Čtvrtek 23. května 2024
Svátek slaví Vladimír, zítra Jana
Oblačno, déšť 21°C

Nenasytný Rath: Úplatky mi nestačí, chci další milion

Autor: Ladislav Leimer - 
7. srpna 2012
12:38

Policie odhalila korupční mechanismy v kauze vezněného poslance Davida Ratha, které hýbaly středočeským zdravotnictvím. Zdravotnické firmy si šily výběrová řízení přímo na míru, takže je v zápětí vždy vyhrály. Povinně pak odváděly úplatky ve výši 10% ze zakázky. Tehdejší hejtman Rath však začal chtít úplatky čím dál tím vyšší.

Manažery zdravotnických firem kontaktoval pokaždé Petr Kott, někdejší poslanec ODS s pověstí opilce, kterému Rath zaopatřil vedení středočeské VZP. „Společně umožnili jednateli společnosti Hostimed Jindřichu Řehákovi, aby se přímo podílel na podobě zadávací dokumentace. Pak akceptovali jeho návrhy kvalifikačních předpokladů dodavatelů, které splňovala zejména firma Hospimed,“ píše se v obsáhlém policejním dokumentu, který získaly Lidové Noviny.

Zakázky, které mohl splnit jeden uchazeč

Při veřejné zakázce na přístroje v nemocnici Mladá Boleslav to však Kott přehnal. „Při prvním zveřejnění došlo k tomu, že kritéria byla stanovena tak diskriminačně, že je jiná společnost než B. Braun Medical nemohla splnit,“ tvrdí vyšetřovatelé. Jakmile Kotta na prapodivné podmínky upozornil jeden ze zájemců o zakázku, okamžitě byla pravidla změněna.

Rath chtěl větší podíl

Za soutěž v mladoboleslavské nemocnici musela nemocnice zaplatit 6,2 milionu korun. Její celková výše totiž byla 68,2 milionů Kč. Úplatky přebíral sám Kott, který pak finance dále rozděloval. „Kott provedl rozdělení hotovosti, a to v předem sjednaném poměru – každému třetinu,“ napsali policisté. Třetí podíl brala Kateřina Pancová, šéfka kladenské nemocnice a Kottova partnerka.

Podíl z mladoboleslavské nemocnice si měli dělit na polovinu. Ani to ale nebylo pro nenasytného Ratha dost. „Při předání peněz 27. Dubna si Rath řekl Kottovi o vyšší podíl, a sice o další milion korun,“ stojí v policejním protokolu.

hartmanice ( 16. srpna 2012 10:43 )

Velký problém lidí v ČR je, že ztratili přirozený stud.To je velmi nebezpečné.

zidoniusek ( 8. srpna 2012 12:18 )

Co ten KOtt,asi už se začalo rozbíjet mordy podle zásluh.Dráte.buď rád že máš klidek !!!!!

gogo ( 7. srpna 2012 21:58 )

Měl by jste psát knihy pane doktore. nebo alespoň fejetony.. Je Vás pro Blesk škoda... Jen s tou lidskou blbostí bych s Vámi nesouhlasil..

joudajoudovy ( 7. srpna 2012 19:12 )

a co hlavni manipulator Janousek s vykonnym manaskem Bemem??? Rath je octena cervena knihovna, chceme trailer se zasahem Urny a potoky krve.

gevi ( 7. srpna 2012 18:48 )

Já jsem byl v sobotu s vnoučaty na jednom známém zámku. Dali jsme si po zmrzlině a děti pak běhaly po zámecké zahradě. Já jsem seděl na lavičce a slyšel hlasitou rozpravu dvou babek, tedy dámy byly asi mladší než já. Cituji: "...voni to na něj ušili. Kubice se domluvil s tou Bradáčovou, že ho dostanou a tak to teda ušili. Von žádnou krabici vůbec nenesl, ne že víno, nenesl prostě nic, von prej snad ani u tý Pavelcový a ***a (píšu, co jsem slyšel) ani nebyl, tak voni ho zmlátili a zatkli při procházce venku a vodvlekli na policii a tam mu řekli, že nesl krabici se sedmi milionama. Přitom tam žádný prachy nebyly, to si všechno ta Bradáčová vymyslela. Prosím vás, von všem v tý vládě (píšu, co jsem slyšel), jak tam dycky řečnil, říkal pravdu do vočí a tak ho museli umlčet", pravila paní pateticky. A pokračovala: "Prosímvás, copak von by potřeboval krást, dyť von má peněz, že neví, co s nima. Druhá paní dodala: Nojo, dyť von bere dva moc dobrý platy a ještě si přivydělává jako doktor a nakrad si už předtím..." To se té první ale nelíbilo. "No zkrátka má peněz, že neví co s nima, tak proč by kradl? Voni už přišli na to, že mu nic nenašli, že je úplně nevinej, ale ten Kubice to zařídl, aby ho Bradáčová nepustila ven do voleb. Víte asi do těch prezidentskejch, voni by ho lidi zvolil za prezidenta. Taky, koho chcete volit, žejo, a dyž von by vyšel z kriminálu jako nevinnej, tak by to měl u lidí moc dobrý..." Ano vox populi, vox dei. Lidi nejou blbí a jen tak něco jim média nenakecají, lidi vědí svoje a slyší bytosti, co lítaj´ kolem hlavy a nosí tajný, ale zaručený zprávy.

Zobrazit celou diskusi