Koronavirus ONLINE: 56 mrtvých v ČR, 4194 nakažených. Babiš přesvědčil Trumpa?

Aktualizováno -
4. dubna 2020
08:31
Autor: ČTK, trm, Darina Jíchová, simao, kal, Mii, for - 
24. ledna 2020
06:45

Česko hlásí už 56 mrtvých, novým koronavirem se nakazilo k sobotnímu dni 4194 lidí. Výrazně přibývá nakažených v domovech pro seniory. Vrchol epidemie premiér Andrej Babiš (ANO) očekává v dubnu, návrat Česka do normálu pak na konci května nebo v červnu, řekl ve čtvrtek v Epicentru na Blesk.cz. Americký prezident Donald Trump oznámil, že doporučuje Američanům nosit látkové roušky. Jen pár dní poté, co jej o tom přesvědčoval Babiš. Dění kolem šíření nemoci sledujeme na Blesk.cz online.

 • Miloš Zeman promluví o koronaviru v neděli živě od 11 hodin na Blesk.cz v pořadu S prezidentem v Lánech.
 • Nový koronavirus COVID-19 se šíří extrémně rychle. Vyvolává onemocnění s příznaky chřipky (horečkou, kašlem, problémy s dýcháním). Aktuální počet nakažených a mrtvých můžete sledovat zde, tady pak i s přehlednými grafy. Zde dokonce na videu.
 • V neděli 1. března ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) potvrdil první tři případy výskytu nákazy přímo v Česku. V sobotu 4. dubna jejich počet vystoupal na 4194.
 • Neděle 22. března přinesla v Nemocnici Na Bulovce prvního mrtvého v Česku95letého seniora s pozitivním testem na koronavirus a dalšími zdravotními potížemi.
 • Zemřela i sestra (†48) z plicní kliniky pražské Thomayerovy nemocnice, nakazila se koronavirem. Podle přednostky pneumologické kliniky Martiny Vašákové se sestra kvůli nákaze izolovala i od své rodiny a potřebné věci jí nosila sousedka, k úmrtí mohl přispět i stres.
 • V Česku je omezen volný pohyb osob, ven se smí pouze se zakrytými ústy a nosem, Češi nesmí až na výjimky vycestovat a k nám nesmí cizinci. Co všechno se ještě nesmí?

Koronavirus a karanténa v Česku
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Zobrazit nové zprávy
23:40
25. 2. 2020

Pojďme se ve stručnosti podívat, co přineslo úterý.

 • Počet nakažených koronavirem přesáhl na světě 80 tisíc, obětí je přes 2700, nejvíce v pevninské Číně
 • Dramaticky přibývá nemocných v Itálii, kde evidují 322 případů, 11 lidé koronaviru podlehlo
 • Bezpečnostní rada státu nedoporučuje občanům České republiky kvůli šíření nového koronaviru cesty do italských regionů Lombardie a Benátsko. Lidé by také měli zvážit, zda nyní vůbec jezdit kamkoli do ciziny, řekl premiér Andrej Babiš
 • V Česku dosud lékaři otestovali 98 lidí, všechny výsledky se vrátily negativní
 • Testům na nový typ koronaviru  se dnes podrobilo 11 českých studentů vysokých škol, kteří přiletěli z Íránu. U šesti z nich už testy nákazu vyloučily, dalších pět na výsledky ještě čeká
 • V karanténě je šest českých turistů z hotelu na ostrově Tenerife, který španělské úřady izolovaly. Spolu s nimi uvízla další tisícovka lidí
 • Nově testy přítomnost koronaviru prokázaly u dvou lidí v Rakousku a po jednom v Chorvatsku a Švýcarsku. Nákaza je tak hlášena ze 12 evropských zemí. 

Vážení čtenáři, děkujeme za pozornost, kterou jste věnovali 33. dnu našeho online přenosu. Ty nejdůležitější zprávy vám budeme přinášet zase od brzkých ranních hodin.

23:29
25. 2. 2020

Čechy, kteří jsou v karanténě na Kanárských ostrovech se stát podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) nebude snažit dostat do Česka. „V tuto chvíli je to především na španělských úřadech, které rozhodly o izolaci těch hostů v dotčeném hotelu,“ vysvětlil po jednání Bezpečnostní rady státu.

Podle šéfa resortu zahraničních věcí by měl v následujících hodinách do hotelu dorazit tým zdravotníků, kteří hosty vyšetří a podle toho rozhodnou o dalším postupu. „V tuto chvíli skutečně není možné jít proti rozhodnutí španělských úřadů, které preventivně rozhodly o izolaci přibližně tisíce osob, které se v tom resortu nacházejí,“ dodal.

Petříčkův vládní i stranický kolega Jan Hamáček (ČSSD) připomněl, že to je také důvod, proč varují před cestami do zahraničí. „Nemůžeme vyloučit, že místní úřady vyhodnotí tak, že je potřeba zavést karanténu. Přesně to se stalo Kanárských ostrovech a to je rozhodnutí, které je mimo kontrolu českých orgánů,“ řekl Hamáček s tím, že by lidé měli brát při cestování v potaz, že možnosti Česka jsou velmi omezené.

Ministr zahraničí Petříček také požádal české občany, aby se v případě že cestují do zahraničí, zaregistrovali v systému DROZD. Ten usnadňuje státu kontakt s turisty a pomoc českým občanům v cizině v případných krizových situacích.

23:11
25. 2. 2020

O případných omezeních velkých společenských akcí v Česku včetně světového poháru v biatlonu, který se má konat příští týden, dnes předsednictvo Bezpečnostní rady nejednalo. Nejspíš se jim bude věnovat při pondělním zasedání. „V současnosti si ale myslím, že není důvod k nějakým radikálním opatřením,“ řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Biatlonové závody se uskuteční od 5. do 8. března v Novém Městě na Moravě. Pořadatelé očekávají v každém dnu návštěvu až 30 tisíc fanoušků.

Video Premiér Andrej Babiš (ANO) po jednání Bezpečnostní rady státu varoval Čechy před cestami do zahraničí, kde se rozšířil koronavirus. (25. 2. 2020) - Blesk Zprávy, Sabina Dračková
22:49
25. 2. 2020

První případ koronaviru dnes potvrdila španělská Barcelona. Žena (36) se v neděli vrátila ze severní Itálie. Úřady prověřují ještě dalších osm podezřelých případů.

Nákaza koronavirem se dostala i do Barcelony.Nákaza koronavirem se dostala i do Barcelony.Nákaza koronavirem se dostala i do Barcelony.
22:25
25. 2. 2020

V americkém státě Nebraska začaly klinické testy léku remdesivir, který by mohl pomoci lidem nakaženým novým typem koronaviru. S odkazem na vyjádření místních zdravotnických úřadů o tom informovala agentura AP. Lék před několika lety vyvinul tým vědců kalifornské firmy Gilead Sciences, v jehož čele stojí Čech Tomáš Cihlář.

Lékaři chtějí do testů zapojit dohromady na 400 lidí v 50 zemích světa. Polovině z nich přitom dají remdesivir, zatímco zbytku bude podáno pouze placebo, tedy látka bez účinku upravená do stejné podoby jako lék.

Prvním účastníkem testu v USA je nakažený Američan ve fakultní nemocnici univerzity v Nebrasce, který byl nedávno evakuován z výletní lodi Diamond Princess. 

21:59
25. 2. 2020
!

Národní referenční laboratoř, kde se testují vzorky na přítomnost koronaviru, funguje nyní podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) v nepřetržitém režimu a její kapacity jsou zatím dostatečné. K dnešku bylo v Česku na koronavirus podle Vojtěcha vyšetřeno 98 lidí, u všech byly výsledky negativní. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) po jednání bezpečnostní rady uvedl, že nákaza koronavirem se neobjevila ani u žádných Čechů pobývajících v cizině.

Vojtěch připomněl, že v Česku je pro pacienty s vysoce nakažlivými onemocněními vyhrazeno přes 1000 infekčních lůžek. Při případném výskytu nemoci v Česku jsou podle něj nemocnice schopny pacienty izolovat na infekčních klinikách. Nemocnice v zemi by podle Vojtěcha měly zvládnout i stovky pacientů.

Premiér Andrej Babiš a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch po jednání Bezpečnostní rady státu. (25.2.2020)
21:46
25. 2. 2020

Testy prokázaly nákazu novým typem koronaviru u muže (25) z Bádenska-Württemberska na jihozápadě Německa. Tento pacient, který se zřejmě nakazil během výletu do italského Milánu, má příznaky podobné chřipce a je v karanténě v nemocnici. Uvedly to místní úřady. Lidé, kteří s ním přišli do úzkého kontaktu, budou v domácí izolaci, a pokud se u nich projeví příznaky nákazy, budou převezeni do nemocnice.

Ministr zdravotnictví Bádenska-Württemberska Manne Lucha vyzval lidi k rozvážnosti a uvedl, že úřady nyní budou zjišťovat, s kým nakažený přišel do styku.

21:21
25. 2. 2020

Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) řekl, že na jednání Bezpečnostní rady státu probírali krizové plány, tak aby byla Česká republika na případný výskyt koronaviru připravena.

„Nechal jsem prověřit připravenost a vybavenost Hasičského záchranného sboru ochrannými pomůckami, aby byli připraveni pro případ naplnění těchto krizových plánů," řekl Hamáček s tím, že složky integrovaného záchranného systému jsou připraveny reagovat na výzvu hygieniků.

Video Na Úřadu vlády kvůli koronaviru zasedala Bezpečnostní rada státu. (25. 2. 2020) - Blesk Zprávy, Sabina Dračková
21:20
25. 2. 2020

Čtyřhvězdičkový hotel H10 Costa Adeje Palace na Tenerife, kde uvízla v karanténě i šestice Čechů, je oblíbený u britských turistů. Sedmadvacetiletá turistka Hannah Greenová z anglického hrabství Hertfordshire řekla médiím, že od neděle, kdy do hotelu s přítelem a ročním synem přijeli, je to už podruhé, co jim nařídili zůstat v hotelu. Poprvé to bylo kvůli písečné bouři ze Sahary.

„Bojím se o své dítě. Nechci tu být, už toho mám plné zuby,“ řekla televizi Sky.

Tisícovka turistů se ocitla v karanténě ve čtyřhvězdičkovém hotelu H10 Costa Adeje Palace na Tenerife. Tisícovka turistů se ocitla v karanténě ve čtyřhvězdičkovém hotelu H10 Costa Adeje Palace na Tenerife. Tisícovka turistů se ocitla v karanténě ve čtyřhvězdičkovém hotelu H10 Costa Adeje Palace na Tenerife.
21:13
25. 2. 2020
!

Alžírsko hlásí prvního nakaženého novým koronavirem. Je jím Ital, který do země přijel v polovině února, uvedl s odkazem na státní televizi Reuters.

21:09
25. 2. 2020

Další jednání Bezpečnostní rady státu, kde bude koronavirus opět tématem, by se mělo uskutečnit v pondělí. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) má ve spolupráci s ministrem obrany Lubomírem Metnarem (za ANO) podle premiéra Andreje Babiše (ANO) do té doby připravit seznam nemocnic a lůžek, která by byla případně k dispozici. Podle Vojtěcha je k dispozici 1000 lůžek.

21:07
25. 2. 2020

„My skutečně nedoporučujeme našim občanům, aby teď cestovali do Lombardie a do Benátska. A samozřejmě vyzýváme naše občany, kteří se vracejí z této oblasti Lombardie a Benátska a budou na sobě pozorovat nějaké příznaky, aby kontaktovali neprodleně lékaře, nejlépe telefonicky,“ uvedl po jednání bezpečnostní rady premiér Andrej Babiš (ANO). „Samozřejmě, je potřeba, aby naši občané zvážili vůbec, jestli chtějí za této situace cestovat do zahraničí,“ dodal.

Premiér Andrej Babiš po jednání Bezpečnostní rady státu. (25.2.2020)Premiér Andrej Babiš a vicepremiér Jan Hamáček po jednání Bezpečnostní rady státu. (25.2.2020)Premiér Andrej Babiš a vicepremiér Jan Hamáček po jednání Bezpečnostní rady státu. (25.2.2020)
20:51
25. 2. 2020
!

Bezpečnostní rada státu nedoporučuje kvůli koronaviru cesty do Lombardie a Benátska v Itálii, řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Lidé by měli zvážit, zda vůbec jezdit do ciziny.

„Vyzýváme naše občany, kteří se vracejí z této oblasti Lombardie a Benátska a budou na sobě pozorovat nějaké příznaky, aby kontaktovali neprodleně lékaře. Nejlépe telefonicky,“ řekl premiér.

Video Premiér Andrej Babiš (ANO) po jednání Bezpečnostní rady státu varoval Čechy před cestami do zahraničí, kde se rozšířil koronavirus. (25. 2. 2020) - Blesk Zprávy, Sabina Dračková
20:37
25. 2. 2020

Strach z koronaviru je vidět i na zápase osmifinále Ligy mistrů mezi Neapolí a Barcelonou. Fanoušci se chrání rouškami nebo alespoň klubovými šálami.

Itálii sevřel strach z koronaviru. Fanoušci se snaží ochránit před nákazou i na zápase osmifinále Ligy mistrů mezi Neapolí a Barcelonou. (25.2.2020)Itálii sevřel strach z koronaviru. Fanoušci se snaží ochránit před nákazou i na zápase osmifinále Ligy mistrů mezi Neapolí a Barcelonou. (25.2.2020)
20:23
25. 2. 2020

Rumunské úřady popřely, že by se v zemi objevil první potvrzený případ koronaviru. „Nemáme žádné případy s pozitivními testy na koronavirus v Rumunsku. Až dosud tu máme pouze negativní výsledky testů,“ řekl agentuře Reuters náměstek ministra zdravotnictví Andrei Baciu.

Reuters dříve s odkazem na místní televizi napsala, že v Rumunsku je potvrzen první případ nákazy novým typem koronaviru. Televize Realitatea Plus o případu informovala s odvoláním na bukurešťskou nemocnici pro infekční nemoci, kde prý měla dotyčná osoba být v karanténě po návratu z Itálie.

Podle serveru Romania Insider bylo v pondělí v karanténě celkem 17 lidí, kteří do Rumunska přicestovali z oblastí zasažených koronavirem: šest jich bylo z lodi Diamond Princess, zbytek z Itálie.

20:14
25. 2. 2020

Další dva případy koronaviru dnes potvrdila Francie, celkově jich eviduje už 14. Jde o mladou ženu, která se vrátila 7. února z Číny, a Francouze, který navštívil italskou Lombardii.

20:09
25. 2. 2020

Rakouské úřady uzavřely hotel v Innsbucku, kde jako recepční pracuje žena, u níž byla potvrzena nákaza koronavirem.

Žena minulý týden se svým partnerem navštívila Bergamo, pak se vrátili do Innsbrucku. Úřady hotel uzavřely: nikdo nesmí dovnitř nebo ven z budovy, dokud se nepodaří zjistit, kdo všechno byl s nakaženou recepční v kontaktu. Podle nejmenovaných zdrojů, na něž se odvolává agentura Reuters, jde o Grand Hotel Europa. Nachází se u innsbruckého hlavního nádraží a má 108 pokojů.

Podle agentury Reuters nakažená žena pracuje jako recepční v Grand Hotel Europa.Podle agentury Reuters nakažená žena pracuje jako recepční v Grand Hotel Europa.
19:45
25. 2. 2020

„Všude jsou policisté, létají nad námi helikoptéry, zaměstnanci chodí v rouškách. Uzavřeli i jídelnu,“ popsala pro televizi Nova situaci, která nyní v hotelu panuje, česká turistka. Rodina by se co nejdříve chtěla vrátit do Česka.

„Byli bychom hrozně rádi, kdyby nás někdo dopravil domů. S nikým jsme se v podstatě nesetkali, nic nám není, i nyní se snažíme maximálně izolovat,“ dodala máma pětileté holčičky.

Bezpečnostní opatření v okolí hotelu na Tenerife, kde je izolována tisícovka hostů včetně šesti ČechůBezpečnostní opatření v okolí hotelu na Tenerife, kde je izolována tisícovka hostů včetně šesti ČechůBezpečnostní opatření v okolí hotelu na Tenerife, kde je izolována tisícovka hostů včetně šesti Čechů
19:31
25. 2. 2020

Dva nové pacienty nakažené koronavirem eviduje Francie, jejich počet tak nyní činí 14.

Francouzské úřady uvedly, že se jedná o mladou Číňanku, která se vrátila z Číny 7. února a byla hospitalizována v Paříži. Druhým čerstvě nakaženým je Francouz, který se vrátil z italské Lombardie.

19:25
25. 2. 2020

Na severu Itálie zemřeli další čtyři lidé nakažení novým koronavirem, počet obětí epidemie tak v zemi stoupl na 11. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na úřady regionu Benátsko a vyjádření šéfa italské civilní obrany.

Ve městě Treviso zahynula 76letá žena, u níž se potvrdilo onemocnění COVID-19 způsobované novým typem koronaviru.

19:12
25. 2. 2020
!

Nemocnice, ve které se nacházejí dva koronavirem nakažení pacienti na Tenerife, se nachází na severu ostrova (viz mapa). Podle posledních informací jde o manželský pár a muž je lékař.

Muž italské národnosti se prokazatelně pohyboval v hotelu H10 Costa Adeje Palace na jihu ostrova. Zařízení je kvůli riziku infekce nyní v karanténě. Do izolace se tak dostala tisícovka hostů včetně šesti Čechů.

Mapa aktuální situace v souvislosti s koronavirem na ostrově Tenerife, kde jsou i Češi
18:43
25. 2. 2020
!

V Itálii zemřeli další tři lidé nakažení novým koronavirem, počet obětí v zemi tak stoupl na 10. Informoval o tom deník Corriere della Sera s odvoláním na šéfa civilní obrany. Ten také oznámil, že nakažených koronavirem šířícím se od prosince do světa z Číny je v Itálii už 322, většina z nich na severu země.

Šéf italské civilní obrany Angelo Borrelli novinářům řekl, že další tři lidé nakažení koronavirem zemřeli na severu Itálie, v nejpostiženějším regionu Lombardie. Všichni byli starší 80 let, šlo o dva muže a jednu ženu. Také dříve oznámená úmrtí v Itálii se týkala starších osob, nejmladšímu z nich bylo 62 let a všechny oběti trpěly dalšími závažnými zdravotními problémy.

Epidemie koronaviru dorazila do ItálieEpidemie koronaviru dorazila do Itálie
18:40
25. 2. 2020

K dnešnímu dni bylo na koronavirus vyšetřeno 98 osob, všechny výsledky jsou negativní, včetně šesti Čechů, kteří se vrátili z Íránu,“ shrnul aktuální situaci v Česku ve svém tweetu ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

18:17
25. 2. 2020
!

Úřady na Kanárských ostrovech potvrdily nákazu u ženy, která byla ve styku s mužem italské národnosti, který pobýval v hotelu na ostrově Tenerife.

„Oba pacienti jsou ve stabilizovaném stavu. V současné době jsou izolováni v nemocnici Hospital Universitario Nuestra Señora de Candelaria a čekají na výsledky druhého testu, který provede mikrobiologický zdravotnický ústav v Madridu,“ stojí v prohlášení úřadů.

U hostů ubytovacího zařízení, ve kterém nakažený muž pobýval, a kteří jsou nyní izolovaní, proběhne lékařská kontrola. Mezi tisícovkou hostů v karanténě je i šest Čechů. Jeden z nich mluvil i s českými médii.

Bezpečnostní opatření v okolí hotelu na Tenerife, kde je izolována tisícovka hostů včetně šesti ČechůBezpečnostní opatření v okolí hotelu na Tenerife, kde je izolována tisícovka hostů včetně šesti Čechů
18:14
25. 2. 2020
!

Rumunsko potvrdilo první případ nákazy koronavirem v zemi. Nakažený pacient se před třemi týdny vrátil z Itálie, uvedla dnes agentura Reuters s odvoláním na místní televizi Realitatea Plus. Ta o případu informovala s odvoláním na bukurešťskou nemocnici pro infekční nemoci, kde je dotyčná osoba v karanténě.

17:52
25. 2. 2020

Podle šéfa tamního Spolkového úřadu pro zdraví Pascala Struplera je prvním nemocným ve Švýcarsku 70letý muž z nejjižnějšího švýcarského kantonu Ticino. Nakazil se zřejmě 15. února v italském Milánu. Právě Itálie je z evropských zemí koronavirem nyní nejvíce zasažená.

Zda se nakazili i příbuzní tohoto muže, nedokázal nyní Strupler říct, jsou ale v karanténě. „Roste pravděpodobnost, že ve Švýcarsku budou další případy,“ upozornil na tiskové konferenci.

Úřady v kantonu Ticino ale zatím nebudou ve snaze zabránit šíření koronaviru přijímat další opatření, nebudou se tam například zavírat školy. Každý den přitom ze severní Itálie hranice s kantonem Ticino přejde skoro 68 000 lidí.

Italsko-švýcarská hranice ve městě Ponte Tresa
17:25
25. 2. 2020

Šíření nového typu koronaviru v Itálii připraví Prahu o tisíce italských školáků, kteří do hlavního města přijíždějí na vzdělávací zájezdy. Podle ředitele zahraničního zastoupení agentury CzechTourism v Itálii Luboše Rosenberga Prahu každoročně v únoru a březnu navštíví zhruba 40 tisíc školáků z celé Itálie. Kvůli nákaze zájezdy ale italská vláda od 23. února pozastavila.

Únor, březen a duben patří podle Rosenberga v celé Itálii školní turistice. „Je to italský fenomén, který uvádí do pohybu téměř 2,5 milionu studentů ročně,“ řekl. Destinaci podle něj vybírají především profesoři už v listopadu, přičemž 60 procent vybraných míst je v zahraničí. Praha spolu s Paříží a Berlínem se dlouhodobě řadí mezi nejvyhledávanější cíle.

„Právě tyto školní vzdělávací zájezdy italská vláda s platností od 23. února z preventivních důvodů pozastavila. Je tedy zřejmé, že české cestovní agentury, které se na tento segment specializují, zaznamenají okamžitý výpadek,“ dodal Rosenberg.

17:06
25. 2. 2020

Není důvod panikařit a zakazovat hromadné akce, je ale namístě obezřetnost, řekl ke koronaviru ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). V Rakousku jde o izolované případy. „Musíme být obezřetní, musíme být na to připraveni, ale zatím třeba v Rakousku jsou to dva izolované případy. Nemám informaci o tom, že by se ta infekce nějakým způsobem šířila v řádu desítek stovek nových pacientů,“ dodal ministr. Zatím jediná oblast v Evropě s významnějším počtem nakažených je podle něj severní Itálie.

Premiér Andrej Babiš (ANO) připomněl, že na 19:30 svolal jednání Bezpečnostní rady státu. „Musíme si říct, jaká je situace, protože teď máme dva případy v Rakousku, takže se to k nám blíží,“ uvedl premiér.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) ukazoval na ruzyňském letišti, jaká jsou nová opatření kvůli koronaviru. Trvá na tom, že jsou dostatečná (31.1.2020)
17:03
25. 2. 2020

V Moravskoslezském kraji je aktuálně podle záznamů hygieniků v karanténě jeden člověk, který se vrátil z Itálie. Po Číně a Jižní Koreji je momentálně zemí s třetím nejvyšším počtem lidí nakažených novým typem koronaviru. ČTK to dnes řekla krajská hygienička Pavla Svrčinová.

Podle ní se hygienici řídí doporučením ministerstva zdravotnictví. Speciálně postupují právě u občanů, kteří se vracejí z Číny, Jižní Koreje a také dvou italských oblastí, konkrétně z Lombardie a Benátska.

Pokud se tito lidé vrátí, nemají žádné klinické příznaky, tak jim doporučujeme, ať si vezmou home office a sledují si zdravotní stav. Hodnotíme ale také to, co ten člověk dělá. Pokud se jedná o člověka, který má ve své profesi úzký kontakt s lidmi, jako například fyzioterapeut, masér či kadeřník, tak jim vystavujeme karanténu,“ uvedla Svrčinová.

16:50
25. 2. 2020
!

Desítky Čechů v domácí karanténě

Jihočeští hygienici nařídili preventivní domácí karanténu pro dvě desítky lidí, kteří se vrátili z oblastí, v nichž se objevila nákaza koronavirem. Jsou mezi nimi i turisté, kteří přijeli z Itálie. U nikoho na jihu Čech se neobjevilo podezření na nemoc COVID-19.

„Jde o algoritmus od ministerstva zdravotnictví. Každý člověk, který se vrátí ze zasažených oblastí, by se měl nahlásit,“ uvedla ředitelka krajské hygienické stanice v Českých Budějovicích Kvetoslava Kotrbová.

Hygienici nabádají všechny, kdo se vrátí z míst zasažených koronavirem, aby se přihlásili. „Rovněž zjišťujeme u poboček cestovních kanceláří, zda jejich zájezdy nebyly v těchto dnech v rizikových oblastech,“ uvedla za jihočeské hygieniky Jitka Luňáčková.

„Lidé, kteří jsou v domácí karanténě, si denně měří teplotu. Dostali pokyny, že pokud by se jejich zdravotní stav zhoršil, mají rovnou volat záchrannou službu, která je převeze na vyšetření. Rozhodně by neměli chodit k praktickému lékaři, aby tím zbytečně nezvyšovali možné riziko nákazy,“ uvedla Luňáčková.

16:41
25. 2. 2020

V obchodech dochází roušky, hlásí Češka z korejského Tegu

Ještě před týdnem šíření nového koronaviru život v jihokorejském velkoměstě Tegu příliš neovlivňovalo, v posledních dnech se ale situace kvůli novým případům nákazy dramaticky změnila. Skoro každý den vláda rozesílá upozornění na mobilní telefony a mnoho lidí panikaří, z obličejových masek se stalo nedostatkové zboží.

Tak dnes dění ve městě ČTK popsala Češka Anna Povolná, která v Tegu od podzimu studuje korejštinu. Má za to, že úřady situaci zvládají dobře a že nad panikou přece jen převažuje racionální přístup.

Novou textovou zprávu s oficiálními informacemi obdržela stejně jako místní obyvatelé na svůj mobilní telefon i dnes. „Nejdřív jsme si mysleli, že došlo k uzavření města Tegu, protože o tom korejská vláda několik posledních dní diskutovala... Ale po chvíli to vysvětlil náš studijní koordinátor s tím, že jen nemáme příliš chodit na místa, kde je hodně lidí, musíme všude nosit masku a tak dále,“ vylíčila 28letá Povolná.

Počet pacientů, u nichž se potvrdil výskyt čínského koronaviru, v posledních dnech v Jižní Koreji prudce stoupá. Dnes narostl už skoro na 1000, přičemž většina případů je spojena s jistým kostelem v Tegu, kde se schází členové náboženského hnutí Sinčchondži. Onemocnění COVID-19 už v Jižní Koreji podlehlo 11 lidí.

Češka v Koreji: V obchodech dochází roušky, virus vyvolal panikuČeška v Koreji: V obchodech dochází roušky, virus vyvolal panikuČeška v Koreji: V obchodech dochází roušky, virus vyvolal paniku
16:32
25. 2. 2020

Let Turkish Airlines TK879 z íránského Teheránu do Istanbulu musel nouzově přistát v Ankaře. 17 ze 132 cestujících mělo údajně horečku. Všechny cestující čeká 14denní karanténa, jak potvrdil turecký ministr zdravotnictví.

Let Turkish Airlines z Teheránu do Istanbulu musel nouzově přistát v Ankaře. U cestujících je podezření na koronavirus.Let Turkish Airlines z Teheránu do Istanbulu musel nouzově přistát v Ankaře. U cestujících je podezření na koronavirus.Let Turkish Airlines z Teheránu do Istanbulu musel nouzově přistát v Ankaře. U cestujících je podezření na koronavirus.
16:25
25. 2. 2020
!

Testům na nový typ koronaviru Covid-19 se dnes podrobilo 11 českých studentů vysokých škol, kteří přiletěli z Íránu. Z pražského letiště byli převezeni do Nemocnice Na Bulovce k odběru vzorků, na výsledky se zatím čeká.

Protože nemají žádné příznaky, budou v domácí karanténě, řekl ČTK vedoucí tiskového oddělení nemocnice Filip Řepa. V Íránu bylo podle oficiálních informací zaznamenáno 95 nakažených, 16 lidí od minulého týdne zemřelo.

Podle mluvčího pražských hygieniků Zbyňka Boublíka jde o studenty z vysokých škol v Plzni, Olomouci a Českých Budějovicích. Letiště o nich podle mluvčího Letiště Praha Romana Pacvoně vědělo dopředu. Dopoledne dorazilo prvních šest, později jiným letem dalších šest.

16:16
25. 2. 2020

Strach a koronavirus v Innsbrucku

V Rakousku se dnes potvrdily první dva případy nákazy novým typem koronaviru. S odvoláním na tyrolského zemského hejtmana Günthera Plattera o tom informovala agentura APA. U dvou Italů, kteří jsou v karanténě v nemocnici v tyrolské metropoli Innsbrucku, potvrdila přítomnost viru první i druhá série testů.

Čtyřiadvacetiletého muže a stejně starou ženou hospitalizovali v pondělí. Oba měli mírnou horečku, podle ředitele innsbrucké univerzitní nemocnice Güntera Weisse ale už dnes horečku nemají.

Italský pár podle Weisse pochází z okolí Bergama, které leží v severoitalském regionu Lombardie. Žena podle něj žije a pracuje v Innsbrucku, muž přijel na návštěvu. Oba přijeli do Rakouska v pátek z Itálie.

Tyrolsko, které sousedí se severem Itálie, kde se koronavirus šíří, nyní v innsbrucké nemocnici zřídí zvláštní ambulanci, která bude přijímat lidi podezřelé z nakažení koronavirem.

V samotném Innsbrucku někteří obyvatelé podléhají panice a vykupují obchody, jak dokazují příspěvky a fotografie na sociálních sítích.

16:05
25. 2. 2020
!

Švýcarsko dnes ohlásilo první případ nákazy novým typem koronaviru. Uvedlo to tamní ministerstvo zdravotnictví s tím, že další informace zveřejní v 17:00 SEČ. Infekce se potvrdila po rozborech v laboratoři v Ženevě, kam jsou posílány vzorky od lidí, u nichž je podezření nákazy.

air_ ( 4. dubna 2020 11:55 )

Každý píše zkratku, pitomo. Jsi odešel a cpeš se, co? samotáři.

air_ ( 4. dubna 2020 11:53 )

do nosu nic, jestli bych musela na testy, štětička je můj postrach.

mascula ( 4. dubna 2020 11:52 )

youtubku, blbe qmure

air_ ( 4. dubna 2020 11:52 )

To by bylo po Babišovi :o

BABISE_NECHCEME ( 4. dubna 2020 11:51 )

Přátelé, jdu papat. Vám také přeji dobrou chuť!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud