„Bez roušek zavřete,“ vyzývá sdružení praktiky. Doktorům dochází i dezinfekce a rukavice

Autor: ČTK - 
15. března 2020
15:50

Praktičtí lékaři, kterým dojdou ochranné pomůcky, by měli uzavřít ordinace a poskytovat lékařské konzultace jen telefonicky nebo on-line, doporučilo Sdružení praktických lékařů (SPL). Jeho stanovisko má ČTK k dispozici. Praktičtí lékaři, kteří ochranné pomůcky proti šíření koronaviru mají, by je podle něj měli používat po celou dobu ordinování.

Roušky, které jsou o víkendu praktikům distribuovány v počtu dvou až tří kusů, vystačí nanejvýš na dva až tři dny. Podle předsedy sdružení praktiků Petra Šonky lékařům dochází všechno - kromě roušek také rukavice nebo dezinfekce. „Jedna ze skupin obyvatelstva nejvíc ohrožených nákazou COVID-19 - lékaři primární péče - je tak prakticky zcela bez ochranných pomůcek,“ uvedlo ve stanovisku předsednictvo sdružení.

Také další zdravotníci i pracovníci v sociálních službách upozorňují na to, že mají stále nedostatek ochranných prostředků, jako jsou respirátory a roušky. Zástupci státu uvádějí, že dělají co mohou a ochranných prostředků bude brzy víc.

 

Šéf stomatologické komory Roman Šmucler v České televizi uvedl, že stát s nimi situaci a nastavovaná opatření nekonzultuje a lékařům chybí informace. Stomatologové podle něj potřebují až 200.000 respirátorů, které po státu žádali, ale dosud nedostali.

Zástupci Sdružení praktických lékařů budou dnes v podvečer o dalším postupu při krizi kolem koronaviru jednat právě i s Českou stomatologickou komorou. Po vládě žádají zajištění pomůcek a větší informovanost.

Doporučení, které sdružení vydalo, začne platit od pondělí. Praktičtí lékaři i jejich personál by po celou dobu svých ordinačních hodin měli podle sdružení používat respirátor a ochranné brýle. Při ordinování by se lékaři měli soustředit na důležité případy a pacienty bez akutních potíží odkládat. Zároveň by měli redukovat počet lidí v ordinaci a také zkrátit ordinační hodiny. Měly by být i takové čekárny, aby se v nich nepotkávali zdraví pacienti s nakaženými virem.

mislivec ( 15. března 2020 20:20 )

Bali? Twl, to vykládej Burešovi... Burešovci maj tak max na lístek na tramku, ale spíš jezděj načerno, pro Bráník v dvoulitrových petkách domů k telce na druhej konec města, kde ho maj o korunu levnější.
Proto teď vyjou nadšenim, že nikdo nic nemůže, nepřipadaj si jako totál s-ra- čkaři a aspoň chvíli se nemusej užírat závistí.

mislivec ( 15. března 2020 20:20 )

To neni muj džob, oni jsou za to placený ne? A taky nekydam v televizy o tom jakej jsem king.

mislivec ( 15. března 2020 18:37 )

Burešovci místo aby sháněli respirátory doktorům vymíšlej jak zavýst co nejvíc zákazů. Starý struktury tečou blahem, na pár tejdnů budou zase všichni v pr de li, nejenom oni. A jestli se zafaří tak zůstanou hranice zalígrovaný i v létě a schopnější soused nebude moct k moři. Paráda, zase máme sociální rovnost. Díky, súdruh eštébé Bureši.

Ifigenie ( 15. března 2020 17:48 )

A co kdybys ty šel do pr dele? Kecat a krtizovat umí každý blb, ale jak jsi přiložil ruku ke společnému dilu ty?
Ty malý závistivý žlučovitý Čecháčku? Ty svoje názory jsi jdi béééékat na Letnou, tam tě potřebují.

Powervir ( 15. března 2020 17:46 )

Tak co vy lůzo a odpade antibabišovské hnídy slizké, šup do prace a pořadně se tu zase vyblejte na adresu nejlepšiho premiera všech dob ❤ ČR pana Babiše !!
Vy hnusný nenažraný zakomplexováný nuly.
Ta opatření a karanteny vam ze srdce přeju!
Mě tady na Bali je NÁDHERNĚ a jeste mésic bude! 😂👍
Většina lidí v ČR je rozumných a zkratka chápe stav ktery je a bere ho ,ale vždy se najde pár nenažranych tupců radobypodnikatelů a komediantů co budou remcat na vše a vždy co udělá p.Babiš!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud