Neděle 25. února 2024
Svátek slaví Liliana, zítra Dorota
Zataženo, déšť 8°C

Topení plynem má do roku 2040 skončit, navrhla EU. Chce zatrhnout i příspěvky na tyto kotle

Aktualizováno -
15. prosince 2021
15:16
Autor: ČTK - 
15. prosince 2021
15:00

Evropská komise (EK) chce do roku 2040 postupně ukončit vytápění budov plynem a dalšími fosilními palivy. Přísnější ekologická pravidla mají platit i pro výstavbu nových budov, které navíc nebudou moci od roku 2030 produkovat žádné emise. Od roku 2027 pak lidé přijdou o nárok na podporu vytápění plynovými kotli. Počítá s tím soubor návrhů, který dnes komise představila jako další součást cesty ke klimatické neutralitě.

Komise také navrhla možnost, aby unijní státy společně nakupovaly plyn do strategických zásob. Měly by tak předejít jeho nedostatku, stejně jako rychlému růstu cen.

Unijní exekutiva se v rámci strategie nazvané Zelená dohoda pro Evropu snaží nasměrovat sedmadvacítku členských zemí ke splnění klimatických cílů, na kterých se lídři států dohodli loni. Do konce desetiletí by podle nich unie chtěla omezit emise skleníkových plynů nejméně o 55 procent proti hodnotám z roku 1990, do poloviny století pak neprodukovat emise žádné, anebo je vyvážit například technologickými opatřeními.

Komise se v dnešních návrzích zaměřila na trh s plynem, který v současnosti tvoří zhruba čtvrtinu celkové spotřeby energie v EU. Zatímco dnes představuje 95 procent všech plynných energetických zdrojů zemní plyn, do poloviny století by to podle komise měla být výrazná menšina. Země by měly přejít na využívání ekologicky vyráběného vodíku či bioplynů, což má usnadnit mimo jiné finanční podpora jejich produkce a distribuce.

„Klíčovým prvkem tohoto přechodu je vytvoření konkurenceschopného vodíkového trhu s odpovídající infrastrukturou,“ prohlásila dnes eurokomisařka pro energetiku Kadri Simsonová.

Kromě producentů a distributorů plynu se nová pravidla dotknou i stavebních firem či majitelů budov. Státy by do roku 2025 měly sjednotit hodnocení energetické efektivity staveb na škále od A do G. Do roku 2030 pak bude muset nejhůře hodnocených 15 procent budov z kategorie G dosáhnout vyšší kategorie F.

Členské země budou muset pravidelně aktualizovat své plány na renovaci budov podle ekologických kritérií. Plány mají obsahovat i strategii, jak „postupně opustit vytápění a chlazení budov fosilními palivy nejpozději do roku 2040“. Kvůli tomu nemají státy od roku 2027 poskytovat lidem dotace na plynové kotle.

O dnešních návrzích budou v příštím roce, tedy i za českého předsednictví EU, vyjednávat členské státy s Evropským parlamentem. Vzhledem k různému postoji zemí obávajících se možného dopadu ekologických opatření na ekonomiku se finální podoba pravidel může změnit.

Video  Ideální čas pro „energošmejdy“: Odborník radí, proč nyní neuzavírat smlouvu déle než na rok  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Josef124 ( 10. října 2022 10:55 )

Tomu nevěřím, že by se přestalo topit plynem. Nezruší se ani uhlí, jak vyhrožují. To jsou jen takové plané řeči. Mně je to ale jedno, protože já topím dřevem a lesy se nikdy nevykácí . Domů jsem pořídil akumulační kamna od Norsk Kleber http­s://ww­w.fl­amen­.cz/pr­oduct-brands/norsk-kleber/ a mám o dost nižší spotřebu dřeva než před tím v klasických kamnech, a to tu máme pořád stejně teplo.

koliaska ( 29. dubna 2022 20:08 )

Já se obávám, že plynem přestaneme topit podstatně dříve. Ne však kvůli EU, ale spíš kvůli tomu, že si to málokdo z nás bude moci dovolit. My bychom právě situaci kolem vytápění doma rádi vyřešili ještě letos. S manželem jsme začali přemýšlet nad tím, že si koupíme kotel na pelety. Pelety se dají pořád ještě sehnat relativně levně, viz například. https://www.premium-pelety.cz/

dynaty ( 15. prosince 2021 19:02 )

dynaty ( 15. prosince 2021 19:00 )

al.bunda ( 15. prosince 2021 16:21 )

EK a EU se jako celek snaží aby se ten moloch co nejdříve rozpadl🙄

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa