Středa 8. prosince 2021
Svátek slaví Květoslava, zítra Vratislav
Oblačno -1°C

Komentář: Zemanův nedůstojný konec se přiblížil. Může za něj jeho vlastní parta

Autor: Petr Holec - 
20. října 2021
05:00

Pražský hrad odjakživa nebezpečně opíjí mocí. I prezident Miloš Zeman, jeho kancléř Vratislav Mynář a poradce Martin Nejedlý se proto občas chovají, jako by se vznášeli nad zákony. Zemanova hospitalizace v nemocnici a hradní mlčení o jeho zdravotním stavu ale může z prezidenta záhy udělat bezmocného muže bez prezidentských pravomocí. Ironie je, že za to případně může nejvíc poděkovat Mynářovi.

Ještě na pondělní tiskovce přitom Mynář působil ve formě: médiím i veřejnosti zde svým milým kremelským stylem zopakoval, že k prezidentově zdravotnímu stavu znovu nic neřekne. Už zakrátko z něj ale byl politicky „mrtvý“ muž, po němž jde premiér, policie i Senát: premiér Andrej Babiš ho vybídl k rezignaci, policie prověřuje možné spáchání trestných činů proti republice a senátní komise se v úterý shodla, že jsou naplněny podmínky pro aktivaci ústavního článku 66 a odebrání prezidentských pravomocí.  

Takhle věci neurychluje snad ani semtex. Zvrat v dění kolem Zemana způsobil dopis, který šéf Senátu Miloš Vystrčil (ODS) dostal od Ústřední vojenské nemocnice, kde se prezident léčí; v něm mu lékaři sdělili, že Zeman není ze zdravotních důvodů schopen vykonávat svou funkci a za krajně nejisté označili i zlepšení jeho stavu do budoucna. Navíc Vystrčila informovali, že stejnou informaci sdělili už minulý týden i Mynářovi. Ten ale přesto ještě stačil znesvětit i šéfa Sněmovny Radka Vondráčka (ANO), jehož bez vědomí nemocnice přivedl k prezidentovi. 

Ano, Senát jde po Zemanovi už dlouho a od funkce mu někteří senátoři zkusili pomoci hodně fušerskými pokusy s ústavní žalobou, z nich nápadně čouhala obyčejná politická msta. A kvůli špatnému zdravotnímu stavu po něm šli i hned po posledních sněmovních volbách, kdy se vrátil do nemocnice, protože se báli jeho zásahu do povolebního dění. Taky je pravda, že Zemana zatím noví poslanci nepotřebují: nová Sněmovna se nejspíš ustaví až 8. listopadu a ústava prezidentovi dává hlavní roli při formování nové vlády až poté. Na zlepšení své zdravotní kondice tak má ještě tři týdny.

To ostatně vědí i senátoři a poslanci, a proto chtějí prezidenta pravomocí – třeba jen dočasně - zbavit až později. Celý proces ale paradoxně spustilo Zemanovo okolí. Pro své totální mlčení si totiž vybralo ten nejhorší možný čas i způsob. Přitom by stačilo, kdyby parlament i veřejnost Mynář s lékaři pravidelně o zdraví prezidenta informovali, když už se jeho mluvčí Jiří Ovčáček uchýlil k žalmům a latině. A nikdo vůbec nepotřebuje znát detailní diagnózu, jíž se Mynář pořád ohání. I parlamentu stačí znát výhled na týden dopředu. Nového premiéra ale přece jen nemůže jmenovat duch.

Jenže co chtít od kancléře, který neumí zajistit ani prezidentův důstojný převoz do nemocnice tak, aby kolem něj neposkakovali fotografové a kameramani, kteří vždycky loví co nejhorší záběry? Zrovna převozy do nemocnice by Mynář tajit mohl i měl - a zrovna je netají, stejně jako i Ovčáček mlčí, když by neměl. Hradní kancléř se ale nejspíš rozhodl dohrát svou nedůstojnou partii až do úplného konce. Když ho Babiš vyzval, ať rezignuje nebo ho odvolá, vzkázal, že ho může odvolat jen Zeman.

I on tedy nakonec vlastně promluvil, jen jinak. Očividně nepochopil, jak se kolem něj změnila mocenská situace. Zeman ještě před volbami avizoval, že po volbách bude držet u moci Babiše, ten ale pochopil, že dvě antibabišovské koalice ve volbách vyhrály jasnou sněmovní většinu. Sám proto oznámil, že by od Zemana případné pověření sestavit vládu nepřijal. A Mynáře s Nejedlým teď hodil před palubu. Zeman samozřejmě ještě může stihnout neodebrání prezidentských pravomocí. I tak ale právě teď začal konec jeho moci.

Video Forejt o chování prezidenta, které nepoznává: „Napínání k nesnesení nebyl jeho styl“ - Markéta Volfová, Lukáš Červený

jajas ( 20. října 2021 20:29 )

Fakt? Mně to přišlo, že se Havlovi "celý svět" směje, ale že jsou na něj "hodní" a berou ho s rezervou..... Byl to takový český hurvajz....

altmanova ( 20. října 2021 18:51 )

za Havla se nám klaněl celý svět, teď se nám ten svět směje! Kolik významných státníků a králů sem přijelo, ale Zemanovi se štítili podat i ruku.

altmanova ( 20. října 2021 18:47 )

to ale neexistovalo takové bestiální okolí prezidenta, kteří by ho v Lánech nechali nejraději mumifikovat!!!

altmanova ( 20. října 2021 18:41 )

Danela ( 20. října 2021 17:52 )

Drbna, klepna a pomlouvač, tedy pardon politický komentátor Holec melduje do Blesku. Vezmi se s Xaverkou a pidlovokou paní za pazoury a táhněte do probabišovské XTV. A hlavně nabarvi si palici

Zobrazit celou diskusi
Další videa