Neděle 26. května 2024
Svátek slaví Filip, zítra Valdemar
Oblačno, bouřka 23°C

Češi vs. Slováci: Kolik utratí a kdo má větší dluhy?

Češi versus Slováci: Kdo je větší pesimista a kdo má větší dluhy?
Češi versus Slováci: Kdo je větší pesimista a kdo má větší dluhy?  (Autor: Zdroj: Profimedia)
Autor: ula - 
29. září 2015
14:47

Velká část Slováků a Čechů utratí veškerý svůj příjem a nezbývají jim žádné rezervy. Zatímco naše sousedy trápí výdaje za jídlo, Češi si stěžují na drahé bydlení. Na rozdíl od Čechů Slováci věří, že se jejich finanční situace časem zlepší. Všichni se shodují na tom, že mají málo peněz.

Slováci mají drahé jídlo, Češi splátky úvěrů

Třetina Čechů i Slováků utratí veškerý svůj příjem a nezbývají jim peníze na spoření nebo investice. Vyplývá to z výzkumu společnosti Nielsem Admosphere.

62 % Čechů uvádí, že důvodem, proč jim nezbývají peníze navíc, je jejich nízký příjem, stejný důvod uvádí 72 % Slováků.

Další důvody už jsou rozdílné. Slováci si stěžují, že mají vysoké náklady na jídlo, Češi zase na splátky úvěrů. Společným důvodem jsou pak výdaje za bydlení.

11 % Čechů a 8 % Slováků připouští, že za jejich nulová konta může život na „vysoké noze“.

Kam s penězi navíc?

Pokud ale nějaké peníze domácnostem přece jen zbydou, Češi je směřují do pojistných produktů, jako je např. životní či penzijní pojištění. Uvedlo to 47 % českých respondentů. Do pojistných produktů však investuje jen 26 % Slováků. U českých a slovenských domácností jsou ale ve stejné oblibě spořící produkty (vkladní knížka, spořící účet...).

České a slovenské dluhy

Peníze navíc putují od Čechů i Slováků na splácení dluhů, jako jsou úvěry a kreditní karty. Většina nechává případné finanční rezervy na běžném účtu.

Slováci: „Bude líp!“

Slováci jsou optimističtější, co se týče jejich finanční budoucnosti. Téměř polovina věří, že do deseti let na tom budou lépe. Češi jsou pesimisté, jen necelých 40 % věří, že bude lépe.

mirres ( 3. října 2015 22:18 )

Proč si do toho jména dáváte to "v"?

ladybug ( 29. září 2015 17:53 )

Přístup k penězům, je, co dělí Česko od Ameriky. Např., když si lidé přejí k vánocům, narozeninám atd., nikdy nezapomenou dodat prosperitu (peníze). Asi se smějete, ale je to positivní psychologie. Třeba na Nový Rok mám určitý ritual, který má zajistit dost peněz na zbytek roku. A víte co, funguje to! U vás lidi pořád mluví o splácení půjček, aby se vyhnuli executorům. A když šetří, tak nechávají peníze sedět na kontě, kde "vydělávají" co, 0.5%?. Lidičky, naučte se hospodařit s penězma. Jak říkají v Americe, plaťte sobě jako první, investujte určitou částku a pak plaťte dluhy.

ivoadler ( 29. září 2015 16:56 )

Jsou to samá měkká data - jak se cítíte, máte dost peněz atd. S tím ať jdou do pr.dele. Co si za svůj plat může koupit Čech a co Slovák, to mně zajímá. Rozpad Československa mě mrzel, ale dneska jsem rád za náš národní stát. Každý pěkně za svý. Kéž by se to dalo realizovat i s Cikány (věta přací).

anjelik ( 29. září 2015 16:19 )

Uz malokdo pracuje u vsa pretoze uz sa aj u vas neoplati robit.Take iste mzdy su ako u nas na vyplate.Tak vacsinou sa ide do nemacka alebo Rakuska.Ale uz aj tam sa nebude moc pracovat kedze uz budu vacsinou tam prijimat utecencov.My sme bol ispolcny stat a bola chyba Klausa a Meciara ze sme sa rozdelili.keby sme boli spolocny stat by sme sa mali lepsie.A nenavideli by sme sa a navzajim by sme si pomahali.Ale to vsetko urobila politika.

moiaza ( 29. září 2015 15:27 )

Šlechta si žije pořád dobře a poddaní žiji v kapitalismu ze dne na den. Je jedno zda na Slovensku, nebo v Čechách. Lepší dluhy, než kupa peněz. Spousta lidí si žije vysoko nad poměry i s dluhy. To je kapitalismus.

Zobrazit celou diskusi