Sobota 17. duben 2021
Svátek slaví Rudolf, zítra Valérie
Zataženo, déšť 7°C

Koronavirus ONLINE: 3206 případů za pátek v ČR. A očkování pro 40+ na konci června?

Aktualizováno -
17. dubna 2021
08:05
Autor: ČTK, trm, Darina Jíchová, simao, kal, Mii, for, sova, kso - 
24. ledna 2020
06:45

V pátek v Česku přibylo 3206 případů koronaviru, je to o třetinu méně než před týdnem. Celkově se tak nákaza od začátku pandemie potvrdila už u 1,6 milionu lidí. Ministr zdravotnictví Petr Arenberger řekl, že pokud bude dost vakcín, dojde do konce června na registraci lidí nad 40 let. Dění kolem pandemie koronaviru sledujeme na Blesk.cz online.

 • Česko hlásí k 17. dubnu 28 396 mrtvých. Potvrzených případů od začátku pandemie je již 1 600 341, vyléčených pak 1 495 570 a vykázaných očkování 2 422 985. V nemocnicích je 4421 pacientů. Vývoj nemoci na přehledných grafech sledujte zde.
 • Nový virus SARS-CoV-2 způsobující nemoc covid-19 se dál šíří světem. Vyvolává onemocnění s příznaky chřipky (horečkou, kašlem, problémy s dýcháním) i řadou dalších. Obavy pak panují z mutací koronaviru. Aktuální počet nakažených a mrtvých můžete sledovat zde.
 • Premiér Miloš Zeman očekává, že pandemie skončí v září. U rozvolnění radí opatrnost, jak řekl pro Blesk.cz.
 • V Česku 11. dubna o půlnoci skončil nouzový stav, platil od 5. října loňského roku. Nově se opatření řídí pandemickým zákonem.
 • Minulostí už je také uzávěra okresů. A přestal platit také zákaz nočního vycházení. Obchody, které se částečně otevírají, mohou mít otevřeno od 6 do 22 hodin.
 • Podívejte se na údaje o počtu hospitalizovaných s covidem-19, těžké případy jsou vyznačeny tmavě modře. Další grafy o koronaviru najdete na Živě.cz.

Psychoporadna Blesku: Svěřte se, specialisté vám poradí. Psychoporadna Blesku: Svěřte se, specialisté vám poradí. | Blesk.cz

KORONAVIRUS V ČESKU I VE SVĚTĚ
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Zobrazit nové zprávy
23:55
26. 2. 2021

Vážení čtenáři, to je pro dnešní den vše, s dalšími informacemi se přihlásíme opět zítra ráno. Přejeme klidnou noc.

26. 2. 2021

Průmyslové firmy zůstanou podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) od pondělí bez nových restrikcí. Spustí se v nich ale dobrovolné testování, které by se mělo za několik dní změnit na povinné. Stát bude přes úlevy na zdravotním pojištění přispívat 60 korun na test, maximální nárok bude na čtyři testy měsíčně na zaměstnance. O víkendu už budou podle Havlíčka fungovat informační telefonické linky, které budou firmám v otázkách testování radit.

23:43
26. 2. 2021

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) začal prověřovat rozvoz vakcín pražským praktickým lékařům. Na twitteru informoval, že poskytovateli zdravotní péče může vydat lék či vakcínu jenom lékárna. Zákon o léčivech ale podle jím zveřejněných informací přímo neupravuje, kdo má zajistit přepravu z lékárny k poskytovateli. Reaguje tak na čtvrteční akci sdružení Mladí praktici a magistrátu, kteří rozvoz zorganizovaly spolu se soukromými firmami.

„SÚKL je v intenzivní komunikaci s krajským koordinátorem očkování, který má rozvoz vakcín na starosti a je za něj zodpovědný. Zveřejnili jsme také podmínky, které je třeba při distribuci vakcín dodržet,“ napsal lékový ústav.

Distributor, který musí mít všechna příslušná povolení, má za úkol dovézt lék či vakcínu do lékárny, nemocniční či jiné, která ji pak vydává konkrétním poskytovatelům zdravotní péče, například praktickým lékařům.

23:32
26. 2. 2021

Nechybí ani přehled nejdůležitějších událostí ze zahraničí:

 • Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) dnes doporučila použití kombinace protilátek a léků vyvinutých americkou společností Regeneron Pharmaceuticals k léčbě pacientů s covidem-19, kteří nepotřebují podporu dýchání a hrozí u nich riziko těžkého průběhu onemocnění. Na základě prohlášení EMA rozhodnou o použití látek casirivimab a imdevimab jednotlivé členské státy Evropské unie, včetně Česka.
 • V Německu přibylo za den 9997 případů koronavirové nákazy a 394 souvisejících úmrtí. Vyplývá to z dnešních ranních statistik Institutu Roberta Kocha (RKI). Sedmidenní reprodukční číslo bylo ve čtvrtek večer na hodnotě 1,05, takže jeden infikovaný nákazu předá přibližně jednomu dalšímu člověku.
 • Německý parlament dnes schválil několik balíčků sociální a daňové pomoci, která má rodinám a firmám ulehčit následky pandemie nemoci covid-19. Rodiče mohou počítat s jednorázovým bonusem na dítě ve výši 150 euro (necelé 4000 Kč). Jídla v gastronomických provozech budou výrazně méně zatížena daní - místo 19procentní bude jen sedmiprocentní daň z přidané hodnoty.
 • Polsko přijme v nejbližších dnech kolem deseti pacientů s covidem-19 ze Slovenska, kteří jsou ve vážném stavu. S Českem o podobné pomoci jednáme, řekl dnes novinářům mluvčí polského ministerstva zdravotnictví Wojciech Andrusiewicz. Země je podle něj připravena pomoci oběma svým jižním sousedům. Informují o tom agentura Reuters a polská média.
23:29
26. 2. 2021

Vážení čtenáři, toto je přehled nejdůležitějších událostí z domova za dnešní den:

 • Počty nových případů koronaviru v Česku dál stoupají, ve čtvrtek jich laboratoře potvrdily 14.457. To je zhruba o 2800 víc než před týdnem a téměř o 700 víc než ve středu.
 • Zatíženost nemocnic nepolevuje, hospitalizovaných je kolem 7200, z toho ve vážném stavu bylo ve čtvrtek rekordních 1531 pacientů.
 • Počet zemřelých s covidem v Česku je téměř 20.000, ministerstvo zdravotnictví jich k dnešku eviduje 19.999. Celkem se od začátku epidemie v České republice nakazilo 1,212.780 lidí, přes 1,055 milionu se z nemoci vyléčilo. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.
 • Vláda kvůli koronavirové pandemii od pondělí na tři týdny výrazně omezí pohyb osob. Pro cesty do zaměstnání mimo okres bude potřeba například potvrzení zaměstnavatele, pro cesty k lékaři či na úřady mimo okres pak čestné prohlášení nebo formulář s místem, časem a cílem cesty. Nákupy budou možné pouze v rámci okresu, a to v nezbytném počtu osob.
 • Návštěvy příbuzných v okresu s bydlištěm podle nařízení vlády nebudou povolené, pokud nejde o zajištění nezbytných potřeb či nutné péče. Vycházky a běh přes den budou od pondělí možné jen na území obce, nikoli celého okresu. Venčení psů v noci bude možné do 500 metrů od bydliště.
 • Sněmovna podle očekávání odmítla vládě prodloužit současný nouzový stav, který je kvůli způsobu vyhlášení napaden u Ústavního soudu. Vláda vyhlásila večer nový nouzový stav.
 • V Brně se potvrdila takzvaným sekvenováním jihoafrická mutace koronaviru u tří případů z mateřské školy.
 • Sněmovna odpoledne schválila pandemický zákon v senátní verzi, podle níž dostanou ministerstvo zdravotnictví a hygienické stanice pravomoci vydávat rozsáhlejší restrikce proti šíření covidu-19. Už ho podepsal i prezident Miloš Zeman, platit tak začne hned poté, co vyjde ve Sbírce zákonů.
 • Pražské gymnázium Na Zatlance zatím nemusí v pondělí obnovit prezenční výuku. Nejvyšší správní soud (NNS) dnes vyhověl žádosti gymnázia o odložení účinku úterního rozsudku Městského soudu v Praze, dokud nerozhodne o kasační stížnosti. NSS to dnes uvedl na svém webu. Městský soud gymnáziu zakázal distanční výuku. Příslušné krizové opatření vlády vydané kvůli epidemii koronaviru podle něj povstalo z protiústavně vyhlášeného nouzového stavu.
 • Lék bamlanivimab, který má bránit vážnému průběhu nemoci covid-19, dostala ve čtvrtek první pacientka v Česku. Thomayerova nemocnice ji pak bez komplikací propustila domů. Obdrželo 500 ampulí léku. Podle potřeby ho pro pacienty dostanou i další nemocnice.
 • Premiér Andrej Babiš (ANO) kritizoval klinickou skupinu ministerstva zdravotnictví za rozhodování o nových lécích proti covidu. Podle Babiše je její přístup velice rezervovaný. Chce o tom mluvit s ministrem zdravotnictví Janem Blatným (za ANO).
 • Počet nakažených koronavirem i po zavedení přísnějších opatření podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) stoupne v příštím jednom až dvou týdnech na zhruba 20.000 denně, poté se ale sníží. Pokud by platil jen pandemický zákon, bylo by to nad 20.000 nakažených denně přinejmenším po celý březen. V případě rozvolnění by se počet nakažených vyšplhal na 35.000 denně, řekl dnes ministr ve Sněmovně. 
23:10
26. 2. 2021

 Na provozy, u kterých vláda od pondělí do 21. března zakázala provoz, se budou vztahovat podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) náhrady. Fungovat by nadále měly čtyři hlavní programy. Kromě dosavadního Antiviru na podporu zaměstnanosti a kompenzačního bonusu pro živnostníky, budou fungovat dotace na zaměstnance a ve čtvrtém programu by měl stát podnikatelům nahradit ztráty. Příprava posledních dvou programů podle Havlíčka pokračuje, minimálně program dotací na zaměstnance by měl být hotový příští týden.

„Tyto kompenzace v současné době činí, tak jak budou nově, nechci říkat modelovány, ale spíš budou prodlužovány, částku téměř jedné miliardy denně. Bereme-li tedy pracovní den, přibližně 20 miliard korun měsíčně,“ uvedl Havlíček.

23:03
26. 2. 2021

Premiér Andrej Babiš uvedl, že vláda v prosinci rozvolnila některá opatření i proto, že opozice žádala otevření obchodů. Byla to podle něj chyba.

„Jsme do jisté míry unikátní země, protože pokud se podíváme kolem sebe, tak nikde není epidemie nebo minimálně právní rámec boje proti epidemii předmětem tak tvrdého politického boje jako v České republice,“ řekl Hamáček.

„Opozice se tváří, že chce spolupracovat, ale když má podpořit naše aktivity, tak to nedělá,“ uvedl Babiš. „Teoreticky něco navrhovat a stále něco kritizovat, to je samozřejmě jiná věc než dělat rozhodnutí,“ dodal. V poslední době podle premiéra nastalo určité sblížení, ale hlavně s hejtmany. Babiš zkritizoval také Senát za to, že do Sněmovny vrátil návrh na příspěvek lidem v karanténě nebo vládní novelu, která by zavedla až třímilionovou sankci pro podnikatele a firmy za porušování protikoronavirových restrikcí.

22:58
26. 2. 2021

Zde najdete čestné prohlášení pro cesty mimo okres.

Při cestách mimo obec například k lékaři či na úřady stačí zaškrtnutý formulář nebo čestné prohlášení, kde bude uvedeno místo, čas a cíl cesty. Stále však musí jít o cestu, která skutečně spadá do povolených výjimek. Dobré je mít i potvrzení, které dokazuje nezbytnost cesty (například žádanku od lékaře na vyšetření, pozvánku na úřad apod.).

22:48
26. 2. 2021
!

Sankce a kontrola dodržování omezení:

- Za porušení je sankce až 20 tisíc korun.

- Intenzívní namátkové kontroly budou probíhat na území celé ČR. Policie využije všech svých kapacit. Kontroly budou i ve vlacích a autobusech.

Ostatní:

- Omezení se vztahují na všechny občany, tedy i na očkované či na lidi, kteří prodělali covid-19.

- Výjimka platí například pro účast na pohřbu či na hromadné akci povolené ministerstvem zdravotnictví (např. významná sportovní utkání).

- Účast na svatbě nebo prohlášení registrovaného partnerství je možná jen v rámci okresu.

- Provozovatelé hřišť by měli zajistit jejich uzavření, je-li to možné.

22:47
26. 2. 2021

Opustit bydliště za jiným účelem, například na vycházku či si zaběhat, je možné přes den od 5:00 do 21:00, a to pouze po území obce, nikoli okresu. Venčení psů v noci je možné pouze do 500 metrů od bydliště. Při pobytu venku by se neměly stýkat osoby, které spolu nežijí ve společné domácnosti.

- Pro přejíždění mezi jednotlivými městskými částmi platí stejná pravidla jako v rámci jednoho okresu.

- Návštěvy příbuzných (rodiče, prarodiče), kteří bydlí ve stejném okrese, nejsou možné, pokud nejde o zajištění jejich nezbytných potřeb, o zabezpečení jejich nutné péče nebo jejich doprovod například k lékaři nebo na úřad.

22:45
26. 2. 2021

Pohyb v rámci okresu a hlavního města Prahy:

- Pro cesty do zaměstnání v rámci okresu a Prahy není potřeba žádný doklad.

- Žádný doklad není třeba ani pro cesty na nákup, k lékaři nebo na úřad.

22:43
26. 2. 2021

Andrej Babiš odmítnul, že by hodlal nahradit ministra zdravotnictví Jana Blatného či odvolal ministra Petříka.

22:41
26. 2. 2021

Nikde jinde není právní rámec boje proti epidemii předmětem tak tvrdého politického boje, míní Hamáček. Podle Babiše opozice nedává konkrétní návrhy.

22:39
26. 2. 2021

Otevřené zůstanou prodejny krmiv. Fungovat budou smět také odtahy a taxi služby.

22:28
26. 2. 2021

Lidé si podle nařízení musejí vybrat jedno místo, na kterém budou od pondělí na následující tři týdny pobývat. To znamená, že pokud by se například vydali nejpozději v den účinnosti opatření na chatu, bude nutné následně celou dobu na tomto místě zůstat.

Mezi městskými částmi budou moci lidé přejíždět, platí pro ně stejná pravidla jako v rámci jednoho okresu. Na střídavou péči o dítě se bude vztahovat výjimka ze zákazu, vláda doporučuje při dané cestě mít s sebou rozhodnutí příslušného orgánu o střídavé péči.

22:27
26. 2. 2021

Ze všech analýz vychází, že pokud chceme snížit mezilidské kontakty, musíme snížit mobilitu, pohyb obyvatel. Po dlouhé debatě jsme se rozhodli, že omezení nastavíme tak, že zakážeme lidem opouštět území okresu. Budeme přesvědčovat občany, aby zůstali na území svého okresu tři týdny a pokud možno jej neopouštěli," řekl na tiskové konferenci vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

22:26
26. 2. 2021

Průmyslové firmy zůstanou podle Havlíčka od pondělí bez nových restrikcí. Začne v nich dobrovolné testování, které by se mělo brzy změnit na povinné.

22:25
26. 2. 2021

Na provozy, u kterých vláda od pondělí do 21. března zakázala provoz, se budou vztahovat podle Havlíčka náhrady. Fungovat by měly jen čtyři programy.

22:24
26. 2. 2021

Ze služeb budou moci fungovat čerpací stanice, výdejny zboží objednaných z e-shopů, myčky aut bez obsluhy nebo servisy telefonů a počítačů. Havlíček to řekl dnes na tiskové konferenci po mimořádném jednání vlády.

Vláda dále ponechala výjimku trafikám, prodejnám krmiv a zahrádkářských potřeb, obchodům s domácími potřebami. Fungovat budou smět také odtahy a taxi služby.

Lidé se od pondělí do 21. března naopak nedostanou do papírnictví, prodejen s dětským textilem a obuví nebo obchodů se zbraněmi a střelivem.

22:15
26. 2. 2021

Otevřené budou i výdejny zásilek, drogerie a optiky. „Obchody s dětským textilem s obuví budou zavřené,“ řekl Karel Havlíček. 

22:10
26. 2. 2021
!

Účast na svatbě či prohlášení o registrovaném partnerství bude od pondělí možné jen v okresu, kde daní lidé bydlí, vyplývá z nařízení vlády.

22:09
26. 2. 2021

Většina maloobchodů se uzavře. Otevřeny zůstanou např. potraviny, lékárny, opravny techniky, myčky automobilů bez obsluhy, prodejny domácích potřeb a vzhledem k sezoně zahrádkářské potřeby a další.

Restaurace mohou dál fungovat s výdejním okénkem.

22:07
26. 2. 2021

V pondělí startuje plošné testování zaměstnanců ve firmách. Jak už vláda uvedla dříve, testování bude nejdříve dobrovolné. Postupně budou povinné, až bude dostatek testů a bude celý proces ošetřen i právně. „Celý proces je v přípravě,“ uvedl ministr Karel Havlíček.

22:04
26. 2. 2021

Jak už vláda avizovala dříve, budou uzavřeny školky i 1. stupně základních škol.

22:03
26. 2. 2021

„Nařízení o respirátorech neplatí pro děti do 15 let,“ řekl Jan Blatný. Respirátor nesmí zaměstnanci na pracovišti sundat, pokud nebude v provozu úplně sám.

Covid_19 ( 17. dubna 2021 13:00 )

očkovat měli hlavně rizikové pacienty. Třeba známý ZTP/P není očkovaný a ani nemá termín, nějak vláda zapomíná na slabé, ale očkuje VIP a hlavně slibuje pěkné léto, tedy pro ty kteří se toho dožijí

marais ( 17. dubna 2021 12:55 )

Stále jsou ohniska nákazy, měli by přednostně naočkovat lidi z těch míst,aby lidi před nákazou ochránili. Podobně se postupuje i u jiných nákaz.

monokl2 ( 17. dubna 2021 12:40 )

Očkování pro 40+ na konci června, zapoměli ale který rok což je u nás dost podstatné!!!

Covid_19 ( 17. dubna 2021 12:33 )

když to řídí břídilové jako Prymula a podobní, jsme na tom špatně. Mu je dobře, chodí si na fotbal, do restaurací, peníze se mu jen sypou, má nachystané smlouvy s Novavaxem atd. Proto dnes nemáme vakcíny, protože chtěl nakupovat Novavax, aby z toho něco měl, Pfizer nechtěl, když byl ministr

Covid_19 ( 17. dubna 2021 12:27 )

když jste v nemocnici jako pacient, tak máte smolíka. Z nemocnice a z lázní si to dovezlo víc známých, nejčastěji ze zaměstnání, potom zdravotnictví a teprve potom škola

Zobrazit celou diskusi
Další videa