Sobota 17. duben 2021
Svátek slaví Rudolf, zítra Valérie
Zataženo, déšť 7°C

Koronavirus ONLINE: 3206 případů za pátek v ČR. A očkování pro 40+ na konci června?

Aktualizováno -
17. dubna 2021
08:05
Autor: ČTK, trm, Darina Jíchová, simao, kal, Mii, for, sova, kso - 
24. ledna 2020
06:45

V pátek v Česku přibylo 3206 případů koronaviru, je to o třetinu méně než před týdnem. Celkově se tak nákaza od začátku pandemie potvrdila už u 1,6 milionu lidí. Ministr zdravotnictví Petr Arenberger řekl, že pokud bude dost vakcín, dojde do konce června na registraci lidí nad 40 let. Dění kolem pandemie koronaviru sledujeme na Blesk.cz online.

 • Česko hlásí k 17. dubnu 28 396 mrtvých. Potvrzených případů od začátku pandemie je již 1 600 341, vyléčených pak 1 495 570 a vykázaných očkování 2 422 985. V nemocnicích je 4421 pacientů. Vývoj nemoci na přehledných grafech sledujte zde.
 • Nový virus SARS-CoV-2 způsobující nemoc covid-19 se dál šíří světem. Vyvolává onemocnění s příznaky chřipky (horečkou, kašlem, problémy s dýcháním) i řadou dalších. Obavy pak panují z mutací koronaviru. Aktuální počet nakažených a mrtvých můžete sledovat zde.
 • Premiér Miloš Zeman očekává, že pandemie skončí v září. U rozvolnění radí opatrnost, jak řekl pro Blesk.cz.
 • V Česku 11. dubna o půlnoci skončil nouzový stav, platil od 5. října loňského roku. Nově se opatření řídí pandemickým zákonem.
 • Minulostí už je také uzávěra okresů. A přestal platit také zákaz nočního vycházení. Obchody, které se částečně otevírají, mohou mít otevřeno od 6 do 22 hodin.
 • Podívejte se na údaje o počtu hospitalizovaných s covidem-19, těžké případy jsou vyznačeny tmavě modře. Další grafy o koronaviru najdete na Živě.cz.

Psychoporadna Blesku: Svěřte se, specialisté vám poradí. Psychoporadna Blesku: Svěřte se, specialisté vám poradí. | Blesk.cz

KORONAVIRUS V ČESKU I VE SVĚTĚ
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Zobrazit nové zprávy
23:35
4. 2. 2021
!

Děkujeme za pozornost našemu online zpravodajství o šíření a boji s koronavirem v Česku i ve světě. Pátek 5. února přinese především jednu novinku pro cestování. Do cestovatelského semaforu se zařadí tmavě červená, jež bude označovat země, ze kterých budou moci lidé cestovat do Česka jen za podmínky předchozího PCR testu, následné pětidenní karantény a dalšího PCR testu po příjezdu. Vše by měl pak doplnit respirátor.

23:10
4. 2. 2021

A toto jsou nejdůležitější události ze světa:

 • Německé laboratoře v uplynulém dni potvrdily dalších 14.211 nakažených a 786 úmrtí v souvislosti s covidem-19. S odvoláním na Institut Roberta Kocha (RKI) o tom informovala agentura DPA. Ve zhruba 83milionovém Německu se od počátku epidemie potvrdilo bezmála 2,3 milionu infekcí.
 • Úřady ve Spojených státech od začátku epidemie nahlásily více než 450.000 úmrtí spojených s nemocí covid-19. Po středě přibylo kolem 3800 smrtelných případů nemoci z koronaviru. Růst americké bilance obětí za poslední dny mírně zpomalil.
 • Německá velká koalice schválila jednorázovou pomoc rodinám a také další podporu podnikům postiženým pandemií covidu-19. Vyplatí například bonus k přídavkům na dítě 150 eur (zhruba 3880 korun). Stejnou částku dostanou i lidé, kteří pobírají sociální podporu.
 • Ve Švédsku zemřelo od počátku epidemie s covidem-19 již více než 12.000 lidí. Nákaza koronavirem se v zemi, která má 10,2 milionu obyvatel, prokázala u více než 580.000 lidí.
 • Některé země Evropské unie tento týden začaly upravovat své očkovací plány poté, co jejich experti nedoporučili podávat vakcínu firmy AstraZeneca starším lidem. Země jako Francie, Belgie či Polsko se rozhodly uspíšit očkování mladších lidí či zaměstnanců klíčových profesí.
 • Srbsko naočkovalo proti koronaviru již více než půl milionu lidí. S odvoláním na vládní data o tom dnes informovala agentura Tanjug, podle níž je Srbsko v počtu podaných vakcín na obyvatele druhé v Evropě. Podle premiérky se Srbsku vyplácí politika, která nehledí na zemi původu očkovacích látek.
 • Indie a Jihoafrická republika navrhují přechodně zrušit patenty farmaceutických firem na očkovací látky proti covidu-19. Vakcíny by podle nich pak mohla vyrábět každá firma na světě, která toho bude technologicky schopná, čímž by se rychleji dostalo na chudší země.
 • Čínské ministerstvo zahraničí dnes vyzvalo britskou veřejnoprávní vysílací společnost BBC, aby se omluvila za to, jak informovala o epidemii covidu-19 v Číně. Peking tvrdí, že BBC odvysílala zkreslené zpravodajství. Výzvu ministerstvo vydalo jen krátce poté, co britské úřady odebraly vysílací licenci čínské státní televizi CGTN.
23:03
4. 2. 2021
!

Vážení čtenáři, toto je přehled nejdůležitějších událostí z domova:

 • Protiepidemická opatření, která byla kvůli epidemii covidu-19 zavedena, podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) přestala fungovat. Je to důkaz, že se v ČR šíří britská mutace viru, řekl dnes novinářům. Nedodržování opatření je podle ministra hlavním důvodem, proč je třeba je neustále dál prodlužovat.
 • Ministr zdravotnictví Blatný dnes slíbil chebské nemocnici, která je kriticky přetížená, zajištění tří dalších lékařů na interní oddělení i posílení převozů pacientů do jiných nemocnic. Řekl, že převozy do Německa zatím nejsou nutné, šlo by podle něj jen o několik málo pacientů.
 • Počet nových případů koronaviru v Česku stoupá. Ve středu laboratoře odhalily 9567 nakažených, což je o téměř 1100 více než před týdnem. Proti úterý je nárůst vyšší zhruba o 400. Nemocniční péči vyžadovalo ve středu 5811 pacientů s covidem-19, což bylo v mezitýdenním srovnání zhruba o 250 pacientů méně.
 • Hodnota epidemického indexu PES pro dnešní den stoupla ze 70 na 71 bodů. Zjednodušené reprodukční číslo se po úterním poklesu ve středu vrátilo nad 1,0. Poprvé od poloviny ledna stoupl i počet nakažených covidem na 100.000 obyvatel za posledních 14 dní.
 • Žádost o další prodloužení nouzového stavu v souvislosti s epidemií koronaviru by měla vláda projednat v pondělí. Sněmovna by ji posuzovala ve čtvrtek odpoledne, řekl dnes ČTK a České televizi předseda dolní komory Radek Vondráček.
 • Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) eviduje k úterku 322 podezření na možné nežádoucí účinky vakcín, za týden počet vzrostl o 124. Nejčastěji lidé hlásili po očkování takové reakce, jako je horečka, zimnice, reakce v místě vpichu, únava, bolest hlavy, svalů nebo kloubů.
 • Lidé podle ministerstva zdravotnictví více porušují karanténu, která jim byla kvůli šíření nemoci covid-19 nařízena. Hygienici nebo policisté v lednu zkontrolovali 518 lidí v karanténě, přičemž třetina z nich v dodržování karantény pochybila. V několika případech věc předali orgánům činným v trestním řízení.
 • Kraje dostávají dodávky vakcíny proti covidu-19 podle poměru občanů nad 65 let vůči průměru ČR. Do budoucna se systém bude upravovat podle postupu a připravenosti očkování nebo epidemické situace.
 • Cizinecká policie loni odhalila při nezákonné migraci 7093 cizinců, což je proti roku 2019 nárůst o téměř 25 procent. Číslo ale velmi ovlivnili migranti zadržení kvůli porušování nařízení ministerstva zdravotnictví omezující pobyt cizinců kvůli šíření nemoci covid-19.
 • Český kulturní a kreativní sektor nesouhlasí se snižováním podpory v Národním plánu obnovy. Vládě proto jeho zástupci zaslali otevřený dopis, ve kterém žádají schválení původního návrhu, v němž z tohoto plánu požadovalo ministerstvo kultury přes osm miliard korun. Vláda nyní navrhuje pro kulturu jen 2,5 miliardy.
22:40
4. 2. 2021
!

Do ministra Blatného se pustil i imunolog Václav Hořejší v České televizi.

Celý článek najdete zde.

21:42
4. 2. 2021
!

Zdeněk Hel, český imunolog, jenž působí v USA, zkritizoval na twitteru přístup ministra Jana Blatného k nabídce převézt pacienty do německých nemocnic. Ministerstvo se brání, že volné kapacity u sousedů by nám nestačily.

21:27
4. 2. 2021
!

Policie na Floridě pátrá po zloději, jenž ukradl auto převážející covidové vakcíny za 10.000 dolarů (216.000 Kč). Auto, které převáželo 30 lahviček očkovací látky, zloděj ukradl u vakcinačního střediska ve městě Plant City, uvedla dnes agentura AP.

Policie uvedla, že šedý vůz Hyundai Accent byl nastartovaný a odemčený. Vjezd do areálu, kde měl řidič vakcíny vyložit, byl zablokovaný, proto musel řidič z vozu vystoupit a vyhledat ostrahu areálu. Této chvíle využil zloděj a vůz odcizil.

Řidič je zaměstnancem logistické společnosti CDR Maguire, která pro stát plánuje a zajišťuje rozvoz vakcín na jednotlivá místa. Policie řidiče z podílu na krádeži nepodezírá. Firma už za odcizené lahvičky do očkovacího střediska poslala náhradu.

21:16
4. 2. 2021
!

Počet bankrotů ve Spojených státech letos překvapivě pokračuje v poklesu. V lednu se snížil o šest procent a v meziročním srovnání dokonce o 44 procent, plyne z dnešní zprávy právní společnosti Epiq. Spojené státy podle této zprávy v lednu zaznamenaly 32.298 podnikových a nepodnikových bankrotů, což je nejnižší počet od února 2006.

Příchod pandemie covidu-19 vloni vyvolal obavy z vlny bankrotů mezi podniky i domácnostmi. Údaje firmy Epiq z minulého měsíce nicméně ukázaly, že celoroční počet bankrotů v USA byl loni nejnižší od roku 1986. Hospodářské dopady šíření koronaviru na podniky i domácnosti totiž kompenzovaly rozsáhlé podpůrné programy ze strany vlády.

20:32
4. 2. 2021
!

Do Prahy dorazilo v uplynulých dvou týdnech zhruba 31.000 dávek vakcíny proti covidu-19 Pfizer/BioNTech z jiných krajů, které byly nutné k zajištění včasné druhé dávky pro lidi už jednou očkované. Po dnešní schůzce s ministrem zdravotnictví Janem Blatným (za ANO) to v prohlášení uvedli pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a radní Milena Johnová (Praha Sobě). Výměnou putovaly z metropole do krajů vakcíny firmy Moderna, tento postup se bude opakovat i s očekávanou dodávkou vakcíny AstraZeneca.

20:19
4. 2. 2021
!

Evropská unie podle předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové při nákupu vakcín proti covidu-19 podcenila komplikace, jaké mohou nastat při jejich výrobě ve velkém. Šéfka EK to řekla v rozhovoru, který poskytla pátečnímu vydání listu Süddeutsche Zeitung a dalším evropským médiím. O něm dnes informuje také agentura DPA.

Von der Leyenová připustila, že EU se příliš zaměřila na otázku, zda nějaká vakcína vůbec bude, tedy na její vývoj. Z dnešního pohledu by podle ní bylo lepší „zároveň přemýšlet o úskalích výroby ve velkém“.

Evropská unie u šestice farmaceutických firem objednala až 2,3 miliardy očkovacích dávek. V současné době ale výrobci přípravky dodávají v menším počtu, než slíbili, nebo než EU očekávala, připomíná DPA.

20:04
4. 2. 2021
!

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) vyhodnocuje data týkající se využití preparátů amerických farmaceutických firem Eli Lilly a Regeneron u některých pacientů s covidem-19.

Posuzování se týká nasazení léků těchto firem u pacientů, kteří nepotřebují kyslíkovou terapii a existuje velké riziko, že se jejich stav zhorší.

Výsledky závěrečné fáze testů kombinace dvou protilátek vyvinutých firmou Eli Lilly, bamlanivimabu a etesevimabu, ukázaly, že pravděpodobnost hospitalizace a úmrtí u pacientů s covidem-19 se snižují o 70 procent, uvádí agentura Reuters.

19:28
4. 2. 2021
!

Ministr zdravotnictví Jan Blatný věří, že nadále bude očkování probíhat podle schémat tak, aby „zejména v pozdních jarních a letních měsících zde byly dávky v dodávkách milionů za měsíc a mohlo se očkování rozběhnout opravdu naplno.“
Praktičtí lékaři se podle ministra do očkování zapojují skrze očkovací centra, jakmile bude dostatek dodávek, budou moci být vakcíny distribuovány přímo do jejich ordinací. „Předpokládám, že toto se ale nestane dříve než v dubnu,“ dodal.

19:20
4. 2. 2021

Jakákoliv opatření, která vláda nastaví, budou mít efekt jen tehdy, když je budeme dodržovat, řekl ve vysílání České televize ministr zdravotnictví Jan Blatný. „Ve chvíli, kdy je nebudou lidé respektovat, tak fungovat prostě nebudou,“ uvedl. Souvisí s tím potřeba jejich dodržování vymáhat.

19:18
4. 2. 2021
!

„I bez toho, že by se ta opatření změnila, tak jejich efekt se zastavil,“ varoval v rozhovoru pro Českou televizi ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). „Buď je to proto, že začíná postupně převažovat rychleji se šířící virus, nebo polevujeme my v našem naplňování těchto opatření.“

Na otázku, co dál, odpověděl dvěma možnostmi. „Je potřeba udělat všechno pro to, aby se zpomalilo šíření té rychleji se šířící varianty.“ Dodal, že je potřeba důrazně dodržovat zavedená opatření. „Druhá věc, která je možná, je přistoupit k dalším nějakým zpřísňujícím opatřením. Jedním z nich je například další omezení mobility lidí, například mezi kraji.“ O dalším zpřísnění podle něj jednají všechny odborné skupiny, bude o tom v pondělí jednat i vláda.

18:40
4. 2. 2021

Úřady ve Spojených státech od začátku epidemie nahlásily více než 450 000 úmrtí spojených s nemocí covid-19. Po středě přibylo kolem 3 800 smrtelných případů nemoci z koronaviru. Růst americké bilance obětí za poslední dny mírně zpomalil.

18:02
4. 2. 2021

Armáda České republiky s bojem proti pandemii koronaviru pomáhá v domovech důchodců, například v Domově pro seniory Skalka v Chebu. „I při našem nasazení si najdeme chvíli na krátké povídání,“ napsala armáda na twitter.

17:33
4. 2. 2021

Kraje dostávají dodávky vakcíny proti covidu-19 podle poměru občanů nad 65 let vůči průměru ČR. Do budoucna se systém bude upravovat podle postupu a připravenosti očkování nebo epidemické situace. Vyplývá to z materiálu pro jednání vlády k vyhodnocení dosavadního průběhu očkování, který má ČTK k dispozici.

Na začátku února budou podle materiálu dodávky vakcíny nerovnoměrné, aby bylo možné zajistit přeočkování všech druhou dávkou. Do středy v ČR zdravotníci podali přes 310 000 dávek vakcíny. Více než 303 000 dávek bylo od firem Pfizer/BioNTech, asi 7 000 od firmy Moderna. Druhou dávku dostalo téměř 66 000 lidí.

17:17
4. 2. 2021

Ve Švédsku zemřelo od počátku epidemie s covidem-19 již více než 12 000 lidí. S odvoláním na místní zdravotnické úřady o tom dnes informovala agentura Reuters. Nákaza koronavirem se v zemi, která má 10,2 milionu obyvatel, prokázala u více než 580 000 lidí. Za posledních 24 hodin Švédsko zaznamenalo 3 758 potvrzených případů infekce koronavirem a 89 úmrtí po nákaze.

16:56
4. 2. 2021

Plzeňský kraj kvůli nižším dodávkám vakcíny od firem Pfizer a BioNTech téměř zastavil aplikaci první dávky. Dodané vakcíny používá takřka výhradně jen na druhou dávku pro lidi, kteří byli v kraji očkovaní jako první na začátku ledna. Tento týden obdržel kraj také prvních 200 dávek vakcíny Moderna, kterou se od středy očkuje, řekla dnes novinářům hejtmanka Ilona Mauritzová (ODS).

Vakcín Pfizer bylo dosud v kraji aplikováno 14 272, z toho druhou dávku dostalo 875 lidí. Očkování první dávkou vakcíny se v kraji prakticky zastavilo - ve středu ji dostalo jen 34 lidí, v pondělí deset a v úterý patnáct. V porovnání s ostatními kraji se v Plzeňském od konce ledna denně očkuje nejméně dávek. Podle hejtmanky je to dáno sníženými dodávkami.

16:39
4. 2. 2021

Ministerstvo průmyslu a obchodu již schválilo téměř 6 tisíc žádostí v programu COVID-Kultura. Rozděleno bylo již přes 800 milionů korun, uvedl na twitteru ministr Karel Havlíček (za ANO).

16:05
4. 2. 2021

Letecká skupina Smartwings žádá stát o nevratnou pomoc 1,1 miliardy korun pro České aerolinky. Bez toho podle majitelů skupiny čeká aerolinky insolvenční řízení.

15:45
4. 2. 2021

Od pátku 5.2. se mění pravidla pro Čechy a cizince vstupující na území České republiky. Ministerstvo vnitra na twitteru uvedlo, že důvodem jsou nové mutace koronaviru. „Nově se zavádí kategorie vysoce rizikových zemí (tmav. červená). Zde je nutný PCR test před příjezdem, 5 dnů izolace a poté další PCR test,“ napsalo ministerstvo.

15:20
4. 2. 2021

Pražský dopravní podnik čeká, že se mu loni propadly příjmy z jízdného o 1,3 až 1,4 miliard korun. Desítky milionů zaplatil za ochranné pomůcky a dezinfekci.

15:08
4. 2. 2021

Indie a Jihoafrická republika navrhují přechodně zrušit patenty farmaceutických firem na očkovací látky proti covidu-19. Vakcíny by podle nich pak mohla vyrábět každá firma na světě, která toho bude technologicky schopná, čímž by se rychleji dostalo na chudší země. Příslušný návrh tyto země podaly ve Světové obchodní organizaci (WTO), uvedla agentura DPA. Iniciativu podpořila nevládní organizace Lékaři bez hranic (MSF), bohaté země ji však odmítají. Návrh bude tématem dnešního jednání Generální rady WTO, pravděpodobnost jeho schválení je ovšem nízká.

14:56
4. 2. 2021

Letecká služba Policie ČR pomáhá převážet pacienty s covidem. „Dnes poprvé převážel policejní vrtulník covid pozitivního pacienta do brněnské nemocnice,“ uvedla policie na twitteru. 

14:40
4. 2. 2021

V Moravskoslezském kraji přibylo ve středu 578 nakažených koronavirem. Je to o 77 lidí méně než o den dříve. Mírně ubylo i hospitalizovaných. Vyplývá to z údajů takzvané Chytré karantény, které pravidelně zveřejňuje hejtman Ivo Vondrák (ANO).

„Zatím se nám na rozdíl od jiných krajů vyhýbá nárůst nově pozitivně testovaných. Lze jen těžko predikovat, jak se situace bude dále vyvíjet. Snad se to nezmění,“ uvedl Vondrák.

kozinozka ( 17. dubna 2021 11:56 )

Nestačí nosit t roušku, jelikož hygiena je celý komplex chování, a stačí nějaká chyba...ů.

kozinozka ( 17. dubna 2021 11:54 )

Možná ano, jako je to s chřipkou, protože vakcínu je třeba uzpůsobit mutacím viru.

IngKecner ( 17. dubna 2021 11:53 )

ale za ty výsledky, že nás umírá nejvíce na světe, nemůže přeci jen vláda. Máme to v rukou všichni stejně, a záleží především na uvědomění a disciplíně. Mnohým se to nelíbí protože jsou pohodlní, a následně potřebují svalovat vinu na jiné. Tací to
ale takto dělávají všeobecně, nejen nyní v boji s Covidem.

Covid_19 ( 17. dubna 2021 09:38 )

protože Prymula nechtěl objednat Pfizer, ale Novavax, pro který lobuje již delší dobu. Blatný doobjednal Pfizer a ten nás dnes zachraňuje v očkování

Covid_19 ( 17. dubna 2021 09:37 )

vláda na začátku srpna zakázala přísnější opatření v Praze, jak to chtěl primátor, lze to dohledat, idnes 3.srpna. Léčil jsem se v Praze, nikdo z rodiny neonemocněl, takže jsem si to donesl ze státní nemocnice...

Zobrazit celou diskusi
Další videa