Pondělí 3. října 2022
Svátek slaví Bohumil, zítra František
Oblačno, déšť 16°C

Imunolog Hořejší o letní vlně covidu: Nakažených je mnohem víc, šíření rychlé, ale je i dobrá zpráva

Video se připravuje ...
Aktualizováno -
9. srpna 2022
15:34
Autor: Pavlína Horáková - 
9. srpna 2022
14:15

Počet potvrzených případů covidu-19 v Česku od začátku epidemie přesáhl čtyři miliony. Letní vlna koronaviru je ale v současné době na ústupu a počty nakažených v mezitýdenním srovnání klesají už 12. den v řadě. Jenže nakolik jsou uváděné statistiky odrazem reality, když řada lidí na testy nechodí? A jak to s aktuální vlnou je ve skutečnosti? O tom mluvil v pořadu Epicentrum imunolog a profesor Václav Hořejší.

„Ve skutečnosti těch pozitivit, těch lidí, kteří jsou infikováni, těch je mnohem víc, než kolik se testuje, protože dneska se vlastně testují akorát lidi, kteří mají k tomu nějaký důležitý důvod, to znamená: není jim dobře, bojí se, že by mohli mít těžký průběh, a tak se chtějí ujistit, jestli to je opravdu tahle nemoc a případně potom s tím jít do nemocnice,“ uvedl Hořejší v pořadu Blesk.cz.

Situace je však podle něj odlišná oproti dřívějšku nejen tímto. „Naprostá většina lidí je do značné míry chráněná aspoň proti tomu těžšímu průběhu a většinou o tom ani neví, že jsou infikováni,“ upozorňuje.

Extrémně rychlé šíření

Současné varianty covidu-19, které jsou nejrozšířenější, jsou „opravdu extrémně infekční asi tak, jako jsou spalničky a teď vždycky byly brány jako vlastně skoro nejinfekčnější infekční onemocnění“, uvádí Hořejší.

„Tyhlety varianty se šíří v té společnosti opravdu extrémně rychle a částečně je to vlastnostmi těchhle těch nových variant, které naštěstí jsou takové, jaké jsou, ale hlavně tím, že se ten virus teď šíří vlastně už v populaci, která je značně odolná,“ pokračuje Hořejší. 

„Je zcela jisté, že se s tím virem, vlastně s těmi novými variantami, setkal skoro každý a naprostá většina lidí o tom vůbec ani nevěděla nebo měli velmi mírné příznaky - jako běžná rýma,“ uvádí.

Hořejší: Situace je relativně příznivá

Situace je podle něj i přes letní vlnu nákazy „relativně příznivá“. „Neměli bychom se tolik koukat na to, jaký je počet těch případů, tzv. pozitivit, protože velká část lidí se vůbec ani netestuje a i ti, kteří se testují, tak většina z nich nemá žádný těžký průběh, takže ta situace velice podobná jako třeba při běžné nějaké chřipkové epidemii,“ podotýká.

„Důležitá čísla jsou ta vážná, to znamená, kolik lidí je v nemocnicích, kolik z nich ještě leží na těch jednotkách intenzivní péče, kolik jich umírá denně a tahleta čísla - ta opravdu důležitá čísla - jsou 10krát až 20lrát nižší, než byla v těch předcházejících vlnách, takže ta situace je opravdu z tohohle toho hlediska příznivá,“ shrnuje Hořejší současný stav pandemie.

Přičítá přitom velký vliv očkování na současný poměrně dobrý stav. „Je to hlavně kvůli tomu, že je asi 70 % naší populace očkováno více než 90 % hlavně té rizikové populace, což je hrozně důležité, protože 90 % té rizikové populace přispívalo obrovskou většinou k těm těžkým průběhům a k těm problémů v nemocnicích atd.," dodává Hořejší s tím, že není nutné mít přílišné obavy.

Černý: Infekci prodělalo až 80 procent lidí

Česko dneska v rámci čísel, která jsou od března 2020 zaznamenávaná a sledovaná, překonalo hranici 4 milionů zaznamenaných případů nákazy.

Počet potvrzených případů se vyšplhal na číslo 4 002 616, za pondělí jich přibylo oficiálně 2958. V nemocnicích je aktuálně 1065 hospitalizovaných, což však oproti předchozím týdnům přece jen znamená jistý pokles.

Že však čísla aktuálních případů nemusí zdaleka odpovídat, upozorňují i další experti. „Osobně se domnívám, že skutečný počet lidí, kteří infekci prodělali, může být i dvakrát větší. To by znamenalo až zhruba 80 procent obyvatel našeho státu. Ale i číslo 40 procent je poměrně vysoké a svědčí to o tom, že pandemie u nás probíhala velmi intenzivně a že jsme ji neměli úplně pod kontrolou,“ uvedl dnes pro ČTK virolog Jiří Černý.

„Reálný počet nakažených je pětkrát až desetkrát větší. Teď už je to spíše pětkrát, zatímco před dvěma týdny, kdy jsme se blížili vrcholu letní vlny, to mohlo být i desetkrát,“ míní molekulární biolog Libor Grubhoffer. Oba tak svorně souhlasí s Hořejším, který i nadále apeluje, že důležité je tak sledovat čísla, jako je denní počet nově hospitalizovaných, jednotky intenzivní péče nebo úmrtí. Těch je od vypuknutí pandemie v Česku zaznamenáno 40 587.

6:28
Dnes

V Česku za neděli přibylo 353 nových případů covidu. V nemocnicích je 1 310 lidí.

17:55
2. 10. 2022

Chorvatsko očekává, že příjmy ze zahraniční turistiky budou letos vyšší než v rekordním roce 2019, což byl zároveň poslední rok před vypuknutím pandemie covidu-19. Národní banka příjmy podle agentury DPA odhaduje na 11,3 miliardy eur (téměř 279 miliard Kč). V roce 2019 utržila země u Jaderského moře 10,5 miliardy eur z cestovního ruchu.

15:14
2. 10. 2022

Ministerstvo a odborníci apelují zvláště na seniory a vážně nemocné, aby se nechali s nástupem podzimu přeočkovat. Stát zatím nechystá kvůli šíření koronaviru jiná doporučení, než je používání respirátorů ve zdravotnických a sociálních zařízeních. Výraznější zhoršení epidemické situace může nastat v říjnu a listopadu s příchodem chladnějšího počasí.

Zobrazit celý online

Hana Mareckova ( 10. srpna 2022 04:10 )

Mozna by mohl tento expert upresnit tyto data????


http­s://ec­.euro­pa.e­u/eu­rostat­/sta­tistics-expla­ined­/index­.php?t­itle­=File:­Map01_­Exces­s_Mor­tali­ty_202­2_Ma­y.png

idneska ( 9. srpna 2022 23:55 )

pravda někdy bolí

idneska ( 9. srpna 2022 23:52 )

po flégroj a spol. další šašek na řadě
ten už jak ta reptílie co má v krvi i vypadá

B612 ( 9. srpna 2022 23:13 )

Ale notak

Annika ( 9. srpna 2022 22:43 )

Ten virus neexistuje,nikomu se nepodarilo virus odhalit,vice a vice scientistu se priklani k parasitu a hadiho jedu. Horejsi podle jeho cinu neni zadny odbornik jen papouskuje WHO.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa