Vzpomínky na Kuberu, děs z koronaviru a předražený e-shop: I to nabídlo Epicentrum

Autor: Bohuslav Štěpánek - 
25. ledna 2020
06:00

Nový koronavirus si vybírá další oběti a pronikl už i do Evropy. Hlavní hygienička ČR Eva Gottvaldová přiznala, že zatím nikdo neví, jak nebezpečný je a jak snadno se z člověka na člověka přenáší. Ředitel portálu Hlídač státu Michal Bláha popsal, o kolik by elektronické dálniční známky podle předražené zakázky vyšly ročně dráž než papírové. A místopředseda ODS Miloš Vystrčil vzpomínal na zesnulého předsedu Senátu Jaroslava Kuberu (†72). Takový byl týden v Epicentru.

Podle ředitele portálu Hlídač státu Michaly Bláhy byla zakázka na elektronické dálniční známky za 401 milionů korun až desetkrát předražená. „Vyšlo nám, že elektronická dálniční známka je dražší ročně o 75 milionů korun, než papírová dálniční známka, což je fascinující,“ prohlásil.

Přitom papírovou dálniční známku je nutné vytisknout, jako ceninu zaevidovat, rozvést do celé ČR. A pak ji prodat. „A tahleta operace je levnější, než když tutéž věc uděláte elektronicky, virtuálně v počítači,“ zdůraznil.

Video Epicentrum: Dálniční známka 

Kubera kouřil i ve vládním speciálu

Vášnivý kuřák Jaroslav Kubera (†72), zesnulý předseda Senátu ČR, prý dokonce kouřil i ve vládním airbusu, na tamní toaletě.

„Víte, jak vyfukoval ten kouř? Nevíte? On si dal šluka, potom spláchl a jak se to otevřelo, tak do toho foukl v tý době, protože jinak by se tam rozsvítila ta světýlka, čidla,“ vyprávěl ve středu v Epicentru místopředseda ODS Miloš Vystrčil.

Video Epicentrum: Vystrčil o Kuberovi 

Deprese středního managementu

Podle psycholožky Radany Roveny Štěpánkové nejvíce depresemi trpí ne nejvyšší management, ale střední, protože na něj jdou tlaky jak seshora, tak zespoda. „To jsou nejvíce depresivní lidi, protože mají nejmenší vliv a mají plnit samá očekávání,“ vysvětlila odbornice. Právě to vyvolá pocit bezmoci, což vede ke vzniku deprese, depresivity.

„I když třeba člověk chodí a říká ,já vím, já mám být rád, že mám tu dobrou práci, jako jsou na tom lidi hůř, vlastně mi nic nechybí‘, ale takovýto pocit nesmysluplnosti, bezmoci je součástí právě toho, že se něco potlačí, člověk není sám sebou,“ doplnila.

Video Epicentrum: O depresích 

Přenos koronaviru zatím s otazníky

„Předpokládáme přenos z člověka na člověka, přičemž ještě tady nemáme identifikované, jak lehce ten přenos probíhá,“ řekla hlavní hygienička Eva Gottvaldová. Zatím se ví, že se nákaza novým koronavirem šíří ve velmi blízkém mezilidském vztahu, jako v rodinách nebo mezi zdravotnickým personálem a pacienty.

Video Epicentrum o koronaviru 

„Předpokládáme, že princip bude stejný, jako u kapénkových infekcí a právě prevencí u kapénkových infekcí je, tak jak my v chřipkových sezónách říkáme, vyhýbat se velkému shromáždění lidí,“ dodala.

Celé záznamy jednotlivých dílů pořadu sledujte zde:

Video 75 milionů ročně navíc: „Elektronické dálniční známky vyjdou dráž než papírové,“ říká Bláha. - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video Jaroslav Kubera (†72) kouřil i ve vládním letadle, vzpomíná Miloš Vystrčil. - Jakub Veinlich, Lukáš Červený
Video „Depresemi trpí nejvíc střední manažeři, mají malý vliv,“ řekla psycholožka. - Blesk TV
Video Boj se smrtícím virem i uvěznění Češi: Hlavní hygienička přiblížila šíření nákazy. - Bohuslav Štěpánek, Lukáš Červený

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud