Mrtvé kočky schovávala v mrazáku. Ty, co přežily, se teď léčí. Blesk tlapky je navštívily

Autor: Jana Ulrichová, Kateřina Lang - 
23. listopadu 2019
06:30

Jsou zanedbané, vyhublé, zablešené, mají nemocné oči a svrab v uších. Přesto má 22 koček, které teď opatrují v Centru pro zvířata v nouzi při Zoo v Ústí nad Labem, obrovské štěstí. Na rozdíl od svých 16 parťaček, o které se měla starat dočaskářka Monika N. (40), totiž přežily.

Monika N. pracovala pro spolek Felicicat, který dokonce před necelými třemi lety pomáhala zakládat. Spolupráce s ní prý byla bezproblémová. O to více šokující bylo zjištění, že v bytě, který měla pronajatý v městské části Krásné Březno, našli v těchto dnech zvířecí záchranáři spolu s veterináři a policisty 16 mrtvých koček. Těla byla po bytě různě poschovávaná, některá byla dokonce v mrazáku.

V bytě bylo 16 mrtvých koček.V bytě bylo 16 mrtvých koček. | Jaroslava Chvojková ml.

Zvířata umírala

„Šokovalo mě to. Když jsem to viděl, byl jsem tak rozrušený, že jsem projel křižovatku na červenou. Musel jsem zastavit a uklidnit se,“ řekl zakladatel spolku Felicicat Luboš Čapek. „Mnohokrát jsme spolu byli v terénu, společně jsme odchytávali a zachraňovali kočky. Fungovala i v rámci depozitu. Byl jsem i u ní v bytě, vykládal jsem tam potřeby pro kočky, vše bylo standardní,“ řekl.

Dodal, že ještě před týdnem s Monikou N. mluvil, předával jí stelivo a ona se ani slovem nezmínila o tom, že se jí dočaskování vymyká z rukou a zvířata jí v bytě umírají. „Kdyby něco řekla, pomohli bychom jí. Takto to nemuselo skončit,“ posteskl si.

Takhle vypadal byt, kde policie našla 16 mrtvých koček.Takhle vypadal byt, kde policie našla 16 mrtvých koček. | Jaroslava Chvojková ml.

Přeživší léčí

O 22 koček, které přežily, se teď starají v ústeckém Centru pro zvířata v nouzi. Jsou vyhublé, nejsou v dobrém výživovém stavu. Jsou zablešené, většinou měly všechny i svrab v uších a jsou nastydlé, takže jim podáváme antibiotika. Mají ale chuť k životu, takže předpokládáme, že zhruba do měsíce se jejich stav i kondice zlepší,“ řekla vedoucí centra Jaroslava Ježková.

Rozhodne soud

Co bude s odebranými kočkami dál, kdy a zda vůbec budou k adopci, zatím není jasné. „Případ vyšetřuje policie jako týrání zvířat, takže musíme počkat, až proběhne celý proces až do soudu, který rozhodne, jestli zvířata byla týrána a budou odebrána, nebo ne,“ řekla vedoucí útulku. „Bohužel se stává, že i když je od začátku jasné, že ta zvířata týrána byla, musí se počkat až na konečné rozhodnutí,“ dodala.

Zachráněné kočky jsou podvyživené, nemocné, mají ale chuť k životu.Zachráněné kočky jsou podvyživené, nemocné, mají ale chuť k životu. | Jana Ulrichová

Potřebují stelivo

Umístit naráz 22 nemocných koček nebylo pro centrum jednoduché. „Museli jsme improvizovat, narychlo pro ně vytvořit větší karanténu, protože máme omezené kapacity. Byli jsme navíc poměrně přeplnění už předtím, takže nám nakonec pomohly okolní útulky. Vzali si od nás naše zdravá zvířata, která už jsou určena k adopci,“ řekla vedoucí. Dodala, že v současné dobé mají v útulku všeho dost včetně krmení, jediné, čeho se jim stále nedostává, je stelivo, které uvítají v jakémkoli množství.

O odebrané kočky se spolu se svými kolegy stará vedoucí útulku Jaroslava Ježková.O odebrané kočky se spolu se svými kolegy stará vedoucí útulku Jaroslava Ježková. | Jana Ulrichová

Až 5 let vězení

Případ vyšetřují kriminalisté jako týrání zvířat. U uhynulých koček nechali vypracovat znalecké posudky na zjištění příčiny jejich smrti. „Pachateli hrozí trest odnětí svobody v rozmezí od 1 roku do 5 let,“ uvedla policejní mluvčí Veronika Hyšplerová.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Monikay ( 26. listopadu 2019 15:15 )

takzvaně na to hodila bobek. tam asi musel být odér, chudáci sousedi

Studanka ( 25. listopadu 2019 08:54 )

Jak se říká: Důvěřuj ale prověřuj. Kdyby z toho spolku dělali kontroly deposit a nedali jen na slova, tak by to nemohlo zajít tak daleko. Podle mne na na tom svůj podíl pan vedoucí stanice. Doufám, že se z toho poučí. A slečna by měla skončit nejdříve ve vězení a potom na psychiatrii, protože žít v takovém chlívku, slušně řečeno, není normální.

hejpockej ( 24. listopadu 2019 19:58 )

nektery spolky jen tahaji z lidi prachy a o zvirata ji vubec nejde. Tohle "zachranovani" bylo holt jen naoko a neverim ze to majitel spolku nevedel. Kdovi jak to tam funguje, kam ty prachy skutecne jdou.

liskabystrouska ( 23. listopadu 2019 10:49 )

Mít takovou sousedku ...zmlátila bych ji jen kdybych se to dozvěděla.

liskabystrouska ( 23. listopadu 2019 09:05 )

Ubohá zvířata ,tyto bestie tyranské nikdo nezabije jen slusné a hodné lidi!!!!Zaslouzila by deset let natvrdo a poradnou nakládačku!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud