Sobota 2. března 2024
Svátek slaví Anežka, zítra Kamil
Oblačno 11°C

Drábová v Blesku: Barbarství v Černobylu Rusové odnesou. A hrozí Evropě jaderná katastrofa?

Video se připravuje ...
Autor: Pavlína Horáková - 
21. dubna 2022
05:00

Ruští vojáci okupovali Černobyl téměř měsíc, počínali si barbarsky a nechali za sebou jen spoušť. „Problém je, že se chovali bez respektu, bez znalosti a zkomplikovali Ukrajincům situaci. Na některých místech bude muset rekultivace začít znovu,“ uvedla v Epicentru Blesk Zpráv šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. Z hlediska ohrožení za zónu 30km jsme podle jejích slov v Česku v bezpečí. Ruští vojáci si ale z Černobylu pravděpodobně odnesli více, než plánovali. Jaderná chemička také prozradila, jak se Česko zbaví závislosti na dodávkách ruského paliva.

Vojáci si podle Dany Drábové  společně s ukradenými radioaktivními vzorky z Černobylu s největší pravděpodobností nemoc z ozáření nepřinesli. „Rozhodně si ale zvýšili pravděpodobnost vyvolání nějakého rakovinového onemocnění v důsledku vyšších dávek radioaktivního záření,“ popsala jeden z možných dopadů jejich nezvaného pobytu v odstavené elektrárně, při kterém mimo jiné zadržovali sto sedmdesát ukrajinských pracovníků. Osud čtyřech z nich je doposud neznámý.

Bezpečnostní inženýr jaderné elektrárny v Černobylu Valerij Simjonov, který byl také jeden z rukojmích, deníku New York Times popsal situaci, kdy ruský voják z jednotky chemické, biologické a jaderné ochrany vzal do holých rukou radioaktivní vzorek s kobaltem-60 z úložiště odpadu. „Teoreticky mohlo dojít k tomu, že tam byl kobaltový zářič z terapeutického ozařovače nebo sterilizátoru a ten vzít do ruky, i když už není použitelný pro svůj původní účel, a proto se skladuje jako radioaktivní odpad, to by skutečně mohlo způsobit během pár minut docela závažné účinky,“ spekulovala Dana Drábová.

22:00
Dnes

Vážení čtenáři, děkujeme za pozornost. Čerstvé zprávy přineseme opět v neděli ráno.

21:44
Dnes

Ukrajinským silám se dnes podařilo sestřelit ruský stíhací bombardér Su-34, oznámilo ukrajinské letectvo. Ruské letouny se Ukrajincům dařilo sestřelovat i v posledních dnech.

21:14
Dnes

Slovenský expremiér Eduard Heger, který vedl úřednickou vládu, kritizuje setkání slovenského ministra zahraničí Juraje Blanára s jeho protějškem Sergejem Lavrovem. „Naši spojenci jsou na Ukrajině, ne v Rusku. Setkání se Sergejem Lavrovem jde proti našim principům. Neměli bychom podávat ruku zlu,“ napsal Heger. 

Zobrazit celý online

Výrazné nebezpečí z Černobylu podle Drábové nehrozí.„Z našeho hodnocení a analýz evropských kolegů, v Černobylu není nic, co by způsobilo horší následky než havárie před 36 lety, a jakékoliv následky by byly lokální a omezily by se na zakázanou zónu do 30 kilometrů. To neznamená, že by ve větší vzdálenosti nebyly radioaktivity měřitelné, ale ne v množství, které by člověka ohrožovalo,“ uklidňuje Dana Drábová.

Česko podle ní může být v klidu i v případě, že by Rusko přeci jen zaútočilo na jinou jadernou elektrárnu na Ukrajině, třeba tu v Záporoží. „Nás chrání vzdálenost.“ doplnila. 

Dukovany odstřihnou ruské dodavatele paliv

Řeč v Epicentru přišla i na zahájení tendru na výstavbu nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Mezi tři uchazeče patří francouzská společnost EDF, jihokorejská KHNP a severoamerický Westinghouse a podle Drábové jsou všichni velmi dobrými adepty. Stavba by podle harmonogramu měla začít v roce 2029 a reaktor by pak měl být připraven k připojení do sítě v roce 2036.

Česko je v současnosti závislé na dodávkách paliva z Ruska, to by se ale mělo velmi brzy změnit. Temelín už oznámil přechod na nového dodavatele, kterými budou americký Westinghouse a francouzská Framatome. Dukovany však nezůstanou pozadu. „Na změně dodávek jaderného paliva pro Dukovany se pracuje, bohužel nemohu být konkrétní,“ prozradila předsedkyně Státního úřadu pro Jadernou bezpečnost, Dana Drábová.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

fayet ( 21. dubna 2022 13:57 )

Marija Zacharovová reagovala na Johnsonovu výzvu týkající se britských žoldnéřů
21.04.2022 13:17
Oficiální představitelka ruského ministerstva zahraničních věcí Marija Zacharovová se vyjádřila k výzvě britského premiéra Borise Johnsona. Ten se obává o osud britských žoldnéřů, kteří byli zajati v Mariupolu. Požádal, „abychom jim prokázali milosrdenství“. Zacharovová odpověděla Johnsonovi na svém Telegram-kanálu.

„Borisi, chápeme, že vy osobně a vaše vláda jste se distancovali od svých poddaných, kteří se stali oběťmi britské propagandy a odešli jako žoldnéři na Ukrajinu zabíjet lidi. Nepředstírejte obavy. Osud Britů, kteří se dostali do problémů, vás naprosto nezajímá,“ napsala.
Poznamenala také, že nemusí žádat Rusko či Donbas o milost. Staráme se o všechny válečné zajatce, bez ohledu na to, zda jsou z Velké Británie, Ukrajiny nebo jakékoli jiné země. Je jim poskytnuto vše potřebné a v případě potřeby i lékařská pomoc.
"Kdyby nebyla v Británii zavedena cenzura, všichni by o tom věděli," zdůraznila Zacharovová.
Vyzvala rovněž Johnsona, aby projevil milost Ukrajincům a přestal pumpovat militanty kyjevského režimu zbraněmi, aby se boj neprotahoval.
https://sk.news-front.info/

e.lesanova ( 21. dubna 2022 13:20 )

No, od dob, kdy Drábová preferovala na post prezidenta psychouše z Řeporyjí, tak její slova neberme jako "tutovku"...asi by se také našlo pár rozházených drátů v hlavě

laskava ( 21. dubna 2022 12:45 )

horaIysa ( 21. dubna 2022 08:00 )

A při tom stačilo tak málo, aby nemusel řešit tento problém . Zastavit Putina. Jakkoli.

B615 ( 21. dubna 2022 07:07 )

Moskva, 19. dubna (Prensa Latina) Rusko se musí připravit na možné agrese kvůli posilování NATO v blízkosti hranic, řekl dnes viceprezident Rady bezpečnosti země Dmitrij Medveděv.
19. dubna 2022
CDT14:21 (GMT) -0400
Vydala: Elsy Fors Garzon
Na zasedání Eurasian nation’s Science and Education Council vysoký představitel poznamenal, že v současné napjaté situaci hraje věda i technika zásadní roli při zajišťování bezpečnosti státu.
Upozornil na důležitost pokroku v inovativním vývoji a slibném výzkumu s cílem udržet obranné schopnosti země a čelit nejvážnějším hrozbám, uvedla agentura TASS.
„Hovoříme hlavně o pokusu rozšířit přítomnost NATO v blízkosti našich hranic. A to už není řečnický obrat, není to soubor standardních výhrůžek. Musíme být připraveni na agresivní akce, které by mohly nastat,“ řekl.
Bývalý ruský prezident zdůraznil, že je potřeba, aby si země vybudovala systém, který jí umožní disponovat nejmodernějšími zbraněmi, k čemuž podle něj vyžaduje spolehlivé, špičkové a výkonné vybavení, vojenské i dvojúčelové.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa