Duke byl zatčen, ale Čunek stále uniká

David Duke
Autor: Ondřej Höppner - 
26. dubna 2009
18:26

Víte, kdo je David Duke? Teď už ano, že. Ani já neměl o existenci tohoto muže ponětí až do okamžiku, kdy mi pípla sms se zprávou: „Do Česka přijel David Duke.“ A také tam bylo napsáno slovo „kukluxklan“. Když tohoto pána pak česká policie zatkla a vyhostila, začal jsem se o něj zajímat.

David Duke je pohledný americký politik, blonďák, který se v mládí angažoval v hutí kukluxklan a před více než deseti lety napsal knihu „Moje probuzení“, ve které popisuje svou strastiplnou cestu k xenofobii. Přestože si ho za svou ikonu vybrali pravicoví extrémisté po celém světě, ve Spojených státech nebyl pro své názory nikdy zatčen.

Teď svobodně procestoval bouřlivě se sjednocující Evropu a narazil až  v našem malém humorném Česku, kde mu nejdřív zakázali přednášku, pak ho zatkli a nakonec vyhostili. Dnes už je Duke celebritou a odpočívá v Rakousku, kam si ho slavně odvezli jeho rakouští kamarádi.

Česká policie tak slavně dopadla amerického populistu Davida Duka, ale populista Jiří Čunek stále uniká v převleku za křesťana. Čunek sice není tak globální jako Duke, ale jeho názor na menšiny (cikáni) je takřka tentýž.
Kdyby kolem Duka nestrhla taková mela, díky které se objevil na titulních stránkách deníků, vůbec bych ho neznal. Česká policie (na zakázku odstupujícího ministra Michaela Kocába a polívčičku si přihřál i odstupující ministr vnitra Ivan Langer) tak udělala propagaci Dukeově kultu a jeho „úhlu pohledu“ službu, o které se mu ano nesnilo.

Mnoho nezralých, tápajících mladíků už teď možná listuje v Dukeově knize, přemítá, jestli těch cikánů u nás opravdu není trochu moc. „Moje probuzení“, se tak snadno stane i jejich probuzením.

To je určitě jeden ze tří důvodů, proč Duka nikde jinde nezatkli: Nikdo kolem nechtěl dělat humbuk, protože tím vzniká kult. Druhý důvod je svoboda slova. Třetí důvod je ten, že se u nás do chvíle zatčení Duke ničeho nedopustil, pouze seděl v restauraci se svou knihou v ruce.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

jonzer ( 3. května 2009 22:19 )

Jistě vám v posledních dnech neuniklo několik článků bulvárního časopisu BLESK, který se snaží zničit špičkového reportéra TV Nova Jiřího Dlabaju a několik jeho kolegů. Pan Dlabaja nedávno na svůj osobní blog umístil video, na kterém se ozývá chrochtání. U něj byl průvodní článek, který vysvětluje jak vše vzniklo. Blesk toto video našel, vše překroutil do nehorázných rozměrů a udělal z něj totální katastrofu. Několik slušných lidí z toho teď bude mít problémy. Pokud nesouhlasíte s tím, co a jak Blesk napsal a chcete proti němu vyjádřit protest, podívejte se na stránky http://chrochro.7x.cz a ukažte, že nejsme národ sucharů, ale národ se smyslem pro humor.

raziel ( 28. dubna 2009 08:13 )

Pěkné zamyšlení. Ale je z něj cítit, že autor se sice zamyslel nad tématem, což kvituji s povděkem, akorát nešel více do hloubky. Knihu Moje probuzení zjevně nečetl. Je sice celkem nudná, ale je v ní mnoho podnětů a zajímavých myšlenek k zamyšlení. Duke neříká "bijte negry", jen říká, že by možná rozdílné rasy neměly žít spolu. Víme, jak to dopadá, nebo my možná nevíme, jelikož tu nemáme kosmopolitní čtvrti jako jsou v Anglii či USA. Možná proto, že to nevíme, je u nás nacionalismus na vzestupu, narozdíl od USA, kde je na vzestupu "něco", co zatím asi nejde pojmenovat, ale dnes se tomu říká krize. Vyberte si, nic není dokonalé, ale v podstatě má člověk na tomto světě na výběr jen z pár možností a žádná není ta správná. Pěkné, že.

sharp ( 27. dubna 2009 10:39 )

Ano, nebýt toho, že média oznámila návštevu pana Duka, málokdo by o něm věděl.Jenom s tím se dá souhlasit. Bylo by zajímavé, jak by se autor článku stavěl k problematice hlavně cikánů, kdyby s nimi musel sdílet bydliště.Nebo by s nimi musel přijít do styku.Vůbec všem, kdo tuto komunitu obhajují, doporučuji se nejdřív přesvědčit, za koho vlastně bojují.Zeptejte se jich, kolik pobírají dávek a jak málo jim stačí, aby je dostali. pak se asi budete divit.Proč je tady ten jejich Kumar ?Také by ho měli vyhostit !!! Vždýť podporuje cikány k rasové nesnášenlivosti vůči bílé většině !!!

barnacle ( 26. dubna 2009 20:55 )

Musím uznat, že se nad tím konečně někdo pořádně zamylel a nebál se napsat svůj vlastní názor. Výborný článek.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud