Čtvrtek 30. května 2024
Svátek slaví Ferdinand, zítra Kamila
Oblačno, déšť 21°C

Pompeo „vlezl“ Zemanovi do dovolené, tvrdí diplomat Žantovský. A řekl, v čem Petříček selhal

Video se připravuje ...
Autor: Sabina Dračková, Markéta Volfová - 
13. srpna 2020
05:02

Návštěva Česka na přání Američanů - tak o návštěvě amerického ministra zahraničí Mikea Pompea mluví bývalý velvyslanec v USA Michael Žantovský. V pořadu Epicentrum Blesk Zpráv zhodnotil jednotlivá témata schůzek. Podle jeho slov je překvapivé, že šéf americké diplomacie v Česku strávil téměř tři dny. V návštěvu prezidenta Donalda Trumpa do voleb v USA - a zřejmě ani po nich - už český diplomat nedoufá, to, že nepřijel, je podle něj selhání české diplomacie. Žantovský si v Blesku také „rýpl“ do prezidenta Zemana.

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo se na své návštěvě Česka setkal se svým českým protějškem Tomášem Petříčkem (ČSSD), premiérem Andrejem Babišem (ANO), druhým nejvyšším ústavním činitelem, předsedou Senátu Milošem Vystrčilem (ODS) a oficiální program zakončil zdvořilostní schůzkou s prezidentem Milošem Zemanem, nejvyšším ústavním činitelem. 

„Bude mě velmi zajímat, jestli ministr Petříček nebo premiér Babiš mají nějaký konkrétní projekt, zájem nebo plán, který chtějí Američanům tlumočit a kterým by americká strana mohla oplatit tak trochu tu pohostinnost, které se jí u nás dostává,“ řekl v pořadu Blesku Epicentrum diplomat a bývalý velvyslanec ČR ve Spojených státech amerických, Izraeli a ve Velké Británii Michael Žantovský a zmínil například investice.

Video  Vystoupení amerického ministra zahraničí Mika Pompea V senátu. (.)  - Senát Parlamentu ČR
Video se připravuje ...

Diplomat vtipkuje: Člun by Pompea se Zemanem neuvezl

„Já si skutečně myslím, že není tahle schůzka na té návštěvě to nejdůležitější,“ říká diplomat Žantovský k setkání se Zemanem. O tom svědčí i to, co uvádí americká diplomacie. Na oficiálním webu amerického ministerstva zahraničí byla uvedena dvě oficiální setkání - ta úterní s českým protějškem Tomášem Petříčkem a ta středeční s premiérem Babišem.

„Každý ministr zahraničí, který přijede, má pochopitelně zájem se setkat s hlavou státu, ať už je to kdokoliv. Nevím, do jaké míry o to setkání stál prezident Zeman. Myslím si, že mu to trošku narušilo prázdninový program,“ míní diplomat Žantovský.

Do podoby dovolené, kterou v posledních dnech na Vysočině Miloš Zeman trávil, se Žantovský neváhal mírně strefit: „Setkání obou činitelů na gumovém člunu na rybníce by asi bylo těžko představitelné. Navíc by to ten gumový člun asi neunesl.“ Setkání představitelů mělo podle něj vyjádřit spíš respekt k České republice než přímo k Zemanovi. „Je to zdvořilostní gesto uklonit se ČR v osobě jejího prezidenta,“ dodává.

Žantovský: Trump nepřijel, naše diplomacie selhala

O Pompeovu návštěvu podle informací Žantovského prý stáli hlavně Američané. Prezident Donald Trump vyslal ministra zahraničí před prezidentskými volbami do střední Evropy jako jakousi „reklamu“.

„Pompeo pochopitelně zastupuje prezidenta Trumpa a ty obrázky, které se dostanou zpátky do Ameriky z Prahy, z Varšavy, z Lublaně a z Vídně, budou tvořit kolorit k začátku prezidentské kampaně. Američané stojí o to, aby to byl bezkonfliktní kolorit, aby to vypadalo hezky,“ tvrdí. Žantovský také pro Blesk v pořadu Epicentrum řekl, že hodnotí jako selhání to, že česká diplomacie nebyla schopná do Česka „přivézt“ prezidenta Donalda Trumpa.

„Navštívil jiné evropské země poblíž, čili to nebylo úplně nemožné, ale tam byl ten problém, že nevycházela ani ta návštěva opačným směrem prezidenta Zemana ve Spojených státech,“ shrnuje Žantovský s tím, že největším úspěchem české diplomacie za dobu úřadování Trumpa je návštěva Babiše v Bílém domě.

Video  Babišovi a Trumpovi v Bílém domě: Blesk Zprávy byly u napjatě očekávané přijetí českého premiéra přímo v Oválné pracovně  - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy
Video se připravuje ...

Spíš než návštěvu Donalda Trumpa by Žantovský očekával příjezd do Česka od jeho vyzyvatele Joea Bidena, pokud by listopadové prezidentské volby vyhrál. Ten už v Česku ostatně několikrát byl, jednou ho jako senátor vítal i sám Žantovský.

Vypadá to hezky, hodnotí Žantovský doprovod manželky

Americký ministr vzal s sebou do Česka i manželku Susan, ruku v ruce vystupovali na ruzyňském letišti z amerického vládního speciálu. „Když se vracím k tomu mediálnímu pohledu a vyznění, tak to vypadá vždycky hezky,“ říká Žantovský k ministrovu doprovodu. To, že se státníky přijíždí i jejich partnerky, není vždy pravidlem, nicméně je to běžná praxe.

Volby do Senátu 2020: Kdy a jak Češi zvolí třetinu senátorů?

„Partner má v takovém případě oficiální postavení a vlastní program. Obyčejně je na manželce toho hostitele, aby se o toho partnera postarala,“ říká Žantovský. 

Manželka Tomáše Petříčka Iva s Pompeem a jeho chotí po boku svého muže zamířila do plzeňského pivovaru. Ve středu už americkou dvojici společně s Andrejem Babišem v Kramářově vile vítala jeho manželka Monika. Dámy pak společně poobědvaly v zahradě a pak se prošly po Karlově mostě.

Video  Pompeo s Babišem odmítli posilování Ruska a Číny. Američané touží dostavět Dukovany  - abl
Video se připravuje ...

panda82 ( 14. srpna 2020 10:43 )

Zemanovi do dovolené, senátoři Pompeovi do p.r.d.e.l.e, to jsou politici ,

zeleny.ropak ( 13. srpna 2020 17:36 )

U nás se říká: Seš hlópé, jak dva dni staré pes.

holahej ( 13. srpna 2020 12:55 )

ketller Dobré poděkování a připomenutí jak by se opozice usákům lízala řiťku a plazila se po břiše. On stačil ten vlastizrádce Vystrčil dělat českým zájmům ostudu.

sorgedoktor ( 13. srpna 2020 09:43 )

Takze neprijel prtezident USA...Dovede si nekdo predstavit kolik by stala ta euzna zabezpecovaci zarizeni...Viz Sakal, strileni na de Gola atd.Budmeš radi ze sedi doma

xxxx678 ( 13. srpna 2020 08:55 )

Snad si pan ministr od nás odnese víc, než jen pěkný výhled na Prahu z Kramářovy vily, milé přivítání v Senátu, atraktivní manželku našeho premiéra a dobré pivo.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa