ONLINE CHAT
V čem se liší penzijní připojištění a doplňkové penzijní spoření? A můžu mít oboje? (Drahuše)
Foto
Penzijní připojištění bylo možné uzavřít do konce roku 2012, nyní už jen doplňkové penzijní spoření. Souběh obou není možný. Odlišností je více, nejvýznamnější je ta, že "staré" penzijní připojištění má zaručený každoroční neprodělek, na druhou stranu "nové" doplňkové penzijní spoření má větší možnost při výběru investic a v dlouhodobém horizontu by mělo přinést vyšší zhodnocení pro klienty.
Dobrý den, Při jaké částce se odečítá 12.000 Kč u daňového zvýhodnění. Spořím jen 500,.- Kč měsíčně, i já si mohu upaltnit odpočty?? Děkuji Marta(marty@seznam.cz)
Foto
Musela byste spořit více než 1 000 měsíčně. Pak byste si mohla odečíst částku přesahující 1 000,-. Nejvyšší daňové výhody (12 000) tedy dosáhnete, pokud si naspoříte 24 000 za rok.
Dobrý den, jak asi dlouho trvá ukončení smlouvy ( po 60. roku) a vyplacení naspořených peněz? (květa)
Foto
To se může lišit podle podmínek konkrétní penzijní společnosti. Například KB penzijní společnost vyplácí peníze následující měsíc po obdržení žádosti o výplatu.
Dobrý den. Při úmrtí pojistitele může dědic pokračovat v doplňkovém penzijním spoření, pokud ne - co dostane, (zdědí) ?(Sanovič.)
Foto
Po úmrtí účastníka smlouva končí a není již možné v ní pokračovat. Dědic nebo oprávněná osoba určená ve smlouvě získá to, na co měl nárok zesnulý účastník.
Dobrý den, je penzijní připojištění valorizováno podobně jako důchody, nebo je pokles hodnoty naspořených financí (měnovým kurzem, inflací) riziko, které si musíme sami rozmyslet? Kdo ví, kolik bude naspořená částka znamenat za 60 let?(Jiří Hont)
Foto
Vyplácí se pouze naspořené prostředky. Ty se rozpočtou v okamžiku přiznání penze. Každá penzijní společnost může přistupovat lehce rozdílně k případným úpravám již vyplácených penzí.
Dobrý den, co všechno se daní při ukončení penzijního spoření, které neukončím předčasně? Jsou to úroky z naspořených peněz , ....státní příspěvek, ...úroky ze státních příspěvků......? 15% ? Děkuji.(Květa)
Foto
Při řádném ukončení smlouvy formou jednorázového vyrovnání se zdaní 15% případný příspěvek zaměstnavatele (pokud jste jej dostávala) a všechny výnosy. Pokud si necháte vyplatit prostředky formou desetileté a delší penze, nedaní se nic. Pokud by šlo o penzi kratší, než deset let, tak se zdaní jen dosažené výnosy.
Dobrý den, spořím již 17 let do penzijního pojištění. Finanční experti mě, ale říkají, že se vůbec nevyplatí (inflace je vyšší než co dostanu) a že ho mám zrušit a investovat jinak. Jak se na to díváte vy? Děkuji(Hanka)
Foto
Za posledních dvacet let penzijní fondy jen třikrát zhodnotily peníze méně, než kolik byla inflace. Prokázaly tedy , že jsou schopny udržet hodnotu naspořených peněz. Státní příspěvky, možné daňové odpočty a případný příspěvek zaměstnavatele dále přispívají k výhodnosti penzijního připojištění. Navíc se jedná o produkt nízkonákladový, který v porovnání s alternativami na trhu je výrazně levnější pro klienty. Pokud byste uvažovala o alternativách, prosím zvažte i to, že při případném předčasném zrušení smlouvy o penzijním připojištění přijdete o velkou část časem získaných výhod.
Dobrý den,moje matka je důchodce a před pěti lety si uzavřela DPS.Jsem uvedená ve smlouvě jako oprávněná osoba k převzetí nároků v případě úmrtí.Moje otázka zní:dostanu tyto naspořené prostředky v případě,že třeba zjistíme ,že matka má někde nějaký dluh :-( Děkuji,Pavlína(Pavlína)
Foto
V případě úmrtí klienta dostane se ruší veškeré případné exekuce vůči jeho účtu. Oprávněná osoba označená ve smlouvě dostane naspořené prostředky. Případný další majetek, včetně možných dluhů bude předmětem dědického řízení.
vyplatí se dětem zakládat penzijní připojištění,když pjdou až v70 do důchodu,a nevíme kdo tu bude vládnout.(Ladislav)
Foto
Ano, nevíme sice kdo nám zde bude vládnout nejen za 70 let, ale ani za tři roky. To snad ale neznamená, že se vzdáme veškěrých příprav na budoucnost. Pokud založíte spoření dětem, vytváříte jim rezervu do budoucna. A čím déle budete spořit, tím menší pravidelná částka bude potřeba k dosažení vašeho finančního cíle. Pokud si někdo založí spoření na penzi až pár let před důchodem, tak musí spořit nesrovnatelně více.
Prosím o sdělení, zda mohu jít do předdůchodu a přitom mít příjem jako OSVČ. Případně zda je ten příjem omezený nějakou roční částkou. Děkuji.(Mirek)
Foto
Souběh je možný, ale ztrácíte výhodu toho, že v předdůchodu za vás zdravotní pojištění hradí stát a sociální pojištění se neplatí. Jako OSVČ budete muset tyto platby hradit i nadále vy.
Manžel, nar. 1954, z org. důvodů končí PP k 31.5. t.r. Bude žádat o výplatu předůchodu z DPS, naspořeno více jak 300tis., spoří více jak 10 let. Kdy musí žádat, jaké doklady předkládá k žádosti . Doba do nároku na řádný důchod , tj. do května 2017 mu bude započtena jako kdyby pracoval ? Kdo za něj platí zdravotní a sociální poj. ? Musí být v evidenci úřadu práce ? Děkuji. (Hana)
Foto
Stačí požádat penzijní společnost o předdůchod a oznámit u které zdravotní pojišťovny je manžel pojištěn. Nic dalšího není třeba předkládat. Zdravotní pojištění po dobu předdůchodu platí stát. Sociální pojištění se neplatí, doba v předdůchodu se považuje za tzv.vyloučenou dobu.
Dobrý den,u které společnosti mi doporučíte založit nové Penzijní připojištění(Radek)
Foto
Toto rozhodnutí je jen na vás, všechny penzijní společnosti splňují přísné legislativní a regulatorní požadavky. Zvažte třeba i to, do jaké bankovní pobočky to máte nejblíže, nebo pokud využíváte služeb finančního poradce, tak jaké vám dá doporučení. (Samozřejmě vás uvidíme rádi například u nás v KB Penzijní společnosti.)
Dobry den, penzijni pripojisteni mam jiz 15let, kdyz bych chtela vybrat nasporeny obnos, prijdu o statni prispevky? Dekuji Tana(Tana)
Foto
Pokud je vám méně než 60 let, tak pravděpodobně ano. Prosím obraťte se na vaši penzijní společnost, nebo podrobně prostudujte penzijní plán k vaší smlouvě.
Je možné si založit penzijní připojištění v jiné měně, nebo v jiné zemi než je ČR?(Petr K.)
Foto
V cizí měně určitě ne. Co se týče spoření v jiných zemích, pochybuji. Bylo by třeba nastudovat legislativu konkrétního státu. Ale i v České republice spoří cizinci, kteří u nás pracují.
Jak často můžu změnit fond a jeho strategii? Konzervativní na rizikový, nebo zpět? Děkuji za odpověď.(Milena H.)
Foto
Jak často chcete. První změna v každém roce je bezplatná, za každou další v tom samém roce si může penzijní společnost účtovat jednorázový poplatek.
Strhává si penzijní pojišťovna za to, že jí posílám své peníze, nějaký poplatek?(Karolina)
Foto
Nikoliv. U spoření na penzi se neplatí žádné vstupní poplatky, ani poplatky za vedení účtu, či příjem peněz. Jediné dva poplatky, které si mohou penzijní společnosti účtovat jsou omezené zákonem, a to poplatek za správu peněz a poplatek z dosaženého zhodnocení pro klienta. Veškeré údaje, které jsou zveřejňovány o výkonnosti jednotlivých fondů například v tisku jsou již o tyto poplatky očištěné a reprezentují čistý výnos pro klienty.
Dobrý den,prosím už několik let platím penzijní připojištění,je možnost si vybrat naspořené peníze,je mi 53 let.Děkuji.Jarka(Jarka)
Foto
Pokud si budete chtít vybrat peníze před dosažením 60 let věku, musíte tak učinit jen tak, že předčasně zrušíte smlouvu a bude vám vyplaceno odbytné. To je pro vás nevýhodné, jelikož přijdete o veškeré nastřádané státní příspěvky a výnosy z nich.
Dobrý den, jsem OSVČ, v Daňovém přiznání si uplatnuji 12000,-, jak to bude v dalších letech? Bude si OSVČ moci uplatnit 24000,- Děkuji. (Květa)
Foto
Ano i pro OSVČ platí stejné podmínky. Tedy za rok 2016 odečet až 12 tisíc a od roku 2017 odečet až 24 tisíc.
Dobrý den,penzijní připojištění jsem uzavřel před pěti lety.Je mi 67let,můžu ve spoření pokračovat dále,nebo stávající smlouvu ukončit a založit si nové spoření. Děkuji R.(Radim)
Foto
Můžete pokračovat ve spoření na současnou smlouvu, nebo můžete uzavřít smlouvu novou. Výhodnější pro vás je pokračovat ve stávající smlouvě, jelikož už máte odspořených 5 let a můžete si tedy vaše peníze vybrat kdykoliv. Pokud uzavřete smlouvu novou, budete začínat znovu od začátku nový pětiletý cyklus.
Vážený pane Racochu, jak je to prosím s penzij.připojištěním při úmrtí? Měsíční platbu pozůstalý zastaví, je nutné poslat písemnou výpověď? Děkuji Vám (PetraP)
Foto
Datem úmrtí je smlouva ukončena. Pozůstalý nemá povinnost nic vypovídat, ale je žádoucí, aby penzijní společnost informoval o úmrtí účastníka. Prakticky k tomu stejně nejspíš dojde v okamžiku, kdy bude oprávněný žádat o výplatu prostředků.
Dobrý den, je mi 62 let, jsem v dúchodu, platím od r.2000 stále penzijní připojištění 1000,- Kč měsíčně. Peníze zatím vybrat nepotřebuji, ale nechci, aby mi byl zdaněn "bývalý" příspěvek od zaměstnavatele 15%. Jak mám prosím dále postupovat?? Děkuji moc za info!(Vendulka48)
Foto
Zdanění příspěvku zaměstnavatele se vyhnete tak, že až budete žádat o vyplatu, požádejte o výplatu formou penze, nikoliv jednorázového vyrovnání.
Dobrý den, asi jsem neporozuměla - jsem pracující důchodce na částečný úvazek a nadále platím penzijní připojištění ve výši 1000 Kč, díky čemuž dostávám st. příspěvek 230 Kč. Domnívala jsem se, že daňové zvýhodnění je možné až od částek vyšších, takže jsem nikdy nic neuplatňovala. Jak to tedy přesně je? Děkuji. (Eva)
Foto
Máte pravdu. Na první spořenou tisícikorunu měsíčně stát přispívá 230 Kč. Takže na naspořených 12 tisíc ročně přispěje stát 2760 korun. Daňové zvýhodnění je možné čerpat na částku, která těchto prvních naspořených 12 tisíc převyšuje.
Jak to bude s penězi, které v předdůchodu nevyužiji? Když třeba budu mít na penzijku půl milion, ale vyčerpám jen polovinu z toho než dosáhnu na klasický důchod, tak co se stane s tím zbytkem? Vyplatí mi ho v hotovosti? (Barbora)
Foto
Na každý rok předdůchodu musíte mít naspořeno alespoň 90 tisíc Kč. Tyto prostředky vám budou vypláceny v měsíčních splátkách. Pokud byste měla na účtě víc a nečerpala je, tak tyto prostředky vám mohou být vyplaceny po skončení předdůchodu.
Jak moc lidé předdůchod využívají? Přemýšlím o téhle možnosti, ale neznám nikoho, kdo už to zkusil. (Vlasta)
Foto
Ke konci roku 2015 možnosti předdůchodu v celé České republice využívalo 1125 osob.
Jsem důchodkyně a už několik let si poctivě spořím na penzijku pár stovek měsíčně. Kdybych umřela dřív, než si o peníze požádám, co se s nimi stane? Jsou součástí dědictví?(Bláhová)
Foto
Vámi naspořené prostředky budou součástí dědictví, pokud jste si neurčila ve smlouvě oprvávněnou osobu, která by vaše prostředky získala přímo bez nutnosti dědického řízení.
Dostanu peníze v případě předdůchodu z penzijního připojištění najednou nebo každý měsíc poměrnou částku ?(Ondřej)
Foto
Předdůchod je vyplácen výhradně v měsíčních splátkách po celou dobu trvání předdůchodu.
Odpočet 24000 z daňového základu si mohu odečíst už v roce 2017? (Iva)
Foto
Odpočet v této výši si můžete odečíst z příjmů za rok 2017, tedy v daňovém přiznání, které budete podávat počátkem roku 2018. Za rok 2016 bude možné odečíst 12 000 Kč.
Pokud je DPS založené na rč nezletilého dítěte, vyplácí se ke spoření státní příspěvky ? Děkuji.(Tereza)
Foto
Ano, státní příspěvky se vyplácí bez ohledu na věk účastníka.
Dobrý den, penzijní připojištění mám uzavřené zhruba 10 let. Je možné smlouvu zrušit a pokud ano, přijdu o nějakou část mých naspořených peněz? Je mi jasné, že nepočítám se státní podporou.(Petra)
Foto
Smlouvu můžete předčasně zrušit. Přijdete však o státní příspěvky a pokud jste v minulosti uplatňovala daňové zvýhodnění, tak byste měla i takto získané výhody dodanit.
Letos mi bude 60 let.Chtel bych smlouvu ukončit jednorázově,ale protože nám zaměstnavatel významně přispívá, nechci,aby jeho příspěvky byly zdaněny.Jak co nej zrychleji peníze vybrat,aniž by byl příspěvek zaměstnavatele zdaněn.Počítám se založením nové smlouvy. S pozdravem Honza(Honza)
Foto
Příspěvek zaměstnavatele se nezdaní pokud si napořenou částku nevyberete jednorázově, ale formou penze (dočasné, nebo doživotní).
Jsem už v důchodu, ale četla jsem, že založit si penzijní připojištění můžou i důchodci. Je to pravda? A vyplatí se mi to?(Klára)
Foto
Ano, pro uzavření smlouvy není žádný věkový limit. Spoření se vám vyplatí zejména pokud se chystáte spořit alespoň 5 let. V takovém případě vaše prostředky rozmnoží i státní příspěvky, které výrazně zvýší celkové zhodnocení vašich peněz.
Jako výhodu má vlastně ten předdůchod? Vždyť budu doma za pár šupů, které jsem si navíc sám našetřil. (drmla)
Foto
To máte pravdu. Ale předdůchod může být výhodný pro někoho, kdo například nemůže sehnat zaměstnání, nebo si chce opravdu odpočinout dříve. Výhodou je, že po dobu čerpání předdůchodu se nekrátí nároky na budoucí státní penzi a navíc stát za vás po dobu předdůchodu platí zdravotní pojištění.
Kamarád mi tvrdí, že si nemůžu vybrat, kdy jít do předdůchodu. Prý na to existují nějaké limity, kdy nejdřív a kdy nejpozději o něj můžu požádat. Je to pravda? (Radek)
Foto
Do předdůchodu lze odejít kdykoliv během pěti let před dosažením důchodového věku.
