Britský velvyslanec Archer exkluzivně: Brexit? Po frustraci přichází úleva!

Autor: Martin Valeš, bob - 
29. ledna 2020
05:50

Rozvod s Unií, tedy brexit, se blíží. Posledního ledna Spojené království vstoupí do tzv. přechodného období. Jaká panuje nálada na ostrovech, řekl Blesku v pořadu Epicentrum britský velvyslanec v Česku Nick Archer (59). Velvyslanec promluvil i od „odloučení“ prince Harryho a Meghan od královské rodiny a pravidlech královského dvora.

Během přechodného období, které má trvat do konce letošního roku, bude Londýn stále přispívat do unijní kasy i dodržovat její pravidla. Také se ale v této době musí dořešit všechny obchodní a další záležitosti. „Je to vítaná zpráva pro občany, studenty, turisty, že se pro ně tento rok nic nezmění. Změny jsou v politice a v symbolice, a také co do nálady v Británii. Když jsme spolu diskutovali v minulosti, panovala frustrace kvůli procedurám, kvůli nejasnostem, kvůli neschopnosti brexit dokonat. Teď přichází úleva, že se to už povede,“ řekl Archer Blesku.

Britský velvyslanec v Česku Nick ArcherBritský velvyslanec v Česku Nick Archer | Blesk:Robert Klejch

„Nabídli jsme vstřícné podmínky Čechům, kteří v Británii už studují nebo pracují, ale o budoucnosti musíme ještě vyjednávat,“ upozorňuje také. Sám si ale neumí představit, že by se Spojené království bez pracovníků z jiných zemí obešlo.

A nastínil plány své země, již nyní řídí premiér Boris Johnson (55), na život mimo Unii. „Vláda se jasně vyjádřila, že už nebudeme pravidla přijímat, budeme mít nezávislé zahraniční, hospodářské a obchodní politiky,“ uvedl velvyslanec s tím, že lidé budou Spojené království vnímat jinak. „Chceme se stát vlivnou silou ve prospěch dobra,“ maluje si Archer.

Nafouknuté drama

Megxit, tedy „odloučení" Harryho, vévody ze Sussexu, a jeho manželky Meghan od královské rodiny, kteří se přestěhovali do Kanady, je podle Nicolase Archera zbytečně přefouknutý. „Já to chápu jako soukromou návštěvu, cestují na britské pasy. Avšak je kolem toho spousta spekulací a prostě nevíme, jak to bude v budoucnu. Tato záležitost není tak složitá, jak možná slýcháme,“ zdůraznil.

Princ Harry a Meghan s dítětemPrinc Harry a Meghan s dítětem | archiv Blesku

A to i přesto, že britská média psala, že toto odstoupení Harryho a Meghan bylo pro rodinu šok, že nedali pořádně vědět. „Myslím, že pokud chcete dělat soudy o královské rodině na základě toho, co čtete v novinách, musíte být obzvláště opatrní. O každé záležitosti bude několik různých zpráv,“ prohlásil diplomat s tím, že vše se za nějaký čas vyjasní. Ne každý se podle něj hodí na náročný královský život.

Celý záznam rozhovoru můžete sledovat zde:

Video Brexit se stihne, Češi mají i nadále dveře k nám otevřené, řekl velvyslanec v ČR Archer. 

 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

cid2000 ( 1. února 2020 17:12 )

Brusel je v dnešní době především nástroj poli­tiky,­propa­gandy,­omezo­vání práv jednotlivých národů,nucené řízené migrace,spousty zákazů, restrik­cí,po­kut,př­edělá­vání historie,uvalovaní sankcí,genderových deviantních neziskovek atd.To je ten základní problém všeho!­!Obcho­d,vzá­jemný business států je taky různě omezován kvótama,které vymýšlejí silnější státy v EU a různě dle zákulisního handlu pak přerozdělují na úkor ekonomicky slabších menších členů atd.!!Je to složité, ale Brusel nasadil všem menším státum okovy!! Bohužel,prvotní myšlenka svobody,obchodu je pryč!!

zdenek43 ( 29. ledna 2020 10:18 )

takze se ANGLANI bali?? platit podle jejich lzich 18,2 miliardy liber rocne ....... ALEEEEE UCET ZA BREXIT ?? a neeee konecny ...... Účet za brexit: 130 miliard liber, a pořád nekončíme

Od osudového referenda v roce 2016 stál brexit britskou ekonomiku už 130 miliard liber. Ukazují to propočty agentury Bloomberg.... účtenka za brexit asi ještě poroste. Jenom letos by se celkové náklady na historickou rozluku Británie a Evropské unie mohly zvýšit o 70 miliard liber ... TAKZE JSME zase ZATIM na 200 miliardach liber ..... """"" .. ledna EU skutečně opustí. Jak se ale bude srovnávat s chystanou obchodní dohodou s EU a bude řešit problémy s produktivitou, které brzdily růst od finanční krize, bude se účet za brexit asi dál zvyšovat .. Z V Y S O V A T !! """""

TO JE SKUTECNE KSEFTTTTT za vsechny prachy .....

jinak dalsi oblbovak PRACUJICI CIZINCI?? z EU . . . no hlavne , ze do Anglie uz neproudi evropane z EU kteri museli v Anglii M A K A T jinak by nedostavali davky ,,, ale migranti z mimo EU dal do Anglie proudi statisice A V ANGLII NEMAKAJI a JSOU JEHN a JEN na socialnich davkach --- dalsi kseft za vsechny prachy . . . .

zdenek43 ( 29. ledna 2020 09:52 )

Po frustraci přichází úleva! zase tak ANGLICKE . . . LZI - POLOPRAVDY ale hlavne TY lzi a vychcankovstvi . . . UZ Z EU nic nemuzou dojit tak z d r h a j i . . . . . hlavni duvod byl - !!!!! Požadavek snížení britského příspěvku do společného rozpočtu vznesla znovu konzervativní premiérka Margaret Thatcherová. Na summitu ve Fontainebleau v roce 1984 svým výrokem: „Vraťte nám naše peníze,“ a pohrůžkou zastavení plateb do rozpočtu ES dosáhla tzv. britského rabatu, který zaručoval návrat 66 % z čistého britského příspěvku do rozpočtu. Od roku 2007 je britský rabat mírně snížený, ale jeho princip zůstává stejný. „Roli britského r a b a t u během vyjednávání finanční perspektivy na léta 2007-2013“. !!!!! - AAA ted NICCCCCC --

tiii vychcankove Anglani si naivne mysleli, ze budou EU STRASIT v y d i r a t ODCHODEM ... tak ze se EU pok ali a necha Anglanum R A B A T !! a onooo nicccc - TAKZE BRITOVE HODILI COPEM a vylezli z toho systemu - ktery aktivne sami vytvareli !?!? - - - a to se hroutili kdyz meli platit ?? - Británie posílá do Bruselu každý týden 350 milionů liber, hlásají odpůrci jejího setrvání v Evropské unii..,18,2 miliardy liber ročně JENOMZE TO BYLA TA MEGA-LEZ .... Na peněžní toky mezi Spojeným královstvím a Unií se ale do značné míry dívají pokřivenou optikou - Velká Británie zaplatila do unijního rozpočtu v roce 2014 zhruba 14 miliard eur. Thatcherovská sleva přitom přesáhla 6 miliard eur. Stále jde ale jen o hrubé výdaje, proti nimž je třeba započítat dotace a granty, které Británie z unijního rozpočtu ve stejném období čerpala. Ty v roce 2014 činily bezmála 7 miliard eur. Zajímavostí je, že takřka polovina těchto plateb směřovala do zemědělství...

bobeszchaloupky ( 29. ledna 2020 08:07 )

Češi z unie vystoupí až tam budou sami

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud