Zakázaná eutanazie na Slovensku: Otec odpojil od přístrojů svého syna

Otec odpojil vlastního syna od přístrojů.  (Autor: Profimedia)
Autor: ČTK - 
28. září 2015
22:40

Slovenská policie podezírá šestačtyřicetiletého muže z Popradu na východě země, že v sobotu odpojil od přístrojů svého čtyřiadvacetiletého syna s poškozeným mozkem. „Policie už muže obvinila z vraždy,“ uvedl server Pravda.sk. Eutanazie není na Slovensku povolena.

Otec Jozef podle policejní verze v sobotu odpoledne přerušil vzduchovou ventilaci, kterou měl jeho syn Dominik napojenou na krk, a mladík se udusil. Mladíkova matka byla tou dobou v nemocnici v Levoči.

„Když pro Jozefa přišli policisté, měl upito... Jestli se opil poté, co chlapec zemřel, anebo to udělal v opilosti, to ať si zjistí policie. Málokdo si ale umí představit, jaké to je pečovat o takového imobilního člověka. Nedává mu to ale právo odpojit mu přístroj, který jej udržuje při životě,“ řekla serveru Cas.sk sousedka.

Vyšetřovatel v Prešově považuje případ za „zvláště závažný zločin vraždy“, a tak v případě prokázání viny hrozí obviněnému 20 až 25 let vězení.

Vzhledem k okolnostem by však podle některých odborníků mohl být trest mnohem nižší. Svou roli také mohl sehrát psychický stav otce, tedy vyšetřování by mělo dokázat, zda byl v době činu příčetný. Okolnosti totiž prý mohly vést k „momentální“ duševní poruše.

„V tomto případu je důležitý motiv. Pokud šlo o nezvratný zdravotní stav, otec zřejmě jednal v přesvědčení, že synovi uleví. Šlo by o tzv. usmrcení ze soucitu,“ řekl serveru Pravda.sk docent Peter Polák, podle kterého by soud v takovém případě mohl upustit od trestu, anebo jej zmírnit, třeba na deset let.

Podobný případ přímé eutanazie na Slovensku si však nepamatuje, a tak by verdikt mohl znamenat precedens. „Nevím, zda se na Slovensku najde soudce, který by si troufl neuložit žádný trest,“ uzavřel Polák.

evita5555 ( 29. září 2015 10:50 )

Ano, také zachraňovanie "života" za každú cenu by malo mať tiež svoje hranice. Ten človek to vydržal 24 rokov a konečne pochopil, že svoje dieťa trápi a že ho zachrániť nemôže. Možno na tom trvala tá matka, ktorá nedokázala dať synovi už konečne pokoj po rokoch utrpenia. Keby bola povolená eutanázia, nemusel by sa obetovať rodič. Ak ho odsúdia, bude to veľká nespravedlnosť, on si svoju mieru utrpenia za 24 rokov už odpykal.

soorry ( 29. září 2015 08:10 )

kdysi děti neschopné života umíraly, dnes pomáhají přístroje,i dospělým, měla by být určená doba, jak dlouho takový život držet. Pohled na živou mrtvolu, tolik let, je deprimující. To bylo vysvobození. Kdoví, kolik je takových. To by nemělo konce....

nemocna ( 29. září 2015 04:02 )

V žádném případě by otec neměl být souzen, to není vražda a ani pohodlnost se o syna starat, když má poškozený mozek a jeho stav by se nikdy nezlepšil spíše zhoršoval, udělal to ze soucitu aby mu ulevil od trápení, je to milující otec který chtěl pomoci svému synovi, určitě to nebylo pro něj vůbec lehké to udělat,určitě si řekl že je mu jedno co s ním bude hlavní je že pomohl svému synovi, nechte jej na pokoji už tak moc trpí, tam sudte opravdové vrahy a né milujícího otce za pomoc svému nevyléčitelnému trápícímu synovi, upřimnou soustrast

217radi ( 29. září 2015 00:09 )

Mám pochopeni! Neodsuzuji! Nikdo z nas by těžko těch 24 vydržel, stále vidět jaké ma to dítě potiže, jaká nás muka !

ivkanatka ( 29. září 2015 00:05 )

Nemohl se dívat na utrpení svého syna....... v takovém případě to není vražda v pravém slova smyslu a já toho otce chápu !!!!!! Spíš mu pomohl od trápení......

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud