Neděle 14. dubna 2024
Svátek slaví Vincenc, zítra Anastázie
Oblačno 23°C

Kulhánek vyzval Nejedlého, ať vrátí diplomatický pas. A vzkaz pro Mynáře na vile: „Lhář!“

Autor: ČTK, vei - 
19. října 2021
15:00

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) vyzval poradce prezidenta Miloše Zemana Martina Nejedlého, aby do sedmi dnů vrátil svůj diplomatický pas. Pokud tak neučiní, bude zneplatněn, uvedl v úterý na twitteru i pro Blesk Zprávy. O tom, že by Nejedlý diplomatický pas mít neměl, hovořil v úterý v Rádiu Impuls premiér Andrej Babiš (ANO). Nejedlý v úterý Deníku N sdělil, že diplomatický pas nepotřebuje, a pokud o to bude požádán, odevzdá ho. Na vile hradního kancléře Vratislava Mynáře v pražských Strašnicích se pak podle zjištění Blesku objevil přilepený papír se vzkazem „Lhář“.

Pětapadesátiletý Nejedlý působí jako ekonomický poradce prezidenta a je označován za jednoho z klíčových mužů Zemanova okolí. V minulosti se například účastnil Zemanova jednání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. V pozici poradce není Pražským hradem placen, může ale využívat hradní kancelář.

„Vyzval jsem poradce prezidenta Martina Nejedlého, aby do sedmi dnů vrátil svůj diplomatický pas. Je nepravděpodobné, že by nyní pas využíval k původnímu účelu, tedy k doprovodu prezidenta na oficiální zahraniční cesty. Pokud do sedmi dnů diplomatický pas nevrátí, tak bude zneplatněn,“ napsal Kulhánek.

Podle šéfa české diplomacie v tuto chvíli pominuly důvody, proč má Nejedlý diplomatický pas vydaný. 

Většina států má poradce s diplomatickým pasem, a když o to kancelář prezidenta zažádá, tak tomu musíme vyhovět. Pokud byl primární důvod pro udělení diplomatického pasu doprovod prezidenta republiky,“ doplnil Kulhánek na dotaz Blesk Zpráv. 

„Odevzdám ho, když mi to napíšou“ 

Nejedlý Deníku N řekl, že mu diplomatický pas nikdy nepomohl k ničemu jinému, než že nemusel stát sám fronty na víza, když cestoval s prezidentem. „Odevzdám ho, když mi to napíšou, do té doby to ale dělat nebudu,“ uvedl.

Policie v úterý oznámila, že zahájí prošetřování možného protiprávního jednání, ve kterém lze spatřovat znaky trestných činů proti republice. Souvisí to s informacemi, které zazněly na pondělní tiskové konferenci Senátu k prezidentově zdravotnímu stavu. Doplnila, že další informace nyní nemůže sdělit.

Mynářovi „polepili“ vilu

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) v pondělí uvedl, že podle Ústřední vojenské nemocnice není prezident schopen vykonávat žádné pracovní povinnosti. O tomto stanovisku nemocnice podle Vystrčila věděl od 13. října vedoucí prezidentské kanceláře Vratislav Mynář, který přesto o den později zprostředkoval v nemocničním pokoji setkání Zemana s předsedou Sněmovny Radkem Vondráčkem (ANO) kvůli podpisu rozhodnutí o zasedání Sněmovny. Mynáře v úterý Babiš vyzval k rezignaci. Hrad pondělní informace Senátu zatím nekomentoval.

Pokud tak neučiní, po případné aktivaci článku 66 by Babiš případné personální změny provedl sám, řekl serveru iDnes.cz. „Myslím, že když by pan kancléř rezignoval, a měl by, tak tu situaci uklidní,“ řekl Babiš ČT.

Na vile kancléře Vratislava Mynáře se objevil přilepený vzkaz: Lhář (19. října 2021). Na vile kancléře Vratislava Mynáře se objevil přilepený vzkaz: Lhář (19. října 2021). | Blesk

Na vile hradního kancléře Vratislava Mynáře v pražských Strašnicích se objevil přilepený papír se vzkazem „Lhář“, zjistil Blesk.

Nejedlého sledovala kvůli ruským zájmům BIS

Kvůli dění kolem prezidentovy hospitalizace podávali lidé už minulý týden trestní oznámení. Pražské vrchní státní zastupitelství sdělilo, že obdrželo podání, které se vztahuje k Zemanově čtvrteční schůzce s Vondráčkem. Oznámení podal i zastupitel Prahy 4 Petr Kutílek (Praha 4 sobě – Zelení a NK), podle nějž si kancléř Mynář, poradce Nejedlý, mluvčí Jiří Ovčáček a případně další lidé v Zemanově okolí mohli přisvojit pravomoc úřadu, zneužít pravomoci, padělat veřejnou listinu, případně se dopustit sabotáže.

Video  Senát rozjel aktivaci článku 66, který prezidenta Zemana zbaví pravomocí. Jak přesně?  - Aleš Brunclík
Video se připravuje ...

V roce 2015 média upozornila na to, že Nejedlý má v rozporu se zvyklostmi diplomatický pas, který usnadňuje cestování. S jeho vydáním v prosinci 2013 souhlasil tehdejší ministr Jan Kohout, podle oponentů na něj ale Nejedlý nemá nárok. Kontroverze vyvolala také Nejedlého cesta do Moskvy s diplomatickým pasem v listopadu loňského roku, ministerstvo zahraničí nebylo předem o programu a účelu cesty informováno.

Letos v srpnu server Neovlivní.cz napsal, že Nejedlého sledovala Bezpečnostní informační služba (BIS). Podle serveru získávala informace k ruským kontaktům Nejedlého a jeho obchodním aktivitám.

Babiš v ČT kritizoval také Vondráčka za jeho čtvrteční návštěvu Zemana v nemocnici. Nebude tak asi kandidátem hnutí ANO do vedení příští Sněmovny. Tedy do funkce, kde by měl kromě příplatku nárok i na limuzínu s řidičem.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

cid2000 ( 20. října 2021 17:28 )

Aspen Institut s Bakkallou a Generáálem vsech generálůů Kouddellkou v pozadí vám vysvětlí co je dobré pro národ a jeho samos­tatnos­t,so­běstač­nost­....­...

clovekdobry ( 19. října 2021 18:04 )

Trio ruský agent Nejedlý, vlekař bez prověrky Mynář a dospělé děcko Ovčáček mi silně připomíná tři rádce z pohádky Pyšná princezna. Také si s králem dělali co chtěli.

vinnetouvi ( 19. října 2021 17:28 )

Neotrávil Miloše nakonec tenhle Jago? Vlekař? Aby se tma uměle přisával co nejdéle?!

hafblaf ( 19. října 2021 16:33 )

I to klíště, když je nažrané, tak odpadne, tihle sami neodstoupí.

bullshit ( 19. října 2021 15:30 )

Milda se obklopil pěknou squadrou, jen co je pravda. Bohužel to vypovídá něco i o něm samotném. Přeji ale brzké zlepšení zdraví a ať raději vychutnává odpočinek na Vysočině v klidu a pohodě. Takové stresy jistě nemá zapotřebí.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa