Koronavirus ONLINE: 62 mrtvých v ČR, 4475 nakažených. Zeman dá Prymulovi metál

Aktualizováno -
5. dubna 2020
11:04
Autor: ČTK, trm, Darina Jíchová, simao, kal, Mii, for - 
24. ledna 2020
06:45

Česko hlásí už 62 mrtvých, novým koronavirem se nakazilo k nedělnímu dni 4475 lidí. Výrazně přibývá nakažených v domovech pro seniory. Vrchol epidemie premiér Andrej Babiš (ANO) očekává v dubnu, návrat Česka do normálu pak na konci května nebo v červnu. Prezident Miloš Zeman českou vládu chválí a v říjnu chce udělit nejvyšší státní vyznamenání, Řád Bílého lva, náměstkovi ministra zdravotnictví Romanu Prymulovi. Policie o víkendu kontroluje lidi, zda nevyrazili v nepovoleném počtu na výlety. Dění kolem šíření nemoci sledujeme na Blesk.cz online.

 • Miloš Zeman promluvil o koronaviru v neděli živě od 11 hodin na Blesk.cz v pořadu S prezidentem v Lánech.
 • Nový koronavirus covid-19 se šíří extrémně rychle. Vyvolává onemocnění s příznaky chřipky (horečkou, kašlem, problémy s dýcháním). Aktuální počet nakažených a mrtvých můžete sledovat zde, tady pak i s přehlednými grafy. Zde dokonce na videu.
 • V neděli 1. března ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) potvrdil první tři případy výskytu nákazy přímo v Česku. V neděli 5. dubna jejich počet vystoupal na 4475.
 • Neděle 22. března přinesla v Nemocnici Na Bulovce prvního mrtvého v Česku95letého seniora s pozitivním testem na koronavirus a dalšími zdravotními potížemi.
 • Zemřela i sestra (†48) z plicní kliniky pražské Thomayerovy nemocnice, nakazila se koronavirem. Podle přednostky pneumologické kliniky Martiny Vašákové se sestra kvůli nákaze izolovala i od své rodiny a potřebné věci jí nosila sousedka, k úmrtí mohl přispět i stres.
 • V Česku je omezen volný pohyb osob, ven se smí pouze se zakrytými ústy a nosem, Češi nesmí až na výjimky vycestovat a k nám nesmí cizinci. Co všechno se ještě nesmí?

Koronavirus a karanténa v Česku
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Zobrazit nové zprávy
23:36
24. 3. 2020
!

Úterý 24. března 2020 je u konce. Tým Blesk Zpráv přinese nejčerstvější informace z dění ohledně šíření nového typu koronaviru opět brzy ráno. Zde shrnujeme informace, které se dnes zásadně vyvíjely:

 • V České republice dohromady podstoupilo test na koronavirus 19 624 lidí. Z toho u 1394 se nákaza potvrdila.
 • Zdejší lékaři dnes oznámili, že se podařilo vyléčit už desátého člověka nakaženého Covidem-19.
 • Současně má virus v Česku po dnešním dni už tři oběti. Zemřel muž narozený v roce 1975 a žena narozená v roce 1949.
 • Všeobecná fakultní nemocnice dnes začala podávat pacientovi s těžkým průběhem onemocnění Covid-19 lék Remdesivir pro experimentální léčbu. Muž připojený na speciální přístroj, který mu okysličuje krev, má podle lékařů vážně poškozené plíce. 
 • Pomoci zvládnout epidemii má nový systém zachycování nakažených, takzvaná inteligentní karanténa, která u infikovaných zmapuje kontakty zpětně za pět dní podle údajů z mobilního telefonu a platební karty.
 • Sněmovna ve stavu legislativní nouze schválila návrhy několika zákonů:
  • Ošetřovné dostane širší okruh lidí.
  • EET se pozastaví na dobu stavu nouze a následující tři měsíce.
  • Stát odpustí živnostníkům část zdravotních odvodů a část záloh na sociální pojištění.
  • Posunou se také termíny maturit a přijímacích zkoušek.
  • Sněmovna schválila i zvýšení schodku rozpočtu na 200 miliard Kč.
 • Koronavirus nadále trápí i zbytek světa. Světová zdravotnická organizace (WHO) upozornila, že novým epicentrem by se mohly stát Spojené státy. 
 • Počet infikovaných a obětí stále strmě stoupá zejména v jihoevropských zemích. Francie se stala pátým státem, kde počet mrtvých přesáhl tisíc.
 • Nejkritičtější je situace v Itálii, kde nákaze dnes podlehlo dalších 743 lidí a celkový počet mrtvých stoupl na 6820.
23:19
24. 3. 2020

Letošní rozpočet fondu dopravy se asi zvýší o 6,5 mld. na celkem 113 miliard, uvedl Havlíček. Stát tak reaguje na pokles ekonomiky kvůli koronaviru.

23:12
24. 3. 2020

Americký dramatik Terrence McNally, který jako jeden z prvních úspěšných autorů na prknech divadel učinil běžnými homosexuální postavy, podlehl dnes komplikacím spojeným s nákazou koronavirem. Uvedla to dnes agentura AFP s odvoláním na McNallyho agenta. Dramatikovi bylo 81 let.

„Potvrzuji tuto smutnou zprávu: Terrence McNally zemřel,“ uvedl agent Matt Polk. Dramatik podle něj zemřel v nemocnici v Sarasotě na Floridě. Z rakoviny plic se sice vyléčil, ale stále trpěl chronickým plicním onemocněním, upřesnil Polk.

23:00
24. 3. 2020

Aby se zpátky do vlasti mohli vrátit Češi, kteří jsou v současnosti v Jižní Koreji, zrušilo ministerstvo zahraničí zákaz letů z této země. Ministr Adam Vojtěch upozornil, že zákaz vstupu pro všechny cizince stále platí.

22:27
24. 3. 2020

Koronaviru dnes v Izraeli podlehl 87letý muž z Jeruzaléma. Nemoc COVID-19 má tak v zemi už tři oběti. Nákaza se potvrdila u 1930 lidí, 34 je ve vážném stavu a 53 se vyléčilo, napsal dnes izraelský list The Times of Israel.

Sedmaosmdesátiletý muž, který dnes zemřel, byl dříve tento týden převezen do nemocnice z domova pro seniory poté, co se u něj nákaza potvrdila. Trpěl také řadou dalších onemocnění, včetně diabetu a stařecké demence, uvedla jeruzalémská nemocnice. Muž se stal druhou obětí koronaviru z jeruzalémského domova pro seniory.

Prvním byl 88letý muž, který zemřel minulý týden. Podle médií byl přeživším holokaustu - za druhé světové války se skrýval ve svém rodném Maďarsku před nacisty ve sklepě. Podle dcery o svých zážitcích z války nemluvil.

22:19
24. 3. 2020

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) potvrdil, že Bezpečnostní informační služba (BIS) informovala vládu o tom, že se zástupci Číny v České republice v lednu a v únoru pokoušeli nakoupit důležitý zdravotnický materiál, jak dnes uvedla některá média.

„Úplně otevřeně - tu zprávu jsem dostal v březnu, a to už žádné nákupy neprobíhaly, takže jsem to založil,“ napsal v odpovědi poslanci TOP 09 Marku Ženíškovi na otázku, zda o čínských nákupech vláda věděla. „A mimochodem, dneska mají naše ambasády ve světě pokyn shánět zdravotnický materiál, kde se dá... Takže možná na nás někdo taky napíše takovou zprávu...,“ dodal Hamáček.

 

22:03
24. 3. 2020

Záchranný fond eurozóny ESM poskytne zemím zasaženým koronavirem úvěry do výše dvou procent HDP. Celkem má k dispozici 410 miliard eur.

22:00
24. 3. 2020

Koronavirus se nevyhl ani italským fotbalistům. Brankář Atalanty Bergamo Marco Sportiello měl pozitivní test na koronavirus. Počet potvrzených případů mezi fotbalisty italské ligy tak stoupl na 15. V týmu z Lombardie, která je nejhůře postiženou oblastí v Itálii, je ale prvním nakaženým hráčem.

Podle vedení klubu netrpí gólman žádnými příznaky. „Preventivní karanténa, v níž je Marco a ostatní hráči prvního týmu, skončí 27. březnem,“ uvedla Atalanta v prohlášení.

21:42
24. 3. 2020

Ministr Adam Vojtěch (za ANO) popsal pro Blesk Zprávy i to, jak jsou na tom další pacienti ve vážném stavu. „Všichni jsou v zásadě na tom podobně. Víceméně stabilizovaní, ale na umělé plicní ventilaci. A tento stav u těch pacientů může trvat několik týdnů,“ zmínil s tím, že nemá informaci, že by se u někoho situace zhoršovala.

Lidé mají většinou kombinaci různých onemocnění. „Jsou to i pacienti, kteří mají další chronické choroby. Jsou to například diabetici, kardiaci, lidé s vysokým krevním tlakem. Chronické choroby jsou samozřejmě vždy přitěžující. Samozřejmě jsou mezi nimi ale také pacienti, kteří jsou nakaženi pouze koronavirem, jenž je postihl tím nejhorším možným způsobem. To znamená, že zasáhl plíce a jejich funkci. U většiny lidí vir zůstane v nosohltanu a nezasáhne plíce, ale u části bohužel ano,“ zmínil Adam Vojtěch.

21:40
24. 3. 2020

Žena, která dnes zemřela v pražské Všeobecné fakultní nemocnici, byla od včerejška na umělé plicní ventilaci. „Já myslím, že toto musí vždy rozhodnout ošetřující lékař, oni ví, co dělají,“ odůvodnil v ČT Vojtěch to, proč nebyla žena napojena na plicní ventilaci dříve.

Funkci plic ventilátory v současnosti zajišťují u devatenácti osob, které jsou ve vážném stavu. Na jednotkách intenzivní péče je v Česku 36 osob. Vojtěch zopakoval, že na zvýšení počtu vážných onemocnění jsou české nemocnice připraveny.

21:30
24. 3. 2020
!

Ministr Vojtěch pro Blesk Zprávy reagoval na dotaz, zda jsou všichni pacienti v kritickém stavu v podobném seniorském věku.

„Ne ne, protože máme samozřejmě toho pacienta, který je léčen lékem Remdesivir, a ten je tuším roku 1966. Jsou pacienti, kteří jsou mladší. A i ti, co jsou staršího věku,“ řekl šéf resortu zdravotnictví. O třetím úmrtí dodal: „Problém u této konkrétní pacientky byl, že byla hospitalizována pro chronickou obstrukční plicní nemoc a nebylo zřejmé, že je potenciálně infekční. Až v průběhu hospitalizace se rozvzpomněla, že byla v kontaktu se svou příbuznou, která byla v Itálii před několika týdny. Lékaři ji proto hned odebrali a zjistili, že je pozitivní, a bohužel velmi krátce nato zemřela.“

Pacientka byla také polymorbidní, měla celou řadu chorob, zmínil ministr.

21:25
24. 3. 2020
!

Minutu poté, co ministr Adam Vojtěch (za ANO) na twitteru sdělil, že v Česku zemřela žena v souvislosti s onemocněním způsobeným novým typem koronaviru, napsal také, že má i dobré zprávy. Tou zprávou je, že se lékařům podařilo vyléčit již deset lidí.

21:08
24. 3. 2020
!

Česko má třetí oběť koronaviru. Na twitteru o tom informoval ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Zemřela žena ve věku jednasedmdesáti let. „Prosím všechny, aby své prarodiče nenavštěvovali, nebo vždy s rouškou,“ apeloval Vojtěch.

21:05
24. 3. 2020

Závod skupiny Bosch v Krnově v Moravskoslezském kraji, v němž pracuje asi 200 lidí, zahájí 30. března odstávku. Potrvá tři týdny. ČTK to dnes po 20:00 řekl mluvčí Bosch Group CZ Pavel Roman. Odstávka tak bude o týden kratší, než firma odpoledne avizovala.

V dalších závodech v Jihlavě a Českých Budějovicích, které zatím vyrábějí, se firma dohodla s odboráři, jak budou vypadat budoucí omezení způsobená šířící se nákazou koronaviru. Zaměstnanci, kteří budou muset zůstat doma, dostanou náhradu mzdy ve výši 70 procent, v pozdějších týdnech 75 procent. Kolika zaměstnanců se to bude týkat, nelze nyní podle firmy říci. Bosch patří do skupiny největšího výrobce komponentů do aut.

20:55
24. 3. 2020

Ze světa nepřicházejí dobré zprávy. Kromě odkladu olympijských her v Tokiu jde o stále se zvyšující počet nakažených koronavirem, kterých je už okolo 400 tisíc.

Francie se stala pátým státem, kde počet mrtvých přesáhl tisíc. Světová zdravotnická organizace (WHO) upozornila, že novým epicentrem by se mohly stát Spojené státy. Americký prezident Donald Trump ale řekl, že rozsáhlá opatření proti šíření nákazy mohou být zničující. Vyjádřil také naději, že země se opět otevře do Velikonoc, tedy do 12. dubna. 

Více než polovinu z celosvětového počtu případů nemoci COVID-19 vyvolávané koronavirem hlásí Evropa, kde je nejkritičtější situace v Itálii: Nákaze tam dnes podlehlo dalších 743 lidí a celkový počet mrtvých stoupl na 6820. Ve Francii dnes přibylo 240 smrtelných obětí, od počátku epidemie ministerstvo eviduje 1100 takových případů. Za 24 hodin počet lidí s pozitivním výsledkem testu na koronavirus narostl o zhruba 20 procent na 22 300.

Jednotlivé země proto stále zpřísňují karanténní opatření či zavádějí nová: Ode dneška je volný pohyb omezen například v Británii. Francouzský kabinet ve snaze podpořit zdravotnická zařízení balancující na hranici svých možností kvůli náporu pacientů s COVID-19 nasadil rychlovlak TGV vybavený zdravotnickým zázemím, Britové žádají o pomoc tisíce studentů medicíny či zdravotníky, kteří nedávno odešli do důchodu.

20:48
24. 3. 2020

Podnikatelé v Plzeňském kraji sčítají škody po uzavření provozoven kvůli koronaviru a doufají, že jim stát pomůže. Vláda přikázala restauracím zavřít pro veřejnost, mohou nabízet pouze jídlo přes ulici nebo rozvozem. Na snímku z 24. března 2020 je Jakub Hodan, syn majitele restaurace Přeštická svině v Přešticích na Plzeňsku.

Podnikatelé v Plzeňském kraji sčítají škody po uzavření provozoven kvůli koronaviru. Vláda přikázala restauracím zavřít pro veřejnost, mohou nabízet pouze jídlo přes ulici, nebo rozvozem. Na snímku z 24. března 2020 je Jakub Hodan, syn majitele restaurace Přeštická svině v Přešticích na Plzeňsku. (24. 3. 2020)
20:47
24. 3. 2020

Dění ve Sněmovně, kdy neprošel prakticky žádný návrh opozice, rozohnilo její představitele. Hněvá se šéf ODS Petr Fiala i předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

20:38
24. 3. 2020
!

„V některých zemích se onemocnění COVID-19 nevyvíjí dobře. Rozšířili jsme tak seznam států s vysokým rizikem přenosu nákazy. Nově jsme na něj zařadili USA, Austrálii, Portugalsko, Kanadu, Malajsii a Izrael,“ uvedl na twitteru ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). „Naopak riziko kleslo u Číny a Jižní Koreji,“ dodal.

20:35
24. 3. 2020
!

Schválený schodek letošního rozpočtu se zvýší z původních 40 miliard na 200 miliard korun. Dnes o tom ve stavu legislativní nouze rozhodla Sněmovna. Příjmy rozpočtu tak proti původnímu plánu klesnou o 89,8 miliardy korun, naopak výdaje mají vzrůst o 70,2 miliardy korun. Nejvyšší deficit doposud měl rozpočet za rok 2009 kvůli dopadům světové hospodářské krize, a to přes 192 miliard korun. Schodek chce vláda pokrýt hlavně vydáním státních dluhopisů. Podrobnosti z celého dne ve Sněmovně najdete tady.

20:30
24. 3. 2020

„Stavil jsem se na Čeperce u Pardubic poděkovat hasičům, kteří mají na starost rozvoz ochranných pomůcek. Už za chvíli je čeká další Ruslan,“ uvedl na twitteru ministr vnitra a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Hasičům dovezl pivo.

wp2t ( 5. dubna 2020 13:22 )

2 greinfild jenže tobě dřív ta část upadne než on umře, ty sifilitiku multikulturní.

satanas ( 5. dubna 2020 13:21 )

Me se fakt libi ze v Cesku seda mys hned jak zacne delat poctiveji svou praci tak hned dostane metal..Nojo, hrdinove z ANglie dosly, a stat bez Hrdinu, to proste neni vono..

satanas ( 5. dubna 2020 13:19 )

Me by vyhovovalo kdyby Zeman padnul v hrdinem boji v Afghanistanu za AMericke zajmy v cele svych voju, na statnem ori se savli v ruce.. Mohl by mít docasne pomnik na Konevove miste nez ten se tam vrati..

jjusa ( 5. dubna 2020 13:18 )

: A ty oranžový šmejd

satanas ( 5. dubna 2020 13:09 )

TVL- Volebni Preference dnes-----ANO -34, 5 %!!! ODS 14%!! Kalousek si uz chysta smycku..

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud