Koronavirus ONLINE: 16 mrtvých a 2775 nakažených v Česku. A další týden omezení pohybu

Aktualizováno -
29. března 2020
20:45
Autor: ČTK, trm, Darina Jíchová, simao, kal, Mii, for, jn - 
24. ledna 2020
06:45

Česko hlásí už 16 mrtvých, novým koronavirem se nakazilo k neděnímu večeru 2775 lidí. Od pátku přibylo sedm mrtvých, mezi nimi i tito senioři: žena (ročník 1943) z domova důchodců u Havlíčkova Brodu, žena (ročník 1940) z Prahy-Michle a muž (†82) z Karlovarska. Vicepremiérka Alena Schillerová (za ANO) vládě ve středu navrhne plošně pozastavit splácení hypoték, spotřebitelských úvěrů i úvěrů podnikatelů na půl roku. A ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) chce o týden prodloužit omezení volného pohybu, které je zatím platné do 1. dubna. Dění kolem šíření nemoci sledujeme na Blesk.cz online.

Koronavirus a karanténa v Česku
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Zobrazit nové zprávy
17:45
28. 3. 2020

Pracovníci sociálních služeb dostávají konečně od státu ochranný zdravotnický materiál.

„V tuto chvíli jsou do sociálních služeb rozváženy respirátory, takzvané dvojky. Je to 300 tisíc kusů z ministerstva zdravotnictví a 200 tisíc kusů z ministerstva vnitra,“ řekla v České televizi ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).  

Podle Maláčové by dnes mělo přistát v Česku také letadlo s dalším zdravotnickým materiálem. „S více než třemi miliony jednorázových rukavic a také bude rozvážena zásilka s více než 70 tisíci ochrannými obleky. To jsou přesně ty pomůcky, které do teď v sociálních službách chyběly,“ konstatovala ministryně práce.  

V cele republice je podle Maláčové celkem 539 domovů pro seniory, ve kterých je 36 tisíc klientů a 370 domovů je se zvláštním režimem, tedy například Alzheimer centra, kde je podle ministryně 21 klientů.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová podepisuje prominutí penále OSVČ za pozdní podání přehledu na OSSZ za rok 2019
17:43
28. 3. 2020

V městské nemocnici v Kadani nedaleko Chomutova je hospitalizován první pacient s onemocněním COVID-19. Je v izolaci. Někteří zaměstnanci jsou v karanténě. Informovala o tom dnes nemocnice na svém webu.

Doposud byli pacienti s novým typem koronaviru z Ústeckého kraje, kteří potřebují lékařskou péči, převáženi na infekční oddělení nemocnice v Ústí nad Labem.

17:32
28. 3. 2020
!

V Česku je novým koronavirem nakaženo k sobotnímu odpoledni 2541 lidí, počet vyléčených zůstává na 11 a beze změny je i údaj o počtu devíti úmrtí. Celkový počet provedených testů je 36 374. Uvedlo to ministerstvo zdravotnictví.

17:25
28. 3. 2020

Technická univerzita v Liberci sleví studentům, kteří museli kvůli uzavření škol narychlo opustit vysokoškolské koleje, 35 procent na kolejném.

Kdo chce slevu získat od 11. března, kdy stát kontaktní výuku na školách zakázal, musí o ni požádat prostřednictvím dodatku ke smlouvě o ubytování, který zašle e-mailem na adresu vysokoškolských kolejí.

17:17
28. 3. 2020

Japonský premiér Šinzó Abe dnes slíbil bezprecedentní balíček kroků, které mají zmírnit dopady pandemie koronaviru na ekonomiku země, která je třetí největší na světě. Opatření podle něj budou zahrnovat fiskální pobídky i daňové úlevy pro společnosti, detaily ale zatím nebyly zveřejněny, napsala agentura Reuters.

Jsme v kritické fázi. Musíme být připraveni na dlouhou bitvu,“ řekl Abe s tím, že se snaží být v tomto případě „zcela otevřený“.

Japonský premiér Šinzo Abé a jeho projev o koronaviru (28. 3. 2020)
16:52
28. 3. 2020

Resort ministerstva obrany k dnešnímu dni eviduje 12 nakažených koronavirem, v karanténě je 907 příslušníků, uvedla Armáda ČR na svém twitteru.

16:35
28. 3. 2020

„Policisté domluvili řidičům, co tam byli,“ uvedl pro Blesk Zprávy starosta obce Želízy Milan Zajíček k zásahu u parkujících turistů. „Policie nemá právo ani páky s nimi cokoli dělat, pokud mají roušky. Skupinky řeknou, že spolu bydlí v jedné domácnosti,“ zmínil Zajíček.

Starosta Želízů se prý snaží turistům vysvětlit, že obec není příroda, ale marně. „Parkoviště, které je uprostřed obce, od neděle uzavřeme. Ať lidé parkují za vesnicí nebo kdekoliv jinde, ale ne v zastavěné části obce,“ dodal. Připustil ale, že vyhradit turistům nějaké místo na parkování mimo zastavěnou část vesnice nemůže. „Pole jsou obdělávaná, jinde pozemky nemáme,“ připojil Milan Zajíček.

16:31
28. 3. 2020

České firmy a vědci odvádějí skvělou práci! Na MPO mobilizujeme spolupráci univerzit a podnikatelů. Na platformě spojujemecesko.cz aktivujeme nabídky a poptávky spojené s koronavirem,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

 

16:20
28. 3. 2020

V obci Želízy na Mělnicku zasahuje policie kvůli přílivu turistů. Místní mají za to, že tu nemají v době nouzového stavu a omezení volného pohybu co dělat.

 

 

15:58
28. 3. 2020

V karanténě skončila posádka sanitky krajské záchranné služby z Výjezdové základny oblasti Západ. Ta zahrnuje okresy Domažlice a Tachov. Záchranáři přišli do styku s pacientkou nakaženou COVID – 19.

Podle informací Blesku vyjížděli k pacientce, která si stěžovala na zdravotní problémy nesouvisející s nákazou koronavirem. Tu převezli do nemocnice. „Už několikrát jsme měli případy, kdy jsme převáželi pacienty s podezřením na nákazu koronavirem. Ale nikde se u nich toto onemocnění nepotvrdilo. Teď máme jednu posádku, která přišla do styku s pacientem s pozitivním testem na COVID – 19,“ řekl Martin Brejcha z krajské záchranky. 

15:51
28. 3. 2020

Při kontrole státních hranic se nemocí COVID-19 nakazil jeden voják 44. lehkého motorizovaného praporu v Jindřichově Hradci. Je v domácím léčení, má lehký průběh onemocnění. Informovala o tom dnes Česká televize a ČTK informaci potvrdil starosta Jindřichova Hradce Stanislav Mrvka (ČSSD). Vyjádření Armády ČR ČTK zjišťuje.

„Vojáci mě o tom samozřejmě informovali, už před dvěma dny. Přijali svá opatření,“ řekl Mrvka.

Podle ČT se voják pravděpodobně nakazil na jednom z bývalých hraničních přechodů v jižních Čechách při kontrolách kvůli koronaviru. Má lehký průběh onemocnění, je v domácím léčení. ČT uvedla, že byl v kontaktu s 12 dalšími vojáky, kteří jsou teď v preventivní karanténě.

Až 80 vojenských policistů je od čtvrtka na Olomoucku vyčleněno na posílení státní policie.
15:36
28. 3. 2020

Na žádost hejtmana Moravskoslezského kraje Ivo Vondráka (ANO) posíláme 10 000 rychlotestů, budou sloužit k testování po návratu z karantény,“ uvedl na twitteru vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

15:30
28. 3. 2020

Počet obětí nákazy koronavirem ve Velké Británii překročil tisícovku a dosáhl 1019, uvedly dnes tiskové agentury s odvoláním na místní úřady. Během posledních 24 hodin v ostrovní zemi podlehlo nemoci COVID-19, kterou koronavirus způsobuje, 260 lidí.

Ve Švýcarsku podle ministerstva zdravotnictví počet mrtvých stoupl z pátečních 197 na 235. V Nizozemsku zemřelo dalších 93 lidí, celkový počet obětí činí 639, uvedla agentura Reuters.

Koronavirus v Británii: Mnoho lidí porušuje omezení vycházení, (25.03.2020).
15:14
28. 3. 2020

Nemocnice v lombardském městě Varese na severu Itálie nasadila v boji s epidemií koronaviru roboty. Šest přístrojů vybavených videokamerou jich tu pečuje o 12 nakažených pacientů. Mimo jiné umí změřit teplotu, napsala dnes agentura APA.

„Roboti sice nenahradí přímý kontakt s pacientem, v některých případech nám ale pomáhají šetřit čas, což je v nynější době nouzového stavu důležité,“ řekl primář nemocnice Francesco Dentali.

Transport italského pacienta do nemocnice v německých Drážďanech.
14:40
28. 3. 2020

Na Letišti Leoše Janáčka Ostrava v Mošnově dnes přistálo druhé letadlo se zdravotnickým materiálem z Číny. Přivezlo roušky, respirátory i obleky.

14:20
28. 3. 2020
!

Několik lidí v noci na sobotu pořádalo na diskotéce v Holešově na Kroměřížsku společenskou akci. V provozovně byli lidé bez roušek, podával se alkohol, kouřilo se uvnitř provozovny a navíc byla instalována a používána nafukovací vířivka, uvedla mluvčí holešovské radnice Hana Helsnerová na webových stránkách města.

„Za jiných okolností věříme, že by to byla pro mladé lidi jistě výborná párty, nikoliv ale v tomto vyhlášeném nouzovém stavu, kdy se všichni ostatní ve svém chování omezují. Všechna na místě zjištěná přestupková jednání budou předána k dalšímu opatření příslušnému správnímu orgánu,“ uvedla mluvčí.

Lidé podle ní byli již dostatečně varováni. „Pro zveřejnění této skutečnosti jsme se rozhodli právě z důvodu informování veřejnosti, abychom co nejvíce poukázali na problémy, se kterými se nyní městská policie při kontrolách potýká. Zároveň doufáme, že se i těm posledním, kterým závažnost situace stále nedochází, rozsvítí,“ uvedla mluvčí.

13:50
28. 3. 2020

Slováci opět po 13:00 uzavřeli přechod Lanžhot-Brodské na dálnici D2. Kolona kamionů, která se rozjela dnes okolo 10:00, se bude tvořit znovu.

13:42
28. 3. 2020
!

Onemocnění COVID-19 test prokázal u druhého klienta Domova seniorů v Liberci na Františkově. Stejně jako muž, u něhož byla nákaza novým koronavirem prokázána ve čtvrtek, je hospitalizovaný na infekčním oddělení liberecké nemocnice. Oba nemocní muži spolu byli v domově na pokoji. Nakazila se i pracovnice z přímé péče, která je teď v izolaci. Novináře o tom informoval náměstek libereckého hejtmana pro sociální věci Pavel Svoboda (ČSSD). V Libereckém kraji je to už druhé sociální zařízení, kde se nemoc objevila.

„Jsme domluveni s krajskou hygienickou stanicí, že bude otestováno 17 uživatelů a čtyři zaměstnanci,“ doplnil Svoboda. Jde o klienty a zaměstnance, kteří žijí nebo pracují na stejném patře jako oba nemocní senioři. 

Koronavirus v domově pro seniory v Liberci na Františkově (28. 3. 2020)Koronavirus v domově pro seniory v Liberci na Františkově (28. 3. 2020)Koronavirus v domově pro seniory v Liberci na Františkově (28. 3. 2020)Koronavirus v domově pro seniory v Liberci na Františkově (28. 3. 2020)Koronavirus v domově pro seniory v Liberci na Františkově (28. 3. 2020)
13:21
28. 3. 2020

Současná situace, kdy jsou kvůli opatřením proti koronaviru zavřené školy a výuka se vede na dálku, změní školství. Ve svém přání pedagogům k sobotnímu Dni učitelů to uvedl ministr školství Robert Plaga (ANO). Podle něj je dálková forma výuky mnohem náročnější, než když děti seděly v lavicích. Poděkoval vyučujícím, kteří se snaží této změně vyjít vstříc.

Ministr školství Robert Plaga (ANO) v roušce gestikuloval během jednání Sněmovny ohledně koronavirové pandemie kvůli konání maturit (24.3.2020)
13:20
28. 3. 2020

Ještě jednou se vraťme k vlakům, které začaly jezdit do Wu-chanu. Takhle to při příjezdu vypadalo:

13:18
28. 3. 2020

Ministerstvo vnitra požádalo o uvolnění dalších čtyř miliard korun na nákup ochranných pomůcek, ministerstvo zdravotnictví bude požadovat tři miliardy korun. Na twitteru to dnes uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Peníze půjdou z rozpočtové rezervy, kterou zvýšila tento týden přijatá novela státního rozpočtu. Dosud ministerstvo financí uvolnilo na nákup ochranných prostředků asi pět miliard korun.

13:02
28. 3. 2020

Slovensko umožní otevřít některé prodejny, které byly uzavřeny kvůli koronaviru. Podnikatelé budou muset dodržovat přísnější hygienu, řekl premiér.

Mezi podniky patří oční optiky, leasingové služby, služby STK a emisní kontroly, servis výpočtové a telekomunikační techniky, služby advokátů a notářů, zámečnictví, sběrné dvory, galanterie, prodejny a servisy jízdních kol, zahradnictví a prodejny zahradní techniky, stavebniny, železářství a barvy a laky.

V prodejnách musí být omezený počet lidí: jeden zákazník na 25 metrů čtverečních.

13:01
28. 3. 2020

Středočeský kraj dnes v 10:00 dokončil distribuci 22.800 litrů dezinfekce, určená byla pro obce s rozšířenou působností (ORP), uvedlo dnes hejtmanství na své oficiální facebookové stránce. Dezinfekce následně bude distribuována dalším obcím, které je rozdají občanům.

12:45
28. 3. 2020

Lidé šijí roušky z triček s logem zrušeného fotbalového play off a posílají je policistům a lékářům.

12:16
28. 3. 2020

Ve Španělsku obětí neustále skokově přibývá. Lidé se bojí vycházet na ulici a dodržují karanténu.

Boj s koronavirem ve Španělsku (28. 3. 2020)Boj s koronavirem ve španělské Barceloně (28. 3. 2020)Boj s koronavirem ve španělské Barceloně (28. 3. 2020)
12:02
28. 3. 2020

V Olomouckém kraji se zvýšil počet potvrzených případů nákazy koronavirem u policistů ze šesti na osm. Jsou z litovelského obvodu i z Olomouce, služebna Olomouc 1 v Sokolské ulici kvůli tomu omezuje provoz, řekla dnes krajská policejní mluvčí Marta Vlachová. Podle policie je však bezpečnost ve spádové oblasti tohoto obvodního oddělení nadále zajištěna.

11:59
28. 3. 2020

Na ústecké Univerzitě J. E. Purkyně se vyrábí ochranné štíty pro zdravotnický personál. Informovala o tom mluvčí univerzity Jana Kasaničová. Štíty budou sloužit mimo jiné zubařům. Ti podle ministerstva zdravotnictví nepotřebují respirátor FFP3, ale stačí jim FFP2 doplněný štítem. Stomatologové o této věci nyní diskutují. Počet výkonů řada z nich podle zjištění omezila.

11:46
28. 3. 2020
!

Počet obětí koronaviru ve Španělsku vzrostl na 5690, za posledních 24 hodin přibylo 832 mrtvých. Nakažených je již přes 72.000, informovala vláda.

11:42
28. 3. 2020

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová se kvůli krizi způsobené koronavirem obává o soudružnost Evropské unie. Schengenský prostor bez kontrol na vnitřních hranicích mezi státy se ocitl v kritické situaci, uvedla v rozhovoru pro agenturu DPA. EK podle ní připravuje společnou strategii, jak co nejrychleji zrušit omezení přeshraničního pohybu. Odmítla rovněž kritiku bavorského zemského premiéra Markuse Södera, že EK krizi kolem koronaviru nezvládá.

„Máme to ve svých rukou,“ řekla šéfka EK. „Na začátku jsme hleděli do propasti, ale rychle jsme spatřili v této krizi také pozitiva a soudržnost. Vidím mnoho povzbuzujících signálů toho, že Evropané poznávají, jak vzácné naše společenství je.“ 

11:29
28. 3. 2020
!

Ve Zlínském kraji jsou dva další potvrzené případy nákazy novým koronavirem, v kraji je jich 104. Nejvíce je jich na Uherskohradišťsku, a to 56.

11:29
28. 3. 2020

Hotel Slavia v Brně bude zavřený do konce roku. Jednatel propustil přes 30 zaměstnanců, tedy většinu. Ztráta by se v dalších týdnech zvyšovala.

11:27
28. 3. 2020

Spolu s novou bilancí z Íránu počet případů nákazy celosvětově překonal hranici 600.000. Vyplývá to z údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse.

11:12
28. 3. 2020

Ve středních Čechách je 260 lidí s potvrzenou nákazou koronavirem, od pátku jich tak přibylo 29. Testováno na možnou nákazu bylo v kraji 1747 lidí.

11:04
28. 3. 2020

V Íránu za den přibylo přes 3000 případů nákazy koronavirem. Země má podle tamního ministerstva zdravotnictví 35.408 nakažených a přes 2500 mrtvých.

11:03
28. 3. 2020

Ve státech jihovýchodní Asie přibývá lidí, u nichž testy potvrdily přítomnost koronaviru. Malajsie dnes oznámila dalších 159 případů, celkem jich eviduje 2320. Počet nakažených i obětí za posledních 24 hodin vzrostl i v Indonésii, Thajsku a na Filipínách, informovala agentura Reuters.

V Malajsii podle nové bilance na nemoc COVID-19 zemřel další člověk, celkový počet obětí je 27.

Testování na koronavirus v Malajsii (28. 3. 2020)Testování na koronavirus v Malajsii (28. 3. 2020)Čištění ulic v Malajsii (28. 3. 2020)

montevideo ( 29. března 2020 20:48 )

Souhlasím. Němčouři (mimochodem národ, který rozpoutal 2 světové války, a proto by měl být navždy pod kuratelou) a Frantíci otevřeli náruč neskutečné verbeži a nyní nechávají bez pomoci zemřít vlastní lidi, kteří celý život pro svoji zemi makali.

wp2t ( 29. března 2020 20:47 )

Od tebe je to víc než pitomost to je přímo bruselská multikulturní ideologie. Naši podnikatelé, to by asi Brusel nedovolila. Musíme přijímat jen západní "kvalitní" předražené zboží za dvojnásobné západní ceny.

wp2t ( 29. března 2020 20:45 )

na tomto vydírání je ovšem postaveno vládnutí bruselské multikulturní unie. V pořadí: nejdříve zlikvidovat samostatnost v zemědělství, průmyslu. Pak začít dovážet nevídané zeleniny a výrobky a vzbudit nadšení. Následně nasazovat takový ceny, že na to nikdo mít nebude a vyčerpat tím úspory občanů a zlikvidovat zálohy státu.

wp2t ( 29. března 2020 20:43 )

poslouchej neviděli jsme se před chvílí na zoomu?

wp2t ( 29. března 2020 20:42 )

přesně tak, musí projít dvěma testy dlouho po sobě s nulovým výsledkem.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud