Koronavirus ONLINE: 62 mrtvých v ČR, 4475 nakažených. Zeman dá Prymulovi metál

Aktualizováno -
5. dubna 2020
11:04
Autor: ČTK, trm, Darina Jíchová, simao, kal, Mii, for - 
24. ledna 2020
06:45

Česko hlásí už 65 mrtvých, novým koronavirem se nakazilo k nedělnímu dni 4475 lidí. Výrazně přibývá nakažených v domovech pro seniory. Vrchol epidemie premiér Andrej Babiš (ANO) očekává v dubnu, návrat Česka do normálu pak na konci května nebo v červnu. Prezident Miloš Zeman českou vládu chválí a v říjnu chce udělit nejvyšší státní vyznamenání, Řád bílého lva náměstkovi ministra zdravotnictví Romanu Prymulovi. Policie o víkendu kontroluje lidi, zda nevyrazili v nepovoleném počtu na výlety. Dění kolem šíření nemoci sledujeme na Blesk.cz online.

 • Miloš Zeman promluví o koronaviru v neděli živě od 11 hodin na Blesk.cz v pořadu S prezidentem v Lánech.
 • Nový koronavirus COVID-19 se šíří extrémně rychle. Vyvolává onemocnění s příznaky chřipky (horečkou, kašlem, problémy s dýcháním). Aktuální počet nakažených a mrtvých můžete sledovat zde, tady pak i s přehlednými grafy. Zde dokonce na videu.
 • V neděli 1. března ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) potvrdil první tři případy výskytu nákazy přímo v Česku. V neděli 5. dubna jejich počet vystoupal na 4475.
 • Neděle 22. března přinesla v Nemocnici Na Bulovce prvního mrtvého v Česku95letého seniora s pozitivním testem na koronavirus a dalšími zdravotními potížemi.
 • Zemřela i sestra (†48) z plicní kliniky pražské Thomayerovy nemocnice, nakazila se koronavirem. Podle přednostky pneumologické kliniky Martiny Vašákové se sestra kvůli nákaze izolovala i od své rodiny a potřebné věci jí nosila sousedka, k úmrtí mohl přispět i stres.
 • V Česku je omezen volný pohyb osob, ven se smí pouze se zakrytými ústy a nosem, Češi nesmí až na výjimky vycestovat a k nám nesmí cizinci. Co všechno se ještě nesmí?

Koronavirus a karanténa v Česku
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Zobrazit nové zprávy
22:45
4. 2. 2020

Co přineslo úterý za novinky u koronaviru? V bodech nabízíme přehled dnešních nejdůležitějších událostí:

 • Čeští lékaři už provedli 48 testů na koronavirus, všechny výsledky byly dosud negativní. Nenakazili se tedy ani Češi, kteří byli v neděli z čínského Wu-chanu letecky evakuováni společně s nemocným Belgičanem.
 • Ačkoli v ČR se infekce u žádného z navrátilců z Číny neprokázala, ovlivňuje epidemie například výměnné programy vysokých škol nebo cestovní plány. Pražský filharmonický sbor zrušil po dohodě s pořadateli svá vystoupení v Hongkongu. Univerzita Pardubice zase zvažuje, zda přijme 14 studentů z Tchaj-wanu, kteří mají na škole studovat v letním semestru.
 • Vedle Číny jsou koronavirem nejvíce zasažené tři asijské země: Thajsko (25 případů výskytu), Singapur (24) a Japonsko (23). Prakticky všechny oběti - 425 - oznámila pevninská Čína, po jednom mrtvém registrují úřady v Hongkongu a na Filipínách.
 • Světová zdravotnická organizace (WHO) uvedla, že šíření nového typu viru nelze považovat za pandemii, protože nemoc se stále masově nerozšířila na rozsáhlejší území nebo na celé kontinenty.
 • Po týdnech kritiky, že čínské úřady situaci podcenily a zadržovaly informace, nejvyšší čínské vedení přiznalo chyby v první reakci na propuknutí epidemie. V této souvislosti se vláda omluvila lékaři, který se už loni před virem snažil varovat kolegy a byl kvůli tomu obviněn z šíření poplašných zpráv.
 • Ekonomové se obávají, že šíření infekce citelně postihne čínskou ekonomiku. Tempo jejího růstu podle nich v tomto čtvrtletí prudce zvolní. Světové trhy se po výrazném pondělním propadu čínských akcií stabilizovaly.
 • Čeští odborníci na cestovní ruch a služby odhadují, že navzdory rušení letů do Číny bude omezení turismu jen dočasné a podnikatele trvale nepoznamená.
21:57
4. 2. 2020

Hongkongu hrozí rozšíření epidemie koronoaviru. Místní zdravotní organizace vyslovily varování poté, co se zde objevily další tři případy nákazy. Na onemocnění zde už zemřel 39letý muž, starší žena zůstává v kritickém stavu. Informuje o tom na svých internetových stránkách deník South China Morning Post. Oznámení přišlo v okamžiku, kdy nemocnice jsou pod tlakem. Už druhý den v nich stávkuje 5 000 zaměstnanců, kteří požadují úplné uzavření hranice s pevninskou Čínou.

21:45
4. 2. 2020

Spojené státy posílají do Číny humanitární pomoc. Na svém twitteru to oznámil americký ministr zahraničí Mike Pompeo: „Jsme vždy odhodláni udělat vše, co je v našich silách, abychom chránili zdraví a prospěch občanů USA v zámoří. A budeme i nadále poskytovat pomoc všem, kterých se týká koronavirus." Jeho tisková mluvčí Morgan Ortagusová na twitteru sdílela fotografie nakládání materiálu a doplnila, že k dopravě do Číny jsou využívána letadla, která transportují americké občany zpět do vlasti.

Americká humanitární pomoc ČíněAmerická humanitární pomoc Číně
21:21
4. 2. 2020

Rusko evakuuje své občany z Číny. Ráno přistane v sibiřském městě Ťumeň první vojenský speciál, na jehož palubě je 80 lidí. Kromě Rusů jsou to i Bělorusové, Kazaši, Ukrajinec a Arménec. Všichni jsou pod lékařským dozorem a čeká je karanténa. Jedná se o lidi, kteří v Číně většinou pracovali. Turisté, kteří v zemi byli s cestovními kancelářemi, už jsou v Rusku.

20:31
4. 2. 2020

Poslední šance zahrát si v kasinu. Majitele 41 kasin v Macau místní úřady požádaly, aby na 14 dní zavřeli své provozovny. Hráči chtějí využít poslední možnost a před vchody se tvoří  fronty. Před vstupem musejí všichni návštěvníci projít teplotním skenerem. Macao zatím hlásí 10 případů nákazy koronavirem. 

Macao: Poslední šance si zahrát, než místní kasina zavřou kvůli koronaviruMacao: Poslední šance si zahrát, než místní kasina zavřou kvůli koronaviruMacao: Poslední šance si zahrát, než místní kasina zavřou kvůli koronaviruMacao: Poslední šance si zahrát, než místní kasina zavřou kvůli koronaviru
20:11
4. 2. 2020

Na koronavirus dosud zemřelo 427 lidí a zotavilo se 727 pacientů, dalších 2700 se nachází v kritickém stavu. Čínští představitelé zdravotnictví v úterý uvedli, že prioritou je nyní zabránit tomu, aby se pacienti s dosud mírným průběhem onemocnění dostali do kritického stavu.  

Kontroly kvůli koronaviru na autobusové zastávce Tin Shui Wai v Hongkongu (4.2.2020)Evakuace z čínského Wu-chanu probíhají dále: Evakuovaní na malajsijském letišti v Kuala Lumpur (4.2.2020)
19:55
4. 2. 2020

Ruské ministerstvo vnitra připravilo zákon, který umožní deportovat ze země vážně nemocné imigranty. Mezi nebezpečné choroby v Rusku patří například AIDS, hepatitida typu B a C, lepra, tuberkulóza a další. Od 31. ledna mezi ně patří i koronavirus. Úřady teď řeší technickou stránku realizace: jak bude o nemocné postaráno do deportace a jak budou transportováni.

19:38
4. 2. 2020

Šéf WHO vyzval ministry zdravotnictví, aby zlepšili sdílení údajů o novém koronaviru. Oceňuje silná opatření Pekingu a vyšle do Číny tým expertů. 

19:15
4. 2. 2020

Kambodžský premiér Hun Sen se chystal ve středu navštívit ohnisko nákazy novým koronavirem, čínský Wu-chan, aby povzbudil kambodžské studenty, kteří v uzavřeném velkoměstě uvázli. Čínské úřady mu ale cestu nepovolily, protože se soustředí na zvládnutí epidemie, informovala dnes japonská tisková agentura Kjódó. Ve Wu-chanu nyní studuje 23 Kambodžanů.

18:54
4. 2. 2020

Blooger Fang Pin šokoval videem z Wu-chanu, ve kterém zdravotníci de facto házejí těla obětí koronaviru na hromadu, všude leží naříkající nemocní. Čínská policie jej kvůli záznamu poslala do vazby.

Nářek umírajících a těla v pytli: Bloggerovo video šokovalo svět. Za záběry z Wu-chanu skončil ve vazbě.
18:37
4. 2. 2020

Americký dolar dnes posiluje vůči japonskému jenu a švýcarskému franku, tedy měnám považovaným investory za bezpečné útočiště v období nejistoty. Polevily totiž obavy z nákazy koronavirem. 

18:17
4. 2. 2020

Na Vysokém učení technickém v Brně studuje 10 Číňanů. „Na oslavy (čínského) Nového roku do Číny vyjeli dva doktorandi. Po návratu do Česka jsou nyní ve 14denní karanténě a pracují z domu,“ uvedla mluvčí školy Radana Koudelová. Všichni čeští studenti, kteří studovali v Číně, jsou už zpět bez zdravotních obtíží.

17:51
4. 2. 2020

Tvrdé tresty pro „hromaditele“ roušek

Jižní Korea od středy zavádí nové opatření – lidé, kteří budou nedovoleně hromadit velké množství roušek, dezinfekčních gelů a jiných hygienických zdravotnických potřeb, mohou dostat pokutu až milion korun či půjdou na dva roky do vězení.

Lidé se před koronavirem snaží chránit obličejovými maskami
17:23
4. 2. 2020

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) dnes také sdělil, že dalších pět milionů korun poskytne Česko Světové zdravotnické organizaci (WHO) na aktivity pro boj s koronavirem v Číně.

16:55
4. 2. 2020

Thajsko hlásí šest nových případů koronaviru, už jich má 25. V Japonsku vzrostl počet nakažených o tři na 23. Jde o nejpostiženější země mimo Čínu.

16:39
4. 2. 2020

Češi přeci jen pošlou Číně roušky

Česko za pět milionů korun nakoupí materiální zdravotnickou pomoc pro Čínu na boj proti koronaviru. Pořízení pomoci od českých firem neohrozí dostupnost ochranných pomůcek na českém trhu, řekl dnes novinářům ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

Pasažéři na letišti mají kvůli nákaze koronavirem masky (4.2.2020)Pasažéři na letišti mají kvůli nákaze koronavirem masky (4.2.2020)Pasažéři na letišti mají kvůli nákaze koronavirem masky (4.2.2020)
16:24
4. 2. 2020

Riziko, že se do Moravskoslezského kraje rozšíří nákaza koronavirem, je nízké, kraj je ale na tuto možnost připravený. Zdravotnická záchranná služba má nachystané tři speciálně vyškolené týmy a v nemocnicích je k dispozici víc než 120 lůžek. Novinářům v Ostravě to dnes řekli zástupci hygieniků a zdravotníků.

16:10
4. 2. 2020

Nejméně jedna osoba byla vrácena od amerických hranic zpět do země, odkud se snažila na území Spojených států vstoupit. Šlo o kanadského občana, který v nedávné době navštívil Čínskou lidovou republiku. Uvedlo to americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti.

Úřady Spojených států totiž kvůli epidemii koronaviru zabraňují vstupu do země cizincům, kteří v posledních 14 dnech navštívili Čínu. Opatření se nevztahuje pouze na nejbližší rodinné příslušníky amerických občanů či těch, kteří mají v USA trvalý pobyt.

15:39
4. 2. 2020

Také Technická univerzita v Liberci zastavila pro nadcházející semestr v obavě z šíření koronaviru výměnu s Čínou a rizikovými oblastmi Asie.

Rektor Miroslav Brzezina se dohodl s děkany fakult, že studenti a zaměstnanci fakult nebudou do rizikových oblastí vyjíždět ani odtud škola žádné nepřijme. Aktuálně v Číně škola nemá žádného studenta ani zaměstnance, řekl dnes ČTK její mluvčí Radek Pirkl.

Liberecká univerzita s Číňany dlouhodobě spolupracuje, zejména její textilní fakulta. V Liberci nyní studuje také šest mladých Číňanů. Z nákazy ale škola v jejich případě obavy nemá.

15:12
4. 2. 2020

Šest nově nakažených koronavirem hlásí Thajsko. Celkový počet infikovaných pacientů v této zemi tak již činí 25.

V Thajsku už je koronavirem nakaženo 25 osobV Thajsku už je koronavirem nakaženo 25 osob

air_ ( 5. dubna 2020 12:58 )

Tělo na tělo v rouškách, 11 lidí s občerstvením to je výsměch Babišovi, to nemusel nic vyhlašovat a pokutovat.
Prej sýr pod gumičku.

satanas ( 5. dubna 2020 12:57 )

Babis--Stat by mel vstoupit do klicovych podniku, kdyz burzoust si nevi rady,..Zeby predzvest znarodnovani?? Konecne?? Uz dost bylo vypasenych burzoustu! Moc ve state patri pracujicimu lidu!!

( 5. dubna 2020 12:52 )

Jste oba komouši, takže nemáte od normálních lidí nárok. Ale od komouše Zemana vlastně ano...Dzp.

( 5. dubna 2020 12:50 )

Jsou to rudí dacani. Pijí víno a kážou vodu...Dzp.

satanas ( 5. dubna 2020 12:50 )

Prymula metal dostane,..A kdy ja?? Je to nespravedlive, In memorian mi bude k nicemu!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud