Středa 14. duben 2021
Svátek slaví Vincenc, zítra Anastázie
Zataženo, déšť se sněhem 5°C

Koronavirus ONLINE: Česku ruší dodávky nové vakcíny po sraženinách. A očkování pro 65+ je tu

Aktualizováno -
14. dubna 2021
00:33
Autor: ČTK, trm, Darina Jíchová, simao, kal, Mii, for, sova, kso - 
24. ledna 2020
06:45

Společnost Johnson & Johnson oznámila, že kvůli vyšetřování vzácných případů krevních sraženin v USA odkládá distribuci své vakcíny proti covidu -19 v Evropě. Dodávky vakcíny nedorazí tak ani do Česka, kde od středy startuje možnost registrace k očkování lidí v kategorii 65 až 69 let, kteří se nemohli registrovat dříve. Dění kolem pandemie koronaviru sledujeme na Blesk.cz online.

 • Česko hlásí k 13. dubnu 28 038 mrtvých. Potvrzených případů od začátku pandemie je již 1 581 184, vyléčených pak 1 466 296 a vykázaných očkování 2 089 570. V nemocnicích je 5070 pacientů. Vývoj nemoci na přehledných grafech sledujte zde.
 • Nový virus SARS-CoV-2 způsobující nemoc covid-19 se dál šíří světem. Vyvolává onemocnění s příznaky chřipky (horečkou, kašlem, problémy s dýcháním) i řadou dalších. Obavy pak panují z mutací koronaviru. Aktuální počet nakažených a mrtvých můžete sledovat zde.
 • Premiér Miloš Zeman očekává, že pandemie skončí v září. U rozvolnění radí opatrnost, jak řekl pro Blesk.cz
 • V Česku 11. dubna o půlnoci skončil nouzový stav, platil od 5. října loňského roku. Nově se opatření řídí pandemickým zákonem.
 • Minulostí už je také uzávěra okresů. A přestal platit také zákaz nočního vycházení. Obchody, které se částečně otevírají, mohou mít otevřeno od 6 do 22 hodin.
 • Podívejte se na údaje o počtu hospitalizovaných s covidem-19, těžké případy jsou vyznačeny tmavě modře. Další grafy o koronaviru najdete na Živě.cz.

Psychoporadna Blesku: Svěřte se, specialisté vám poradí. Psychoporadna Blesku: Svěřte se, specialisté vám poradí. | Blesk.cz

KORONAVIRUS V ČESKU I VE SVĚTĚ
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Zobrazit nové zprávy
06:25
14. 4. 2021

Pěkné ráno, i dnes budeme sledovat dění v Česku i ve světě online.

V Německu mělo za posledních 24 hodin pozitivní test na SARS-CoV-2 celkem 21.683 a 342 nakažených zemřelo. Přesně před týdnem zaznamenal Institut Roberta Kocha (RKI) během jednoho dne 9677 nových případů nákazy a 298 úmrtí, píše agentura DPA.

Celoněmecký počet nových případů nákazy na 100.000 obyvatel za posledních sedm dní se oproti předchozímu dni zvýšil na 153,2; v úterý hlásil RKI hodnotu 140,9. Před týdnem to bylo 110,1.

00:02
14. 4. 2021

K očkování proti covidu-19 se mohou od dnešního dne začít registrovat na webu ministerstva zdravotnictví lidé, kterým je mezi 65 a 69 lety. Podle vyjádření ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) je jich celkem asi 670.000. Očekává ale, že se jich bude hlásit asi 400.000, protože někteří se už mohli registrovat dříve kvůli chronickým nemocem, u kterých může nákaza koronavirem jejich zdravotní stav zkomplikovat.

Z 1,45 milionu lidí žijících v Česku dostalo už alespoň jednu dávku vakcíny proti covidu 57 procent, dokončené očkování dvěma dávkami má necelých 29 procent. Ve čtvrtek se budou nejstarší lidé nad 80 let očkovat tři měsíce.

23:55
14. 4. 2021

Na závěr dnešního dne tu je přehled dění kolem pandemie covid-19 v Česku:

 • Počet úmrtí s nemocí covid-19 v ČR překročil 28.000. K pondělku s onemocněním zemřelo 28.038 lidí, úmrtí ale v posledních dnech přibývá pomaleji než dřív. Nově potvrzených případů koronaviru bylo v pondělí 3843, nejméně za pracovní den od 30. listopadu. Počet hospitalizovaných s covidem-19 mírně stoupl nad 5300.
 • Česko podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) žádná okamžitá rozhodnutí ohledně vakcíny Johnson & Johnson neplánuje. První dávky měly do ČR přijít v pondělí.
 • Vláda by měla o pokračování programu Antivirus jednat příští pondělí. ČTK to sdělilo ministerstvo práce. Jeho šéfka Jana Maláčová (ČSSD) dnes na twitteru oznámila, že Sněmovna dostala také kompromisní návrh podoby kurzarbeitu.
 • Opoziční politici upozorňují na zmatek ve vládní komunikaci o protikoronavirových opatřeních. Strategii vlády chtějí řešit na plénu Sněmovny. KDU-ČSL chce také upravit systém testování ve školách, lidovci i občanští demokraté požadují rovněž fungování dětských skupin a lesních školek.
 • Několik stovek praktických lékařů zatím nedostalo pro své pacienty žádnou vakcínu proti covidu-19. Novinářům to dnes řekl uvedl Petr Šonka, předseda Sdružení praktických lékařů. Praktici mohou své pacienty registrovat k očkování od začátku března. Podle nich distribuce vakcín v prvních týdnech drhla a dosud je rozdělení očkovacích látek mezi ordinace a očkovací centra nerovnoměrné.
 • Terénní sociální služby mohou zatím dál fungovat omezeně. Poskytovatelé musí ale zajistit nezbytnou péči. Klienti a jejich blízcí musí pečovatelům také předem hlásit, že jsou v karanténě, izolaci či mají příznaky. Oni i personál musí pak nosit respirátor. Nařízení ministerstva zdravotnictví, které schválila vláda, platí ode dneška. Opatření kabinet nařídil už loni v říjnu po vyhlášení nouzového stavu. Nyní ho přijal podle zákona o ochraně zdraví. Dál platí i omezení návštěv v domovech pro seniory a postižené.
 • Před přijímacími zkouškami na střední školy, maturitami či závěrečnými zkouškami budou muset žáci předložit negativní test na covid-19, který nebude starší než sedm dní. Při zkouškách budou povinné roušky či respirátory. Vyplývá to z informací, které ministerstvo v pondělí rozeslalo do škol. Dnes také začala distribuce chirurgických roušek pro rezervní zásoby základních škol a nižšího stupně víceletých gymnázií. Do 15. dubna do 18:00 mají školy nahlásit, pro kolik lidí budou potřebovat antigenní testy při jejich další distribuci.
 • Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) očekával, že záchyt pozitivních případů koronaviru ve školách, kde se děti v pondělí poprvé testovaly, bude malý. Řekl to dnes novinářům ve Sněmovně.
 • Slovensko od pondělí výrazněji uvolní restrikce zavedené v zemi ve snaze omezit šíření koronaviru, otevřít budou moci všechny obchody. Stane se tak poprvé po čtyřech měsících zpřísňování. Po předchozím zlepšení epidemické situace v zemi budou moci kromě obchodů začít fungovat například také provozy služeb i hotely či penziony a lidé budou moci vyrazit do přírody i mimo okres svého bydliště.
23:29
13. 4. 2021

"Tohle je skutečně stát v rozkladu. Policie ČR upozorňuje vládu, že její nařízení nemají oporu v zákoně a proto se s nimi vůbec nehodlá zdržovat," uvedl poslanec ODS Jan Skopeček k tomu, že mimořádné opatření ministerstva zdravotnictví ohledně zákazu shlukování osob se váže pouze k hromadným akcím a podle Policie ČR "pohyb osob na ulici, náhodná a neorganizovaná setkání nelze tímto opatřením pokrýt".

23:00
13. 4. 2021

"S prezidentem České lékařské komory MUDr. Milanem Kubkem jsme dnes hovořili o situaci zdravotníků během pandemie a o možnostech návratu do normálního provozu. Práci našich kolegů řešíme společně," uvedl ministr zdravotnictví Petr Arenberger.

22:22
13. 4. 2021

Němci do 60 let dostanou jinou vakcínu než AstraZeneca na druhou dávku

Lidé v Německu, kteří jsou mladší 60 let a při první dávce očkování proti covidu-19 dostali vakcínu od společnosti AstraZeneca, dostanou ve druhé dávce přípravek od firem Pfizer/BioNTech nebo Moderna. Dnes se na tom dohodli ministři zdravotnictví jednotlivých zemí se zástupci spolkové vlády, uvedla agentura DPA. K podobnému řešení přistoupila minulý týden i Francie, kde se změna očkovací látky při druhé dávce týká lidí pod 55 let,

Ministři zdravotnictví německých spolkových zemí se řídili doporučením Stálé očkovací komise (Stiko) působící při Institutu Roberta Kocha. Ta došla k názoru, že lidé, kteří v druhé dávce dostanou vakcínu využívající technologii mRNA, tedy preparát od Moderny nebo Pfizeru, získají účinnou ochranu před covidem-19. Mezi první a druhou dávkou bude 12 týdnů. Jen v ojedinělých případech a po individuálním zvážení rizika budou lidé mladší 60 let vakcínu od AstraZeneky dostávat i v druhé dávce.

Nové německé rozhodnutí ohledně podoby očkování souvisí se vznikem krevních sraženin, které se vzácně vyskytly u lidí imunizovaných preparátem od AstraZeneky. Odborníci se domnívají, že toto nebezpečí se týká hlavně mladších lidí.

21:52
13. 4. 2021

Epidemie koronaviru může společnosti v dlouhodobém horizontu přinést i pozitivní věci. Shodli se na tom experti v online debatě pořádané Nadačním fondem Neuron. Podle ekonomky Danuše Nerudové lze předpokládat například změnu vztahu k životnímu prostředí a omezení kongresové turistiky. Epidemiolog Petr Smejkal zase vidí prostor pro to, aby se lidé více zamysleli nad vlastním zdravím a životním stylem. Matematik Jan Kulveit vyzdvihl zrychlení digitalizace ve veřejné správě.

21:49
13. 4. 2021

Advokát Zdeněk Koudelka navrhl Nejvyššímu správnímu soudu (NSS), aby zrušil sobotní opatření ministerstva zdravotnictví omezující setkávání lidí. Podle advokáta narušuje právo na soukromí, rodinný život či projevování náboženské víry. Resort navíc postupoval chybně, když opatření vydal bez předchozího souhlasu vlády, uvedl Koudelka na svém webu.

Ministerstvo opatřením zakázalo setkávání více než dvou lidí, ačkoliv původně mělo být od pondělí podle rozhodnutí bývalého ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) povoleno setkávání až 20 lidí pod širým nebem a deseti uvnitř budov. Rozhodnutí, a to omezit setkávání na dva lidi, zdůvodil nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) obavami epidemiologů, aby větší rozvolnění nezvrátilo křehký pozitivní trend ve vývoji epidemie onemocnění covid-19.

21:03
13. 4. 2021

Očkování vakcínou Janssen/Johnson & Johnson po zprávách z USA preventivně pozastavila Jihoafrická republika. Tam ji dosud dostalo 289.800 zdravotníků, případy krevních sraženin nejsou hlášeny. V této zemi se tento přípravek začal používat v únoru poté, co předběžné výsledky jedné studie ukázaly, že vakcína od společnosti AstraZeneca je jen minimálně účinná proti nové variantě koronaviru, která se v JAR objevila.

20:55
13. 4. 2021

Riziko krevních sraženin u oxfordské vakcíny firmy AstraZeneca? MUDr. Graffová tweetovala srovnávací tabulku: 

Oxfordská vakcína: 4 případy z milionu
Antikoncepční pilulky: 500-1200 z milionu
Kouření: 1763 z milionu
Nákaza covidem: 165 tisíc z milionu

20:32
13. 4. 2021

Hygienici na jihu Čech evidovali za posledních 24 hodin 282 nových případů koronaviru. Je to o 97 více než ve stejnou dobu v minulém týdnu. Tehdy se však jednalo o údaj po prodlouženém velikonočním víkendu, kdy se méně testovalo. Hygienici dnes zaznamenali 15 úmrtí pacientů s koronavirem.  

„Ve statistikách za posledních 24 hodin opět přibylo vyléčených Jihočechů, a to o 618. Aktuální stav tak poklesl o 351 na 6628 aktuálně pozitivních obyvatel našeho kraje,“ uvedla ředitelka jihočeské krajské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová. „To je stav, který jsme kvůli březnové vlně měli letos naposledy k 25. únoru. Je dobře, že se díky očkování daří snižovat přenosy v zařízeních sociálních služeb a ve zdravotnictví, dnes evidujeme dva případy v sociálních službách, jeden ve zdravotnictví a jeden ve školském prostředí. Nemáme dnes opět hlášen žádný import ze zahraničí,“ řekla ředitelka.

20:23
13. 4. 2021

„Světové výzvy vyžadují reakce v měřítku naší planety,“ tweetoval eurokomisař pro vnitřní trh Thierry Breton, který má na starosti výrobu očkování, po setkání se senegalským prezidentem Mackym Sallem, jehož za rok čeká předsednictví Africké unie. EU podle komisaře pomůže celé Africe s výrobou vakcín.

20:17
13. 4. 2021

V Turecku za poslední den přibylo 59.187 nákaz koronavirem, což je dosud nejvíce za 24 hodin v této zemi, téměř dvojnásobek denních nárůstů oproti těm před třemi týdny. Epidemická situace se v Turecku výrazně zhoršuje už několik týdnů, dnes se začátkem postního měsíce ramadánu začala v zemi platit přísnější opatření proti šíření nákazy a prezident Recep Tayyip Erdogan oznámil jejich další zpřísnění od středy.

19:34
13. 4. 2021

Nabídka Ruska byla podle nového ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) na nákup 300 000 dávek vakcíny Sputnik V okamžitě a každý měsíc pak dalších 150 000 dávek. Řekl to dnes Radiožurnálu. Nemá informace o tom, že by tato několik týdnů stará nabídka už neplatila. Arenberger minulý týden v čele úřadu vystřídal Jana Blatného (za ANO).

„Nabídka pro Českou republiku už padla z ruské strany před několika týdny. Okamžitě bychom mohli nakoupit asi 300 000 dávek a potom každý měsíc asi 150 000 dávek,“ uvedl ministr. „Neslyšel jsem žádnou její negaci, takže zřejmě asi dál platí. My jsme to zatím dál neprověřovali,“ dodal.

19:15
13. 4. 2021
!

Na jižní Moravě došlo k výpadku systému, kterým se řídilo očkování pacientů. To mělo za následek frontu a chaos před vakcinačním místem v Hodoníně.

Šlo o výpadek systému – ne na straně nemocnice. Jinak je provoz plynulý,“ vysvětlil na twitteru jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL).

Bude posílen organizační tým, aby mohli tyto situace lépe řešit,“ dodal.

19:10
13. 4. 2021
!

Po jednání s Johnson & Johnson musíme bohužel potvrdit, že tento týden opravdu nedorazí vakcíny od této společnosti. Původně měly přijít vakcíny pro téměř 15 tisíc lidí. Ale centrála Johnson & Johnson prozatím zastavila distribuci. A to se týká i ČR,“ uvedl na twitteru účet Chytré karantény.

18:50
13. 4. 2021

Zápasy fotbalového mistrovství Evropy, které se uskuteční na Olympijském stadionu v Římě, se odehrají s fanoušky na tribunách. O rozhodnutí italské vlády, které umožní naplnit kapacitu minimálně z 25 procent, dnes informoval národní svaz.

Euro se mělo původně uskutečnit loni, ale kvůli pandemii koronaviru bylo o rok odloženo. Turnaj odstartuje 11. června a bude se hrát ve dvanácti evropských městech. Osm z nich přítomnost příznivců na stadionech přislíbilo už dříve včetně Glasgow a Londýna, kde se představí česká reprezentace.

18:39
13. 4. 2021

Zakázka na nákup antigenních testů pro žáky a studenty byla podle senátní komise provedená vládou v rozporu s požadavky zákona o finanční kontrole ve veřejné správě. Senát by měl podle dnešního návrhu komise mimo jiné konstatovat, že vláda si objednala o jeden milion testů více, než kolik jich bude mezi žáky a studenty distribuováno. Horní komora se bude návrhem zabývat zřejmě koncem dubna.

18:33
13. 4. 2021

Tuzemskému exportu se podle státní agentury CzechTrade přes pandemii koronaviru daří. Výrazný růst zájmu agentura eviduje hlavně u českých IT technologií, které podle ní postupně dohánějí dosud dominující strojírenství. Největší poptávku po českých výrobcích CzechTrade hlásí u zemí Evropské unie, hlavně u sousedních – Německa, Rakouska či Polska. Agentura o tom dnes informovala ČTK.

CzechTrade zaznamenal za první kvartál letošního roku razantní nárůst zájmu o své služby. Zahraniční kanceláře agentury podle jejího generálního ředitele Radomila Doležala zpracovaly 609 individuálních služeb pro 391 českých klientů. Je to více než dvojnásobek objemu proti stejnému období loni, uvedl.

18:25
13. 4. 2021

Česko podle ministra zdravotnictví Arenbergera žádná okamžitá rozhodnutí ohledně vakcíny Johnson & Johnson neplánuje. První dávky měly do ČR přijít v pondělí.

18:08
13. 4. 2021

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) očekával, že záchyt pozitivních případů koronaviru ve školách, kde se děti v pondělí poprvé testovaly, bude malý. Řekl to dnes novinářům ve Sněmovně. Uvedl také, že prověřuje možnosti testování dětí přesnější PCR metodou zpracovanou v laboratoři místo antigenních testů přímo ve školách.

My jsme očekávali, že ten záchyt není velký. Je to vlastně srovnatelné s tím, co známe i z běžného testování antigenními testy u zdravé populace,“ řekl ministr. Podle něj jde o průřez běžnou populací, kde se vlastně neočekávají nemocní. Je to podle něj rozdíl proti testům lidí s příznaky od lékaře nebo po kontaktu s nakaženým od hygieniků.

17:50
13. 4. 2021

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) u nového programu COVID 2021 hlásí druhý den od jeho spuštění 3133 žádostí za zhruba 863 mil. Kč. O dotace mohou podnikatelé žádat do 31. května.

17:39
13. 4. 2021

Nemocnice Pardubického kraje se postupně vracejí k plánovaným operacím. Umožňuje jim to pokles počtu hospitalizovaných s covidem-19. K dnešku jich bylo 274, což je o 95 méně než před týdnem.

„V návaznosti na kapacity intenzivní péče a anestezie dochází k pozvolnému obnovování plánované péče a většina oborů si postupně začíná zvát pacienty k plánovaným výkonům,“ uvedla mluvčí nemocnic Kateřina Semrádová.

17:28
13. 4. 2021

Evropská komise chce od firmy Johnson & Johnson vyjasnění ohledně naprosto nečekaného oznámení o odkladu distribuce jejích vakcín do EU, píše Reuters.

17:25
13. 4. 2021

Brazilská mutace koronaviru na Děčínsku nemusí podle viroložky Ruth Tachezy pocházet ze zahraničí, mohla se vyvinout v ČR.

V principu nemusí být mutace importem, ale konvergentní evolucí variant v ČR, které se tlakem imunitního systému dopracovaly ke stejnému obrazu,“ uvedla Tachezy, která je členkou iniciativy vědců Sníh. Konvergentní evolucí se označují procesy, kdy se pod stejnými vnějšími podmínkami vyvíjejí různé nepříbuzné druhy k podobnému výsledku.

srco Schwartz ( 13. dubna 2021 23:48 )

Zvykejte si, covidovych zombiekov bude min a min. Uvidíte na konci ďalšej sezóny. Nezapomente ďalší sezóna začína v zari. Hlavne aby ste nebyli prekvapení.

brugal ( 13. dubna 2021 23:22 )

Prostě našli zoufalce,který je ochotný těch pár měsíců snášet Babiše - dostane pár mega a příslib nějaké trafiky.

stemik ( 13. dubna 2021 23:12 )

no a mame noveho ministra zahraniči -Kulhanka-studoval v USA ,ale externě pracoval pro činskou firmu a to pobouřilo kadrovacke soudruhy z opozice a nedoporuči ho

dynaty ( 13. dubna 2021 22:07 )

pravda

uschi ( 13. dubna 2021 21:51 )

Ale to jsou ty správné vakcíny ze západu, takže sraženiny nikoho nezajímají. No tak někdo umře, no bóže....kdyby to byl Sputnik, to by jela ČT od rána do večera...

Zobrazit celou diskusi
Další videa