Pátek 1. března 2024
Svátek slaví Bedřich, zítra Anežka
Oblačno 11°C

Stropnický z Izraele pro Blesk: Rakety nad hlavou, ochromený život a teroristé z Hamásu

Video se připravuje ...
Autor: Pavlína Horáková, Dagmar Machotová - 
18. května 2021
16:13

Poté, co se Izrael stal premiantem ve zvládnutí koronaviru a život v zemi se pomalu vracel do normálu, došlo na útoky palestinského Hamásu, izraelská armáda začala bombardovat Pásmo Gazy a v zemi se rozhořel válečný konflikt. Obyvatelé jsou denně vystavováni raketovým náletům. Podle českého velvyslance Martina Stropnického čelí Izrael s trochou nadsázky krvavé předvolební kampani ze strany hnutí Hamás. Život je ochromen na maximum. Stropnický označil v pořadu Epicentrum na Blesk.cz Hamás za teroristy.

„Stalo se to v nešťastnou chvíli. Země úspěšně zvládla očkování proti koronaviru a život se pomalu vracel do normálu, “ řekl v pořadu Epicentrum na Blesk.cz český velvyslanec v Izraeli Martin Stropnický. Dodal, že pokud byl člověk naočkovaný, dostal zelený pas a mohl normálně fungovat. Proočkovanost v Izraeli u věkových skupin od 12 let se blíží 90 procentům. 

Video  Epicentrum - velvyslanec v Izraeli Martin Stropnický promluvil pro Blesk.cz.  - Pavlína Horáková
Video se připravuje ...

Stropnický v pořadu popsal i fungování české ambasády a život v zemi, který se ocitl v útlumu kvůli válečným střetům.

Tunely pro teroristy za miliony dolarů

„Hamás nejsou radikálové, to nejsou ani aktivisté, jak často čtu. To jsou teroristé. Dvacet tisíc členů Hamásu drží jako rukojmí dva miliony Palestinců v Gaze,“ zdůraznil jádro problému Stropnický a dodal, že Izrael není v pozici, aby na sebe nechal poslat 3500 raket a pak prosil o odpuštění. „To už by jako stát neexistoval, ale má prostě co do činění s několika tisícovkami cyniků a teroristů, a tak se musí bránit,“ podotkl Stropnický.

Někdejší ministr obrany zmínil, že tunely v Gaze, které Izrael vybombardoval, nejsou kryty pro občany, ale slouží jako kryty pro elitní teroristické jednotky.

„Kilometr takového tunelu stojí půl milionu dolarů a těch kilometrů jsou desítky. Takže to jsou desítky milionů dolarů, které místo aby šly na zlepšení životních podmínek, jdou na výstavbu tunelů pro elitní hamáské vojáky,“ povzdechl si Stropnický. Kromě krytů pro vojáky slouží tunely také jako zásobovací cesty pro armádu Hamásu. 

Krvavá předvolební kampaň

Arabové mohli využívat všechny výhody izraelského systému, měli k dispozici kvalitní služby, izraelské pasy a nikdo z nich se nehrnul do Palestiny. Což Hamásu vadí. 

„V Palestině měly být volby, které byly odloženy. Hamás má v Palestině konkurenční hnutí Fatah, které je umírněnější, není to teroristická organizace. A v téhle situaci Hamás potřeboval vyslat Arabům silný vzkaz, že je to on, kdo bude hájit jejich zájmy,“ vysvětluje příčinu současného konfliktu velvyslanec. Podle něj není cílem Hamásu dohodnout se s Izraelem na nějakém kompromisu, ale zrušit Stát Izrael. „S velkou nadsázkou ten konflikt může být nejkrvavější formou předvolební agitace.“

Klíč k řešení

Izrael nemůže ten konflikt ukončit jako v továrně, že si píchnou odchod. Musí ho ukončit, aby byla co nejvíce poznamenána infrastruktura hnutí Hamás, včetně osobních ztrát na velitelských místech,“ řekl Stropnický a dodal, že pokud to neudělá, tak se za pár měsíců může „těšit“ na něco podobného. Optimistický scénář vidí velvyslanec v tom, že by se za pár dní mohlo začít mluvit o jednání. 

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

denisz ( 19. května 2021 01:11 )

Má pravdu, Hamás je teroristická organizace, udržující se u moci bez voleb. To by si měli na celém světě uvědomit pří posuzování tohoto konfliktu. Palestinský stát nikdy neexistoval, takže boj za osvobození Palestiny je jen záminka k barbarským zákeřným teroristickým útokům muslimů. Oblast dnešní Palestiny a Izraele měla v držení Velká Británie. Ta se v roce 1948 rozhodla společně s OSN, že tuto oblast rozdělí pro Židy a Araby na stát Izrael a stát Palestinu. S tím, že město Jeruzalém zůstane mezinárodní zónou. Že s tím Palestinci tenkrát nesouhlasili, je opravdu jen jejich problém.
Projevem měsíčního svátku ramadánu jsou návštěvy mešit, kde imámové vyzývají k boji proti nepřátelům v čele s Židy. Když se rozparádění věřící vyhrnuli z mešit, napadali tento rok v Jeruzalémě náhodné chodce, kamenovali auta a demolovali vše, co šlo. Nadšení mladíci fackovali v tramvajích a autobusech osamělé Židy a uveřejňovali násilné scény na společenských sítích, což vedlo k dalšímu napodobování. Palestinci nemají zájem na realistickém řešení konfliktu. Např. v roce 2005 Izrael vrátil Palestincům část území v pásmu Gazy. Ovládl jej islamistický Hamás a odsud podnikali teroristické útoky na Izrael a zavinil 3 války. Tak to dopadá, když jste hodní empatičtí k nezbedným.

deratizater ( 18. května 2021 20:32 )

Teroristi nebo vlastenci? Palestincům byla uloupená rodná hrouda Gaza z které byli vyhnání a tyto současné nepokoje spustilo nemravné rozhodnutí Izraelského soudu který zkonfiskoval ve prospěch nových osadníků více než dvacet nemovitostí Palestinců v Jeruzalémě. Izrael nemá ve svém agresivním konání ve světě podporu kromě Česka a USA a to taky o něčem svědčí.

IngKecner ( 18. května 2021 16:38 )

Je to smutné, ale když jim nikdo nepřistřihne křidélka ......

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa