Pondělí 3. října 2022
Svátek slaví Bohumil, zítra František
Oblačno, déšť 16°C

Imunolog Hořejší: Silná imunita? Při covidu se může splašit a škodit. Obezita je problém

Video se připravuje ...
Autor: Pavlína Horáková - 
10. srpna 2022
05:00

Z úst kritiků plošného očkování často zaznívají argumenty o silné přirozené imunitě. „To se nepozná,“ uvedl na pravou míru častý mýtus v pořadu Epicentrum Blesk Zpráv Václav Hořejší, jeden z předních českých molekulárních imunologů. Vysvětlil také, jak může silný imunitní systém naopak i zkomplikovat infekci a kdy nám může i uškodit.

„Dá se předpokládat, že lidé, kteří jsou obecně zdraví, mají zdravou životosprávu, netrpí často nějakými infekčními nemocemi, tak velice pravděpodobně mají dobrou imunitu.  Podle Hořejšího ale taková tvrzení nelze jasně odborně podložit. „Pokud někdo, říká, já se nebudu vůbec očkovat, protože já sportuju a jsem zdravý, a tak to si sice může myslet, může to být i docela pravděpodobné, ale jistotu rozhodně nikdy nemá,“ upozornil vědec a bývalý ředitel Ústavu molekulární genetiky Akademie věd České republiky.  

Poukázal na velké množství případů, kdy se vážný průběh covidu nevyhnul ani sportovcům a zdravým mladým jedincům. „Je to takový paradox. Dnes už je všeobecně známo, že velkou část, dokonce většinu těch těžkých případů, způsobuje přehnaná reakce imunitního systému, to znamená ten, kdo si třeba myslí, že má silný imunitní systém, tak to může být v některých případech i nevýhoda, protože ten imunitní systém na to zareaguje tak silně, že to přežene a tomu člověku vlastně ublíží,“ popsal Václav Hořejší poměrně častý jev a připomněl i příklad z historie.

„Před 100 lety, když byla obrovská epidemie celosvětové chřipky, tam byla jiná riziková skupina, tam umírali mladí zdraví lidé a bylo to právě tím, že to jsou lidé, kteří mají prostě ten nejsilnější imunitní systém a ten způsobil to, čemu se dneska také trochu nepřesně říká cytokinová bouře. To znamená, to je takový ten splašený imunitní systém, který to přežene.“

Přehnaná reakce

Václav Hořejší také doplnil, že v rámci imunitních reakcí lidského těla není nic neobvyklého, že, když na něco zareaguje a snaží se zlikvidovat nějakou infekci, tak přitom napáchá aspoň trochu nějaké vedlejší škody. To znamená, že přitom zlikviduje některé zdravé buňky, které by likvidovat neměl.

„Projevuje se to tak těmi nepříznivými účinky, které pociťujeme, když se nakazíme a mnoho z nich není ani tak způsobeno tím, že nám škodí přímo nějaký virus nebo bakterie, ale tím, jak na to reaguje imunitní systém,“ vysvětlil Hořejší.  „Někdy opravdu je to tak, že u některých nemocí ty nejvážnější důsledky, jako například u žloutenek nebo virových  hepatitid, to nejhorší, co ty lidi často zabíjí, tak to je opravdu silně přehnaná reakce imunitního systému,“ řekl v Epicentru s tím, že imunitní systém a jeho reakce je mnohem složitější a komplexnější téma.  

Obezita a kouření

Co považuje za naprosto zásadní při posilování imunity, je zdravá životospráva. V pořadu Epicentrum varoval před tím, že v České republice máme zhruba 20 % obézních lidí a asi 60 % lidí, kteří mají nezdravou nadváhu, další problém vidí v konzumaci alkoholu, ale také kouření. „Kdyby lidé přestali kouřit, tak rázem se část nemocnic vyprázdní. Lidé, kteří jsou obézní a mají jiné takovéhle problémy vyvolané špatnou životosprávou, kdyby začali žít ve vlastním zájmu zdravě, tak by to prospělo nejen jim, ale i nám všem a to i zkrátka proto, že by se ušetřila  polovička nákladů na zdravotnictví,“ řekl na závěr Václav Hořejší.

Hana Mareckova ( 11. srpna 2022 02:52 )

Isn't it a science job to answer unpleasant questions and find a solution to the issues instead of turning it to the politics???

Hana Mareckova ( 11. srpna 2022 01:36 )

That's all you got? You are right, untill it gets personal, nothing will change...

blue_Moon ( 10. srpna 2022 19:03 )

Zbytečná debata, pokud se někdo chce naprat x krát očkovací látkou a věří ,že ho ochrání je na každém jeho rozhodnutí. Těch pro a proti je víc a či míń.
Nikdo nechce zemřít a neustále se bojí o svůj život. Mediální masáž nepřispívává k mému rozhodnutí a téžko mi někdo vymluví, že se nejedná o obchod s panikou "Bát se".

krapotkin ( 10. srpna 2022 18:33 )

Očkovací masáž pokračuje. V novinách se zase bude objevovat spousta odborníků jen aby se vláda zbavila prošlých dávek a nemusela je spálit, jako to teď dělá s rouškami, nakoupenými za miliony. Pak se exsoudruzi diví, že na nic nejsou peníze (tedy jsou na tančíky a letadýlka pro Ukrajinu).

Hana Mareckova ( 10. srpna 2022 17:06 )

Ubozaku....priprav se na zimu. Brace yourself!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa