, že profesionální respirátory třídy FFP2 u dospělých snižují riziko nakažení až 113x, chirurgické roušky až 5,3x a roušky vyrobené z utěrky na nádobí až 3,2x.

Není to jen o rouškách

Britští vědci také upozorňují, že jen nošení roušky šíření nákazy nezastaví. U některých nákaz lze onemocnět i jiným způsobem přenosu (např. dotykem) a jakákoliv rouška bude mít navzdory své efektivnosti minimální účinnost, pokud nepůjde ruku v ruce s preventivními opatřeními, jako jsou pravidelná hygiena rukou či izolace v případě nákazy apod.

Video Rychlou roušku si můžete vyrobit i doma, stačí šátek a dvě gumičky. Podívejte se - Sabina Dračková, Blesk Zprávy / hudebnibanka.cz, Oliver Spencer - And Relax

openha ( 20. března 2020 22:22 )

Britové jsou ti poslední co můžou něco radit a doporučovat !!!

starymlok ( 20. března 2020 21:39 )

Blbč-če,snaž se pro sebe udělat alespoň to nejnutnejší,kecat umí každý blbec dnes před hosodou

mim33 ( 20. března 2020 19:13 )

Většina roušek je k ničemu a jejich povinné nošení taky, takže to Světová zdravotnická organizace výslovně nedoporučuje. Doporučuji tento komentář:
http­s://sl­epec­kahul­.peci­na.cz­/all/­uvahy-a-komentare/talisman

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud