Roušky a tvrdá pravidla: „Seďte vzadu“. Uvízlé Čechy evakuují ze zahraničních letišť

Aktualizováno -
15. března 2020
08:25
Autor: trm, sab, ČTK - 
15. března 2020
08:05

Češi, kteří uvízli na letištích v zahraničí, se vrací domů. Evakuační autobusy pro ně poslalo ministerstvo zahraničí. Asi čtyři desítky lidí dovezl v noci z Vídně, turisté do rakouské metropole přiletěli z Thajska a Ománu. Podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) se evakuace týká i letišť v německém Frankfurtu a Mnichově, kam přilétá nejvíc komerčních letů. Pro evakuované platí přísná pravidla, řidiči je mimo jiné žádali o to, aby seděli co nejvíc vzadu, popisuje reportérka Blesk Zpráv, která byla na místě. Jenže zdaleka ne všichni cestující měli respirátory nebo roušky, po návratu do Česka se domů přepravují i hromadnou dopravou.

První autobus vyjel v sobotu do Frankfurtu, v noci pak dorazil autobus hasičů do Vídně. „Spolupracujeme s hasiči, když to ale bude nutné, uvolníme peníze i na komerční pronájem dopravních prostředků,“ řekl Petříček.

Z Vídně diplomacie evakuovala turisty, kteří se vrátili z Thajska. Podle reportérky Blesk Zpráv na evakuaci dohlíželi i zástupci velvyslanectví. Autobus mířil z Vídně do Brna. „Ještě s námi má jet dalších 29 lidí, ti mají přiletět z Ománu. Z Brna se zřejmě budou všichni dopravovat po vlastní ose,“ popsala reportérka Blesk Zpráv.

Řidiči na sobě měli ochranné obleky, pro evakuované navíc platí přísná pravidla. „Vydezinfikovali nám ruce, máme si sednout co nejvíc dozadu do autobusu. Nesmíme k řidiči, je tam daná tyč, aby se k nim dopředu nikdo nedostal. Kdyby někomu bylo špatně nebo cokoliv, je tu tlačítko, které máme zmáčknout, odpad máme házet do pytle, který potom zlikvidují. Většina z nás má na sobě roušky či respirátory, určitě ale ne všichni,“ popsala reportérka Blesk Zpráv. Všechny čeká dvoutýdenní karanténa.

Přesný počet lidí, kterých se má evakuace týkat, diplomacie nemá. „Očekávám, že všechny české občany, kteří takto na cestách uvíznou, dopravíme v pořádku do ČR během příštího týdne,“ doplnil Petříček. Lidé by ale měli využít jakoukoli možnost návratu po vlastní ose, pokud existuje, doplnila česká diplomacie.

Do Vídně, Frankfurtu, Mnichova a dalších měst s mezinárodními letišti budou moci odjet pro své příbuzné lidé, pokud předloží kopie jejich palubních vstupenek. Nyní platí zákaz cestování z Česka do rizikových zemí, od pondělí nebudou moci Češi nikam do zahraničí.

Cestovní agentura (CA) Lumis dnes také vyzvala k zajištění výjimky pro návrat českých klientů přes polské cestovní kanceláře u leteckých zájezdů s příletem do Polska. Jde podle ní o charterové, tedy nepravidelné spoje z exotických destinací.

Problém se podle agentury týkal například letu z Egypta plánovaného na sobotu, podle jejích informací čeští klienti ze severu Afriky neodletěli. Dnes by měli odletět do Polska lidé ze Zanzibaru a v pondělí z Ománu. Situaci podle CA začal řešit český konzulát ve Varšavě. 

Video Evakuace českých turistů z letiště ve Vídni. - Blesk Zprávy: Sabina Dračková

 

vendulala ( 15. března 2020 16:22 )

Ha,ha,ha. Před dvěma týdny Babiš s min. ujišťovali, že pro veřejnost nejsou roušky potřeba. Toho se rádi všichni chytli, protože je stejně nosit nechtějí a přitom je doma mnozí nasyslené mají. Proč se o nich najednou tak mluví? Existuje nějaký předpis, od kolika nakažených jsou nutné nebo jako obvykle Babiš kecal, protože žádné nebyly na skladech a navíc vydal zákaz je veřejnosti prodávat?
Každopádně i kdyby roušky byly, stejně by je lidi používaly až na základě příkazu pod pokutou. Měly být používány plošně již od prvního nakaženého min. v uzavřených prostorách.

BABISE_NECHCEME ( 15. března 2020 10:48 )

Přátelé, tak si to zrekapitulujeme:
- Vláda totálně selhala v zajištění ochranných pomůcek, času měla dost
- Vláda lže jako když tiskne, o čem jsme se mohli přesvědčit v konfrontaci Babiš-
Vojtěch
- Vláda koná chaoticky a nesystémově, levá neví co dělá pravá
- nebýt odborníků z resortů a tím nemyslím ministerské odborníky, mohl by se jít
Babiš oběsit, protože by ho za to jeho totální selhání lidé jinak ušlapali

BABISE_NECHCEME ( 15. března 2020 10:36 )

Totálně to nezvládají, lžou, intrikaří a věší lidem bulíky na nos. Jenže na ty jejich lži skočí jen hloupé koblihy.

jetela ( 15. března 2020 10:34 )

Pry behem tri tydnu bude respiratoru a rousek dost. To si delaj srandu. Hlavne by za tri tydny mela byt nakaza za vrcholem.

BABISE_NECHCEME ( 15. března 2020 10:23 )

Babišova vláda zcela selhala při přípravě respirátorů a dalších ochranných pomůcek určených pro boj s epidemií koronaviru. „Chceme táhnout s vládou za jeden provaz, ale k tomu už nelze mlčet,“ říká předseda ODS v rozhovoru pro Seznam Zprávy. V úterý by se měli zástupci parlamentních stran potkat s premiérem Andrejem Babišem. A chybějící pomůcky budou patrně hlavním tématem jednání.

Článek
Teď asi není ten správný čas na tvrdé politické šarvátky, přesto se ale nelze nezeptat: Má vláda stále vaši podporu v tom, co dělá s nákazou koronaviru?

Skutečně prožíváme velmi vážnou situaci. Nejen my, ale celé Evropa. A já chápu, že jsou potřeba i velmi razantní opatření. Chápu také, že je možné u toho udělat i nějaké chyby. Jsem dalek využívat situaci k politickému boji. I já říkám, pojďme táhnout za jeden provaz, pojďme hledat společně řešení, leccos lze omluvit. To, co ale považuji za obrovské selhání – a tady mlčet opravdu nemohu – je problém s nedostatkem ochranných pomůcek. Nejpalčivější je to u lidí, kteří pracují v „první linii“, u lékařů a sestřiček, ale i třeba i u lidí v sociálních službách. Je zjevné, že tuto oblast vláda zcela podcenila. To zanedbání je až alarmující.

Kdo konkrétně selhal?

Je to selhání celé vlády, v prvé řadě premiéra a ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha. Já jenom připomenu, že už 28. ledna jsme chtěli být v Poslanecké sněmovně o této věci informováni. Nepovedlo se to. Byli jsme ministrem Vojtěchem ujištěni, že všeho je dost, všechno je v pořádku.Teď se ukazuje, jak je to doopravdy. Slyšeli jsme už různé sliby, kolik těch respirátorů a roušek dodají, ale vidíme, jak obrovské problémy lékaři po celé republice mají. I na mě se teď obrací spousta lidí, kteří ochranné prostředky potřebují a nedostali je. Dokonce slyšíme i kritiku přímo z vládního hnutí ANO.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud