Koronavirus ONLINE: 16 mrtvých a 2775 nakažených v Česku. A další týden omezení pohybu

Aktualizováno -
29. března 2020
20:45
Autor: ČTK, trm, Darina Jíchová, simao, kal, Mii, for, jn - 
24. ledna 2020
06:45

Česko hlásí už 16 mrtvých, novým koronavirem se nakazilo k neděnímu večeru 2775 lidí. Od pátku přibylo sedm mrtvých, mezi nimi i tito senioři: žena (ročník 1943) z domova důchodců u Havlíčkova Brodu, žena (ročník 1940) z Prahy-Michle a muž (†82) z Karlovarska. Vicepremiérka Alena Schillerová (za ANO) vládě ve středu navrhne plošně pozastavit splácení hypoték, spotřebitelských úvěrů i úvěrů podnikatelů na půl roku. A ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) chce o týden prodloužit omezení volného pohybu, které je zatím platné do 1. dubna. Dění kolem šíření nemoci sledujeme na Blesk.cz online.

Koronavirus a karanténa v Česku
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Zobrazit nové zprávy
23:35
10. 3. 2020

Úterý bylo pro vývoj v Česku zlomovým dnem, pojďme se ve stručnosti podívat, co přinesl:

  • Počet nakažených novým koronavirem v Česku prudce vzrostl, během dneška přibylo 23 případů. Nemocných tak je už 63, oznámilo pozdě večer ministerstvo zdravotnictví.
  • Od 18.00 hodin platí zákaz akcí pro více než 100 lidí. Kvůli nařízení zavřela divadla, kina, galerie i knihovny.
  • Od středy zůstanou uzavřené všechny základní, střední, vyšší a vysoké školy v Česku. Omezení se dotkne 1,7 milionu dětí a studentů. Naopak mateřské školy a jesle mohou fungovat dál.
  • Jak dlouho omezení potrvají, není zatím jasné. Náměstek ministra zdravotnictví a přední český epidemiolog Roman Prymula odhaduje, že to bude měsíc.
  • Některým nemocnicím v Česku chybí respirátory, ministerstvo zdravotnictví slibuje, že do konce týdne ochranné pomůcky dostanou.
  • Nový typ koronaviru si ve světě vyžádal už přes 4000 obětí a potvrzených případů nákazy je téměř 117 tisíc, zhruba polovina nakažených se z nemoci zotavila.
  • Druhou nejhůře postiženou zemí po Číně, odkud se v prosinci nový koronavirus začal šířit, zůstává Itálie, kde zemřelo už 631 nakažených novým koronavirem. To je o 168 více, než hlásily místní úřady v pondělí.
  • Šíření koronaviru v pevninské Číně se podle oficiálních údajů dál zpomaluje. Úřady za pondělí evidovaly pouze 19 nových případů nákazy.

Vážení čtenáři, děkujeme za pozornost, kterou věnujete našemu online přenosu. Další čerstvé informace vám přineseme brzy ráno.

23:25
10. 3. 2020

Do Česka míří 10 milionů roušek. „Podařilo se nám kontrahovat velkou zakázku a budeme mít 10 milionů roušek. První várku budeme mít do šesti dnů,“ řekl v DVTV náměstek ministra zdravotnitví Roman Prymula. S nedostatkem roušek a respirátorů se potýkají i nemocnice a praktičtí lékaři.

23:00
10. 3. 2020

Uchazeči o americkou prezidentskou nominaci opozičních demokratů Bernie Sanders a Joe Biden zrušili kvůli šíření koronaviru dnešní mítinky v Ohiu. Televize CNBC uvedla, že je to poprvé, co preventivní opatření významně narušila volební kampaň této strany.

Sandersova kampaň sdělila, že o konání dalších akcí bude rozhodovat vždy případ od případu. Bidenův štáb uvedl, že pořádání mítinků bude vždy konzultovat se zdravotnickými úřady.

Deník The New York Times k dnešnímu dni zmapoval v USA 794 případů nákazy novým typem koronaviru, které podlehlo 27 lidí. V Ohiu list eviduje tři infikované.

Joe Biden po americkém „superúterý“ vede nad svým stranickým kolegou Berniem Sandersem v souboji o zisk demokratické nominace pro letošní prezidentské volby v USA.  Demokraté rozhodují, koho pošlou do boje o křeslo prezidenta USA: Bernie Sanders sice za Joe Sandersem zaostává, ale ještě má šanci uspět.
22:54
10. 3. 2020

Kvůli koronaviru bude od zítřka zavřený obecní úřad v Nelahozevsi na Mělnicku, informuje obec na webu. Na zábavě v obci minulý týden pobýval člověk, u kterého se později nákaza prokázala.

„Dne 06. 03. 2020 v době od 20:00 do 24:00 pobývala v restauraci U Marty v Nelahozevsi osoba, které bylo následně potvrzeno onemocnění novým koronavirem (SARS-CoV-2), který způsobuje onemocnění COVID-19. V případě, že jste v inkriminovanou dobu uvedené zařízení navštívili, nelze vyloučit, že mohlo dojít k blízkému kontaktu s osobou nemocnou COVID-19,“ informuje obec.

22:45
10. 3. 2020

Školy očekávají už zítra nápor rodičů, kteří budou žádat o formulář na ošetřovné. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) na twitteru vysvětlila, že si mohou ušetřit cestu, k formuláři se dostanou i elektronicky.

Rodiče kvůli ošetřovnému nemusejí chodit do školy hned. Škola jim může elektronicky poslat vyplněný formulář, který slouží jako omluvenka z práce. Pro výplatu dávky si rodič formulář vytiskne, dovyplní, podepíše a předá zaměstnavateli. @CSSZcz

22:28
10. 3. 2020

V Olomouckém kraji jsou podle hejtmana Ladislava Oklešťka (ANO) tři případy nákazy novým typem koronaviru. Hejtman to dnes večer řekl České televizi. Prvním případem v kraji byl dnes Japonec, který žije v Olomouci, leží na infekčním oddělení prostějovské nemocnice. 

Novým koronavirem se nakazil také manželský pár z Litovle. „Trasologie odpovídá tomu, co bylo doposud, to znamená, že byli na lyžích v Itálii,“ řekl olomoucký hejtman.

22:22
10. 3. 2020
!

Jak dlouho budou v Česku zavřené školy a zakázané akce pro víc než 100 lidí? Náměstek ministra zdravotnictví a přední epidemiolog Roman Prymula odhaduje, že to bude měsíc. „Po tom měsíci se to vyhodnotí,“ řekl v rozhovoru pro DVTV.

Zároveň upozorňuje, že v Česku bude nemocných dál přibývat. „Za týden se můžeme bavit o číslech, které budou tři, čtyři stovky,“ doplnil Prymula.

Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula v Epicentru (12. 9. 2019)
22:10
10. 3. 2020

Divadla nehrají, kina nepromítají, posledním místem, kde se lidé mohou sejít ve větším množství, jsou restaurace a hotely. Blesk Zprávy některé z nich kontaktovaly a provozovatelé zatím žádná výjimečná opatření nechystají. Následky šíření nemoci ale už provozovatelé pocítili. „Ještě v únoru to bylo úplně normální, teď v březnu jsme přišli asi o 20 procent hostů,“ říká ředitel restaurace U Pinkasů František Novotný. Hotely zase pociťují nižší zájem o ubytování a především se musí na čas rozloučit s tzv. kongresovou turistikou. 

21:54
10. 3. 2020
!

Podle Merkelové bude mít koronavirus 60 až 70 procent Němců

Německá kancléřka Angela Merkelová dnes v parlamentu uvedla, že se podle ní koronavirem nakazí 60 až 70 procent Němců, tedy zhruba 50 milionů obyvatel. Informoval o tom německý deník Bild. Kancléřka také poslancům sdělila, že mají očekávat další rušení veřejných událostí.

Podle německých reportérů nastalo po jejím oznámení v sále naprosté ticho. V Německu je zatím přes 1400 nakažených a koronavirus si v zemi vyžádal 2 oběti.

21:41
10. 3. 2020

„Nyní jsme poprvé v historii na prahu skutečné pandemie. Je to reálné,“ uvedl prezident Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Podle něj ale máme velkou výhodu, že naše rozhodnutí - vládní, obecní i lidská - mohou rozšiřování viru ovlivňovat. Vyzval pak, abychom se nenechali unášet strachem. 

21:17
10. 3. 2020

Koronavirus ovlivňuje celosvětovou ekonomiku už od prosince loňského roku. Nyní proto ekonomové vypočítavají ztráty, které toto ochlazení trhu přinese. Peníze ale nejsou to nejdůležitější, jak zmiňuje prezident Miloš Zeman. 

20:45
10. 3. 2020

Postup k šíření nového koronaviru navečer koordinovali lídři Evropské unie. Videokonference se zúčastnil i premiér Andrej Babiš. Unie podle šéfky Ursuly von Leyenové brzy uvolní 7,5 miliardy eur na investice na pomoc v boji s koronavirem, vzniknout má nový investiční fond.

Videokonference lídrů EU. (10.3.2020)Videokonference lídrů EU. (10.3.2020)
20:37
10. 3. 2020

„Taxikář“ nakažený koronavirem pro TV Nova popsal, jak u něho nemoc COVID-19 propukla. „Hlavní rozdíl oproti klasickým chřipkám nebo angínám je ten, že ten nástup je neskutečně rychlý. Nejdříve to bylo všechno v pohodě. Říkáte si, že je to rýmička. Zůstanete doma dva dny, pak jdete do práce, protože se vám uleví, a pak nejednou přijde kolaps. V pátek jsem šel znova jezdit. Jezdil jsem asi pět hodin a pak na mě přišla obrovská teplota. Odjel jsem si 50 jízd, přičemž někdy byli dva nebo tři klienti najednou.“ Jedná se o zlomový případ, kdy došlo k nákaze mezilidským přenosem přímo v Česku, řidič Uberu nenavštívil žádnou z rizikových zemí.

20:30
10. 3. 2020
!

České nemocnice nemají dostatek respirátorů, upozornili jejich zástupci ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO). Ministerstvo slibuje dodat vybavení do konce tohoto týdne. Se stejným problémem se potýkají i praktici.

20:20
10. 3. 2020

Prezident Miloš Zeman počítá s tím, že by po návratu ze summitu v Číně strávil karanténu v Lánech, řekl v rozhovoru pro televizi Nova. Summit Číny se 17 středo- a východoevropskými zeměmi se má konat v polovině dubna v Pekingu. 

Cestu Zemana do Pekingu měla před dvěma týdny v Pekingu potvrdit delegace tvořená kancléřem prezidenta Vratislavem Mynářem, jeho poradcem Martinem Nejedlým a členem představenstva CITIC Europe Holdings a šéfem Slavie Jaroslavem Tvrdíkem. Po návratu z Číny do Česka měli zůstat dva týdny v karanténě, Nejedlý ale podle serveru Aktuálně.cz karanténu porušil a poobědval v restauraci. Nejedlý to odmítl. „Vynadám mu, jakmile ho uvidím,“ řekl dnes Zeman.

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro televizi Nova.
20:08
10. 3. 2020
!

Stát chce vyzvat studenty 5. a 6. ročníků lékařských fakult, aby pomohli v nemocnicích, kterým můžou chybět sestry kvůli uzavření škol, řekl premiér Andrej Babiš (ANO) České televizi.

19:55
10. 3. 2020

Prezident Miloš Zeman podporuje opatření zavedená v boji proti šíření koronaviru. Nemyslí si, že by se situace vyhrotila jako v Itálii. Varoval před nákupní horečkou. 

„Nikdo z nás by nechtěl, abychom dopadli jako v Itálii,“ řekl prezident s odkazem na vysoký počet nakažených v této zemi. „I když vám třeba budou připadat drastická, uvědomte si, že kdybyste je neprovedli, mohly by přijít i třeba ty smrtelné případy,“ řekl Zeman k zavedeným opatřením televizi Nova Označil za velkou záhadu, proč se situace v Itálii vyvinula v epidemii s daleko horšími následky než v dalších zemích.

Zeman odmítl kritiku vlády za nedostatečnou komunikaci. Označil takové výtky za hloupé, protože vláda pořádá „několik tiskových konferencí denně“.

19:45
10. 3. 2020

Americký prezident Donald Trump se dnes zúčastnil setkání s republikánskými senátory. Projednávali nebezpečí koronaviru a nemoci COVID-19. Vyzval Američany ke klidu, neboť „koronavirus nakonec zmizí“.

Americký prezident Donald Trump před dnešním setkáním se senátory, kde diskutovali o možných řešeních šíření koronaviru. (10.3.2020)Americký prezident Donald Trump před dnešním setkáním se senátory, kde diskutovali o možných řešeních šíření koronaviru. (10.3.2020)Americký prezident Donald Trump před dnešním setkáním se senátory, kde diskutovali o možných řešeních šíření koronaviru. (10.3.2020)
19:25
10. 3. 2020
!

Počet nakažených koronavirem v Česku se zvýšil o další tři na 61. Za dnešek je 21 nových případů, řekl v ČT ministr Vojtěch. Očekává další nárůst. Jedná se o dosud největší nárůst počtu případů za jeden den.

Mezi novými nakaženými není žádný takzvaný komunitní přenos, při kterém není jasné, kde nebo od koho se pacient nakazil, řekl ministr.

19:24
10. 3. 2020

Slovinsko plánuje uzavřít svou hranici s Itálií pro osobní dopravu. Na twitteru to dnes oznámil slovinský premiér Marjan Šarec. Kdy přesně začne nařízení platit, zatím není jasné.

Vláda nyní jen uvedla, že rozhodnutí vejde v platnost po splnění „technických a administrativních“ podmínek. „Neuzavřeme hranici pro nákladní dopravu, jelikož by to představovalo další ekonomické škody,“ uvedla vláda na twitteru s tím, že se dosud ve Slovinsku potvrdilo 34 případů nákazy koronavirem.

19:20
10. 3. 2020

V domácí karanténě by se měl člověk podle doporučení Státního zdravotního ústavu (SZÚ) izolovat i od rodiny. Nákup doporučuje objednat on-line, koupelnu užívat jako poslední a řádně po sobě uklidit. Separovat je třeba i odpadky včetně kapesníků. 

„Měli byste zůstat v dobře větratelné místnosti s oknem, které se dá otevírat, a pokud to lze, měli byste být separováni od ostatních osob v domácnosti,“ uvedl ústav.

V domácí karanténě jsou v Česku tisíce lidí, kteří se vrátili od soboty z Itálie. Doma je také většina z 58 nakažených v Česku, kteří nemají vážné příznaky, a nemusí tak být v nemocnici, i další lidé, kteří s nimi přišli do styku.

 

19:15
10. 3. 2020

Jordánsko dnes s cílem chránit se před koronavirem uzavřelo své hraniční přechody s Izraelem, Izraelem okupovaným Západním břehem Jordánu, své přístavy využívané k importu z Egypta a zároveň zakázalo soukromou silniční dopravu z Iráku. 

Jordánská vláda dnes také zakázala cesty do Libanonu a Sýrie a od pondělí budou mít do země vstup zakázaný cestující z Francie, Německa a Španělska, uvedl ministr zdravotnictví Saad Džábir. Již dříve Jordánsko zavedlo podobná opatření vůči cestujícím z Itálie.

 

19:12
10. 3. 2020

V pražské zoo až do odvolání budou uzavřeny všechny pavilony a vnitřní expozice. Jde o preventivní opatření přijaté v souladu s rozhodnutími Bezpečnostní rady státu a s ohledem na skutečnost, že v uvedených prostorách dochází k větším koncentracím tuzemských i zahraničních návštěvníků a jsou v nich mnohdy specifické mikroklimatické podmínky. Naproti tomu venkovní prostory zoo fungují víceméně jako park.

„S okamžitou platností jsem dnes rovněž rozhodl o zrušení všech programů v zoo pro veřejnost, včetně komentovaných krmení, a to také až do odvolání. Slavnostní otevření Darwinova kráteru plánované na sobotu 28. března odkládáme předběžně na sobotu 30. května,“ sdělil ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

19:08
10. 3. 2020

V Bílém domě se dnes prezident Donald Trump a viceprezident Mike Pence sešli s vedoucími pracovníky pojišťoven. Diskutovali mimo jiné o možných řešeních šíření koronaviru a nemoci COVID-19. Podle Trumpových slov spolupracuje vláda s pojišťovnami i aerolinkami a snaží se co nejvíce zabránit šíření nákazy. Programy Medicare a Medicaid mají zaplatit léčbu nemoci u seniorů. Pojišťovny slíbily, že zahrnou testování a léčbu koronavirového onemocnění ve svých plánech.

18:57
10. 3. 2020

Informace k pražské dopravě: Radní pro dopravu Adam Scheinherr (Praha Sobě) na tiskové konferenci po Bezpečnostní radě kraje uvedl, že v Praze do odvolání omezí linku, která vozí cestující na letiště, protože je málo využívaná. Praha také zruší dočasně školní linky. „V pátek budeme řešit, zda upravíme jízdní řády,“ uvedl Scheinherr.

18:55
10. 3. 2020

Země Evropské unie by měly co nejvíce koordinovat postup proti šíření nového koronaviru a společně řešit i očekávané ekonomické dopady. Prohlásil to dnes předseda Evropské rady Charles Michel na úvod telekonference s prezidenty a premiéry unijních států. Česko zastupuje premiér Andrej Babiš.

Videokonference se účastní i šéfové dalších unijních institucí včetně předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové. Komise již v minulých dnech iniciovala společné nákupy roušek či respirátorů a vyčlenila finance na výzkum vakcíny. Klíčová opatření v podobě karantény, rušení hromadných akcí či hraničních kontrol však přijímají jednotlivé státy samy. Český premiér Babiš předem prohlásil, že si od summitu žádné konkrétní společné opatření neslibuje.

18:48
10. 3. 2020

Kvůli epidemii koronaviru byly předčasně ukončeny německá hokejová liga i mezinárodní liga EBEL, v níž startuje Znojmo. Mistrovské tituly nebudou uděleny. Vedení obou soutěží se dnes rozhodlo k tomu ráznému kroku kvůli opatřením, která prakticky do odvolání nařizují konání sportovních akcí bez diváků.

Liga EBEL ukončila sezonu během čtvrtfinálových sérií, v nichž byla odehrána tři utkání. Mistra letos nepozná ani německá hokejová liga, která měla pokračovat zápasy play off ve středu. „Je nám velmi líto všech klubů, partnerů a zejména fanoušků po celém Německu, že musíme učinit tohle rozhodnutí,“ uvedl generální ředitel Gernot Tripcke.

18:40
10. 3. 2020

„Platí, že budou uzavřena všechna divadla, která jsou příspěvkovými organizacemi Prahy, ruší se koncerty Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK, ale Galerie a Muzeum hl. města Prahy zůstanou otevřené. Ve stejném režimu bude i Planetárium, které zůstane otevřené, ale zruší veškeré doprovodné programy,“ uvedla radní pro kulturu Helena Třeštíková (PRAHA SOBĚ). Na tiskové konferenci po zasedání Bezpečnostní rady kraje, respektive Prahy, zaznělo, že se magistrát pokusí zachovat chod městských bazénů, aby zde nebyla vyšší kapacita než 100 osob, například Šutka ale bude ve středu zavřená kvůli dezinfekci. Farmářské trhy na náplavce se až do odvolání konat nebudou, v ohrožení jsou i velikonoční trhy.

18:34
10. 3. 2020

Kvůli uzavření škol, které nařídila bezpečnostní rada státu, nevyjedou v Brně od středy a v celém kraji od čtvrtka školní linky a spoje. Informoval o tom koordinátor integrovaného dopravního systému v kraji, společnost Kordis, i Dopravní podnik města Brna.

„S platností od čtvrtka do odvolání bude provoz na všech regionálních linkách IDS JMK veden podle jízdních řádů, které platily o jarních prázdninách. Omezení se tak týká prakticky pouze posilových školních spojů,“ uvedla v informačním mailu společnost Kordis. Opatření se netýká linek 1 až 99 ve městě Brno. 

 

18:28
10. 3. 2020

Informace z Bezpečnostní rady kraje: „Dohodli jsme se na uzavření vnitřních expozic a pavilonů v pražské zoologické zahradě,“ uvedl pražský radní pro bezpečnost Petr Hlubuček (STAN). Omezení vnitřních expozic platí i pro Botnickou zahradu.

18:24
10. 3. 2020
!

V Česku je 58 případů nákazy novým koronavirem, řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) Českému rozhlasu. Ještě ráno bylo potvrzených případů 40.

18:23
10. 3. 2020
!

V Itálii, která je epicentrem nemoci v Evropě, zemřelo během jediného dne dalších 168 lidí. Celkový počet obětí nového koronaviru tak vzrostl na 631, informuje Sky news. Nákazu zdravotníci potvrdili u více než 10 tisíc lidí.

18:21
10. 3. 2020
!

Jedna z pacientek s koronavirem je studentkou Vysoké školy ekonomické v Praze. VŠE to uvedla na webu, od pondělí je uzavřená a v kontaktu s hygieniky.

„VŠE obdržela v pondělí 9. března 2020 odpoledne od Hygienické stanice hl.m. Prahy informaci o tom, že jedna studentka má pozitivní test na koronavirus. Tato studentka je bez zdravotních potíží, není ubytována na kolejích a nestravovala se v menze,“ píše se na stránkách VŠE.

18:12
10. 3. 2020
!

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch dnes na twitteru zveřejnil další mimořádné opatření proti koronaviru. Ministerstvo zdravotnictví rozšířilo možnost uvalení karantény i na cizince, kteří budou na hranicích kontrolováni s příznaky infekčního onemocnění.

 

18:08
10. 3. 2020

Mobilní operátor T-Mobile se kvůli opatřením proti šíření koronaviru potýká s nedostatkem ochranných pomůcek pro technické pracovníky, kteří zajišťují provoz sítě. Firma čeká, že to stát vyřeší. Vyplývá to z dnešního vyjádření společnosti. Firmě například chybí respirátory a dezinfekce pro techniky, kteří spravují síť například v nemocnicích, a pro ty, kteří pracují u zákazníků v domácnostech.

 

verka1 ( 29. března 2020 21:30 )

Co říkáte na nošení roušek u bezdomovců?? Můj názor je že s rouškou chytnou infekci, zánět oči...
Podle mě je na prvním místě hygiena a mají jim dát dezinfekci.

California ( 29. března 2020 21:21 )

Gratulace Blesk cz, oficialni online pro komunisty, Ciny a Ruska. No Thank you..BYEEEE

montevideo ( 29. března 2020 20:48 )

Souhlasím. Němčouři (mimochodem národ, který rozpoutal 2 světové války, a proto by měl být navždy pod kuratelou) a Frantíci otevřeli náruč neskutečné verbeži a nyní nechávají bez pomoci zemřít vlastní lidi, kteří celý život pro svoji zemi makali.

wp2t ( 29. března 2020 20:47 )

Od tebe je to víc než pitomost to je přímo bruselská multikulturní ideologie. Naši podnikatelé, to by asi Brusel nedovolila. Musíme přijímat jen západní "kvalitní" předražené zboží za dvojnásobné západní ceny.

wp2t ( 29. března 2020 20:45 )

na tomto vydírání je ovšem postaveno vládnutí bruselské multikulturní unie. V pořadí: nejdříve zlikvidovat samostatnost v zemědělství, průmyslu. Pak začít dovážet nevídané zeleniny a výrobky a vzbudit nadšení. Následně nasazovat takový ceny, že na to nikdo mít nebude a vyčerpat tím úspory občanů a zlikvidovat zálohy státu.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud