Sobota 24. února 2024
Svátek slaví Matěj, zítra Liliana
Zataženo, déšť 8°C

Mayla prošla peklem, zanedbané zlomeniny ji bolely. S operací pomohl spolek a už brzy bude hledat domov

Video se připravuje ...
Autor: Jana Ulrichová, Kateřina Lang - 
7. září 2021
05:00

Těžký start do života měla fenka dalmatina Mayla (1,5), která ve třech měsících utrpěla zlomeninu pánve. Majitelé si s ní nevěděli rady, na náročnou léčbu neměli peníze, a tak se jí vzdali.  Teď je v péči spolku Dočasky De De, který jí zajistil nákladnou operaci.

Jak Mayla ke zlomenině pánve přišla, není jasné. Podle jedné verze ji srazilo auto, není ale vyloučeno, že jako štěně někomu vypadla z náruče nebo s ní někdo praštil o zem. Původní majitelé jí nechali jednu nohu odoperovat, už s ní ale nerehabilitovali, a tak jí nožka zatuhla, nemůže ji ohnout v koleni.

Majla je krásná fenka dalmatina Majla je krásná fenka dalmatina | Jana Ulrichová

Operace za 20 000

V té době se jí ujali noví majitelé, kteří ale neměli peníze na další operaci, proto Mayla skončila v péči záchranného spolku. Ten jí zaplatil operaci druhé nohy, resekci kyčelního kloubu, která stála 20 000 korun. Dalších 20 000 vydá za několikatýdenní rehabilitaci, která ji teď čeká.

Mayla podstoupila operaci, teď ji čeká ještě několikatýdenní intenzívní rehabilitace Mayla podstoupila operaci, teď ji čeká ještě několikatýdenní intenzívní rehabilitace | Dočasky De De

Náročná rehabilitace

O Maylu pečuje dočaskářka Romana Mikulíková, která dělá všechno proto, aby fence druhou nohu zachránila a zajistila jí tak do budoucna normální život. „Teď po operaci musíme s nožkou hodně hýbat, aby také neztuhla,“ řekla. Dodala, že to bude hodně náročné, protože bude potřebovat rehabilitovat i ve speciálním centru ve vodě.

Majla je u své dočaskářky šťastná Majla je u své dočaskářky šťastná | Jana Ulrichová

Veselá a šťastná

V současné době, kdy Mayla ještě nemá vyndané stehy, rehabilitují doma dvakrát až třikrát denně po pěti minutách. „Ne vždycky má ale náladu, občas s tím trochu bojujeme,“ řekla slečna Romana. Dodala, že jinak je Mayla šťastný pes. Je veselá, svůj handicap vůbec nevnímá. „Běhá, je šťastná mezi psy v parku. Nevydrží ale dlouho, není to s ní na nějaké velké procházky. Stačí jí hodina venku,“ popsala dočaskářka.

Chromá nožka

Podle veterinářů se už pravděpodobně nikdy nepodaří Mayle rozhýbat pravou zadní nohu, kterou měla operovanou ve třech měsících. „U levé, pokud budeme správně rehabilitovat, je šance, že ji bude moct používat,“ řekla slečna Romana s tím, že k adopci bude Majla až po rehabilitacích. „Musíme jí dát nožičku do takového stavu, aby s ní budoucí majitelé neměli příliš práce. I oni s ní pak ale budou muset dál rehabilitovat,“ řekla.

I když si Majla hned na začátku života prošla peklem, na lidi nezanevřela, je veselá a šťastná I když si Majla hned na začátku života prošla peklem, na lidi nezanevřela, je veselá a šťastná | Jana Ulrichová

Do adopce ještě ne

Mayla by se podle dočaskářky hodila nejlépe k mladším lidem. „Bude potřebovat nejen rehabilitace, ale i nějaké vyžití, protože je mladá a akční,“ řekla. Dodala, že hlásit se o ni teď je ale ještě předčasné, do adopce bude moci Mayla odejít nejdříve za dva měsíce, až bude mít nožku rozhýbanou.

Pooperační rána se Majle krásně hojí, čeká ji vyndavání stehů a pak rehabilitace Pooperační rána se Majle krásně hojí, čeká ji vyndavání stehů a pak rehabilitace | Jana Ulrichová

Chcete pomoci?

Zájemci, kteří by chtěli Mayle pomoci, mohou přispět na její léčbu a rehabilitaci, a to libovolnou částkou na transparentní účet spolku Dočasky De De číslo 2500978266/2010.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi