Středa 19. ledna 2022
Svátek slaví Doubravka, zítra Ilona
Oblačno 2°C

„Narcistní pitomci!“ Psycholog se v Epicentru opřel do narušitelů karantény. Vánoční návštěvy neodmítá

Autor: Pavlína Horáková - 
3. prosince 2021
05:00

Devastující vliv na naši psychiku. Právě takový je nekončící koloběh nadějí na návrat do normálu a následovné uzavírání společnosti, uvedl psycholog Daniel Štrobl ve čtvrtečním Epicentru Blesk Zpráv. Expert vyzval k tomu, abychom si uvědomili, co nás více spojuje, než rozděluje. Pro lidi, kteří porušují karanténu, a ohrožují tak nákazou ostatní, měl nekompromisní vzkaz. Ale na rozdíl od loňského apelu tehdejšího ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) neodmítl v principu návštěvy příbuzných a známých o Vánocích.

Stres, kterým na krizové situace reagujeme, není podle Daniela Štrobla sám o sobě škodlivý, měl by však být pouze krátkodobý. Problém je tedy délka období, po které jsme mu vystavováni.

„Strádání, které je bez konce a trvá už rok a půl, má devastující vliv v tom, že nás vhání do depresí, (…) a odčerpává nám spoustu energie, čili důsledkem je, že část lidí je vyčerpaná, část je bez nálady, část lidí začíná výrazně postrádat cokoliv, co by jim v životě dávalo smysl, a část lidí reaguje agresí na tuto situaci… to, co je největší průšvih, je, že nevidíme světlo na konci tunelu,“ popsal psycholog v Epicentru dopady současné pandemické situace.

K polarizaci společnosti, až k rozdělování pomyslnou čarou na očkované a neočkované, spějeme podle Štrobla už desítky let. Příčinu vidí v narcistním vnímání světa.

„Já jsem středem vesmíru, já mám právo rozhodovat o všem. Já očekávám, že se společnost podřídí mně, ne já jí. A já jsem tu proto, abych realizoval svoje cíle, abych se stal někým výjimečným, a očekávám, že ostatní mne jako výjimečného budou brát,“ popsal expert problematické nastavení některých lidí, kterému přispívá škola i to, jak vychováváme děti.

Podle Štrobla dotyčné formují rodiče, kteří jsou sami narcistní. A přidal postřeh, který podle jeho slov hraje klíčovou roli: „Vždycky tomu tak bylo, že rodiče chtěli, aby se jejich děti měly lépe než my. Jinými slovy, své přání podřadí, a důležitější je to dítě. Dneska je to jinak. Spousta rodičů bude ráda, když se jejich děti budou mít stejně dobře jako oni, anebo, a to je horší, si skrze děti realizují své vlastní plány… aby (jejich děti) dokázaly to, co oni sami nedokázali.“

„Narcistní pitomci“ a osobní zodpovědnost

Rozdělování společnosti pak jen prohloubil a zveličil nástup sociálních sítí a problémem je podle Štrobla to, že individualistické vnímání sama sebe nejde ruku v ruce s osobní zodpovědností.

Lidem, kteří vědomě porušují karanténu a neberou ohledy na ostatní, psycholog vzkázal: „Jsou to narcistní pitomci, kteří se považují za střed světa, já můžu všechno, já se nemusím s nikým dělit a nemusím přijmout žádná opatření...  nežijeme tu sami ve vzduchoprázdnu.“

Odborník poukázal na fakt, že tato opatření stanovila vláda, kterou jsme si demokraticky zvolili, a proto, i když s těmi opatřeními do určité míry třeba nesouhlasíme, je potřeba dodržovat je. Štrobl pro dokreslení použil srovnání s omezením rychlosti v obci na padesát. Ne ve všech obcích s tím souhlasíme, přesto ho musíme dodržovat.

Obrovský vnitřní konflikt

Štrobl, který byl také expertním pracovníkem ministerstva obrany a Generálního štábu Armády ČR, přiznal, že pro něj jako psychologa je snazší vůči neočkovaným pociťovat respekt a empatii. Na druhou stranu zdravotníci v první linii mají jinou, velmi náročnou situaci. A v této souvislosti zmínil i kontroverzní problém, kdy zdravotníci empatii s neočkovanými ztrácí a tím prožívají obrovský vnitřní konflikt mezi hněvem na pacienta a potřebou mu pomoci. Jejich situaci přirovnal k válečnému lékaři, který musí ošetřit vojáka z nepřátelského tábora.

Video Imunolog Hel o omikronu: „Černý scénář“, kterého jsme se obávali. Pomohou vakcíny? - Pavlína Horáková

„Nenechme se rozeštvat! Toho, co nás spojuje, je mnohem víc, než toho, co nás rozděluje… nenechme se vmanévrovat do situace, že jediná věc, o kterou se teď hraje, je očkování, neočkování a podle toho se budeme dělit, to je prostě špatně,“ zdůraznil, že názory na vakcinaci by neměly být důvodem ke konfliktům, nebo dokonce k ukončení vztahu.

Vánoční návštěvy by nicméně neomezoval a přiznal, že to pro mnohé nebude lehké období. Lidé se však nemusí bát být smutní, nemusí to být podle jeho slov veselé Vánoce, možná stačí, když budou šťastné. 

Další videa