Častý problém zaměstnanců je, že se bojí ozvat, pokud ze strany zaměstnavatele není něco v pořádku. Nebojte se rvát o to, na co máte podle pracovní smlouvy a zákona nárok. Ve stanovený den na vašem účtě není výplata? Máme pro vás rady, jak se v takovém případě zachovat.
Domácí ekonomka radí: Jak vymáhat dluhy na výplatě?
1.Nepracujte jen na dobré slovo
Pokud chcete předejít problémům s dlužnou mzdou, vždy uzavírejte pracovní smlouvu, dohodu o pracovní činnosti nebo dohodu o provedení práce. „Ať už se chystáte na brigádu, nebo budete vykonávat sezonní práci, vždy by měla být podložená smlouvou,“ říká Pavel Staněk z České asociace věřitelů.
Ještě stále existují lidé, kteří se dohodnou na vykonání práce ústně. Pokud ale nemáte uzavřenou smlouvu, bude se vám těžko dokazovat, že vám někdo dluží peníze. „Máte-li pochybnosti, že vás nabízená pracovní smlouva či dohoda znevýhodňuje, investujte do odborníka, který si ji pročte a poradí vám,“ dodává Staněk.
2.Zapisujte si pracovní dobu
3.Vyzvěte zaměstnavatele k zaplacení mzdy
Dlužná mzda vzniká, pokud vám zaměstnavatel do konce následujícího měsíce po vykonání práce nevyplatil peníze. Pokud skutečně peníze na váš účet nedorazily, vyzvěte písemně zaměstnavatele k zaplacení mzdy. O předání či odeslání výzvy byste měli mít doklad. Nechce si od zaměstnavatele podepsat jednu kopii při převzetí, nebo odešlete výzvu doporučeným dopisem a dodejku uschovejte. I když zaměstnavatel výzvu nepřevezme, dle zákona je považována za doručenou.
4.Zkuste předžalobní výzvu
5.Podejte žalobu
Nic nepomáhá? Budete muset podat žalobu na zaplacení dlužné mzdy. Ta musí být podána do 3 let od splatnosti konkrétní mzdy. „Oslovte advokáta, který vám pomůže žalobu sepsat a podat,“ radí Staněk. „Pokud máte vše řádně podloženo, je vysoká pravděpodobnost, že dlužná mzda bude soudem přiznána, stejně jako nárok na náhradu řízení včetně advokáta,“ doplňuje.
6.Ukončete pracovní poměr
7.Nárokujte si přesčasy
8.Obraťte se na úřad práce