Koronavirus tu bude měsíce, tvrdí Šmucler. Zdravotnictví podle něj už zkolabovalo

Autor: kso - 
17. března 2020
21:50

Připravme lidi na to, že to bude trvat měsíce, půl roku je můj optimistický odhad, odhaduje délku pandemie nového koronaviru šéf České stomatologické komory Roman Šmucler. Řekl to v rozhovoru pro Reflex. Snaží se zajistit roušky a respirátory zubařům, ale lékaři mají velké problémy. Je to i kvůli tomu, že stát zakázal nákupy těchto pomůcek. Podle Šmuclera je potřeba se připravit na celosvětovou ekonomickou krizi a na to, že mnohdy nebudou peníze ani na mzdy.

„Potřebujeme, aby stát co nejmíň krvácel, lidi budou mít dál rakovinu a zubní kazy, nemůžeme to nechat zabít,“ říká Šmucler. Tvrdí, že musíme v chodu udržet klíčové body a tam také zajistit respirátory a další pomůcky. Lékaři mají momentálně zakázáno si roušky sami kupovat, Šmucler a jeho kolegové jejich rozdělování řeší po svém. Řada lékařů se sama potýká s nákazou, jde jim o vše a kvůli státu riskují. Šmucler dodal, že neví, kam stát nakoupené respirátory rozdělil. 

„Poslali jsme před časem požadavky na to, co se má splnit, připravili jsme velmi konkrétní plán. Až po jednání s premiérem se nám podařilo dosáhnout toho, že stát vůbec začal hlídat, kde je dezinfekce či respirátory,“ stěžoval si Šmucler již dříve v rozhovoru pro ČT24.

Podle Šmuclera je zapotřebí „skutečná“ karanténa. V ulicích by mohla být i armáda. Dosavadní postup prý ničemu nepomohl. Apeluje na lidi, aby nosili roušky, důležité je především ochránit starší lidi. Koronavirus nezmizí během pár dní, ale bude tu měsíce.

Podívejte se na celý rozhovor

„Zdravotnictví by měli převzít Lékaři bez hranic, jsou zvyklí přijít někam, kde není systém,“ říká Šmucler. Je potřeba si prý přiznat, co všechno máme a co nám ještě chybí.

Jednou z věcí, co nám schází, jsou podle něj respirátory pro zubaře. „Mám na starosti život jedenácti tisíc českých zubních lékařů, asi šedesáti tisíc sestřiček a recepčních, máme vůči nim povinnosti a musíme jim dát informace. Některým zubařům je přes 70 let, stále pracují, jsou nervózní, protože nemají respirátory. Pro ně je to velmi nebezpečné,“ postěžoval si v rozhovoru pro ČT24.

„My jsme si sami sehnali jako zubaři 90 tisíc respirátorů nižší třídy,“ řekl zase v rozhovoru pro iDnes.cz. Praktičtí lékaři už se na vládu dle jeho slov nemohou spoléhat. Vadilo mu, že zajišťování respirátorů skrze vládu celý proces zdrží minimálně o týden, roušky by prý znovu měly distribuovat firmy.

Zmiňoval také to, že by se do chodu měli zapojit studenti medicíny. „Studenti medicíny by neměli mít nyní prázdniny, měli by u toho chtít být. Studentky mohou jít na místa zdravotních sester, zkušené zdravotní sestry mohou jít do testovacích center,“ řekl v rozhovoru pro Českou televizi. Na sociálních sítích toto tvrzení sklidilo jistou kritiku, podle některých lidí nejsou studenti lékařské fakulty na taková místa způsobilí. 

Video Rouška bez šití: Jednoduchý návod! Stačí kus látky a gumičky - Petra Veselá

 

carlae ( 20. března 2020 19:50 )

Culí se jak měsíček na hnoji. Raději ať nám řekne, co zdravotníci udělají proto, aby se podobná situace neopakovala. Co udělali pro funkční záchranné akce, když sysstém, který tu byl s velkou slávou rozboural. Ochrnné pomůcky rozprodali za pomkoci Klausovic zlodějské privatizace a náhrada nikde nic.

Evka4 ( 18. března 2020 14:02 )

LubomrBabek: Přesně tak, ať se stará o svůj obor . Nehledě na to, že jeho zuby zrovna nejsou vizitkou stomatologického odborníka

Evka4 ( 18. března 2020 14:00 )

California: Co jí nadáváš, ty šmejde

Lubomr Babek ( 18. března 2020 11:46 )

"Navíc nikdo neví"
Právě o tom to je, tak bych se zřekl všech prognóz.

California ( 18. března 2020 02:34 )

Na to se zeptej ruda nano Babise

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud