Chcete cestovat levně i pohodlně? Zkuste „sdílená auta“ nebo spolujízdu

Chcete cestovat pohodlně a levně? Zkuste carsharing nebo spolujízdu.
 (Autor: Profimedia, Blesk)
Autor: Andrea Ulagová - 
11. září 2015
06:15

Pokud se vám nechce cestovat vlakem či autobusem, vlastníte řidičský průkaz, ale auto je pro vás příliš drahá záležitost, zkuste carsharing. Jedná se o službu, která je alternativou k vlastnictví auta a funguje jako samooblužná a nonstop dostupná autopůjčovna. A pokud se chcete jen levně dopravit z místa na místo, zkuste spolujízdu.

„Sdílení auta“

Náklady na provoz vozu obvykle zatěžují rodinný rozpočet, stejně jako nákup vlastního auta. „Pokud řidič či firma najezdí s autem do 10 tisíc kilometrů ročně, pak se vlastní auto, především nové, vůbec nemusí vyplácet a je levnější používat carsharing,“ vysvětluje Michal Šimoník z Autonapůl.

„Náklady provozu auta si totiž někteří řidiči neumí správně spočítat, největším nákladem vlastnictví auta není palivo, ale právě často ostatní položky jako tzv. amortizace, což je pokles hodnoty vozu v čase, pojištění či servisní náklady. S carsharingem máte navíc jistotu nových a maximálně spolehlivých vozů,“ doplňuje výhody carsharingu.

Stačí vratná záloha a podpis smlouvy

Pokud si chcete půjčovat auto, musíte se zaregistrovat do systému a následně si domluvíte osobní schůzku, kde podepíšete smlouvu. Pak složíte vratnou zálohu, která se může u různých provozovatelů lišit, u Autonapůl je to 5 tisíc korun. Od té chvíle máte přístup ke všem vozům, které provozovatel nabízí.

Auta si rezervujete přes systém v mobilu či počítači, musíte rezervovat i požadovaný čas. Auto si můžete půjčit na hodinu, půl dne, nebo třeba i týdenní dovolenou. „Když odjezdíte, po určitém období zaplatíte fakturu za uskutečněné cesty,“ vysvětluje Šimoník.

„Platí se typicky kombinace poplatků za každou hodinu rezervace a za každý ujetý km, která obsahuje vše včetně paliva, pojištění, amortizace a servisu vozidla či české dálniční známky,“ dodává.

A ceny? Dle typu od 12 Kč za hodinu rezervace a od 3,90 Kč za ujetý km včetně paliva.

„Auta jsou havarijně pojištěná, ale v případě zaviněné nehody nám uživatel musí uhradit spoluúčast na škodě, jejíž výše se liší dle typu auta a ceny způsobené škody,“ odpověděl Šimoník na dotaz, co dělat v případě, že sdílené auto poškodíte.

Carsharing funguje převážně ve velkých městech, informace o něm najdete na webu Asociace českého carsharingu.

Nejezděte stopem, zkuste spolujízdu

Pokud se chcete dopravit z místa na místo a není, kdo by vás odvezl, můžete zkusit spolujízdu. Ceny se pohybují například za trasu Praha–Brno od 80 do 120 Kč, což je levnější než cesta vlakem či autobusem.

„Výhody cestování spolujízdou jsou nesporné, jak pro vlastníka auta, tak pro spolujezdce,“ vysvětluje Martina Čmielová, PR manažerka serveru Jízdomat. „Pro řidiče představuje spolujízda snížení nákladů na cestu, pokud obsadí volná místa, cestující přispívají řidiči požadovanou částkou, a také možnost sociálního kontaktu, což je oceňované především na dlouhých trasách,“ dodala. 

Na většině tras je spolujízda o třetinu až polovinu levnější než vlaky nebo autobusy, o polovinu rychlejší na okresních trasách. Neplatí to jen na trase Praha– Ostrava, kde je v železniční dopravě pro spolujízdu velká konkurence. Často jsou řidiči tak ochotní, že cestujícího naberou na místě, které si určí, a vysadí ho tam, kde si přeje.

Podle Jízdomatu je průměrná cena za 1 km je mezi 0,69 a 0,79 haléře. Cena ale není stejná – zvyšuje se na kratší trasy a snižuje na dlouhé.

Ceny tras:

Praha–Brno: 80–120 Kč

Praha–Zlín: 200–250 Kč

Praha–Ostrava: 180–250 Kč

Ostrava–Brno: 100–150 Kč

Plzeň–Praha: 60–80 Kč

Bezpečnost především

Otázka bezpečnosti a prověřenosti řidičů patří mezi ty nejčastější.

Pokud si sjednáváte spolujízdu, vyhledávejte jen ověřené weby a služby, které dbají na ověřování řidičů. Dobré je zjistit, zda se každý řidič či cestující musí na stránkách registrovat. „Ověřujeme u registrovaných řidičů kontakty a identitu,“ říká Čmielová a dodává: „Na webu si můžete pročíst u každého řidiče osobní historie, komentáře bývalých spolucestujících, kteří mohou udělit i hodnocení.“

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi