EU chystá nový migrační pakt. S Merkelovou ho piluje budoucí šéfka Evropské komise

Autor: ČTK, tva - 
8. listopadu 2019
14:50

Ursula von der Leyenová chce, aby příští Evropská komise (EK) pod jejím vedením v první polovině příštího roku předložila nový plán k řešení migrace. Chce jím překonat současnou patovou situaci, kdy se členské země nejsou schopny shodnout na jednotné migrační politice. Von der Leyenová to v pátek řekla v Berlíně po jednání se svou bývalou vládní šéfkou a německou kancléřkou Angelou Merkelovou.

„Naším cílem musí být stát se pro svět vzorem v tom, jak lze migraci trvale s humánním přístupem, ale zároveň efektivně usměrňovat. Jsem pevně přesvědčena, že to Evropská unie může dokázat,“ uvedla von der Leyenová, která by chtěla začít úřadovat od prosince.

„Mým cílem je, abychom jako Evropská komise nový návrh migračního paktu předložili v prvním až druhém čtvrtletí příštího roku,“ poznamenala také jedenašedesátiletá politička, která chce návrhy úzce konzultovat s členskými zeměmi. Jak by konkrétně nový plán měl vypadat, nenaznačila.

Plán má i ministr Seehofer

Například německý ministr vnitra Horst Seehofer koncem října představil návrh nového azylového systému, který by umožnil už na vnějších hranicích společenství přezkoumat, zda daná osoba skutečně potřebuje ochranu. Pokud ano, směřovala by do některé ze zemí EU, které by se k tomu dobrovolně nabídly. Pokud ne, byla by vrácena za unijní hranice.

I Seehoferův plán počítá s jasně daným klíčem na přerozdělování migrantů. Zároveň ale nevylučuje, že státy, které přerozdělování uprchlíků tak jako třeba Česká republika dlouhodobě odmítají, by měly možnost pomáhat jinak, ať už vyššími finančními příspěvky nebo větším personálním podílem na zaměstnancích Evropské agentury pro pohraniční a pobřežní stráž (Frontex).

Mezi další priority Evropské komise pod vedením von der Leyenové, podle níž se EU v oblasti migrace musí znovu začít pohybovat vpřed, bude patřit klima a digitalizace. Zaměření na ně podporuje i Merkelová.

goral ( 8. listopadu 2019 23:10 )

Pátečním dnem zahájili Němci kontroly na hranicích - to ale trvalo!

tomik007 ( 8. listopadu 2019 22:13 )

"Jako třeba Česká republika dlouhodobě odmítají, by měly možnost pomáhat vyššími finančními příspěvky..." kdyz to nejde po dobrem

zdenek43 ( 8. listopadu 2019 16:59 )

Německu miliony uprchlíků nestačí, chce přijmout další. Potřebuje však souhlas Bruselu

18. 6. 2019

Německu nestačí miliony migrantů, proto chce do země přijmout další. Desítky německých měst se nabídly, že si rozeberou uprchlíky zachráněné ve Středozemním moři z lodi Sea-Watch 3.

Země k tomu však potřebuje souhlas Evropské unie. Ta ale nejspíš nebude proti, protože šéf EK Jean-Claude Juncker nedávno pochválil německou kancléřku Angelu Merkelovou za to, jak se zachovala během uprchlické krize.

Německá města, která chtějí hostit běžence, vytvořily alianci nazvanou „Bezpečná útočiště“.

Aby mohli být migranti umístěni do Německa, musí žádost schválit tamní úřady. Podle ministerstva vnitra k tomu bude potřeba podpora EU.

Brusel ale nejspíš nebude proti, protože šéf EK Jean-Claude Juncker nedávno pochválil německou kancléřku Angelu Merkelovou za to, jak se zachovala během uprchlické krize.

Je přesvědčen o tom, že její rozhodnutí bylo tehdy správné.

Za své rozhodnutí přijmout více než 1 milión migrantů je Merkelová velmi kritizována řadou převážně euroskeptických, tzv. populistických stran a nacionalistických stran.

Juncker se vůči nim v nedávném rozhovoru pro stanici CNN tvrdě vymezil. Podle něj jsou hrozbou pro evropskou solidaritu.

TAK CO TADY BLBNETE ,,,, oblbujete - kdyz Nemcouri chteji stale a stale dalsi migranty ........

Schlafenberg ( 8. listopadu 2019 15:29 )

http­://www­.rukoj­mi.cz­/clan­ky/810-proc-se-evropa-zmita-pod-naporem-bezencu-jichz-je-u-novych-zdi-a-plotu-nekolik-milionu

nautilus ( 8. listopadu 2019 15:12 )

nestačí naše kráva Šrojdrová Merkelová,ted ještě třetí vemeno!!!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud