Neděle 21. července 2024
Svátek slaví Vítězslav, zítra Magdaléna
Polojasno 30°C

Domácí ekonomka spočítala začátek školního roku: Dražší neznamená lepší

Autor: Andrea Ulagová, David Vaníček - 
3. září 2015
05:01

Průzkumy ukazují, že na začátku školního roku utratí rodiče za vybavení pro děti do školy až 3000 korun. Jenže nákupem aktovky a obalů to nekončí. V průběhu roku se musíte připravit na další náklady, jako jsou školní výlety nebo zájmové kroužky. Na dětech by se nemělo šetřit, ale i tak musíte mít brzdu, jak se finančně nezruinovat.

Drahý lyžařský výcvik? Vyřešeno nákupem z „druhé“ ruky

Natálie je manažerka zaměstnaná na půl úvazku v nadačním fondu, má společnou kasu s manželem, který také vydělává. Mají dvě dcery, starší Natálie letos nastoupila do 7. třídy. Kromě základního vybavení bude rodina přispívat do školního fondu a počítá s tím, že dcera pojede na školu v přírodě nebo na lyžařský výcvik.

„Sice nás minulý výcvik vyšel na tři tisíce, ale ušetřili jsme na výbavě, vše jsme nakoupili z druhé ruky,“ říká matka školačky. Díky tomu ale mohla jet, ne všechny děti takové štěstí mají. „Stále méně rodičů posílá své děti na tyto pobyty,“ říká vedoucí pracovnice Dětského centra Jitka Záhrobská.

Kvalitní přezůvky, ale levnější oblečení

Na čem ale Natálie nešetří, jsou přezůvky. Kvalitní zdravotní obuv vás sice vyjde na 500 až 800 korun, ale budete mít jistotu, že vydrží dítěti déle než jedno pololetí.

„Naopak šetřím na teplácích na tělocvik, nekupuju značkové. Dcera z toho stejně vyroste,“ dodává matka, která veškeré výdaje na školu prochází i se svou dcerou. Děti se už od útlého věku učí nápodobou, získávají specifické stravovací návyky, pohybové, vyjadřují se jako lidé v jejich okolí. Pokud dítě vidí, že rodiče plánují i svoje finance, začnou automaticky plánovat samy, říká Alena Středová, finanční poradkyně. „Když děti vidí, kolik co stojí, a ještě lépe, když si na svoje nadstandardní výdaje typu drahý telefon či tablet samy vydělají, budou si celý život věcí i peněz jinak vážit,“ dodala.

Kolik vás bude stát školní rok a na čem se dá ušetřit? Dozvíte se v pořadu Domácí ekonomka

Video Domácí ekonomka spočítala začátek školního roku: Dražší neznamená lepší - Andrea Ulagová, Jan Jedlička, Lukáš Červený, Petr Soukup
Video se připravuje ...

Máte tipy, jak zvládat domácnost úsporněji? Napište nám svůj příběh na domaciekonomka@blesk.cz

Zájmové kroužky vybírejte pečlivě

Kromě nutných nákladů, jako jsou obědy ve škole, nebo školní družina, jsou tu zájmové kroužky. Jejich cena je závislá nejen na zaměření kroužku, ale také na tom, kdo jej poskytuje. „Větší peníze zaplatíte například za jazykové kurzy, kde je rodilý mluvčí, nebo tam, kde je třeba více lektorů, jako jsou výtvarné kurzy, nebo kurzy vaření,“ vysvětluje Jitka Záhrobská.

Školní družiny: Cenový skok bez možnosti volby

Největší cenové rozpětí mají školní družiny. Zatímco v malých městech, kde na ně přispívá obec, se může jejich cena pohybovat okolo stovky za měsíc, v hlavním městě může družina vyjít až na tisíc korun měsíčně.

Poradci Domácí ekonomky Poradci Domácí ekonomky | Archiv Blesku

Proč Domácí ekonomka?

Každý týden vám redaktorka Andrea Ulagová společně s týmem odborníků poradí v otázkách, na které se ptáte i doma v kuchyni. Hypotéky, šetření, nákupy, tipy a triky, jak vyjít do další výplaty. Každý čtvrtek v Blesku a na Blesk.cz, kde najdete ke každému dílu i televizní pořad. Příští týden vás čeká přehled slev dopravců, o kterých jste možná ani netušili.