Abych mohla jít do předdůchodu, musím prý mít na penzijku skoro půl milionu. Tolik tam ale zdaleka nemám. Můžu tam ty peníze nějak dodatečně vložit? Uvažuju, že prodám chatičku se zahrádkou. (Blanka)
Foto
Na pětiletý předdůchod musíte mít na účtu alespoň 450 tisíc. Ano, peníze můžete kdykoliv vložit i jednorázově.
Kdybych chtěla jít do předdůchodu, kolik peněz si musím na svém penzijním účtu našetřit?(Milan)
Foto
Musíte mít našetřeno nejméně 90 tisíc na každý rok předdůchodu. Tedy pokud byste odešla do předdůchodu na 5 let, tak musíte mít naspořeno alespoň 450 tisíc.
Mám penzijní připojištění a chci jít do předdůchodu. Kdy nejdříve o to můžu požádat?(Kilián)
Foto
Do předdůchodu můžete odejít nejdříve 5 let před dosažením důchodového věku. Obraťte v předstihu se na vaši penzijní společnost a ta pro vás připraví veškeré administrativní náležitosti, jako například přestup z penzijního připojištění do doplňkového penzijního spoření odkud lze potom předdůchod čerpat.
Je mi 50 let. vyplatí se mi ještě vůbec penzijní připojištění?(Ludvík)
Foto
Máte nejvyšší čas! Stát vám přidá na každou vámi vloženou tisícikorunu dalších 230 korun měsíčně. Jelikož předpokládám, že ještě pracujete, můžete navíc využít i daňového zvýhodnění a odečíst si letos až 12 000 Kč a od příštího roku až 24 000 Kč ročně ze svého daňového základu.
Dobrý den,v letošním roce mi končí penzijní připojištění,mám 77 roků,co mi poradíte, jak mám postupovat dál?co je pro mne nejvýhodnější? Děkuji(Karel Horák)
Foto
Penzijní připojištění bylo uzavíráno na dobu neurčitou. Takže i pokud již spoříte například 5 klet, vaše smlouva nekončí a můžete pokračovat i nadále. Máte navíc tu výhodu, že naspořené prostředky můžete nyní už kdykoliv vybrat. proto doporučuji pokračovat v plnění stávající smlouvy.
Jsem v důchodě 5 roků a stále mám penzijní pojištění a platím 1 000,-kč měsíčně a ptám se zda mám pokračovat nebo spoření ukončit a v čem mám výhodu či nevýhodu ? Děkuji za odpověď a přeji dobrý den . S pozdravem Mirek P.(Miirek P.)
Foto
Pokud budete pokračovat se stávajícími platbami, budete i nadále získávát nejvyšší možný příspěvek od státu ve výši 230 Kč měsíčně, tedy 2760Kč ročně. Pokud již spoříte alespoň 5 let, můžete si v případě potřeby své peníze kdykoliv vybrat. proto se domnívám, že je pro vás výhodné pokračovat i nadále ve spoření.
Dobrý den, je mi 33 let, od jakého roku doporučujete aby si člověk hradil penzijní připojištění? Jsem stále bezdětná. Děkuji. (Alena)
Foto
Stávající legislativa umožňuje uzavírat smlouvy o doplňkovém penzijním spoření bez omezení věku, tey už od narození. Čím dříve začnete spořit, tím více peněz naspoříte nejen vy sama, ale i stát vám bude přispívat delší dobu. V případě potřeby můžete kdykoliv pravidelné placení příspěvků přerušit.
Dobrý den. Když po dosažení 60 let vypovím stávající penzijní připojištění a budu chtít uzavřít nové, řekněme na dobu min.5 let, můžete mi říct, jaké mám možnosti výběru a v čem jsou změny oproti tomu minulému penzijnímu systému? Děkuji. (Dáša Scharbertová)
Foto
Pokud vypovíte penzijní připojištění, můžete unově uzavřít jen doplňkové penzijní spoření. Po dvou letech můžete předčasně ukončit smlouvu bez nároku na státní příspěvky. Pokud smlouvu ukončíte až po 5 letech, můžete si vybrat vše, ať už jednorázově, nebo formou pravidelné penze.