Koronavirus ONLINE: 31 mrtvých a 3257 nakažených v ČR. Vláda kývla na kurzarbeit a 25 tisíc pro OSVČ

Aktualizováno -
31. března 2020
23:30
Autor: ČTK, trm, Darina Jíchová, simao, kal, Mii, for, jn - 
24. ledna 2020
06:45

Česko hlásí už 31 mrtvých, novým koronavirem se nakazilo k úternímu podvečeru 3257 lidí. Výrazně přibývá nakažených v domovech pro seniory. Jen v Litoměřicích testy potvrdily nákazu u 52 klientů ze 72. Vrchol epidemie premiér Andrej Babiš (ANO) očekává v dubnu. Vláda schválila pomoc 25 tisíc korun pro živnostníky, stanovila ale podmíky. A kabinet také rozhodl o pravidlech pro kurzarbeit, pomoc bude ve dvou výších, 80 a 60 procentech mzdy. Zákaz volného pohybu v Česku platí do 11. dubna, minimálně do stejného data zůstanou zavřené i restaurace. Některé firmy už zvažují hromadné propouštění. Dění kolem šíření nemoci sledujeme na Blesk.cz online.

Koronavirus a karanténa v Česku
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Zobrazit nové zprávy
23:40
31. 3. 2020

Také úterý přineslo ve vývoji pandemie koronaviru spoustu událostí. Tady je stručný souhrn:

Ve světě se koronavirem nakazilo už přes 820 tisíc lidí, přes 40 tisíc jich zemřelo. Britská média přinesla informaci o smrti jinak zdravého třináctiletého chlapce, nejmladší obětí v Evropě je dvanáctiletá školačka z Belgie

  • Nejvíce obětí, přes 12 tisíc, eviduje Itálie, která je na pokraji sil. V nemocnicích chybí personál, lidem v karanténě dochází peníze i jídlo
  • Ve Španělsku se stále více začíná naplňovat „italský scénář“ s mnoha stovkami mrtvých denně. Dnes jihoevropská země oznámila úmrtí 849 lidí, což je nejvíce od vypuknutí epidemie v zemi. Celkem tak ve Španělsku zemřelo 8189 lidí
  • Dramaticky roste počet nakažených i mrtvých v USA. Koronavirus už zabil víc lidí než teroristické útoky z 11. září 2001. V USA je epicentrem nákazy stát New York, kde je 75.795 infikovaných. Počet mrtvých zde stoupl o čtvrtinu na 1550.
  • Počty mrtvých patrně ještě prudčeji porostou i v dalších vyspělých zemích. Německo hlásí za posledních 24 hodin zatím nejvíce úmrtí nakažených koronavirem - 128. I řesto dál přijímá pacienty ve vážném stavu z Itálie a Francie
  • Slovensko má s největší pravděpodobností první případ úmrtí na nemoc COVID-19. Devětapadesátiletý pacient zemřel v pondělí den po propuštění z nemocnice
  • V Británii se počet obětí koronaviru za pondělí zvýšil o 27 procent - ze 1408 na 1789. Nakažených přibylo 3009 - celkem jich je 25.150

Děkujeme za pozornost, kterou našemu online přenosu věnujete. Další informace vám budeme přinášet od brzkého středečního rána.

23:25
31. 3. 2020

Víc než stohlavé stádo koz zamířilo do ulic města Llandudno v severním Walesu, které je stejně jako ostatní kvůli obavám z koronaviru zcela vylidněné. Zvířata se pustila do živých plotů, okousala i květiny na místních zahradách. „Jsou zvědavé a myslím, že přemýšlejí, co se vlastně děje,“ řekla BBC radní Carol Marubbiová. Kozy se do města běžně stahují jen za špatného počasí.

Stádo koz ovládlo opuštěné centrum severovelšského města Llandudno. Stádo koz ovládlo opuštěné centrum severovelšského města Llandudno. Stádo koz ovládlo opuštěné centrum severovelšského města Llandudno. Stádo koz ovládlo opuštěné centrum severovelšského města Llandudno.
23:15
31. 3. 2020

Koronavirus se stává i obchodním artiklem. Třeba pekař Torsten Roth z německého Erfurtu peče zákusky právě v jeho tvaru.

Pekař Torsten Roth peče zákusky ve tvaru koronaviru. Pekař Torsten Roth peče zákusky ve tvaru koronaviru. Pekař Torsten Roth peče zákusky ve tvaru koronaviru.
23:03
31. 3. 2020

Máte exekuci, ale kvůli pandemii nového koronaviru máte výpadek příjmu? Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) radí, abyste si požádali o odklad. Na vládě rovněž řešila pomoc dlužníkům a lidem v insolvenci. Podle návrhu zákona, který se dostane 7. dubna do Sněmovny, by se nově v době krize promíjelo zmeškání lhůt. 

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) chce ulevit dlužníkům
22:50
31. 3. 2020

Příbramská nemocnice čelí kritice kvůli ochraně zdravotníků na oddělení pro pacienty s koronavirem. O víkendu používal personál při kontaktu s pozitivně testovaným pacientem místo respirátoru dvě ústenky přes sebe, údajně na pokyn vedení nemocnice. Podle mluvčího zařízení Martina Janoty šlo o nedorozumění a ochrana zdravotníků je zajištěna dobře.

22:43
31. 3. 2020

Všechny české nemocnice by měly dostat termokamery, oznámil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

22:25
31. 3. 2020

Záběry, ze kterých mrazí, přinesly světové agentury z amerického New Yorku. Takhle vypadá nakládání těl obětí koronaviru.

Ve státě New York, který je epicentrem současné pandemie v USA, se k dnešnímu dni nakazilo koronavirem 75.795 lidí, což je o 9000 víc než v pondělí. Počet mrtvých stoupl o čtvrtinu na 1550. Spojené státy se v počtu úmrtí zařadily na třetí místo před Čínu a za Itálii a Španělsko.

Záběry, ze kterých mrazí: Nakládání těl obětí v New Yorku.Záběry, ze kterých mrazí: Nakládání těl obětí v New Yorku.Záběry, ze kterých mrazí: Nakládání těl obětí v New Yorku.
22:10
31. 3. 2020

V Londýně dnes nákaze v jedné z nemocnic podlehl 13letý chlapec. Zdravotníci o něm odmítli zveřejnit jakékoli další informace. Podle televize Sky News ale neměl žádné jiné zdravotní problémy.

Počet obětí koronaviru se ve Velké Británii zvýšil o 27 procent - ze 1408 na 1789. Nakažených je 25.150. Z údajů britského statistického úřadu ONS ale vyplývá, že celková bilance obětí nákazy je v Británii zřejmě až o čtvrtinu vyšší, než uvádějí dosavadní údaje ministerstva zdravotnictví. To totiž započítává pouze osoby, které s nemocí COVID-19 zemřely v nemocnici.

21:56
31. 3. 2020

Saúdská Arábie požádala muslimy, aby si zatím nedělali plány k velké pouti do Mekky. Mají počkat, až se vyjasní situace kolem koronaviru. Zrušení poutě do Mekky, kam se každý rok vydává přes dva miliony muslimských věřících, by bylo bezprecedentní rozhodnutí moderní historie.

Saúdská Arábie má 1563 potvrzených případů nákazy koronavirem a deset mrtvých.

Na pahorek Arafát u Mekky vyrazilo poprosit za odpuštění hříchů dva miliony muslimů
21:50
31. 3. 2020

V zónách placeného parkování mohou všechny automobily dál stát zdarma, a to až do skončení nouzového stavu. O prodloužení opatření rozhodla vláda.

21:38
31. 3. 2020

Do Spojených států možná ještě dnes odletí ruský speciál se zdravotnickým vybavením, kterým chce Moskva pomoci Washingtonu v boji proti pandemii způsobené koronavirem. Asistenci v pondělí nabídl v telefonickém hovoru ruský prezident Vladimir Putin svému americkému protějšku Donaldu Trumpovi, který ji přijal. 

Rusko již před necelými dvěma týdny vyslalo lékařskou pomoc a armádní experty do Itálie, která byla v té době zemí s největším počtem infikovaných. Do země podle ruských médií dorazilo osm týmů vojenských lékařů, zhruba stovka armádních specialistů v oborech virologie a epidemiologie, speciální dezinfekční vozidla a další zařízení.

Donald Trump a Vladimir Putin
21:25
31. 3. 2020

Řecké úřady dnes potvrdily dalších 102 případů nákazy koronavirem, v zemi je celkem 1314 nakažených. Poprvé se nákaza objevila u jednoho z obyvatelů přeplněných středisek pro migranty. V táboře nedaleko Athén se nakazila žena, která nedávno v nemocnici v hlavním městě porodila. Řecké úřady nyní zjišťují, kde se žena mohla nakazit, přičemž nevylučují zdravotnické zařízení.

U žádného dalšího ze zhruba 2500 migrantů ve středisku se dosud nákaza nepotvrdila, uvedlo řecké ministerstvo pro migraci.

Boj s koronavirem v Řecku.Boj s koronavirem v Řecku.
21:14
31. 3. 2020

Německý automobilový koncern Volkswagen prodloužil uzavírku německých továren své hlavní značky VW kvůli koronaviru o dalších deset dnů do 19. dubna.

Součástí koncernu Volkswagen je rovněž automobilka Škoda Auto. Ta minulý týden prodloužila odstávku výroby ve všech třech českých závodech kvůli koronaviru nejméně do 14. dubna.

Většina čínských továren Volkswagenu je opět v provozu
21:05
31. 3. 2020

S testováním vzorků na koronavirus laborantům Nemocnice Na Bulovce nově pomáhá robot Pipeťák vyvinutý na ČVUT. Robot je na Bulovce ode dneška, vědci ho nemocnici bezplatně zapůjčili. Podle ČVUT laboratoř standardně otestovala desítky vzorků denně, nyní to bude až 400.

 „Součástí testování je i ruční pipetování vzorků s různými chemikáliemi, což vyžaduje pečlivou a soustředěnou práci. Při současném počtu vzorků se zvyšuje riziko chyby a s tím by mohl pomoci právě robotický stroj,“ uvedla manažerka komunikace CIIRC Alena Nováková.

21:01
31. 3. 2020

Spanilá jízda v Praze: V osm hodin večer projeli záchranáři, policisté, strážníci městské policie a hasiči městskou částí Letňany, aby pozdravili lidi v karanténě. Ti jim zatleskali tak, jako to dělají denně večer.

31. 3. 2020: Na Proseku se uskutečnila spanilá jízda pražských složek Integrovaného záchranného systému.31. 3. 2020: Na Proseku se uskutečnila spanilá jízda pražských složek Integrovaného záchranného systému.31. 3. 2020: Na Proseku se uskutečnila spanilá jízda pražských složek Integrovaného záchranného systému.31. 3. 2020: Na Proseku se uskutečnila spanilá jízda pražských složek Integrovaného záchranného systému.31. 3. 2020: Na Proseku se uskutečnila spanilá jízda pražských složek Integrovaného záchranného systému.
20:51
31. 3. 2020

Vojáci vykládají desítky tun roušek a respirátorů z velkokapacitního letounu Ruslan, který navečer dosedl na pardubickém letišti.

20:39
31. 3. 2020

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) nechce odhadovat, jak dlouho zůstanou uzavřené hranice kvůli koronavirové krizi. Napoví to podle něj epidemiologický vývoj v řádu týdnů a měsíců. Epidemiolog a náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula odhadl, že letos nebude možné například na letní dovolenou vycestovat vůbec.

Vojtěch na dotaz, zda s Prymulovým názorem souhlasí, řekl, že situace se dá těžko predikovat. „Nějaký čas to trvat bude, nebudeme se moci odpouzdřit úplně brzy. Epidemiologická situace je vážná v okolních zemích, prakticky ve všech je horší než u nás. Riziko přenosu či zavlečení z těchto zemí je výrazné,“ uvedl ministr.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na tiskové konferenci po jednání vlády (31.3.2020)
20:33
31. 3. 2020

V Praze dnes večer přistál druhý repatriační let z Thajska, informuje na twitteru ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

20:29
31. 3. 2020
!

COVID-19 se potvrdil u 9 pracovníků kardiologického oddělení nemocnice Pardubice. Provoz oddělení je omezen.

20:26
31. 3. 2020

Vláda ve středu projedná návrh na prodloužení nouzového stavu. Nyní platí do 12. dubna, jeho prodloužení na delší dobu musí schválit Sněmovna.

20:23
31. 3. 2020

Růst světové ekonomiky bude letos kvůli koronaviru činit pouze 0,4 procenta, napřesrok však zrychlí na 4,9 procenta. Předpovídá to podle serveru televize CNBC nová analýza ratingové agentury S&P Global Ratings. Před koronavirovou krizí S&P letošní růst globální ekonomiky odhadovala na 3,3 procenta.

20:17
31. 3. 2020

Londýnský starosta Sadiq Khan požádal o pomoc v boji s koronavirem místní fotbalové kluby, zejména z Premier League, ale i z druhé ligy. Zaslal jim dopis, zda by mohly uvolnit své lékaře i další zdravotnický personál a také dát k dispozici stadiony, tréninkové pozemky či parkoviště k vybudování polních nemocnic.

Počet obětí koronaviru se v Británii za pondělí zvýšil o více než čtvrtinu, je jich zhruba 1800. Khan se obrátil zejména na prvoligové kluby Chelsea a Arsenal, aby případně pomohly i s ubytováním pro zaměstnance zdravotnického systému NHS.

Boj s koronavirem ve Velké Británii. (31.3.2020)
20:06
31. 3. 2020

Monacký kníže Albert II. se zbavil koronaviru a mohl opustit karanténu. Nákazu testy u panovníka z rodu Grimaldiů prokázaly v polovině března.

„Lékaři, kteří pečovali o Jeho Jasnost knížete Alberta II. od počátku jeho nakažení..., dnes dovolili, aby ukončil karanténu,“ uvedl v prohlášení knížecí palác. Představitel monarchie s 38.000 obyvateli se nyní „zotavil a je v dobrém zdravotním stavu“.

Kníže Albert II. na návštěvě České republiky v roce 2015
19:56
31. 3. 2020

Ve francouzských nemocnicích za posledních 24 hodin na nemoc COVID-19 zemřelo 499 lidí. To je zatím nejvyšší nárůst při srovnání dvou následujících dnů, informoval s odvoláním na ministerstvo zdravotnictví list Le Figaro.

Obětí nemoci, kterou způsobuje virus SARS-CoV-2, je ve Francii celkem již 3523. Výrazně přibylo také lidí, kteří se koronavirem nově nakazili. V pondělí jich bylo podle úřadů 44 550, dnes jich je již 52 128.

Francie zápasí s koronavirem (29.3.2020)
19:51
31. 3. 2020

Třetí Ruslan se zdravotnickým vybavením z Číny přistál v Pardubicích. Díky využitým hodinám z aliančního programu strategické přepravy SALIS jsme prostřednictvím tří letů dostali do ČR miliony roušek, respirátorů a dalšího materiálu,“ uvedl ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) na twitteru.

19:47
31. 3. 2020

Každý sedmý nakažený COVID-19 je senior, kteří jsou podle odborníků nejčastějšími oběťmi viru. Také v Česku jich je mezi 31 zemřelými většina.

Koronavirus v domově pro seniory v Liberci na Františkově (28. 3. 2020)
19:43
31. 3. 2020

Nizozemsko má už více než 1000 obětí nákazy koronavirem. Za poslední den se tam počet mrtvých zvýšil o 175 na 1039. Informoval o tom dnes Nizozemský ústav pro veřejné zdraví a životní prostředí (RIVM). Nakažených je v zemi 12 595, o 845 více než v pondělí.

Počet úmrtí pacientů s nemocí COVID-19 se dnes zvýšil nejvíce za poslední dny. V pondělí a v sobotu se bilance mrtvých zvýšila o 93, v neděli o 132.

Boj s koronavirem v Nizozemsku. (26.3.2020)
19:41
31. 3. 2020

Povinné testování nových příchozích klientů ministr Adam Vojtěch (za ANO) opět vychválil. Podpořila jej i Jana Maláčová (ČSSD). Ministryně práce a sociálních věcí chce kvůli narůstajícímu počtu nemocných v domovech pro seniory rázně testovat na nákazu novým koronavirem v těchto zařízeních.

„Je zapotřebí také monitorovat, jak jsou na tom s ochrannými pomůckami. Je ale důležité říci, že tam, kde doposud není žádný nakažený, není zapotřebí zde mít velký počet pomůcek, například ochranných obleků,“ uvedla Maláčová na vládě.

19:34
31. 3. 2020

Počet lidí nakažených v Kanadě koronavirem se zvýšil z 6671 na 7708, oznámila dnes ministryně zdravotnictví Theresa Tamová. Počet mrtvých stoupl na 89, což je o 23 více než v pondělí. Množství infikovaných se zvýšilo o 15 procent a počet obětí o více než třetinu.

Kanadská média se dnes zamýšlejí nad možnými dopady silného rozšíření koronaviru v sousedních Spojených státech. V zemi, jejíž počet obyvatel je zhruba devětkrát větší než v Kanadě, je dvacetkrát více nakažených a pětadvacetkrát více případů úmrtí. Podle kanadských expertů je nepravděpodobné, že by epidemie v Kanadě udeřila se stejnou silou jako v USA. V Kanadě absolvovalo testy necelých čtvrt milionu lidí, v USA přes milion.

19:30
31. 3. 2020

„Vypadá to, že nákaza v Itálii kulminovala a má sestupnou tendenci. Je to dynamické ve všech státech a podle nich se snažíme zařídit i u nás,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na tiskové konferenci po jednání vlády. Vláda si stále nedovolí říci, kdy bude hrozba nákazy minimální. 

Slovo si pak vzal i náměstek Roman Prymula. „Křivky skutečně dosáhly vrcholu, ale bude chvíli trvat, než se dostanou k normálu,“ uvedl. 

19:27
31. 3. 2020

Německo dál pomáhá nemocnicím ve východní Francii, které jsou na pokraji svých kapacit kvůli přibývajícímu počtu pacientů s koronavirem.

Dnes vojenské vrtulníky převezly z měst Mety a Mylhúzy dalších několik lidí s COVID-19 do Essenu a Hamburku, informovaly agentury AFP a DPA. Francouzské úřady chystají i další cestu speciálního rychlovlaku, který má převézt pacienty ve vážném stavu z Paříže do méně postižených regionů.

Francie zápasí s koronavirem (29.3.2020)Francie přesouvá část pacientů ve vážném stavu do nemocnic v Německu a Švýcarsku. (30.3.2020)
19:22
31. 3. 2020

Na zítřejší jednání vlády chce ministryně Schillerová dostat tzv. moratorium. „Počítám v tomto zákoně s tímto – řeknu hrubé parametry – plošné odložení všech hypoték, podnikatelských spotřebitelských úvěrů na 3–6 měsíců. To je kompromis, který vyplynul z jednání. Klient sám si vybere, kterou možnost zvolí,“ osvětlila zákon, který chce následně ministryně dostat do Sněmovny.

Spotřebitelské úvěry jsou pak trochu složitější, tam ministerstvo spolupracuje i s nebankovními institucemi, kde chce vláda podle slov Schillerové zastropovat úroky a také pokuty, které mohou plynout z prodlení splátky.

Ministr dopravy, průmyslu a obchodu Karel Havlíček a ministryně financí Alena Schillerová (oba za ANO) na tiskové konferenci po jednání vlády (31.3.2020)Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, ministryně spravedlnosti Marie Benešová a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (všichni za ANO) na jednání vlády, kde se řešili dopady koronaviru (31.3.2020)
19:21
31. 3. 2020

Slovensko má asi první případ úmrtí na koronavirus, řekl ministr zdravotnictví Krajčí. Muž zemřel den po propuštění z nemocnice, jež prý pochybila.

19:19
31. 3. 2020

V americkém státě New York, který je epicentrem současné pandemie v USA, se k dnešnímu dni nakazilo koronavirem 75 795 lidí, což je o 9000 víc než pondělí.

Na tiskové konferenci to dnes oznámil guvernér státu Andrew Cuomo. Počet mrtvých stoupl o čtvrtinu na 1550. Podle propočtů agentury Reuters se USA v počtu úmrtí zařadily na třetí místo před Čínu a za Itálii a Španělsko.

New York je nadále americkým epicentrem koronaviru: V newyorském parku Central Park vznikají polní nemocnice, (31.03.2020).New York je nadále americkým epicentrem koronaviru: V newyorském parku Central Park vznikají polní nemocnice, (31.03.2020).
19:12
31. 3. 2020

V Itálii za posledních 24 hodin přibylo 837 obětí onemocnění COVID-19, celkem tedy v zemi koronaviru podlehlo 12 428 pacientů. S odvoláním na statistiku italského úřadu pro civilní ochranu o tom dnes informoval deník Corriere della Sera.

Italské úřady od únorového propuknutí epidemie v zemi potvrdily již 105 792 případů nákazy. Počet nově infikovaných od pondělí vzrostl o 4053, což je téměř stejně jako z neděle na pondělí.

Itálie zůstane v karantén nejméně do 12. dubna.

California ( 1. dubna 2020 01:01 )

Presne tak. Lide se tady k sobe chovaji jinak.Mame sousedy z Brazil, Norway, Germany...vsichni jsme v pohode.V pohode i pres co se "deje".

kapsa72 ( 1. dubna 2020 00:57 )

Takze bud rada, ze zijes v USA.... uzij si to tam.....

murQ ( 1. dubna 2020 00:50 )

A co Pavlínka s Jiřkou?

California ( 1. dubna 2020 00:50 )

Super, clovek to napsal dobre, nicmene Blesk fuck up to "opravil". Jste narod hajzlu.

California ( 1. dubna 2020 00:48 )

Babis je absolutni hajzl, ukradl penize CR a kdo to "nechape" je voliz debila Zeman ktery svuj vlastni narod nazvla z 2/3 idiots.
CR nelze pomoci, hul nad Vami a nyni velmi tvrdou. Nechcete Zapad? Budiz, tahnete k Cine a "mozna" k Rusku? Sami CR nemate NIC>

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud