Čtvrtek 22. duben 2021
Svátek slaví Evženie, zítra Vojtěch
Oblačno, déšť 11°C

Koronavirus ONLINE: 2942 případů za středu. A odvolaný Blatný se vrátí po dovolené do špitálu

Aktualizováno -
22. dubna 2021
10:29
Autor: ČTK, trm, Darina Jíchová, simao, kal, Mii, for, sova, kso - 
24. ledna 2020
06:45

Epidemie koronaviru v Česku slábne, ve středu přibylo 2942 nových případů nákazy, o čtvrtinu méně než před týdnem. Obchody otevřou nejpozději 3. května, zmínil ministr zdravotnictví Petr Arenberger pro CNN Prima News. Server Seznam Zprávy uvedl, že protiepidemický systém PES vystřídá rozvolňování po vlnách, které navrhoval epidemiolog Rastislav Maďar. A Senát schválil zvýšení ošetřovného pro rodiče ze 70 na 80 procent. Dění kolem pandemie koronaviru sledujeme na Blesk.cz online.

  • Česko hlásí k 22. dubnu 28 787 mrtvých. Potvrzených případů od začátku pandemie je již 1 612 832, vyléčených pak 1 520 263 a vykázaných očkování 2 647 527. V nemocnicích je 3909 pacientů. Vývoj nemoci na přehledných grafech sledujte zde.
  • Nový virus SARS-CoV-2 způsobující nemoc covid-19 se dál šíří světem. Vyvolává onemocnění s příznaky chřipky (horečkou, kašlem, problémy s dýcháním) i řadou dalších. Obavy pak panují z mutací koronaviru. Aktuální počet nakažených a mrtvých můžete sledovat zde.
  • Prezident Miloš Zeman očekává, že pandemie skončí v září. U rozvolnění radí opatrnost, jak řekl pro Blesk.cz.
  • V Česku 11. dubna o půlnoci skončil nouzový stav, platil od 5. října loňského roku. Nově se opatření řídí pandemickým zákonem.
  • Minulostí už je rovněž uzávěra okresů. A přestal platit také zákaz nočního vycházení. Obchody, které se částečně otevírají, mohou mít otevřeno od 6 do 22 hodin.
  • Podívejte se na údaje o počtu hospitalizovaných s covidem-19, těžké případy jsou vyznačeny tmavě modře. Další grafy o koronaviru najdete na Živě.cz.

Psychoporadna Blesku: Svěřte se, specialisté vám poradí. Psychoporadna Blesku: Svěřte se, specialisté vám poradí. | Blesk.cz

KORONAVIRUS V ČESKU I VE SVĚTĚ
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Zobrazit nové zprávy
Datum:
Zobrazit další dny
12:06
22. 4. 2021

Druhou dávkou vakcíny proti covidu-19 jsou očkováni lidé zhruba v polovině pobytových sociálních služeb v Ústeckém kraji. Výrazně se snížila nemocnost personálu. Armáda pomáhá už jen v jednom zařízení. Řekla to Petra Lafková, vedoucí odboru sociálních věcí krajského úřadu.

První dávku vakcíny dostali všichni zaměstnanci a klienti pobytové péče, kteří o to měli zájem, do konce března. V Ústeckém kraji je u 85 poskytovatelů pobytové péče 11.000 klientů a zaměstnanců. „Předpokládáme, že očkování druhou dávkou skončí v červnu,“ uvedla Lafková.

12:01
22. 4. 2021

Všichni zájemci o očkování proti covidu by měli být naočkovaní nejpozději do konce srpna, řekl premiér Babiš. Chystá se očkovací strategie pro roky 2022 a 2023.

11:56
22. 4. 2021

Klíčem k poražení pandemie nemoci covid-19 je vakcinace, ale do získání kolektivní imunity je jedinou cestou prevence, která rovněž předchází vzniku nebezpečných mutací koronaviru. V rozhovoru se zahraničními novináři to řekl šéf Světové lékařské asociace (WMA) Frank Ulrich Montgomery. Velké rozvolňování karanténních opatření očekává na podzim, do té doby ale varuje před unáhlenými kroky.

To, že viry přirozeně mutují, je samozřejmé, proto se takový vývoj týká i koronaviru. „U něj registrujeme přes 12.000 mutací, většina z nich se ale biologicky neprosadí,“ řekl Montgomery, který stojí i v čele Stálého výboru evropských lékařů (CMPE). „Některé jsou ale úspěšné, máme jihoafrickou mutaci, britskou nebo indickou. Mám velké obavy z toho, že vznikne varianta, která bude nejen vysoce infekční, ale která bude i více smrtící,“ uvedl.

11:24
22. 4. 2021

Zhruba dvě pětiny Čechů přišly kvůli epidemii koronaviru o někoho známého ze svého okolí. U 15 procent lidí přitom zemřel někdo z rodiny, a to i širší. Svého velmi blízkého, jako například rodiče, prarodiče, sourozence nebo děti, ztratilo šest procent občanů. Pětina lidí, kteří se setkali s úmrtím někoho z okolí v souvislosti s nemocí covid-19, pak uvedla, že zemřelými byli známí a u osmi procent to byli kolegové a přátelé. Vyplynulo to z dubnového průzkumu agentury NMS Market Research, která jeho výsledky poskytla ČTK.

11:12
22. 4. 2021

Počet úmrtí spojených s covidem-19 přesáhl v Rakousku hranici 10.000. Za posledních 24 hodin stoupla bilance o 29 na celkových 10.026. Kromě toho za uplynulý den přibylo 2405 nových případů koronavirové nákazy. Počet hospitalizovaných s covidem-19 ovšem v zemi dále klesá, informovala dnes agentura APA. Ve srovnání s Českem má o něco méně lidnaté Rakousko zhruba třikrát méně mrtvých.

První oběť covidové epidemie zaznamenalo Rakousko 12. března 2020. Od té doby uplynulo 406 dní, kdy v průměru denně umíralo bezmála 25 lidí s covidem-19. Na 100.000 obyvatel zemřelo v Rakousku 112,6 lidí nakažených koronavirem.

11:06
22. 4. 2021

Brno dostalo 2800 respirátorů jako dar od spřáteleného tchajwanského města Taoyuan. V tiskové zprávě to uvedla primátorka Markéta Vaňková (ODS). Respirátory půjdou do oblasti sociálních služeb.

Podle Vaňkové navázalo Brno spolupráci s Taoyuanem, rozsáhlou metropolí na severu Tchaj-wanu, loni v listopadu. Při posledním on-line rozhovoru v březnu Brnu tamní primátor za své město nabídl pomoc při zvládání pandemie covidu-19 ve formě respirátorů FFP2. „Přijímáme je a jsme velmi vděční za tento velkorysý dar,“ řekla Vaňková (ODS). Dodala, že se těší na spolupráci, protože i Brno má jistě co nabídnout.

10:54
22. 4. 2021

Česko může získat na posílení zdravotnictví a snížení dopadů covidové epidemie z unijního programu REACT-EU 18,4 miliardy korun. Sumu musí vyčerpat do konce roku 2023. Peníze se využijí na rozvoj a modernizaci nemocnic, jednotek intenzivní péče, hygienických stanic či péče o pacienty s rakovinou a seniory. Na tiskové konferenci program představili premiér Andrej Babiš (ANO) a ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO).

10:40
22. 4. 2021

Při otevírání podle epidemické situace v okresech by mohly děti znovu do mateřských škol i v částech Plzeňského, Středočeského a Libereckého kraje.

10:31
22. 4. 2021

Bývalý ministr zdravotnictví Jan Blatný se vrátí do Fakultní nemocnice Brno, kde byl před nástupem na ministerstvo náměstkem pro Dětskou nemocnici. Nyní čerpá dovolenou. ČTK to řekla mluvčí fakultní nemocnice Veronika Plachá.

Blatný byl ministrem zdravotnictví za ANO od 29. října do 7. dubna. Odvolal ho premiér Andrej Babiš (ANO) a zdůvodnil to tím, že se s ním rozcházel v názoru, jak by měl resort fungovat. Blatného nahradil Petr Arenberger.

Podle Plaché má nyní Blatný volno a vrátit by se měl po měsíci nebo v červnu. „Návrat do nemocnice byl domluvený. Vědělo se, že jde na ministerstvo maximálně do voleb,“ uvedla Plachá. Volby do Sněmovny jsou letos v říjnu.

Blatný před odchodem do vlády působil jako zdravotnický náměstek pro Dětskou nemocnici. Je také primářem oddělení dětské hematologie a biochemie.

10:22
22. 4. 2021

Školní statek v Humpolci čeká na návrat žáků k praktické výuce. V době jejího omezení kvůli koronaviru musel péči o zvířata, zejména o koně, zajišťovat prostřednictvím brigádníků. ČTK to řekl ředitel statku Jan Mácha.

„Zase nám pomohlo to, že byly některé podniky v Humpolci zavřené, takže lidé z podniku, když nechodili do práce, nám šli pomáhat s ošetřováním koní, takže jsme to zvládli. Bylo to tedy finančně náročnější, ale všechno přežilo a doufáme, že už je pandemie na ústupu a že už se k tomu nevrátíme,“ řekl Mácha.

10:04
22. 4. 2021

Evropská komise připravuje žalobu proti společnosti AstraZeneca za zpoždění dodávek vakcín proti covidu-19, napsal ve středu večer server Politico s odvoláním na pět unijních diplomatů. O záměru dnes informovala také agentura Reuters. Cílem je zajistit, že AstraZeneca ve druhém čtvrtletí dodá slíbený objem očkovacích látek.

Komise možnost právních kroků projednala na středečním setkání velvyslanců, kde většina zemí EU vyjádřila podporu žalobě proti firmě AstraZeneca. Diplomat citovaný serverem Politico uvedl, že smyslem soudního řízení je uložit společnosti AstraZeneca povinnost poskytovat dávky stanovené v její smlouvě s EU. Přítomní se podle něj také dohodli, že členské země se musí vyjádřit do konce tohoto týdne, zda se k právním krokům připojí, píše Politico.

9:44
22. 4. 2021

Riziko nákazy koronavirem při venkovním sportu je mizivé, zjistil průzkum, který na žádost skupiny Restart provedla Fotbalová asociace ČR (FAČR). Minulý týden se do něj zapojilo 3248 klubů z osmi převážně kolektivních sportů. Z celkových 37.134 sportovců bylo na covid-19 pozitivních 246 aktivních hráčů, což je 0,66 procenta. Jen pětadvacet z nich ale uvedlo, že se nakazilo právě při tréninku. To je 0,07 procenta ze všech hráčů, kteří se do tréninků v období od 12. do 18. dubna zapojili.

Průzkum se konal v první týden uvolnění amatérských sportovních tréninků za přísného omezení maximálně šesti sportujících dvojic s desetimetrovými rozestupy mezi sebou. „Stát nám podobná data doposud nebyl schopen předložit, tak jsme provedli vlastní průzkum. Výsledky nejsou pro nás překvapivé, podobná čísla vycházela také v jiných zahraničních studiích. Organizované tréninky na venkovních hřištích jsou bezpečné a pro děti v současné době nutné,“ uvedl v tiskové zprávě Antonín Plachý, vedoucí úseku trenérů FAČR.

9:39
22. 4. 2021

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) dnes v 09:00 spustilo příjem žádostí do programu Ošetřovné pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) za březen. Živnostníci, kteří museli kvůli uzavření škol a sociálních zařízení omezit podnikání z důvodu péče o dítě do deseti let nebo handicapovaného člověka budou moci o dotace žádat do 21. května. Na podporu je připraveno 126 milionů korun. ČTK to dnes sdělila mluvčí resortu Štěpánka Filipová.

9:36
22. 4. 2021

„Česká stomatologie je druhý nejpostiženější obor hned po lázních,“ uvedl  na tiskové konferenci prezident České stomatologické komory Roman Šmucler. Lázně ale podle něj mají pomoc od státu, narozdíl od stomatologie. Zároveň zdůraznil, že stomatologická péče v Česku a na Slovensku se během pandemie, narozdíl od jiných států EU, nezastavila.

9:16
22. 4. 2021

Ve Středočeském kraji ve středu přibylo 272 nakažených covidem. Oproti minulému týdnu je to o 169 případů méně. Lidé dostali 284.844 dávek očkování.

8:41
22. 4. 2021

Americký stát Severní Dakota pomůže s očkováním kanadských řidičů kamionů přejíždějících hranici s provincií Manitoba. Na rozdíl od USA Kanada v očkování zaostává a nabídnutá pomoc by se mohla týkat až 4000 řidičů.

Později by se mohl program rozšířit na pracovníky energetického průmyslu, kteří často přejíždějí hranici, uvedla kanadská televize CTV.

„USA mají mnoho vakcín, Kanada méně. Chceme pomoci těm kanadským nezbytným pracovníkům, kteří často překračují hranici,“ řekl tento týden severodakotský guvernér Doug Burgum. Vyžádal si stanovisko amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), které sdělilo, že neplatí žádný zákaz očkování jiných státních příslušníků.

8:28
22. 4. 2021

Laboratoře v Praze ve středu potvrdily 264 nových případů covidu. Bylo to o sto méně než v úterý a o čtvrtinu méně než předchozí středu.

8:18
22. 4. 2021
!

Nárůst počtu případů nemoci covid-19 za středu byl nejnižším za všední den za více než půl roku. Nově přibylo 2942 potvrzených nákaz koronavirem. Nižší nárůst ve všední den byl naposledy loni 30. září. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Nárůst případů covidu-19 zpomalil oproti předchozí středě o pětinu. Zároveň ale opět zpomalilo i očkování. Počet lidí naočkovaných proti covidu-19 klesl ve středu oproti předchozímu týdnu o desetinu na 58.637.

8:17
22. 4. 2021

V Libereckém kraji za středu přibylo 104 nových případů covidu, o týden dřív to bylo 108. Počet hospitalizovaných poprvé za pět měsíců klesl pod 200.

7:58
22. 4. 2021

Za předchozích 24 hodin v Německu přibylo 29.516 nových případů koronaviru. Oznámil to dnes Institut Roberta Kocha (RKI). Číslo je takřka stejné jako před týdnem, kdy bylo ohlášeno 29 426 nových nakažených. Počet úmrtí v souvislosti s nemocí covid-19 se za poslední den zvýšil o 259 osob, minulý čtvrtek to bylo 293, uvedla agentura DPA.

Stabilní zůstal i počet nově nakažených za posledních sedm dnů na 100.000 obyvatel. Podle výpočtů RKI dnes údaj činí 161,1, ve středu to bylo 160,1. Reprodukční číslo dnes kleslo na 0,94. Hodnoty pod 1 ukazují, že šíření nákazy zpomaluje.

07:44
22. 4. 2021

"Udělal bych totéž. Děti mají svá práva a mají chodit do školy a to je pro mě na prvním místě," hájí se pro novinky.cz odvolaný ředitel waldorfské školy v Semilech Ivan Semecký, který pouštěl na výuku i děti bez testů.

"S rodiči jsem samozřejmě diskutoval. Snaha o dialog z mé strany byla a rozhodně to nestojí tak, že by od samého začátku byly ve škole dva neslučitelné tábory. Pouze asi u tří rodičů se ten dialog nedařil, další nerozuměli tomu, co jsem udělal, ale pořád jsme o tom vedli diskusi, teprve po týdnu od podání informace rodičům o tom, jaká pravidla nastanou ve škole od 12. dubna, jsem zjistil, že skupina nesouhlasící s mým postupem má 16 rodičů. Na druhou stranu je potřeba také vidět, že rodičů, kteří si nepřejí, aby byly jejich děti testované, bylo 48," podotkl.

07:28
22. 4. 2021

Kvůli pandemii očekává v letošním roce New York zhruba polovinu turistů ve srovnání s rokem 2019, tedy s rokem před pandemií. Celkem by město mělo navštívit 36,4 milionu turistů, uvedl šéf newyorského úřadu pro cestovní ruch NYC & Company Fred Dixon. Většinu turistů však budou tvořit lidé z jiných částí Spojených států.

V roce 2019 navštívilo New York 66,6 milionu turistů a desátým rokem za sebou byl počet turistů rekordní. Podle Dixona by rekordní mohl být počet turistů opět v roce 2024 a v roce 2025 by mohl jejich počet překonat hranici 70 milionů.

Loni New York navštívilo zhruba 22,3 milionu turistů. Většina z nich přijela před jarním omezením pohybu. Cestovní ruch je důležitým hospodářským odvětvím města a před vypuknutím pandemie zaměstnával zhruba 400.000 lidí.

07:02
22. 4. 2021

V Indii se za uplynulý den nakazilo koronavirem přes 300.000 lidí. To je vůbec nejvyšší denní přírůstek zaznamenaný v jedné zemi na světě od začátku epidemie, informovala dnes agentura Reuters. Během posledního dne zemřelo 2104 osob nakažených koronavirem.

Indické zdravotnické úřady dnes ohlásily, že za předchozí den bylo v zemi potvrzeno zhruba 315.000 nových případů nákazy koronavirem. Od začátku epidemie země, kde žije 1,3 miliardy obyvatel, zaznamenala bezmála 16 milionů případů nákazy. To je druhý nejvyšší počet na světě po Spojených státech. Celkový počet úmrtí v souvislosti s nemocí covid-19 od začátku epidemie dosáhl 184.657 osob.

06:43
22. 4. 2021

Brazílie ohlásila další vysoký počet úmrtí osob nakažených koronavirem za jediný den. Ve středu brazilské ministerstvo zdravotnictví zaznamenalo za předchozích 24 hodin bezmála 3500 úmrtí, uvedla agentura EFE. Celkový počet úmrtí v souvislosti s nemocí covid-19 dosáhl v latinskoamerické zemi 381.000, což je po Spojených státech druhý nejvyšší počet na světě.

Postup brazilské vlády ve středu hájil ministr zdravotnictví Marcelo Queiroga. Podle něj se podařilo v posledních týdnech zajistit další přístroje a vybavení pro jednotky intenzivní péče. Ministr se domnívá, že 6.

Zhoršení epidemické situace hlásí Argentina. "Argentina zažívá nejhorší epidemickou situaci od loňského 3. března," uvedla ve středu Carla Vizzottiová. Ve středu úřady ohlásily 26.000 nových případů nákazy, což je výrazný vzestup ve srovnání s předchozím obdobím, informovala agentura AFP. Počet úmrtí v souvislosti s nemocí covid-19 vystoupal ve středu nad 60.000, od začátku epidemie se nákaza prokázala u bezmála 2,8 milionu lidí z 44 milionů obyvatel Argentiny.

06:35
22. 4. 2021

Dobré ráno. Vláda ANO a ČSSD dnes odpoledne projedná plán na rozvolňování opatření proti covidu-19 v obchodu a službách. Podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera i  vicepremiéra Karla Havlíčka (za ANO) Česko směřuje k tomu, aby se obchody otevřely nejpozději 3. května.

Arenbergerův úřad nyní připravuje plán rozvolňování na první polovinu května, který už má základní obrysy. Arenberger také oznámí, ve kterých krajích se do mateřských škol budou moci od 26. dubna vrátit všechny děti. Nyní je navštěvují jen předškoláci. Jisté je to pro Karlovarský a Královéhradecký kraj, které plní limit pod 100 případů koronaviru na 100.000 obyvatel za týden.

Premiér Andrej Babiš (ANO) navrhne, aby se otevírání školek řídilo epidemickými údaji ne z krajů, ale z okresů. Díky tomu by se podle něj mohly otevřít i školky v některých částech Plzeňského a Středočeského kraje.

Emma33 ( 22. dubna 2021 08:42 )

Dnes pisi stejny pocet nakazenych. Divne, ze?

Lazecketygr ( 22. dubna 2021 07:14 )

Svědci covidovi opět začínají úřadovat.Kdy vám vy jelita český dojde, že vás tahají za rypák a ten loupeživí bača si vás vodí jak potřebuje!!!

tomik007 ( 22. dubna 2021 00:57 )

System 🐕, ted nahradí system 🐐👍

malavelka ( 21. dubna 2021 16:50 )

Aby měla opatření úspěch, tak musí být občané disciplinovaní a Policie dělat kon troly. Lidi se ale klidně srocují u okýnek a popíjejí pivo. Situace se tedy opakuje.

tomik007 ( 21. dubna 2021 16:42 )

VRAVEL, opět něco vyvravel...😹

Zobrazit celou diskusi
Další videa