Matka sedmi dětí povede Evropskou unii. Leyenová jako první žena těsně uspěla

Aktualizováno -
16. 7. 2019
21:19
Autor: ČTK, tva - 
16. 7. 2019
18:25

V čele příští Evropské komise stane dosavadní německá ministryně obrany Ursula von der Leyenová. V úterním tajném hlasování získala nominace těsnou podporu 383 poslanců europarlamentu, oznámil jeho předseda David-Maria Sassoli. Německá politička, kterou do funkce navrhl summit EU počátkem tohoto měsíce, potřebovala nejméně 374 hlasů. Nakonec tedy obdržela jen o devět hlasů více. Proti bylo 327 členů Evropského parlamentu.

„Děkuji vám za důvěru, kterou jste mi dali,“ řekla von der Leyenová, blízká spolupracovnice německé kancléřky Angely Merkelové, krátce poté co šéf europarlamentu oznámil výsledky hlasování. Uvedla, že si je vědoma velké zodpovědnosti, která před ní nyní stojí.

Své zvolení šedesátiletá německá politička pokládá za hlas „pro silnou Evropu od východu na západ, od severu k jihu“, pro Evropu, která je odhodlána bojovat za vlastní budoucnost a nebojovat mezi sebou.

Von der Leyenová uspěla jen o devět hlasů

Z výsledku tajného hlasování je však patrné, že von der Leyenová nedokázala o svých kvalitách pro práci v čele Evropské komise přesvědčit značný počet europoslanců ani z těch frakcí, které jí oficiálně před tajným hlasováním vyslovily podporu.

„V demokracii platí, že většina je většina,“ reagovala na výsledek tajné volby německá politička na tiskové konferenci. Připomněla, že před dvěma týdny, kdy se na jejím jméně překvapivě shodl unijní summit, byla její podpora ještě nižší. Byl to ovšem podle ní do značné míry důsledek toho, že se šéfové států a vlád rozhodli nerespektovat princip takzvaných vedoucích kandidátů evropských politických frakcí, z nichž se očekával výběr šéfa nové Evropské komise.

Ve Štrasburku europoslanci v tajné volbě rozhodují, zda německá politička von der Leyenová má jejich podporu k nástupu do čela Evropské komise (16. 7. 2019).Ve Štrasburku europoslanci v tajné volbě rozhodují, zda německá politička von der Leyenová má jejich podporu k nástupu do čela Evropské komise (16. 7. 2019). | Reuters

„Viděla jsem tedy, že je třeba práce s politickými skupinami, abych je přesvědčila. A dala dohromady pracovní program pro příštích pět let. Jsem neskutečně šťastná, že ani ne po dvou týdnech se nám podařilo dosáhnout proevropské většiny. To je solidní start,“ prohlásila. Přeje si s europarlamentem pracovat konstruktivně na klíčových úkolech, které před EU stojí. „Před dvěma týdny se zdálo nemožné, že se do této fáze dostanu,“ dodala. 

Nové unijní šéfce gratuloval na Twitteru i český premiér Andrej Babiš.

Její zvolení uvítal lídr evropských lidovců Manfred Weber, který byl v květnových eurovolbách právě „spitzenkandidátem“ a tedy uchazečem o funkci, do níž nyní von der Leyenovou europarlament potvrdil. „Prokázala, že je odhodlanou Evropankou s ambiciózní agendou pro budoucnost,“ uvedl.

Levice zuří a mluví o prázdných slibech

Výsledek naopak kritizovala například levicová frakce GUE/NGL, která snahu von der Leyenové dostat poslance na svou stranu označila v prohlášení po volbě za „prázdné sliby učiněné na poslední chvíli“. Návrhy týkající se ochrany klimatu jsou podle levicové frakce nedostatečné a cynické podobně jako její plány v daňové oblasti.

Stávajícího předsedu EK Jeana-Claudea Junckera by měla von der Leyenová nahradit od počátku listopadu. Do té doby musí ve spolupráci s členskými zeměmi EU sestavit svůj tým, přeje si přitom co nejvyrovnanější zastoupení mužů a žen. Každého z budoucích eurokomisařů čeká následně slyšení před příslušnými výbory europarlamentu a bývá pravidlem, že někteří neuspějí.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

zdenek43 ( 17. července 2019 07:36 )

ZE TO NEMUZE BYT HORSI ..... ale joooooooo !!! CO JSTE SI ZVOLILI - TO JSTE SI ZVOLILI ...... Novou šéfkou Evropské komise -- německá ministryně obrany Ursula von der Leyenová. ??? ???

Obávám se, že již nikdo horší nebyl, a tak byla vybrána tato osoba. Bývalá ministryně obrany Německa, která téměř zlikvidovala Bundeswehr. Z L I K V I D O V A L A !!!! Za jejího panování, protože velení se tomu skutečně říci nedá, zůstalo z 89 bitevníků Tornádo jen 30. Ze 128 letounů Eurofighter Typhoon z výzbroje německé Luftwaffe zůstaly plně bojeschopné pouze 4.

Velení nebylo schopno zajistit náhradní díly.

Z 225 tanků Leopard zbylo funkčních jen 75. Nespolehlivé útočné pušky G36 se báli vojáci používat. Německá armáda má stále nedostatek kulometů.

Při společném cvičeni NATO v roce 2014 museli němečtí vojáci nabarvit košťata na černo a předstírat, že jsou to kulomety na jejich vozidlech. Německá armáda stále nemá pro vojáky dostatek výstroje a například Bundeswehr nemá žádné teplé spodní prádlo a vojáci si je musí kupovat za své. Ministryně obrany Ursula von der Leyenová se však pochlubila, že Bundeswehr zavedl mezi výstroj 500 kusů uniforem pro těhotné vojačky.

+ + + Pán Bůh s námi a zlé pryč . tato paní povede Evropskou unii.

deratizater ( 17. července 2019 03:02 )

Tuhle fanatickou rusofobní psychopatku von Lejnovou nám byl čert dlužen.V USA ji na "studijním" pobytu vymyli totálně mozek

rakyta ( 17. července 2019 01:02 )

To je uplne jedno.Toto je pizda jeste horsi nez ten Vlamsky ozrala s kazdou botou jine barvy.

ingmarie ( 16. července 2019 23:02 )

Babiš už jí kvůli svým evropským dotačním zlodejnám vlezle pochlebuje. On s V4 to s touhle nábožensky vyšinutou matkou světa totálně podělali a teď si mysli , že mu lidi sežerou , že tahle německá ortodoxní nanda rozumí střední Evropě.

anonym01 ( 16. července 2019 22:08 )

BABIS SE TESI NA ZVYSENI DANI A MIGRANTY

Zobrazit celou diskusi
Další videa