„Hazard se životy,“ čílí se exministr na Smartwings. Expert: Let bez motoru je vždy riziko

Autor: Matouš Voldřich, Bohuslav Štěpánek - 
29. 8. 2019
05:02

Let stroje české společnosti Smartwings s jediným funkčním motorem z řeckého Samosu do Prahy řeší tuzemské letecké úřady. Pracovníci Smartwings tvrdí, že pilot postupoval podle předpisů, nicméně bývalý pilot Ladislav Keller (60) varuje, že let s jedním motorem je vždy rizikem!

Ke zmíněnému letu došlo minulý čtvrtek na trase Samos – Praha, kdy nad Egejským mořem Boeingu 737-800 přestal fungovat levý motor.To se stává poměrně často. U dvoumotorového letounu to ale znamená, že letadlo už nemá žádnou zálohu, když dojde k vysazení druhého motoru nebo dalším komplikacím, je již problém s takovým letadlem přistát. Z tohoto důvodu se obecně doporučuje přistát na nejbližším vhodném letišti,“ řekl v Epicentru Blesku.cz zkušený pilot Ladislav Keller, který létal i se zmíněným strojem.

Bylo to bezpečné?

Vedení společnosti Smartwings si však za bezpečným vypravením letu stojí.Evropská agentura pro bezpečnost letectví (EASA) dala za pravdu naší společnosti a potvrdila naše stanovisko, že rozhodnutí o letišti vhodném pro přistání náleží veliteli letadla,“ řekla Blesku Vlaďka Dufková, mluvčí Smartwings. Na přímý dotaz Blesku, zda kapitán nahlásil výpadek motoru letovým kontrolám během cesty, však neodpověděla.

Úřady prošetřují

Okolnosti výpadku motoru i bezpečnost samotného letu prověřují české úřady. Ústav pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod se zabývá samotnou poruchou, zatímco Úřad pro civilní letectví (UCL) zjišťuje, zda nebyla ohrožena bezpečnost pasažérů a posádky. „Nedošlo k přistání na nejbližším vhodném letišti tak, jak je to v zájmu bezpečnosti posádky a cestujících na palubě,“ řekl ředitel UCL David Jágr.

Výsledky vyšetřování by měly být známé během několika týdnů, v úterý úřady požádaly společnost Smartwings o vysvětlení celé situace a na její odpověď čekají.

Ke kauze se vyjádřil i bývalý ministr zemědělství Marián Jurečka (38, KDU-ČSL), který chce téma otevřít na podvýboru pro dopravu. „Chci vědět, jak k tomu UCL bude přistupovat a jaká budou opatření, aby se to neopakovalo,“ uvedl na twitteru. Podle něj šlo o „hazard se životy pasažérů“.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

Kolotuk ( 29. srpna 2019 15:12 )

No naštěstí Jarda si nepořídil v podzemí střelnici. Tak jako jeho nástupce fitko a golfový trenažer. V době kdy neměli téměř na výplaty a rozprodávaly vše co nebylo přivařené.

Kolotuk ( 29. srpna 2019 15:09 )

Zato ty jsi woe sežral Šalamounovo lejno!

agfor ( 29. srpna 2019 14:47 )

To to s těma aerolinkama dotáhl Luftjarda dost daleko, že teď, když vypadl, musí šetřit na benzínu a lítat jen na jeden motor.

cikrt ( 29. srpna 2019 10:30 )

Jurečko ty bys tak maximálně mohl posoudit, zdali byl hnůj rozmetán rovnoměrně.

blecktajp ( 29. srpna 2019 09:44 )

Greta říkala, že to teď bude nový standard v létání, aby se snížila uhlíková stopa letadel.

Zobrazit celou diskusi
Další videa