Psí a kočičí dovádění se může prodražit. Jak pojistit domácího mazlíčka?

Kočičí a psí kusy se vám mohou prodražit  (Autor: Zdroj: Profimedia)
Autor: ula - 
14. října 2015
06:27

Domácí mazlíčci jsou často bráni jako členové rodiny. Nicméně i takový nemluvný člen domácnosti se může pěkně prodražit. Kromě peněz za krmení nebo veterináře přicházejí i nepředpokládané výdaje, jako třeba škoda na sousedově hejnu slepic. Pokud chcete rodinnému rozpočtu ulevit, zkuste svého čtyřnohého miláčka pojistit.

Pes, kůň nebo koza?

Velké pojišťovny vám bez problémů pojistí zvíře, záleží však, o jaké zvíře se jedná, protože řada z nich spadá do specifické produktové řady. Hospodářská zvířata lze například pojistit v rámci zemědělského pojištění.

Mezi domácí a drobná hospodářská zvířata patří psi, kočky, želvy, drobní hlodavci, akvarijní rybky, okrasné a zpěvné ptactvo, včely, drůbež, králíci, prasata, ovce a kozy. Nesmí jít ovšem o zvířata používaná pro výdělečnou činnost.

Pokud chcete pojistit koně nebo skot, vztahují se na ně jiné pojišťovací programy. Pojistit si můžete i exotické zvíře, tam už ale platí jiné podmínky než u psů nebo koček.

Pojištění léčby, nebo pojištění proti utracení

„U větších pojišťoven můžete standardně pojistit svého psa nebo kočku,“ uvádí Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění společnosti Partners. „Můžete si sjednat pojištění léčby v případě úrazu nebo nemoci, pojištění proti uhynutí či utracení, nebo pojištění odpovědnosti za škodu, které může zvíře způsobit,“ dodává Kuběj. Pojištění se nevztahuje pouze na preventivní prohlídky či očkování.

Drahý veterinář

Pokud vlastníte domácího mazlíčka, mohou vaše výdaje na jeho péči vystoupat až do desetitisíců korun. „Cena pojištění záleží na rozsahu a sjednané výši pojistného plnění,“ říká Kuběj. Roční pojistné se tedy pohybuje od 1 300 do 3 500 korun.

Své mazlíčky si pojišťují zejména majitelé ve větších městech, protože tam jsou náklady na veterináře obvykle vyšší. To je jedna z největších výhod. Pokud máte svého mazlíčka pojištěného, část výloh na veterinární léčbu uhradí pojišťovna.

Starého psa nepojistíte

Můžete pojistit pouze zvíře, které nemá dlouhodobé zdravotní komplikace a v minulosti nepodstoupilo žádnou náročnou operaci. „S pojišťovnou se nedohodnete v případě, že vaše zvíře patří mezi ‚starší‘ ročníky,“ upozorňuje analytik. Například devítiletí pes a kočka už jsou nepojistitelní. Některé pojišťovny vyžadují, aby kočka byla mladší 8 let, u psů se to liší podle jejich váhy. Např. pes nad 40 kg musí být mladší 4 let.

Bez spoluúčasti to nejde

Limity pojistného plnění se pohybují od deseti do třiceti tisíc korun. Složitější operace větších psů tedy nemusí zcela pokrýt. Počítat musíte se spoluúčastí, v některých případech může přesahovat i třicet procent celkového plnění. V případě uhynutí nebo utracení vám pojišťovna vyplatí částku odpovídající ujednanému limitu pojistného plnění.

Pojištění si sjednávají hlavně majitelé chovných stanic, pro něž je kočka nebo pes investicí a také otázkou prestiže.

Jak pojistit domácího mazlíčka?

  1. Je potřeba zvolit výši limitu pojištění, tedy výši max. nákladů, které pojišťovna uhradí v případě úhynu zvířete. Kromě toho je třeba i doložení podkladů, na základě kterých může být stanovena hodnota zvířete (např. znalecký posudek na hodnotu zvířete, průkaz původu, doklad o úspěšném absolvování speciálního výcviku, pokud je pes nějak vycvičen, tak i certifikát z dokončeného výcviku).
  2. Rozhodněte se, zda se pojištění bude vztahovat na území ČR nebo na Evropu.
  3. Zvolte si výši spoluúčasti.
  4. Pes musí být zpravidla starší než 6 měsíců, kočka 5 měsíců.
  5. Zvíře musí být označeno mikročipem či tetováním (u České podnikatelské pojišťovny postačuje existence evidenční známky). Zvíře nemusí mít průkaz původu, pojistit tedy můžete i svého voříška.
  6. Pojišťovna může při sjednání požadovat doložení absolvování preventivní prohlídky od veterináře.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud