Erdogan znovu hrozil, Orbán zíral. „Otevřu uprchlíkům bránu do Evropy“

Autor: ČTK, tva - 
7. listopadu 2019
21:50

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan znovu pohrozil, že pokud se mu od Evropské unie nedostane další podpory pro syrské uprchlíky, přestane migrantům bránit v cestě z Turecka dál do Evropy. Turecký prezident to řekl po čtvrtečním setkání s maďarským premiérem Viktorem Orbánem v Budapešti. Erdogan o „otevření bran“ pro migranty mluvil v posledních měsících opakovaně, a to zejména s ustavením takzvané bezpečnostní zóny na severu Sýrie, kam chce Ankara část syrských uprchlíků přemístit.

Ať už podporu dostaneme, nebo ne, budeme dál pečovat o lidi, které hostíme, ale jen po určitou mez... Pokud to nebude fungovat, nebudeme mít jinou možnost, než otevřít dveře,“ řekl Erdogan. „Je možné, že mnoho z nich odejde do Evropy,“ dodal.

Turecko se nyní na svém území stará zhruba o čtyři miliony migrantů, včetně 3,6 milionu Syřanů, kteří do sousední země odešli od roku 2011, kdy se rozhořel konflikt v Sýrii.

Invaze? Pošleme vám uprchlíky, říká Erdogan

Turecký prezident v posledních týdnech používá svá vyjádření ohledně migrantů jako nátlakový prostředek, kterým hájí tureckou operaci na severu Sýrie. „Jestliže Evropa definuje operaci v Sýrii jako invazi, pak můžeme otevřít dveře a poslat 3,6 milionu syrských uprchlíků k vám,“ prohlásil Erdogan v říjnu.

Protesty během maďarské návštěvy tureckého prezidenta Erdogana v Budapešti (7. 11. 2019)Protesty během maďarské návštěvy tureckého prezidenta Erdogana v Budapešti (7. 11. 2019) | Reuters

Orbán kvůli jeho vyjádřením začal bít na poplach a hovořil o použití síly na hranicích v případě, že by Evropu zasáhla další migrační vlna.

Erdogan nyní vyzývá mezinárodní společenství, aby mu pomohlo s financováním návratu syrských uprchlíků do vlasti. Hodlá pro ně nechat postavit nová města v zóně na severu Sýrie, kterou nyní po stažení syrských kurdských milic YPG kontrolují turecko-ruské hlídky, napsala agentura AFP.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Jan Brandis ( 8. listopadu 2019 12:47 )

Evropa dostává na *** od smradlavýho Turka a neví která bije. Jsme jelita 😂🤣😂

Templ ( 8. listopadu 2019 07:51 )

Všem špinavým Turkům v Evropě odebrat občanství a třeba násilím je vrátit do Turecka vyhrožování by ho přestalo bavit zmetka💥

tomik007 ( 8. listopadu 2019 01:44 )

ERDOGAN czerpa europske dotacie mozna jesce rychleji nez UJO

anonym01 ( 8. listopadu 2019 00:18 )

erdogan by rad od evropanu vypalne? At je vrati zpet!

cesky_novinar ( 7. listopadu 2019 23:25 )

troristický tupoturek Blbogan je komunistický magor z největších

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud